Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Jareko wypromował tu swego czasu "profile bazowe" pod balkony i chwała mu za to,

bo wcześniej było to rozwiązanie niemal nie znane. A teraz widać je na wielu budowach.

Ale wg mnie nie oznacza to "jedynego słusznego" montażu, bo podparcie okna wg zaleceń ITB w przywoływanym przez blokno dokumencie nie wyklucza właśnie zastosowania podparcia w określonych punktach i wypełnienia reszty np .styrodurem.

 

Oczywiście dla montażu lepsze, szybsze i pewniejsze jest rozwiązanie całościowych poszerzeń do samego fundamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fin - ja mam tylko jedno zastrzeżenie do tego rysunku. Ludzie tracą umiejętność czytania - niestety. Zaczyna do większości docierać tylko pismo obrazkowe - jak za czasów gdy ganialiśmy na czterech łapach po tym ziemskim padole - i tu tkwi lekki problem. Gdyby na rysunku była ukazana jakakolwiek podpora obłożona ociepleniem - nie ma sprawy, natomiast widać tylko ocieplenie - a w praktyce wykonają to tak: Panie, po co drogi i zimny (!) styrodur, damy styropian, będzie git.

(!) - takie słowa usłyszałem na budowie z ust kierownika budowy !!!

I później, jedna, dwie, trzy imprezy gdzie goście będą stawać na ościeżnicy (a staja - uwierzcie - stają mimo że mogą giczoły postawić przed i później za) i efekt jest taki że dołem nie ma ani podparcia ani ocieplenia i zimą lament - mam lód na podłodze przy balkonie

 

A co do bazówek -dziękuję za miłe słowo i docenienie wysiłków :) Ale jak Fin wspomniał, to nie jest jedynie słuszny sposób montażu, po prostu trzeba myśleć jak się coś robi i montuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne rozwiązania są stosowane w Polsce przynajmniej od 3 lat :-).

 

Wynika więc z tego co piszesz, że możemy głośno i dumnie stwierdzić: STYRODUR NADAJE SIĘ JAKO MATERIAŁ NA PODPARCIE OKIEN!!! :)

Teraz zaczynam żałować, że podczas wykonywania wylewek nie obniżyłem posadzki pod wszystkimi oknami balkonowymi po to, żeby uzupełnić to XPS-em. Mam też ciężkiego HS-a o długości 4 m, ale tutaj bym już chyba nie eksperymentował z podparciem go styrodurem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika więc z tego co piszesz, że możemy głośno i dumnie stwierdzić: STYRODUR NADAJE SIĘ JAKO MATERIAŁ NA PODPARCIE OKIEN!!! :)

Teraz zaczynam żałować, że podczas wykonywania wylewek nie obniżyłem posadzki pod wszystkimi oknami balkonowymi po to, żeby uzupełnić to XPS-em. Mam też ciężkiego HS-a o długości 4 m, ale tutaj bym już chyba nie eksperymentował z podparciem go styrodurem...

 

To niezupełnie tak. Nie wystarczy postawić ramy okna na kawałku styroduru, to po pierwsze. Po drugie w ogóle nie radzę eksperymentowania ze stosowaniem tego typu rozwiązań wszędzie tam gdzie część progowa drzwi narażona jest na duże obciążenia eksploatacyjne powodowane przez użytkownika. Twoje obliczenia dotyczyły wyłącznie przenoszenia sił pochodzących od obciążeń wynikających z ciężaru konstrukcji. Według mnie wszędzie tam gdzie będziemy mieli do czynienia z możliwym "łażeniem po progu" przez przyszłych użytkowników, albo, co częste, z wcześniejszym wykorzystaniem progu jako podpórki dla komunikacji wewnętrznej w trakcie budowy ( np. dla wjazdu "po desce" wyładowanych taczek:-)) lepiej z góry zaplanować trwałe i stabilne podparcie konstrukcji na całej szerokości elementu przy użyciu materiałów o większej wytrzymałości. Myśląc o styrodurze i oknach miałem na myśli coś, co nazwano "ciepłym parapetem". Według mnie nie ma innego rozwiązania, które przy poprawnym zastosowaniu dawałoby większą szczelność w progu okna przy jednoczesnej eliminacji mostków materiałowych. Wszelkiego rodzaju drzwi i ich progi, to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Według mnie wszędzie tam gdzie będziemy mieli do czynienia z możliwym "łażeniem po progu" przez przyszłych użytkowników, albo, co częste, z wcześniejszym wykorzystaniem progu jako podpórki dla komunikacji wewnętrznej w trakcie budowy ( np. dla wjazdu "po desce" wyładowanych taczek:-)) lepiej z góry zaplanować trwałe i stabilne podparcie konstrukcji na całej szerokości elementu przy użyciu materiałów o większej wytrzymałości. Myśląc o styrodurze i oknach miałem na myśli coś, co nazwano "ciepłym parapetem". Według mnie nie ma innego rozwiązania, które przy poprawnym zastosowaniu dawałoby większą szczelność w progu okna przy jednoczesnej eliminacji mostków materiałowych. Wszelkiego rodzaju drzwi i ich progi, to już inna bajka.
Uffff... zrehabilitowałeś się bo już myślałem że coś z kolegą Testem nie teges i promuje styrodur pod wszystko jak leci :)

