Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

T proszę, odpowiadaj językiem precyzyjnym, jak krowie na miedzy, bo i ja nie załapuję twej myśli bądź... już pora zbyt późna by porozumienie osiągnąć

 

owp - nie rozumiemy się, ościeżnica ma 60-70-80-90 mm

Jak ją podeprzesz 10 cm Ytongiem to narysuj to sobie, rozrysuj dokładnie, poszukaj wzorów, oblicz, a jak z matmy jesteś dobry to wylicz sobie jaką będziesz miał temperaturę na tej części Ytonga wewnątrz pomieszczenia przy założeniu t (zewn) = - 10 stopni.

I tak jak napisał koleta T nie tylko w mostkach jest problem

Przeanalizuj także jak wykonasz izolację przeciwwodną, jak ocieplenie zewnętrzne itd itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja się nie dziwię, że się nie rozumiemy:-). Myślisz schematami i dość monotematycznie. Te mostki, to akurat najmniejszy z problemów, które trzeba rozwiązać, ale z uporem maniaka gadacie i piszecie właściwie tylko o nich.

Już Ci wyjaśniam, czemu skupiamy się na mostkach - bo to przekłada się na wydane pieniądze. Natomiast od montażysty wymagam, żeby okno było zamontowane prawidłowo - żeby nie wiało, nie przemakało, nie przemarzało, nie wygięło się, nie wypadło, działało jak należy. Prawidłowy montaż nie obejmuje braku mostków cieplnych, przynajmniej jest to nie do wygrania przed sądem. A może jest? W końcu Ty jesteś ekspert...

 

/EDIT

Jareko - wg mnie ten ytong będzie ocieplony od zewnątrz, więc gdzie ma uciekać ciepło, jeśli poszerzenie będzie przy jego zewnętrznym licu, a styropian zajedzie nań trochę.

Tak to sobie wyobrażam, nie wiem, jak wykonam izolację przeciwwodną, pokładam nadzieję w montażyście :)

Aha - nie traktuj mojego głosu, jako sporu w dyskusji, tylko jako przemyślenia laika, który może (albo i z pewnością) się myli :)

Edytowane przez owp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... od montażysty wymagam, żeby okno było zamontowane prawidłowo - żeby nie wiało, nie przemakało, nie przemarzało, nie wygięło się, nie wypadło, działało jak należy. ..
Przepraszam, to powiedz mi w takim razie, dlaczego klient mający taką świadomość jak Twoja rezygnuje z wydania 1.000,- PLN skoro montażysta mówi mu że ma zamontować tak i tak ? Durny jest montażysta, że jak klienty powie, iż tego 1000,- nie wyda to ona przystaje na wykonanie swej roboty w sposób nieprofesjonalny - tym samym jakby udowadniając klientowi, że chce go tylko na kasę naciągnąć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aAkurat tu jest kilku wariatów co praktyczną wiedzę mają i dzielą się nią z Wami, ale to Kierbud powinien być tym który Wam pomaga.

 

Święte słowa kolego!!! :-). Mnie też zaczyna trochę irytować, że forumowicze nie szukają już tylko podpowiedzi. Oni chcą gotowych rozwiązań konkretnych sytuacji montażowych. To nic, że wielu zdecydowało się wcześniej iść na skróty z sobie znanych powodów. To nic, że z reguły plac budowy i ościeże nieprzygotowane do montażu. To nic, że nawet instrukcja montażu producenta okien nieprzeczytana. Po, co się trudzić! Pytanko i niech chłopaki rzeźbią:-). Kierbud na oknach znać się nie musi!? Wynajęcie kogoś, kto się jednak zna na oknach, mógłby rzecz całą zaplanować, uzgodnić z wykonawcą i nadzorować... za drogie. Pozostaje FM i sugestie, że jak się nam nie chce podpowiadać, to droga wolna... możemy zmienić wątek albo forum. Kto wie może to słuszny kierunek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci wyjaśniam, czemu skupiamy się na mostkach - bo to przekłada się na wydane pieniądze. Natomiast od montażysty wymagam, żeby okno było zamontowane prawidłowo - żeby nie wiało, nie przemakało, nie przemarzało, nie wygięło się, nie wypadło, działało jak należy. Prawidłowy montaż nie obejmuje braku mostków cieplnych, przynajmniej jest to nie do wygrania przed sądem. A może jest? W końcu Ty jesteś ekspert...

 

Zdziwiłbyś się co może obejmować "prawidłowy montaż" i co jest do wygrania przed każdym sądem, pod warunkiem, że ... :-):-):-) wcześniej poznasz osobę (Kierbuda?) co zna ten warunek:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by zamknąć dyskusję

od zewnątrz temperatura -10

od wewnątrz +20

Niebieska linia wyznaczająca temperaturę zero stopni niknie ok 10 mm przed końcem ościeżnicy i pojawia się ponownie na krawędzi pustaka ok 15 mm niej

Co to realnie oznacza ?

