Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

otwory odprężające muszą być - to nic nie kosztuje. To tylko nawiercenie dodatkowych otworków - na dole i na górze ramy. Czasami same odwodnienia [otwory na dole] nie wystarczą bo bardzo często zewnętrzne komory podzielone są na dwie - poprzeczką. Trzeba o tym pamiętać - inaczej okna się mogą pokręcić jak makaron - jak nie będzie tych otworów - to jedna z najważniejszych rzeczy w oknach kolorowych..

KBE ma taką aprobatę i w tej aprobacie jest to napisane jak to zrobić.

jareko - masz rację. Co do profili - powinny być takie same - mieszanki są jednakowe. Niestety zdarza się, że producent nasypie za dużo kredy [jest tańsza od polichlorku]. Ale chyba tak nikt nie robi.??????????????????????????? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

jareko żebyś ty widział okucia przodującego producenta - rdza po mieszkaniu chodziła i zgrzytała z głodu [okucia przeżarła na wylot]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jareko żebyś ty widział okucia przodującego producenta - rdza po mieszkaniu chodziła i zgrzytała z głodu [okucia przeżarła na wylot]

podejrzewam jakiego to ;) trzeba bylo te rdze po chalupie gonic i wygonic ;) a nie patrzec jak zzera ;) a przy okazji - pamietasz Ty o mnie jeszcze? ;) cos mi wyslac miales i co?

 

ale czasy....jutro mam miec montaz u klienta a szyba P-4 opoznila sie i bedzie dopiero jutro po poludniu lub w srode rano - i znow ja baty zbierac bede nie za swoje grzechy :(

Niech juz ten VAT wejdzie - uspokoi sie to wszystko

ale jak milo miec doczynienia z klientem ktory jest w stanie zrozumiec zaistaniala sytuacje - dzieki :) (zainteresowana osoba wie - jeszcze raz przepraszam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z obietnica na mojej stronie (podstrona - "swiadectwa i certyfikaty") pojawily sie atesty ITB na Salamandra, Gealan s3000 okuc MACO, opinie Panstwowego Zakladu Higieny, ocena Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpozarowej oraz to co zapewne przyda sie nie jednemu bywalcowi (a nie udostapniane przez producentow szyb) - zasady wizualnej oceny jakosci szyby zespolonej,

Ciag dalszy pojawi sie niebawem - kwestia zeskanowania i publikacji Rehau, KBE, okuc Roto - i chyba na tym poprzestane - chyba ze pojawi sie znow w mojej ofercie Schuco (a zanosi sie na to)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości podpisy pod przedstawionymi aprobatami nie do końca się zgadzają. Aprobaty przedstawiaja po kolei AT na drzwi i okna w systemie 2D, AT na drziw i okna w systemie 3d, AT na profile 2d i 3d do produkcji okien. Nie ma aprobaty na drzwi i okna w systemie 2d/3d.

 

AT jest bardziej istotna dla producenta, po to by miał punkt odniesienia jak okna produkować. Z punktu widzenia sprzedawcy bardziej istotne są dokumenty typu Certyfikat lub deklaracja zgodności na sprzedawane okna uzyskane przez producenta. Bez tych dokumentów nie wolno wprowadzać wyrobu do sprzedaży i grożą za to wysokie kary. :lol:

 

Dla lepszego zobrazowania sytuacji można to porównać do następującej sytuacji. AT jest tak naprawdę odpowiednikiem Polskiej Normy. (po prostu nie ma jednej polskiej normy ani na okna drewniane ani plastikowe tym bardziej aluminiowe dlatego każdy systemodawca musi uzyskać oddzielna AT dotyczaca jego profilu). Podaje jakie dany wyrób powinien spełniać właściwości by był przydatny dla budownictwa.To że jest Polska Norma na cegłę kratówkę nie oznacza że każdy kto zrobi cegłę to ona jest automatycznie o takich parametrach jak w normie, trzeba to zbadać by uzyskać potwierdzenie. I to jest właśnie certyfikat lub deklaracja zgodności z Aprobata Techniczna a jeżeli jest Polską Normą (wszystko na podstawie przeprowadzonych badań w autoryzowanych laboratoriach).

