Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

A wg mnie system po to jest rozbudowany aby sprzedać więcej produktów.

Uważam, że ważniejsza jest folia paroszczelna od wewnątrz. Zewnętrzna folia przy wykonaniu węgarków ze styropianu można pominąć.

 

Trudno mi się zgodzić z oboma stwierdzeniami. Pomińmy kwestie handlowe, bo to nieważne. Zdecydowanie większym i częstszym wrogiem okien i uszczelnień jest ciśnienie parcia wiatru + woda niż nadmierna wilgotność względna powietrza wewnętrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie system po to jest rozbudowany aby sprzedać więcej produktów.

Uważam, że ważniejsza jest folia paroszczelna od wewnątrz. Zewnętrzna folia przy wykonaniu węgarków ze styropianu można pominąć.

 

:) Panie Inżynierze - pod tym telefonem 71 881 00 48 ; http://www.iso-chemie.pl lub [email protected] - upgrade Pan dostanie za free.

Zresztą każdemu skrótowcowi polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Test, jak tak dalej pójdziemy okaże się że prawidłowo wykonany montaż okien + prawidłowo wykonane ocieplenie z węgarkiem jest wystarczającą gwarancją szczelności połączenia okna z murem ;)

 

Ha, ha nie ze mną te numery:-). Tak to się nie okaże. Mogę sobie jednak wyobrazić, że mam wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, czyli coś na kształt stabilnego klimatu wewnętrznego. Uszczelniać to to od wewnątrz? Mam wątpliwości. Deszcz jednak będzie padał tak jak pada. Wiatr wiał jak wieje. Czasem oba licha na raz, więc...od węgarka to ma sens:-), od wewnątrz w określonych przypadkach raz większy, raz mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i powoli zaczynamy dochodzić do wniosku, że coś musi być na rzeczy, że tak nam się wciska na siłę montaż warstwowy - czyż nie ?

Nie neguję go - ale.... ale przy wentylacji mechanicznej....sam już odpowiedziałeś, przy prawidłowo wykonanym węgarku i zastosowaniu listwy dylatacyjnej nie widzę żadnego zagrożenia od zewnątrz

Zostawmy ten spór

Istotne jest coś innego, że świadomość, przynajmniej czytelników FM jest coraz większa i zaczynają na wykonawcach wymuszać to i owo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) rokujesz powrót na Forum następną zimą dołączając do słynnej grupy 90% Inwestorów.

Z pewnością wrócę:p, jestem jeszcze przed wyborem i montażem okien. Chciałbym montaż warstwowy, folia paroszczelna od wewn., paroprzepuszczalna od zewnątrz. Czy wtedy stosuje się jeszcze taśmy rozprężne między ramą a węgarkiem styropianowym, czy to jest inne zagadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiej konieczności, zamiast dublowania warstwy paroprzepuszczalnej lepiej skupić się na estetycznym wykończeniem tego miejsca i zabezpieczeniem przed spękaniem będącym wynikiem pracy różnych materiałów pod wpływem zmian, dość radykalnych, temperatury.

Polecam listwy dylatacyjne - suuuuuper patent :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czytam niektóre wypowiedzi i ... słów brak :) w zasadzie to Panowie wstawiajcie te okienka na ślinę albo coś, w sumie nie ma to znaczenia, bo co też na ten temat mogą wiedzieć producenci i dostawcy tych systemów ? NIC - wszak MY/ONI robią to tylko dla wyciągnięcia KASY od biednego inwestora i jeszcze na dodatek dowalają pracy montażyście.

Okazuje się, że Illbruck, ISO, Hanno, my i inni jesteśmy naciągaczami :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MMichał - o co Ci chodzi? Wstawiamy okna zgodnie ze sztuką i wymaganiami klienta - póki co, jak będą odpowiednie paragrafy będziemy wstawiać zgodnie z obowiązującym prawem.

W 99% pojawiające się nowinki ciągną za sobą speców od marketingu by udowodnić, iż bez nich, Twoje życie nic nie będzie warte, zaś okna będą ci po roku przemarzać a z piany między oknem a murem będzie tryskała woda jak z, za przeproszeniem, spłuczki NIAGARA - była taka żeliwna, może pamiętasz ten fakt.

