Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Osobiście jestem za PINUS'em, ponieważ jako jedyny wykona mi okna takie jak są w projekcie, ale niestety jest najdroższy. Poza tym znam ich realizacje i po 8 latach okna są świetne.

Ja ich nie znam ale będąc na twoim miejscu już bym podjął decyzję. Nauczyłem się przez lata, że cena powinna być tylko malutką częścią argumentów decydujących o wyborze danej firmy. Oczywiście niektórzy uważają, że CCC ale to tylko kwestia czasu by zmienili poglądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem za PINUS'em, ponieważ jako jedyny wykona mi okna takie jak są w projekcie, ale niestety jest najdroższy. Poza tym znam ich realizacje i po 8 latach okna są świetne.

Ja ich nie znam ale będąc na twoim miejscu już bym podjął decyzję. Nauczyłem się przez lata, że cena powinna być tylko malutką częścią argumentów decydujących o wyborze danej firmy. Oczywiście niektórzy uważają, że CCC ale to tylko kwestia czasu by zmienili poglądy.

 

Problem w tym, że u nas to jest różnica ok. 9 tys. na samych oknach plus 4-5 tys. na drzwiach. Moją drugą połowę to już męczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie wycofalem sie 90 % wad.

Moze sie czepiam ale jak dokumentacja systemowa Firmy VEKA [akurat sa to okna systemu VEKA - napisy na folii] Wymaga by okna mocowac z KAZDEJ strony z tym ze rozstaw mocowan nie moze byc wiekszy niz 70 cm, z tym ze odleglosc od narozy jest scisle okreslona z tym ze TRZEBA mocowac okna w progach [to nie jest fanaberia - wiem ze 99% montazystow tego nie robi - bo jest to trudny montaz, ze nalezy okna ustawiac na listwach progowych ze pod listwami musza byc klocki podporowe, ze w okol musi byc piana, ze parapet zewnetrzny musi isc pod rame - TO nie sa fanaberie. To sa wymagania montazowe opracowane nie po to by je niefrasobliwie lamac. szczegolnie w oknach kolorowych wielokomorowych gdzie roznica temperatur na powierzchniach zewnetrzych i wewnetrznych okna dochodzi latem do 50 stopni. Jaki to sie tworzy bimetal. Trudno sie potem dziwic ze okna sie gna w banany. W banany ktore potem sie nie odginaja do ram prostych - odksztalcenia przechodza w odkasztalcenia trwale. producenci w pogoni za klientem stworzyli profile szesciokomowe, bardzo szerokie [70 mm] do tego odchudzili scianki zewnetrzne z 3 mm do 2, 5 mm[ oszczednosc surowca], do tego wprowadzili wapienno-cynkowe stabilizatory [zamiast stosowania olowiowych], co sie msci okrutnie bo stabilnosc profili na tych "ekologicznych" stabilizatorach jest do dupy, .........do tego zastosowali material z recyklingu to otrzymali profile i okna jak wyroby "czekoladopodobne". Cofneli sie w rozwoju o jakies 40-ci lat.

To taka dygresja byla.

Wracajac do tych okien z fotek Na zakonczenie - kotwy musza byc mocowane DWOMA wkretami by sie nie obracaly. Te okna na fotkach zjada do dolu i bedzie zomno. Wymaga to wwszystko poprawek. Dodatkowe kotwy mocowane na dwa krety. Kotwy na dole pod oknem. Klocki pod listwami. OKNO MUSI stac na trwalych podporach. Dopiero wtedy okna te mozna odebrac. Przed odbiorem zazadac od producenta Cerrtyfikatu zgodnosci okien z norma wyrobu lub z aprobata ITB. Do tego niech pokaza instrukcje montazu okien opracowana przez firme VEKA. Inaczej nie odbierac.

Jeszcze napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ostatnio przegladałam stronę int.okien VEKA,spotkałam się z terminem mikrorozszczelnienie (mechanizm ER2).Może ktoś mi wytłumaczy co to dokładnie znaczy,jakie inne mechanizmy można spotkać przy wyborze okien.Wiem jaka jest różnica między mikrowentylacją a rozszczelnieniem(czytałam na forum :) )ale mikrorozszczelnienie i jakis mechanizm???

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed odbiorem zazadac od producenta Cerrtyfikatu zgodnosci okien z norma wyrobu lub z aprobata ITB. Do tego niech pokaza instrukcje montazu okien opracowana przez firme VEKA. Inaczej nie odbierac.

Jeszcze napisze.

 

Chętnie czytam co kolega pisze bo to ciekawe, i zawsze mi coś tam nowej wiedzy skapnie, ale teraz deczko się chyba przegięło.

 

Oba żądania po zawarciu umowy będą bez wartości i na wyrost. Takie rzeczy uzgadnia się na etapie kontraktowania. Żądanie stosowania się po wykonaniu usługi do nieuzgodnionej przed zawarciem umowy i nieobowiązkowej dokumentacji jest po prostu nie uprawnione. Obaj zaś wiemy, że nie ma obowiązku posiadania "certyfikatu zgodności" tak jak i nie ma obowiązku posługiwania się systemową instrukcją montażu. Obaj też wiemy, że AT i

PN-EN 14351 odwołują się do instrukcji montażu producenta.