To tak jakby producent cegły chwalił się, że jest Polska Norma, ale nie potrafił udokumentować, że jego cegły są z tą Norma produkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Fantastyczne forum! Jestem bardzo wdzieczny wszystkim za mase wiadomosci- nawet w postaci pyskowek i plotek :) To tez sa informacje!

(z gory przepraszam za brak polskich czcionek - moj komp takowych jeszcze nie posiada)

 

Mam pytanie techniczne. Moj dom postawiony jest z betonu komorkowego, pojedynczego Ytongu 365mm. Przeczytalem Forum (w cale 2 dni, dobrze, ze Szefa nia bylo w pracy :) ) i dokument Pchelka "Montaz_stan_techniki.pdf", ale mimo to mam kilka pytan.

 

1. Ktore miejsce w otworze okiennym jest w przypadku jednorodnej sciany najlepsze na posadowienie okna? W "Montaz_stan_techniki.pdf" rys. 5-8 Pchelek sugeruje albo srodek muru, albo miejsce blizej wnetrza domu. To ktore lepsze? Czy tzw. ekipa, ktora montuje okna, bedzie sama wiedziala, gdzie okno wprawic, czy ja mam na niej odpowiednie miejsce wymusic?

 

2. Czy okucia antywlamaniowe i P4 maja sens w przypadku okna zamocowanego w miekkim Ytongu? Jak sie takie okno mocuje - na kotwy czy dyble? Wiem, ze przed atakiem z bazooki i tak sie nie zabezpiecze... :)

 

3. W przypadku Ytonga tynk jest bardzo cienki. Czy nie bedzie problemu z uszczelnieniem oscieznic jak okno bedzie zamocowane posrodku otworu? Czy radzilibyscie ponaklejac wegarki? (Ytong sie latwo piluje i klei, ale nie wiem, czy takie rozwiazanie jest sensowne) Jesli wegarki, to jakiej szerokosci?

 

4. A moze konkretne rozwiazanie zalezy od rodzaju okien? Niestety poki co nie mam z malzonka zgody nawet co do wyboru PVC / drewno, wiec jesli byscie mogli cos napisac o zasadniczych (t.j. najwazniejszych) roznicach w montazu, to byloby milo. I moze pomoglo by nam wybrac odpowiednie okna!

 

Pozdrawiam wszystkich. I tak sie przed koncem kwietnia nie zalapie na nizszy VAT :cry:

 

Pieczara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo VATU to się nie martw. Cena jest wyżyłowana do maksimum. Po 1 maja producenci będą stali na rogatkach miast i napraszali się na tanie okna. Będą tańsze niż teraz. A na VAT 22% też jest metoda - sprzedaż nie okien za 22% a usługi "wymiana stolarki'. Usługa kosztuje 7%. Producent jeszcze zarobi na zwrocie VAT, bo za materiał płaci 22% VAT a sprzedaje usługę za 7% VAT. To takie genialne pomysły naszych Budowniczych Polski.

Jeśli chodzi o okno to raczej w środku ściany. Na węgarki naklej paski Ytonga - Twój pomysł jest dobry. Rodaj dybli nie ma znaczenia. Jak się boisz wyrwania okna to daj więcej mocowań - to grosze. jareko Vi tu podpowie co robić.

Rodzaj okien nie ma znaczenia - szukaj w okolicy. Chyba, że jesteś z okolic Warszawy to Ci polecam jareko - on może mówić otwarcie co jest dobre a co lepsze. Ja nie mogę bo by mnie natychmiast zastrzelili ci mniej dobrzy - partacze, knociarze, oszuści. takie rzeczy podaję jako anonim.

niestety - to żony są od wyższych celów - to one wybierają okna - i nie tylko. Mężowie niech się zajmują piciem piwka i grillowaniem - to typowo męskie zajęcia - bardzo skomplikowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Fantastyczne forum! Jestem bardzo wdzieczny wszystkim za mase wiadomosci- nawet w postaci pyskowek i plotek :) To tez sa informacje!