Oznacza tylko tyle, że przy takim podparciu, prawidłowym uszczelnieniu pianą, nawet zastosowanie taśmy paro szczelnej od środka i paroprzepuszczalnej od zewnątrz masz ok 25 mm pasek temperatury poniżej zera przy ciagle panujących 20 stopniach na plusie w mieszkaniu

A może program jest złośliwy i kłamie w żywe oczy ? Dalej chcesz Ytonga???? Czy w końcu zrozumiałeś o czym tu ciągle mówimy ?

Printing 1.pdf1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jak napisał koleta T nie tylko w mostkach jest problem

Przeanalizuj także jak wykonasz izolację przeciwwodną, jak ocieplenie zewnętrzne itd itd

 

Jednak coś tam łapiesz:-). Dla mnie montaż okien zaczyna się od pomiaru i wtedy określonego sposobu przygotowania ościeży. W zależności od tego jak to zostanie zrobione zależy np. konstrukcja okna, wybór łączników, wykonanie połączeń mechanicznych, dobór i wykonanie uszczelnień. Reszta, to już umiejętności zastosowania tego na co się zdecydowano i co się wybrało:-). W sumie proste... jak montaż okien:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko, ja bym się tam o te izotermy i Ytonga tak nie spierał. Większy problem, to jak zwykle i jak już podnosiłeś styk okna z tym Ytongiem. Może wart rozważenia byłby kompromis taki na przykład: Podmurować częściowo Ytongiem, pod ramę okna wpiąć poszerzenie szerokości np. 50 mm i o głębokości nieco mniejszej od głębokości ościeżnicy (quasi bazówka). To pozwoli na zrobienie wykończeń od strony zewnętrznej, a jednocześnie będzie stabilnym podparciem łatwym do zakotwienia i relatywnie najcieplejszym z możliwych. Taki wilk syty i owca cała:-). Może być?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być :) niektórzy nie sprowadzają wogóle profilu bazowego bo się w Polsce nie sprzedaje - gdzie w Niemczech od pewnego czasu wszystkie okna miały profile bazowe przy montażu, nie tylko balkony

Np. poszerzenie od 5 komorówki podpięte pod 6 komorówkę - na przykładzie Schuco Ct70 wpieta w Si82, gorzej że już AS60 chyba nie do dostania (trzykomorówka)

Tylko powiedz mi kolego - po jaką cholerę cudaczyć?

Ciągle cudaczyć, wymyślać coś co potencjalnie spieprzyć można?

Po co?

Powiedz mi po co wyważać od dawna otwarte drzwi?

By zaoszczędzić 10-30 zł/mb ?

Cholera jeśli to dla budującego jest znacząca oszczędność to niech w cholerę rzuci tą budowę bo go po prostu na nią nie stać !!!

Ani na wybudowanie ani później na utrzymanie chałupy, gdzie jest napisane, żę każdy musi mieć własny dom ??? A do bloku nie łaska ?!

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być :) Tylko powiedz mi kolego - po jaką cholerę cudaczyć?

 

Ja bym nie cudaczył, ale... . A tak przy okazji psiocząc i narzekając wygenerowaliśmy wspólnymi siłami odpowiedź na pytanie o Ytonga:-).

 

A do bloku nie łaska ?!

 

Te koleś, Ty się od blokersów od teguj, bo zdejmę kapcie i zlecę na dół w dresiku:-). Swoją drogą trzy razy zaczynałem budowe i trzy razy nie skończyłem, co znaczy, że nigdzie nie jest napisane, że każdy musi:-). Mnie tam inni wybudowali i jest mi z tym dobrze:-). Okolica zielona, sąsiedzi mili, do centrum rzut beretką, bloczek w dobrym miejscu ma swoje zalety:-). Logistyczne!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by zamknąć dyskusję

od zewnątrz temperatura -10

od wewnątrz +20

Niebieska linia wyznaczająca temperaturę zero stopni niknie ok 10 mm przed końcem ościeżnicy i pojawia się ponownie na krawędzi pustaka ok 15 mm niej..........edit

Co tam podstawiłeś, że wychodzą takie temperatury ? :rolleyes:

Niebieska nie pokazuje czasem 10 stopni na plusie? :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By zaoszczędzić 10-30 zł/mb ?

Cholera jeśli to dla budującego jest znacząca oszczędność to niech w cholerę rzuci tą budowę bo go po prostu na nią nie stać !!!