Chyba po raz pierwszy piszę coś w obronie ucieśnionych producentów i montażystów :D. Strrrrrraszne!!!

 

Tak na boku i szeptem Jareko, zamieszczona na stronie Jezierskiego instrukcja montażu, wobec wytycznych montażu SCHUCO i pewnych wymagań ustawy o sprzedaży konsumenckiej to... aż się boję wymówić, ale o tym jeszcze będzie, ale nie tu, bo na tym forum firma Jezierski to wzrór do tworzenia wzorów. Marketingowych :).

 

Mnie tam wkurza takie podpieranie balkonów cegłami, to do Grzegorza i Oli. Jakbym miał wybór, to uzgodniłbym wykonaie balkonu z poszerzeniami, dołem montaż na kotwach progowych SFS (regulowana wysokość podparcia) po wcześniejszym wyznaczeniu zera posadzki, ale co ja tam wiem o montażu :)

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno, bo zapomniałem. Powiedzcie Grzegorzowi i Oli ile na wartości straci ich nieosłonięta niczym warstwa izolacji termicznej zanim zniknie pod dociepleniem, bo do tego etapu jeszcze hoho jak sądzę.

 

Aha, no i jak ma być tak poprawnie to jeszcze jak uszczelnić poprawnie styk warstwy docieplenia z licem profilu ramy ościeżnicy zanim to zniknie pod tynkiem. Widziałem to kiedyś na budowie prowadzonej przez Jezierskiego :D , ale to wynikało z projektu, a nie z ich instrukcji montażu. Niestety.

 

Pozdrowienia raz jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Mnie tam wkurza takie podpieranie balkonów cegłami, to do Grzegorza i Oli. Jakbym miał wybór, to uzgodniłbym wykonaie balkonu z poszerzeniami, dołem montaż na kotwach progowych SFS (regulowana wysokość podparcia) po wcześniejszym wyznaczeniu zera posadzki, ale co ja tam wiem o montażu :)....
No właśnie - cóż ja o tym wiem ;) Dzwonią ale chyba nie tam gdzie trzeba :( Czytaliśmy, przyglądaliśmy się - czyż nie Szanowny kolego? Nawet zadaliśmy sobie trud by importera systemu JB-D znaleźć tylko akurat tu to ma się jak pięść do oka :( i nie do końca tego dotyczą Pana uwagi. Kwestię ceny pomijam - to oddzielny temat

A co balkonów - spójrz jak reagują ludzie z branży na cos co wykorzystuje

http://images31.fotosik.pl/432/f26ccbf9dac7a6f0m.jpg

tu widac kilka balkonow (na samochodzie) przygotowanych odpowiednio pod luzy jakie sa w wyniku braku posadzki

http://images31.fotosik.pl/449/15ead0871b22afb9m.jpg

a tu reakcja - http://forum.muratordom.pl/post2981554.htm?highlight=#2981554 i łączę z poszerzeniami by te dziurę załatać w stopniu satysfakcjonującym

Ba!!! Dalem to jednemu z klientów (faktycznie go o tym nie uprzedzając - ale cholera o czym uprzedzać skora JA odpowiadam za montaż i jego prawidłowe wykonanie?) i KierBuda na mnie nasłał ze montaż spier...

No i tak naprawdę o czym my mówimy? O jakim prawidłowym montażu?

Żeby było jeszcze ciekawiej - tu dygresja w stronę Pchelka. Spójrz Jurku na wzmocnienie w tych profilach Schuco 8477 i 8478, spokojnie można je dawać zamiast listwy podparapetowej i jednocześnie unikać dyblowania bądź kotwienia dolnej części ramiaka - co o tym sadzisz?

I jeszcze jedno - wspomniałeś o wykończeniu przy ościeżnicy

Jest cos takiego jak listwa dylatacyjna, czy tez tynkarska (nazw jest kilka) ale powiedz mi - jak zmusić Inwestora by wyasygnował dodatkowe 5 zeta za 1mb obwodu okna przy dylatacji zewnętrznej? A jeśli już to taka listwa winna być stosowana także przy tynkach - czyli 10 zeta z 1mb.

Spójrz, do tej pory kredytowano budowy nawet do 110% wartości, teraz "kryzys" i każdą złotówkę Inwestorzy liczą - wiesz jaki jest tego efekt? Wszystko po jak najniższych kosztach wiec takie wynalazki jak tu opisane są traktowane jak jakieś fanaberie nawiedzonych doradców Muratora

http://images32.fotosik.pl/448/935616a4c8438380m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Apropos montażu drzwi balkonowych w związku ze zbliżającym sie montażem u mnie

Mam wylany chudziak, poziom podłóg będzie 19 cm wyżej. Podczas pomiarów zaproponowałem iż podmuruję w świetle montowanego okna pełną cegiełką na wysokość poziomu wylewek na co odpowiedzieli że będzie OK.