(z gory przepraszam za brak polskich czcionek - moj komp takowych jeszcze nie posiada)

 

Mam pytanie techniczne. Moj dom postawiony jest z betonu komorkowego, pojedynczego Ytongu 365mm. Przeczytalem Forum (w cale 2 dni, dobrze, ze Szefa nia bylo w pracy :) ) i dokument Pchelka "Montaz_stan_techniki.pdf", ale mimo to mam kilka pytan.

 

1. Ktore miejsce w otworze okiennym jest w przypadku jednorodnej sciany najlepsze na posadowienie okna? W "Montaz_stan_techniki.pdf" rys. 5-8 Pchelek sugeruje albo srodek muru, albo miejsce blizej wnetrza domu. To ktore lepsze? Czy tzw. ekipa, ktora montuje okna, bedzie sama wiedziala, gdzie okno wprawic, czy ja mam na niej odpowiednie miejsce wymusic?.

przy takiej konstrukcji sciany, zakladajac ze nie zamierzasz jej nigdy ocieplic styropianem okno powinno byc posadownione tab by os okna byla w osi muru - czyli prosciej ujmujac - odleglosc od powierzchni okna do powierzchni muru od zewnatrz jak i od wewnatrz powinna byc identyczna. Mozesz sobie pozawolic przy naklejaniu wegarkow przeunac je na zwenatrz od tej lini o max 3-4 cm(trzyba by dokladnie obliczyc jak przebiegalby punkt wykraplania pary wodnej przy takiej konstrukcji)

2. Czy okucia antywlamaniowe i P4 maja sens w przypadku okna zamocowanego w miekkim Ytongu? Jak sie takie okno mocuje - na kotwy czy dyble? Wiem, ze przed atakiem z bazooki i tak sie nie zabezpiecze... :)

Tu akurat prz takiej konstrukcji i sposobie usytuowania okna nie ma z tym problemow - czy kotwy czy dyble - nikt ci okna zakrytego od zewnatrz wegarkiem nie wyrwie - spoko, dla pewnosci by nie ukradli ci okien zanim zamieszkasz dobrze bylby dac po jednym dyblu po bokach zamiast kotwy - chyba ze budowe masz strzezona - wtedy i to nie jest potrzebne
3. W przypadku Ytonga tynk jest bardzo cienki. Czy nie bedzie problemu z uszczelnieniem oscieznic jak okno bedzie zamocowane posrodku otworu? Czy radzilibyscie ponaklejac wegarki? (Ytong sie latwo piluje i klei, ale nie wiem, czy takie rozwiazanie jest sensowne) Jesli wegarki, to jakiej szerokosci?
Bardzo dobry pomysl z naklejanym wegarkiem :) polecam
4. A moze konkretne rozwiazanie zalezy od rodzaju okien? Niestety poki co nie mam z malzonka zgody nawet co do wyboru PVC / drewno, wiec jesli byscie mogli cos napisac o zasadniczych (t.j. najwazniejszych) roznicach w montazu, to byloby milo. I moze pomoglo by nam wybrac odpowiednie okna!
Zasadniczych roznic w montazu nie ma - jest tylko jedno - przy drewnianych barbażynstwem byloby montowanie na dyble
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIECZARA jesli zlozysz zamowienie do konca kwietnia i zaplacisz 100% ceny za okna to dostaniesz okna z 7% vat-em. w niedziele (o boze za jakie grzechy ja pracuje w niedziele) jezdzilem do klienta w celu podpisania umowy w celu ominiecia 22%.

nie u kazdego tak jest - ja juz mam szlaban na przyjmowanie zamowien - chocby i klient 1000% wpalcil - juz szyb producent za 7% nie dostanie - i tak dalej...... chyba sobie biore urlop do 4 maja - siedzenie w pawilonie w takiej sytuacji chyba nie ma sensu - no ale wtedy nie bede z Wami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Po 1 maja producenci będą stali na rogatkach miast i napraszali się na tanie okna. Będą tańsze niż teraz. A na VAT 22% też jest metoda - sprzedaż nie okien za 22% a usługi "wymiana stolarki'. Usługa kosztuje 7%. ....