Dzięki Ci o Panie za te wyjaśnienia - co nie zmienia faktu że większość budujących dalej ma w d...ie jak montowane są wszelkiego rodzaju drzwi tarasowe, balkonowe, jak je zwał tak zwał ale wiemy o co chodzi (chyba ;) )

 

co do słów wypowiedzianych kursywą - tradycyjne bym polemizował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do słów wypowiedzianych kursywą - tradycyjne bym polemizował :)

 

Tak się spodziewałem:-). Skrobię sobie właśnie kolejne coś na temat "ciepłego parapetu". Nic wielkiego, domek jednorodzinny, ale inwestor fajny. Jeśli dotrzyma słowa będę miał wyniki zarówno termowizji jak i blower door testu. Mam zamiar namówić ludzi do powtórki testów w tym obiekcie po 2 - 3 latach. Proponuję namów i Ty jakiegoś inwestora do zrobienia tych dwóch badań w takiej sekwencji czasowej przy rozwiązaniu, które Twoim zdaniem jest lepsze lub porównywalne. Chętnie opiszę takie porównanie metod montażu, bo to byłoby dopiero coś na kształt dowodu na wyższość świąt BN nad świętami WN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, nie ja montuję później pw i pz

ale teraz z innej beczki

 

PRZESTRZEGAM !!!

Podstawowe dane firmy: F.H.U. JAR-EKO Jarosław Nadolski

Województwo:Warminsko-Mazurskie

Kod:13-230

Miasto:Lidzbark

Adres:Cibórz 46

Data rozpoczęcia działalności: 2012-05-02

Głowne PKD: 43.32.Z - Zakładanie stolarki budowlanej

 

Przed chwilą zadzwoniono do mnie z wezwaniem do zapłaty za materiały zakupione przez firmę Jar-Eko - kopara mi opadła, ale jak widzę pod Jar-Eko

Nie mam z powyższym podmiotem gospodarczym nic wspólnego

Mam nadzieję, że nie jest to samozwańczy specjalista ws montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niezupełnie tak. Nie wystarczy postawić ramy okna na kawałku styroduru, to po pierwsze. Po drugie w ogóle nie radzę eksperymentowania ze stosowaniem tego typu rozwiązań wszędzie tam gdzie część progowa drzwi narażona jest na duże obciążenia eksploatacyjne powodowane przez użytkownika. Twoje obliczenia dotyczyły wyłącznie przenoszenia sił pochodzących od obciążeń wynikających z ciężaru konstrukcji. Według mnie wszędzie tam gdzie będziemy mieli do czynienia z możliwym "łażeniem po progu" przez przyszłych użytkowników, albo, co częste, z wcześniejszym wykorzystaniem progu jako podpórki dla komunikacji wewnętrznej w trakcie budowy ( np. dla wjazdu "po desce" wyładowanych taczek:-)) lepiej z góry zaplanować trwałe i stabilne podparcie konstrukcji na całej szerokości elementu przy użyciu materiałów o większej wytrzymałości. Myśląc o styrodurze i oknach miałem na myśli coś, co nazwano "ciepłym parapetem". Według mnie nie ma innego rozwiązania, które przy poprawnym zastosowaniu dawałoby większą szczelność w progu okna przy jednoczesnej eliminacji mostków materiałowych. Wszelkiego rodzaju drzwi i ich progi, to już inna bajka.