Przecież w domu nie ma wentylacji ;) wilgotność wynosi 90% ;) nie ma tynków i wilgoć wręcz zasysana i wciągana w siebie jest przez pianę

Jedno trzeba powiedzieć - montaż warstwowy, kłamliwie i z pełną premedytacją nazywany "ciepłym" , uszczelnia połączenie okna z murem. USZCZELNIA a nie ociepla jak wciskają nam kit marketingowcy.

Natomiast wielu praktyków widzi jak wygląda to miejsce przy PRAWIDŁOWO wykonanym montażu tradycyjnym i może mieć prawo do wątpliwości - czyż nie ?

Pamiętam wiosnę zeszłego roku i sympozjum w Falentach k/Raszyna. Porozmawiałem sobie wtedy z pewnym Panem którego wersja "oficjalna" dość znacząco różniła się w pewnych, konkretnych przypadkach od wersji "nieoficjalnej".

O wiele bardziej ważne jest uświadamianie Inwestorom mającym wentylację grawitacyjną czym grozi brak wentylacji a tak jest zimą gdy nie wietrzymy i nie mamy nawiewników - a przecież jest zapis od 2009 nakazujący ich stosowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele bardziej ważne jest uświadamianie Inwestorom mającym wentylację grawitacyjną czym grozi brak wentylacji a tak jest zimą gdy nie wietrzymy i nie mamy nawiewników - a przecież jest zapis od 2009 nakazujący ich stosowanie

 

Sprawa jest bardzo złożona w warstwie technicznej. W przestrzeni krąży zbyt, wiele zbyt prostych "przepisów". A co do nakazu stosowania nawiewników, to taki nie istnieje, bo można zastosować także inne rozwiązania. Najważniejsze w tym wszystkim jest to czego jakoś nikt nie zauważa na co dzień. Nawiewnikowe wymagania nie dotyczą obiektów z wentylacją mechaniczną nawiewno/wywiewną. Idąc dalej, czy jeśli w tym względzie istnieją istotne różnice podejścia, to czy nie powinny pojawić się opracowania podnoszące zagadnienia montażu okien? Nie zawsze zgadzam się z Jarkiem, ale w pewnych kwestiach nasze poglądy są zbliżone. Buduje się w różny sposób. Montaż okien powinien być dostosowany do wymagań obiektu, a nie lepszych, czy gorszych zaleceń instrukcji. Lody mają różne smaki, ale wszystkie są... zimne. Montaż podobnie. Może być wykonany na różne sposoby (smak), ale efekt musi być prawidłowy (temperatura). Wolę w tym miejscu nie pytać, kto potrafi zrobić najlepszego loda:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pistacjowe z Zielonej Budki ale.... ale za czasów gdy budka stała niedaleko kina Moskwa - pamiętasz ? A kolejki do budki pamiętasz? ;)

Cieszę się, że Ty, niepodważalny autorytet chwilami myślisz podobnie jak ja.

Dalej będę mówił, że w pewnych, KONKRETNYCH , sytuacjach montaż warstwowy jest to wyciąganie kasy z klienta i nic ponad to.

Konkretnych - w moim zrozumieniu nie oznacza konkretnych projektów tylko konkretnych rozwiązań oraz zastosowanych materiałów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że znowu zaczyna się polskie "unowocześnianie" niemieckich technologii :)

Nie nadarmo w Niemczech powstało odpowiednie rozporządzenie w sprawie oszczędnego gospodarowania energią - skrót EnEV. Koresponduje z tym rozporządzeniem norma DIN 4108/7 , która traktuje odpowiednio nie tylko kwestię szczelności powietrznej ale też i wilgoci w kontekście uszczelniania spoin. Mottem tych wszystkich mądrych dokumentów jest hasło: wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz.

Rozkładając na drobne tę ideę to od wewnątrz należy zastopować napływ wilgoci z powietrza z zewnątrz ale też pozwolić resztkom wilgoci ze spoiny ościeżnica-ościeże odprowadzić się na zewnątrz. Nie użycie zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej grozi wejściem nadmiernej ilości wilgoci z powietrza. Jestem pewien, że ktoś to wszystko policzył a więc ma tak być jak technologia przewiduje.

Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)
natomiast amerykańscy naukowcy......