Niby masz racje Jureczku z tym tylko ze coraz wiecej super atrakcyjnych cenowo okien sprzedawanych bedzie - niby nie powinienem sie martwic - za rok bedzie od cholery okien do wymiany teraz kupionych. Zaciekawil mnie ostatnio Salamander dostepny w Castoramie w cenie super - 550 ,- za O-34, firma gdzies ze Szczecina - znajac realia marketow - sprzedaja za okolo 400,- - i jak to sie ma Pchelku do naszych wyliczen? jak sadzisz czego w nich nie ma? Jedna ich wade juz wychwycilem - ciekawe jakie sa jeszcze - te ukryte?

Ta cala sytuacja jest chora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Ja nie mogę bo by mnie natychmiast zastrzelili ci mniej dobrzy - partacze, knociarze, oszuści. takie rzeczy podaję jako anonim.....
myslisz ze mnie zastrzelic za to nie chca? oj oj oj juz sie nasluchalem na swoj temat na mailu - chyba jakis wkurzony dealer lub producent go wyslal a slowa byly hmmm.... lekko niecenzuralne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie Wam dziekuje! Te Forum zyje w ekspresowym tempie (albo nie macie nic juz do roboty i siedzice w Internecie :lol: Wiem, ze szefow nie macie, bo sami sobie sterem, zeglarzem i osciezem)

 

Na 22% VAT i tak nic nie poradze, bo okna bede kupowal w okolicach pazdziernika. Najpierw na te okna musze zarobic i uciulac, niestety... Podziele sie z Wami pewna zastanawiajaca obserwacja: zauwazylem, ze szybciej potrafie wydac pieniadze, niz je zarobic. Nie wspominajac o mozliwosciach zony. Ciekawe, czy Wy tez tak macie?

 

A teraz bardziej powaznie: Pchelku, zgadzam sie z Toba, ze Zona ma zawsze racje. A jak jej nie ma... to nalezy ja za to przeprosic.

 

Jesli pozwolicie, podrazylbym pomysl wegarkow: rozumiem, ze wegarek naklejam raczej PRZED montowaniem okien. Grubosc 10-15 mm (szczelina dylatayjna oscieznicy) + 10 mm czy 20 mm zakladki na tasme z gabki poliuretanowej paroprzepuszczalnej (rys 43 w "Montaz_stan_techniki.pdf" Pchelka)? Czyli optymalna grubosc to okolo 30 mm?

 

A teraz pytanie dyletanta. Jak Was rozboli brzuch od smiechu, to z gory przepraszam, ale nie ma chyba zlych pytan na Forum, co? Wegarki moge podolkejac z boku i z gory. Czy u dolu okna tez sie je stosuje? Bo co wtedy z parapetem zewnetrznym? Wiem, ze to moze byc dla Was oczywiscte, ale ja nigdy sie nie zastanawialem dlaczego okno dziala. Dziala i juz. A teraz musze jeszcze wiedziec JAK.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Pieczara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jesli pozwolicie, podrazylbym pomysl wegarkow: rozumiem, ze wegarek naklejam raczej PRZED montowaniem okien. Grubosc 10-15 mm (szczelina dylatayjna oscieznicy) + 10 mm czy 20 mm zakladki na tasme z gabki poliuretanowej paroprzepuszczalnej (rys 43 w "Montaz_stan_techniki.pdf" Pchelka)? Czyli optymalna grubosc to okolo 30 mm? A teraz pytanie dyletanta. Jak Was rozboli brzuch od smiechu, to z gory przepraszam, ale nie ma chyba zlych pytan na Forum, co? Wegarki moge podolkejac z boku i z gory. Czy u dolu okna tez sie je stosuje? Bo co wtedy z parapetem zewnetrznym? Wiem, ze to moze byc dla Was oczywiscte, ale ja nigdy sie nie zastanawialem dlaczego okno dziala. Dziala i juz. A teraz musze jeszcze wiedziec JAK..