 

Tu nie chodzi o dodatkowe 100-200 zł na oknie. Tylko o filozofie budowania. Jeśli wszędzie będziesz dawał "drogie" systemowe rozwiązania, i nie będziesz kombinował za akceptowalną alternatywą, to na całej budowie zrobi ci się z tego 50 tys. dodatkowo. Jednych na to stać i nie zagłębiają się bardzo w temat tylko płacą. A inni wolą kombinować i zrobić coś taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By zaoszczędzić 10-30 zł/mb ?

Cholera jeśli to dla budującego jest znacząca oszczędność to niech w cholerę rzuci tą budowę bo go po prostu na nią nie stać !!!

Ani na wybudowanie ani później na utrzymanie chałupy, gdzie jest napisane, żę każdy musi mieć własny dom ??? A do bloku nie łaska ?!

Koledzy, albo Wy żyjecie w jakimś idealnym budowlanym świecie, albo ja jestem wyjątkowa pierdoła w wyszukiwaniu wykonawców :)

Rozmawiałem z 5 sprzedawcami okien (MS,Oknoplast, KNS, OKF i jeden znajomy, nie pamiętam co sprzedawał). Tylko jeden (którego potem wybrałem), jak usłyszał o poszerzeniach ucieszył się, że to dobry pomysł, reszta zrobiła miny pt. 'kolejny naczytał się w internecie i mnie poucza, chce wydać więcej, niech ma...'. Już nie mówię, jak tłumaczyłem montażyście, że w skrzynce roletowej jest zimno i powinna być odgrodzona od wnętrza domu izolacją, a nie że styropian od zewnątrz i jest super. Myślicie, że przeciętny kierbud jest mądrzejszy w temacie?

W końcu ustaliłem z montażystą, że zrobi poszerzenie na podmurówce, bo jest 23cm wysokość podłogi, tzn. on tak zaproponował, a ja się zgodziłem, bo wydawało mi się, że wreszcie znalazłem kogoś, kto się zna na tym.

Jareko - na tych zdjęciach nie ma ytonga przecież, ja wiem, że Twoje rozwiązanie jest dobre, pytanie, czy z ytongiem musi być złe (nie musi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są zastosowane systemowe rozwiązania + FV za usługę budowlaną to w przypadku problemów czyli reklamacji nie ma większego problemu z egzekwowaniem swoich praw w okresie gwarancji. Nawet przed Sądem.

Stosowanie skrótów, prowizorki grozi tym, że w przypadku problemów droga egzekucji jest utrudniona przez decyzję Inwestora czyli Klienta co do skrótów. Kończy się zwykle textem - sam Pan, Panie Inwestor tak chciałeś.

 

Kombinowanie w kontekście pozytywnym w.g mnie powinno dotyczyć elementów, które są tańsze ale tożsame z innym systemem. W moim przykładzie dotyczy to np. żywic iniekcyjnych - HILTI zastępuję angielskim TRUTKIEM ( co za nazwa). 50% różnicy w cenie na korzyść oczywiście angoli.

 

Co do tematu poruszanego to chciałem zwrócić uwagę, że właśnie to Forum jest poświęcone w dużej mierze PROBLEMOM montażowych. Wynikają one z nonszalancji usługodawców, skrótów czyli prowizorek na budowie, brakiem fachowości i kompetencji w działaniu ( ludzie od przysłowiowego pługa oderwani biorą się poziomnice i wiertarkę ).

 

Okna, drzwi "siadają", przemarzają, bananują, gniją i takie tam. Zresztą na każdym odcinku inwestycji występują tego typu dywagacje Klientów - taniej, taniej, taniej to więcej będę miał na późniejszą naprawę - to jest słowiańska mentalność wynikająca z niskiej zamożności społeczeństw.

Trzeba pamiętać, że tanie budowanie to drogie naprawianie.

Edytowane przez Charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się że choć czasem się zgadzasz ze mną tak usilnie poświęcając swój czas by każdą moją wypowiedź śledzić i komentować, o co mnie już kilku bywalców pytało, czymże ci zaszkodziłem ;) a może nowa odsłona L... odwet chce wziąć za swoje błędy ? ;) - a nóż widelec złapiesz mnie na czymś - to zobowiązuje, nie przeczę

jareko wiek widze robi swoje, a i nowe odcinki kreca w Archiwum X - co ty bredzisz ? jaki odwet ? jaka odsłona L ?

widac masz jakies koszmary

 

kazdy ma swoj rozum i cos lapie i kuma lepiej lub mniej

w mojej ocenie jesli jaremy to dobrze wykona - starannie - to bedzie ok pod warunkiem wlasciwego docieplenia listwy podparapetowej bo chyba o niej zapomnial w swoim rysunku,

a straszenie ze zaraz bedzie lód to przesada - moze bedzie wiekszy lub mniejszy mostek termiczny

a twoje wykresy które zamiesciles na nastepnej stronie hm - odpowiedz najpierw na pytanie starego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zauważ że nie każdy kierbud siedzi w oknach, ty akurat parasz sie montażem okien. kierbud ma ogarniać konstrukcyjnie a nie radzić mi co do mostków, .....

