Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drenaż opaskowy, gdy brak izolacji; folia kubełkowa.


-pw-

Recommended Posts

Cześć

 

Zamierzam odkopać dom podpiwniczony z lat siedemdziesiątych, który stoi w glinie i wykonać drenaż opaskowy. W lecie ściany są zawilgocone. Nie ma izolacji poziomej, pionowa tylko na wybranych ścianach i nie wiem w jakim stanie. Ławy fundamentowe mają przekrój 70cm x 70cm, a na nich jest mur z cegły czerwonej. Nie zamierzam dorabiać izolacji poziomej. W ramach pionowej chcę zasmarować czymś jedynie same ławy, gdyż podejrzewam, że pod rurą drenażową będzie bardziej mokro niż do tej pory (dziwne, że układa się ją na podsypce). Na cegłę, opuszczona do górnej części rury drenażowej, lub parę centymetrów wyżej położona byłaby folia kubełkowa. Wydaje mi się, że ponieważ nie ma izolacji poziomej, to lepiej, żeby mur oddychał i nie zamierzam go niczym malować. Pierwsze pytanie, czy dostrzegacie w takim wykonaniu błędy?

 

Drugie pytanie dotyczy samej folii kubełkowej. W niektórych miejscach piszą, że trzeba ją położyć 30 cm ponad poziom gruntu (czym i jak to wtedy zakryć?), że w listwie zabezpieczającej są otworki do wentylacji. Gdzie indziej można przeczytać, że układa się poniżej wysokości gruntu i zasypuje (wydaje się rozsądniejsze). Czy są różne rodzaje folii lub listw zabezpieczających, czy to tylko różne zdania na temat układania folii? Wolałbym ją zakopać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...