wegarki mozesz nakleic po montazu okien - spoko - i chyba tak bedzie Ci latwiej

oczywiscie nie naklejaj na dole - te przestrzen zostaw na parapet zewnetrzny - i jak zamowisz okna z listwa podparapetowa to cala pustka pomiedzy parapetem-oknem-murem piana wypelnij - bedzie suuuuper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie Wam dziekuje! Te Forum zyje w ekspresowym tempie (albo nie macie nic juz do roboty i siedzice w Internecie :lol: Wiem, ze szefow nie macie, bo sami sobie sterem, zeglarzem i osciezem)

no moze nie wszyscy :)(choc ja wlasnie tym sterem i oscieznica ;)) ale teraz ciekawa sytuacja sie wytworzyla na rynku - stan wyczekiwania - wiekszosc firm juz nie przyjmuje zamowien gdyz dokladac do interesu w razie jakby co nie chce - nowe cenniku juz sie drukuja - okucia juz zdrozaly o srednio 8% - szyby o 15% - a co do reszty - juz niebawem sie wyjasni - to tylko kilka dni - stad luzik blusik i rekreacja :)

i jak sadze to takze jest powodem ciszy jaka tu nastala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jeszcze trochę krwi napsuję - niedługo będzie można na mnie mówić delf-szprosara :lol: , bo ja jak zwykle o szprosikach...

 

już się na mnie w domu zaczynają wkurzać o "moim "panu sprzedawcy nie wspomnę, ale jemu nie wypada tak oficjalnie :wink:

 

No więc wg moich danych empirycznych tylko KBE robi szprosy konstrukcyjne poniżej szerokości 67 mm (dokładnie 35 mm), pozostałe firmy mają właśnie od 67 mm wzwyż. Mam rację?

 

pchelku, jareko, czmirku - jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

67 mm to po prostu słupek wstawiany w skrzydło. Profile do szprosów konstrukcyjnych ma każdy szanujący się sytem niemiecki veka, rechau, kommerling. itp Tylko kto będzie się w to bawił. Robota marudna. trzeba oszklić np 12 a nie dwie szyby w oknie 034, a późniek precyzyjnie dociąć liswy maskujace od wewnątrz szybę. Myslę że nikt na coś takiego się nie będzie poywał. Dlatego mówi klientowi że nie ma i już.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

67 mm to po prostu słupek wstawiany w skrzydło. Profile do szprosów konstrukcyjnych ma każdy szanujący się sytem niemiecki veka, rechau, kommerling. itp Tylko kto będzie się w to bawił. Robota marudna. trzeba oszklić np 12 a nie dwie szyby w oknie 034, a późniek precyzyjnie dociąć liswy maskujace od wewnątrz szybę. Myslę że nikt na coś takiego się nie będzie poywał. Dlatego mówi klientowi że nie ma i już.

 

 

wiedziałam :evil: , tak mi się właśnie wydawało, ale co z tego, skoro fizycznie tego zrobić się nie da - BO NIE! O ludzie, a już mi się wydawało, że jak się ma pieniążki (na okna), to świat stoi otworem!!!!

 

Przecież ja mogę za to dopłacić! A oni nie chcą, nawet im głos i powieka nie drżą kiedy odsyłają mnie z kwitkiem. Czyli, że KBE jest taki "klient - friendly" , czy niefrasobliwie sprzedawca się pochwalił i głupio mu teraz się wycofać ???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...