 

Dzięki za wyjaśnienie. Ciepłe parapety znam i sam się zastanawiałem nad zamontowaniem ich w 3 oknach, ale ostatecznie zrezygnowałem. Zatem pod fixa wciąż mogę dać kawałek styroduru, ale pod okno balkonowe już raczej nie. Nasuwa się pytanie: po co stosować w standardowych oknach ciepły parapet, skoro podobne właściwości będzie miał przyklejony poniżej styrodur, a za sporo mniejsze pieniądze? Wiem, że ciepły parapet jest odpowiednio wyprofilowany i nie ma potrzeby stosowania piany pod dolną częścią ramy, ale moim zdaniem cena wciąż odstrasza. Nie ma natomiast konkretnej odpowiedzi jakie korzyści daje taki montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Ciepłe parapety znam i sam się zastanawiałem nad zamontowaniem ich w 3 oknach, ale ostatecznie zrezygnowałem. Zatem pod fixa wciąż mogę dać kawałek styroduru, ale pod okno balkonowe już raczej nie. Nasuwa się pytanie: po co stosować w standardowych oknach ciepły parapet, skoro podobne właściwości będzie miał przyklejony poniżej styrodur, a za sporo mniejsze pieniądze? Wiem, że ciepły parapet jest odpowiednio wyprofilowany i nie ma potrzeby stosowania piany pod dolną częścią ramy, ale moim zdaniem cena wciąż odstrasza. Nie ma natomiast konkretnej odpowiedzi jakie korzyści daje taki montaż.

 

Ciepły parapet nie jedno ma imię:-). Są już polskie wzory użytkowe. Co do cen się nie wypowiadam, bo nie znam. Jak sam napisałeś czym innym jest postawienie okna na kawałku styroduru, a czym innym na ściśle wyprofilowanej kształtce, gdzie na dodatek pomiędzy ramą, a częścią nośną stosuje się jedno lub nawet dwustopniowe dodatkowe uszczelnienie z materiałów zdecydowanie bardziej elastycznych niż pianka PU. W mojej opinii (na podstawie porównania obejrzanych przeze mnie setek wykonań montażu w różnych wersjach) można udzielić konkretnej odpowiedzi, co do przewidywalnych korzyści montażu z ciepłym parapetem, ale upierał się nie będę. bo i nie mam po co. Parafrazując klasyka od każdego według jego głowy, każdemu według jego potrzeb:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam malutką uwagę do styroduru pod oknem:

na etapie "adoptowania otworów do montażu okien" czesto pojawia się pomysł styroduru i powoływanie się nie jego "twardość" - jaka by ona nie była.

Na budowie jednak niemal nie możliwe jest osiągnięcie tej sztywności, bo zwyczajnie sturodur nie ma szczelnego zapięcia do ościeżnicy, na styk też odpada, bo zwasze się znajdzie miejsce przewiewu.

W praktyce zawsze w przykładową dziurę pod oknem ok 17cm docina się styrodur ok 15-16cm i wkłada uzupełniając szczeliny pianą.

No chyba że koledzy praktykują inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na budowie jednak niemal nie możliwe jest osiągnięcie tej sztywności, bo zwyczajnie sturodur nie ma szczelnego zapięcia do ościeżnicy, na styk też odpada, bo zwasze się znajdzie miejsce przewiewu. W praktyce zawsze w przykładową dziurę pod oknem ok 17cm docina się styrodur ok 15-16cm i wkłada uzupełniając szczeliny pianą. No chyba że koledzy praktykują inaczej?

 

No i po to właśnie bracia Niemcy wymyślili "ciepły parapet", a ja go tak polubiłem. Zapina się szczelnie i bez piany, a jednocześnie idealnie pasuje do kształtownika ościeżnicy, czyli przenosi obciążenia inaczej niż zwykły blok styroduru:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja popatrzę na te okienka postawione na kształtce styropianowej po kilku latach, takie modne ostatnio okienka 150/150 w jednym skrzydle czy tez 250/150 w dwu, a jak jeszcze mają P4

Uważam że ciepły styropian jest nieporozumieniem przy szerszych oknach, gdzie dolny ramiak jest niczym nie usztywniony czy zamocowany

ale ja si e nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, nie ja montuję później pw i pz

ale teraz z innej beczki

 

PRZESTRZEGAM !!!