Pytanie czy będzie?

Drugie pytanie - Pod oknem balkonowym nie daje się żadnej listwy tylko jakieś kotwy i styka w tym przypadku? Zabezpieczam się coby wiedzieć więcej przed montażem

 

@jareko - o co chodzi z ta listwą - do czego ona niby służy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A co balkonów - spójrz jak reagują ludzie z branży na cos co wykorzystuje

 

No cóż, tak bywa, że branża sobie, a rozwiązania techniczne i poprawność wykonania sobie. Staram się nie wypowiadać za branżę, piszę za siebie. Mnie się to "zdjęciowe" rozwiązanie progu balkonu podoba, ale nie wiem czy ja jeszcze jestem "branża". Dobrze, że to pokazujesz. Gdyby nie dziwna polityka marketingowa systemodawców to o takich właśnie rozwiązaniach i przyczynach ich stosowania powinny pisać branżowe media i firmy na swoich stronach, ale jakby branża lubiła i robiła wszystko co poprawne to pchełek nie miałby co pisać w swoich ekspertyzach.

 

A co do cen montażu i materiałów montażowych. To zasadą branży jest ustalanie cen montażu dla klienta przy biurku i zza biurka. Przychodzi klient do biura i pyta: "Montujecie", a Biurowa na to: "Montujemy". Klient: "Za ile?", Biurowa: "Tyle to kosztuje za mb czy m2". I już.

Bez oglądania placu budowy i zapoznania się z jego specyfiką. Osobiście jestem zdania, że świadomy różnych możliwych rozwiązań inwestor powinien ustalić cenę montażu po obejrzeniu placu budowy z montażstą, a nie po wypiciu kawy z Panią Biurową w salonie.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...@jareko - o co chodzi z ta listwą - do czego ona niby służy?
jak to do czego? Nie pęka ci tynk wewnętrzny, nie pęka ci tynk zewnętrzny gdyż taśmą obustronna mocującą listwę do profil służy jako element elastyczny dylatujący profile od tynku, profil sobie pracuje i sily jego pracy nie powodują pękania tynku. Na dodatek, dzięki dodatkowej taśmie na kawałku który się po wykonaniu prac odrywa masz do czego przykleić folie zabezpieczającą cale okno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko, znajomy montażysta tą właśnie listwę "porzucił"3 lata temu...

Nie dlatego że się nie sprawdzała, bo miała same zallety. Chciał tylko dobrze dla Klientów, sprzedawał ją bez narzutów a i tak potencjalny Klient uważał, że skoro to przydatne w montażu, to się mu należy i propozycja kilku złotych za metr urastała do rangi naciągania na dodatkowe koszty.

A szkoda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fin - a wiesz jaka afere ja mialem za ten cholerny profil 8477? oparło się o Kierbuda z którym kiedyś boje toczyłem na inwestycji "Oliwska" Sam czasem zastanawiam sie jakie trzeba mieć plecy by zostać Kierbudem bo choć odrobiny wiedzy to on takowej nie miał za grosz w temacie okiennym a wymądrzał sie tak, ze ho ho ho

O klientach co "im się należy" a za co złotówki dać nie chcą szkoda gadać

Ale widzisz.... jak montaż masz po 5 zeta ;P to co się dziwisz?

Ostatnio zamiast być lepiej ws montaży jest coraz gorzej - tu widać kryzys, ludzie na wszystkim oszczędzają a tak naprawdę okna i ich montaż to prawie jak fundament - ale co tam - oni wiedza lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj zaś wiemy, że nie ma obowiązku posiadania "certyfikatu zgodności" tak jak i nie ma obowiązku posługiwania się systemową instrukcją montażu. Obaj też wiemy, że AT i PN-EN 14351 odwołują się do instrukcji montażu producenta.

 

Gdyby przestrzegac zasad instrukcji montazu producenta [czyli katalogowych, czyli systemowych] to zadne ale to zadne okno w Polsce nie spelni takich wymagan. No chyba ze to z wystawki na targach.

 

Co do dokumentow to producent wedle Aprobat winien legitymowac sie deklaracja lub certyfikatem zgodnosci. jest taki zapis na koncu aprobaty.

A Prawo Budowlane mowi o obowiazkowym deklarowaniu z norma wyrobu.

 

Inwestor moze zamowic okna a nastepnie PRZY ich odbiorze zażadac tej deklaracji zgodnosci [wystawionej zgodnie z Dziennkiem ustaw]. A jesli producent mu jej nie przedstawi to moze nie placic.

Mam wiele takich spraw gdzie na duzych inwestycjach inspektorzy nadzoru wstrzymuja platnosci za stolarke. "Panie a gdzie deklaracja zgodnosci ????" :D :D

 

Schuco zawszebylo The Best - dlatego Ja mam w domu Schuco.

A pod balkonem Twoja listwe progowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...