Kolego Charlie, nikt nie neguje zaangażowania niemieckich inżynierów nad pracą dla dobra swojego kraju - wręcz należy im zazdrościć że potrafią tak się sprzedać iż cała Europa uważa ich za wyrocznie w sprawach budownictwa i ja tego tez nie neguję - za cienki bolek jestem ale... jeśli w trakcie rozmowy z przedstawicielem najsłynniejszego instytutu jesteśmy w zgodzie co do pewnych sytuacji.... ale cóż, trzymajmy się jedynie słusznej wersji do czasu aż ktoś nie wymyśli nowych zasad jakie mają obowiązywać i oczywiście jedynie słusznych materiałów do wykonania nowej myśli niemieckich inżynierów ;)

I bynajmniej wątpliwości nachodzą nie tylko Polaków i nie jest to cecha typowo Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)

 

NIemieccy inżynierowie, niemiecka myśl tachniczna

ostateczne rozwiązanie

 

Tylko tam widzisz sens życia ? jedynie słuszne rozwiazania ?

 

ps

wywaliłeś zdjęcie ze swojej strony , za które uTwoich niemieckich przyjaciół wyskoczyłbyś z budowy na zbity pusk z mandatem 500 ejro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo tu ja skromny inwestor. Coś mi się wydaje że po przestudiowaniu tego oraz innych wątków,oraz po przeczytaniu kilku publikacji dla mnie jedynym słusznym i nie powodującym zbyt dużego obciążenia kieszeni będzie montaż z licem ściany folia paroszczelna i paroprzepuszczalna a w środek pianka albo taśma rozprężna.

HOWQ

 

P.S. Zapomniałem o ciepłym parapecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)

 

NIemieccy inżynierowie, niemiecka myśl tachniczna

ostateczne rozwiązanie

 

Tylko tam widzisz sens życia ? jedynie słuszne rozwiazania ?

 

.....

 

:) ostateczne rozwiązanie zależy li tylko od Klienta.

O`k - jeśli twierdzisz, że rezygnacja z folii paroprzepuszczalnej ma sens to jakoś to uzasadnij w miarę merytorycznie udowadniając, że : wyjdzie tyle wilgoci ile weszło w tym samym czasie co z folią paroprzepuszczalną = SUCHO w strefie ościeżnica>docieplenie>węgarek wymuszony dociepleniem Mówimy oczywiście o montażu w strefie docieplenia.

P.S podaj mi swoją stronnę www to z chęcią pokomentuję Twoje foty w kontekście BHP i wysokości kar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusfoto - przemyśl inną propozycję

- wysunięcie okna 20-30 mm poza lico ściany

- od wewnątrz folia paroszczelna

- od zewnątrz, w licu ściany taśma rozprężna

po ociepleniu i bardzo ważne nie dosuwaniu ocieplenia do ościeżnicy tylko pozostawieniu ok 10 mm luzu który wypełnisz dokładnie pianą, przy doklejaniu węgarka (tak by najść 30 -40mm na ościeżnicę) zastosuj listwę dylatacyjną z siatką pod klej. Już bywają nie tylko w biała gumą, są w kolorze dębu, orzecha, teaku itp

 

co zyskasz?

Jako skromny inwestor będziesz miał szczelniej od wewnątrz niż od zewnątrz dzięki zastosowaniu foli i taśmy - zgodnie z ogólnymi trendami - znaczy jesteś Trendy ;)

Jako skromny Inwestor zwiększysz opór cieplny połączenia okno-mur, przełoży się to na podwyższenie temperatury glifu wewnętrznego o około 2 stopnie w górę, a tym samym także wnęki - a to TYLKO dzięki temu, że wysunąłeś okno poza lico muru

I dla mnie o wiele ważniejsze byłyby te 2 stopnie na glifie :)

 

Mało tego, jeśli masz w planach ciepły parapet to możesz pokusić się o szaleńczy pomysł prawie pełnego wysunięcia okna w ocieplenie. Murarze wysuwają poziome cegły otworu okiennego poza lico ściany na 3-4 cm na czym później stawiasz parapet i okno wysunięte poza lico muru 5-6 cm. Montaż okna na normalne kotwy, okno 1-2 cm pozostanie w obrębie otworu

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...