Podstawowe dane firmy: F.H.U. JAR-EKO Jarosław Nadolski

Województwo:Warminsko-Mazurskie

Kod:13-230

Miasto:Lidzbark

Adres:Cibórz 46

Data rozpoczęcia działalności: 2012-05-02

Głowne PKD: 43.32.Z - Zakładanie stolarki budowlanej

 

Przed chwilą zadzwoniono do mnie z wezwaniem do zapłaty za materiały zakupione przez firmę Jar-Eko - kopara mi opadła, ale jak widzę pod Jar-Eko

Nie mam z powyższym podmiotem gospodarczym nic wspólnego

Mam nadzieję, że nie jest to samozwańczy specjalista ws montażu

 

Jarek, ale Ty masz "fart" !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja popatrzę na te okienka postawione na kształtce styropianowej po kilku latach, takie modne ostatnio okienka 150/150 w jednym skrzydle czy tez 250/150 w dwu, a jak jeszcze mają P4

Uważam że ciepły styropian jest nieporozumieniem przy szerszych oknach, gdzie dolny ramiak jest niczym nie usztywniony czy zamocowany

ale ja si e nie znam

 

dokładnie.

 

Dodatkowo dorzucę moje 3 grosze - to się UTLENIA !!! Proces ten zmniejsza gabaryty styroduru czy styropianu.

Dlatego w Szwecji ocieplają tylko węłną - styropian wysłali do Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ale Ty masz "fart" !!!
wiesz... fart niefart, lekko dziwnie sie poczułem gdy 25 letni już dorobek mojej firmy z czego 16 jako budowlanej został nazwą przywłaszczony i na dodatek nie wierzę w przypadki, po 8 latach mam tu też wyrobioną markę, często słyszę, że "jareko" powiedział to czy tamto a tu nagle.....

Dureń ze mnie, zakładając firmę nie pomyślałem by zastrzec jej nazwę a teraz to już po ptokach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz... fart niefart, lekko dziwnie sie poczułem gdy 25 letni już dorobek mojej firmy z czego 16 jako budowlanej został nazwą przywłaszczony i na dodatek nie wierzę w przypadki, po 8 latach mam tu też wyrobioną markę, często słyszę, że "jareko" powiedział to czy tamto a tu nagle.....

Dureń ze mnie, zakładając firmę nie pomyślałem by zastrzec jej nazwę a teraz to już po ptokach

 

...a mówi się, że nie ma cfaniaka nad warszawiaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że ciepły styropian jest nieporozumieniem przy szerszych oknach, gdzie dolny ramiak jest niczym nie usztywniony czy zamocowany

 

Otóż dolny ramiak jak każdy inny jest usztywniony (a przynajmniej powinien być), to raz. Dwa, bez obawy o pomyłkę można przyjąć, że i bez ciepłego parapetu na ogólną liczbę okien montowanych w Polsce liczba tych niemocowanych dołem zdecydowanie przewyższa liczbę tych mocowanych (to wiedza na podstawie doświadczeń) i to jest z reguły błąd techniczny. Trzy, jeśli z góry będzie wiadomo, że nie będzie mocowania w progu, można przyjąć, że dolny ramiak jest belką statycznie wyznaczalną (co wymaga określonej wiedzy), a dalej to już z górki. Wszystko to jednak nie zmienia faktu, że i tak możesz mieć wątpliwości do każdego rozwiązania, z którym jest Tobie nie po drodze:-) oby były one oparte na prawdziwych przesłankach.

 

Dodatkowo dorzucę moje 3 grosze - to się UTLENIA !!! Proces ten zmniejsza gabaryty styroduru czy styropianu.

 

I co to będzie Charlie jak ludziskom poznikają ze ścian te miliony metrów styropianowych dociepleń?:-):-):-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 lata temu montowaliśmy suwankę 2800 x 2300 , profil 6-komorowy , oszklony pakietem trzyszybowym . Inwestor zażyczył sobie aby postawić ją na styrodurze . Montażyści zaprotestowali . Wybuchła awantura .Na nic zdały się tłumaczenia klienta,że Niemcy tak robią . W końcu Klient napisał oświadczenie ,że wymusił taki sposób montażu licząc się ze wszystkimi negatywnymi skutkami i okno zostało zamontowane . Do dnia dzisiejszego nie ma z nim żadnego problemu . W kwietniu robiliśmy mu kolejny obiekt i przypomniał chłopakom jak to chcieli zejść z poprzedniej budowy z powodu styroduru .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...