 

:) to w takim razie jeśli jest specem TYLKO od konstrukcji to niech Ci wytłumaczy jaka jest różnica między zintegrowanym z ościeżnicą poszerzeniem a Twoją prowizorką w kontekście sił, naprężeń w oknie/drzwiach a szczególnie na skrzydłach aktywnych.

 

P.S.jak Ci powie, że nie ma żadnej to powiedz mu ode mnie żeby sobie policzył co nieco w weekend - tylko na kalkulatorze a nie z pamięci :)

 

P.S. jak to się nie zna na mostkach ? Ile ma lat ? A Świadectwo Energatyczne to kojarzy co to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Myślicie, że przeciętny kierbud jest mądrzejszy w temacie?

W końcu ustaliłem z montażystą, że zrobi poszerzenie na podmurówce, bo jest 23cm wysokość podłogi, tzn. on tak zaproponował, a ja się zgodziłem, bo wydawało mi się, że wreszcie znalazłem kogoś, kto się zna na tym.

Jareko - na tych zdjęciach nie ma ytonga przecież, ja wiem, że Twoje rozwiązanie jest dobre, pytanie, czy z ytongiem musi być złe (nie musi)

Ja myślę, że miejsce przeciętnego kierbuda jest na przeciętnej budowie.

Szkic Jaremy pokazuje takie właśnie rozwiązanie - przeciętne.

"Musi nie musi"

Jak ktoś tu tłumaczy po nocy, jak zrobić dobrze to mówicie "jesteś chłopie drogi".

Więc rób po swojemu.

Ale oklasków się nie spodziewaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

święte słowa. u mnie to samo było, niby firmy poważne: a to jeden proponuje podmurować, drugi podeprzeć na drewnianej belce, trzeci na cegłach. Z jednej story płacę i oczekuję solidnie, zgodnie ze sztuką wykonanej roboty. to firma powinna podpowiadać klientowi a klient powinien podjąć decyzję. oczywiście zawsze się szuka oszczędności, ale śmiem twierdzić że 99% firm montujących okna chce orżnąć klienta na kasę. mi jedna firma z 10 zaproponowała profile bazowe, a w specyfikacji wyraźnie zaznaczałem, iż chcę ciepły montaż więc to świadczy o czymś.

fakt, że dzięki waszej wiedzy człowiek coś wie, i stara się znaleźć kompromis pomiędzy kasą i poprawnym montażem, który w przyszłości nie przyniesie kłopotów, to tyle i może aż tyle.

 

P.S. Nietórzy mimo, iż stać ich na budowę nie lubią niepotrzebnie wydawać kasę. A poza tym jeśli bym nie skorzystał z Waszej wiedzy, to zapłaciłbym za okna jak za zboże i do tego miałbym totalnie spitolony montaż, ale mógłbym śmiało wg. Jareko powiedzieć, że skoro zapłaciłem kupe kasy to wszystko mam idealnie zrobione, nie ma mostków, montaż jest super, okna się nie wyginają, wiatr ich nie wypchnie - a rzeczywistość pokazuje ze liczy się kasa nie tylko dla nas inwestorów ale przede wszystkim dla firm montujących okna (czytaj jak wyciągnąć jak najwięcej kasy od inwestora).

 

Koledzy, albo Wy żyjecie w jakimś idealnym budowlanym świecie, albo ja jestem wyjątkowa pierdoła w wyszukiwaniu wykonawców :)

Rozmawiałem z 5 sprzedawcami okien (MS,Oknoplast, KNS, OKF i jeden znajomy, nie pamiętam co sprzedawał). Tylko jeden (którego potem wybrałem), jak usłyszał o poszerzeniach ucieszył się, że to dobry pomysł, reszta zrobiła miny pt. 'kolejny naczytał się w internecie i mnie poucza, chce wydać więcej, niech ma...'. Już nie mówię, jak tłumaczyłem montażyście, że w skrzynce roletowej jest zimno i powinna być odgrodzona od wnętrza domu izolacją, a nie że styropian od zewnątrz i jest super. Myślicie, że przeciętny kierbud jest mądrzejszy w temacie?

W końcu ustaliłem z montażystą, że zrobi poszerzenie na podmurówce, bo jest 23cm wysokość podłogi, tzn. on tak zaproponował, a ja się zgodziłem, bo wydawało mi się, że wreszcie znalazłem kogoś, kto się zna na tym.

Jareko - na tych zdjęciach nie ma ytonga przecież, ja wiem, że Twoje rozwiązanie jest dobre, pytanie, czy z ytongiem musi być złe (nie musi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...