Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

a teraz jareko odpowie :)

Maciek - wyluzuj :)

zdjecie 24 - to sa te otwory - ale szczerze powiem - dosc hmmm.... ale powiedza, ze sie czepiam ... wiec jest OK. Wystarczy dziura fi-3mm

zdjecie 22 - to sa otwory odwodnieniowe, zreszta pelniace takze funkcje odprowadzania ciepla i jakby odpowietrzania pierwszej komory (wiadomo - rozgrzane powietrze sie rozszerza i.... co powtarzac - Pchelek to juz wyjasnil)

wiesz - czytac i byc na szkoleniach to jedno - wprowadzac to w zycie - to drugie

ale nie dziwie sie - wiesz jak to jest?

Czesto klienci sami sa sobie winni :(

pojawiaja sie nowinki - kazda ze stron o nich czyta a pozniej my je kalkulujemy w kosztach i co sie okazuje? Trzeba - niestety - podniesc cene montazu, gdyz nie tylko material drozszy, ale takze wymaga wiecej czasu na montaz .... i trudno to bardzo czesto pojac dlaczego taki montaz jest drozszy - skoro inne ekipy biora mniej

Pozniej okazuje sie ze kotew za malo, ze mocowane sa na gwozdzie lub inne wynalazki (zamiast odpowiednich kolkow do zastanej sytuacji w murze), ze piana tylko w narozach lub nie wypelnia przestrzeni miedzy oknem a murem, ze zamiast kllinow z tworzywa - kliny z drewna pozostawione

Rozbawil mnie keidys klient co mailem zadal pytanie w stylu - czy zmiana piany na tasme rozprezna uzasadnia podniesienie ceny montazu o 10% skoro metr tasmy kosztuje tyle a piany tyle - wrecz pelna kalkulacje mi zrobil ile moge wziac za montaz- ale ze przy tasmie zajmuje to o 30 min dluzej to juz nie uwzglednia a poza tym tasma jest tak wlasciwie kosztem dodatkowym

ale co ja tam bede gadal......milej niedzieli zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - wyluzuj :)

Aż tak się zapieniłem? :D - dobra już wyluzowałem... :D

zdjecie 24 - to sa te otwory - ale szczerze powiem - dosc hmmm.... ale powiedza, ze sie czepiam ... wiec jest OK. Wystarczy dziura fi-3mm

Czepiasz się Jareko, czepiasz :D - spójrz co napisał pirat:

Mła ma ponawiercane otworki w profilach VEKA Perfectline [...]srednica otworków około 5 mm chyba wystarczy i sie nie wygnie ...

U mnie ten sam profil i ta sama wielkość dziury - może ten system PCV tak ma - to już będzie wiedzieć Pchełek.

Generalnie nie ma co wybrzydzać :D - popatrz na to od tej strony - wreszcie pojawił się producent co sam z nieprzymuszonej woli frezuje takie otwory przy kolorowym profilu - a czytając ostrzeżenia Pchełka na ten temat to zdarza się bardzo rzadko bądź wogóle.

wiesz - czytac i byc na szkoleniach to jedno - wprowadzac to w zycie - to drugie

Pewno coś w tym jest - ale ja nie wymagam dużo - możemy nie wprowadzać nowości jeśli stare metody też są dobre - jednak jeśli coś jest robione to niech będzie robione dobrze - moim instalatorom się śpieszyło i już w przyszłym tygodniu pojawią się ponownie aby tu i ówdzie coś podregulować - gdyby dali sobie na wstrzymanie to oszczędziliby czasu i pieniędzy na ponowny dojazd.

 

Na koniec ciekawostka - jak wspominałem mam miłego pana który bedzie mi montować parapety wewnętrzne - produkuje i instaluje także okna z profili Aluplasta. Zobaczył mnie jak oglądam okna w poszukiwaniu otworów rozprężajacych - dołączył do oględzin i kiedy pokazałem mu te górne dziurki to po chwili stwierdził: "Eeee panie, to dziury na kable do alarmu" :o :o :o .

 

Miłego weekendu,

Maciek Jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - wyluzuj :)

Aż tak się zapieniłem? :D - dobra już wyluzowałem... :D

Sorki - napieta sytuacja w domku ma zbyt radykalna ocene pieniactwa ;) spowodowala heheheh

a teraz - nie czepialem sie :) ale jakos tak duuze wydaja mi sie te dziurki - ale najwazniejsze ze sa !!!

co do ekipy - bardzo czesto jest tak ze po kllku dniach a zwlaszcza jak przyjda upaly trzeba jeszcze raz do klienta przyjechac i podregulowac okna - a dlaczego? banalne - i wyjasnie :)

okno regulowane jest na stole do szklenia (przynajmniej tak powinno byc - choc znam firmy co czynia to na klepisku) i nawet gdy jest zrobione idealnie to po zamontowaniu pracuje juz w temperaturach o wiele wyzszych - podlega naslonecznieniu i okazuje sie ze zakres regulacji ktory wystarczal a cieniu - konczy sie w sloncu (tak na marginesie - wiekszosc znanych mi okuc rozworki ma nie ustawione w pozycji "zero" tylko maksymalnie rozkrecone). POza tym podkladki do szklenia utwierdzane sa dodatkowo silikonem - on czasem pod podkladke sie dostaje i dopiero po kilku dniach pod wplywem ciezaru ulegaja zgnieceniu i lekko zmieniaja wyparcie szyby a tym samym ksztalt skrzydla i powoduje koniecznosc lekkiej regulacji

A o tym Panu mogles nie wspominac gdyz jesli takie slowa wypowiada producent.......... jejku - wspolczuje jego klientom - a moze stal tez nie jest potrzebna i mozna ja kijem od szcotki zastapic? ;)

a wybrzydzac nie mam powodu - okna naprawde sa ladne :) choc kolorek - hmmm...... mnie sie nie podoba.....ale........ogolnie...........ladny jest...taki .....hmmmm.......sraczkowaty..... ;) jak sam powiedziales :) (bez obrazy - lubie sie czepiac hehehehe)

a swoja droga pytanko mam - czy ten obrazek z ladnym domkiem to wizualizacja tego w czym mieszkac bedziesz? i tu na serio, bez usmieszkow i czepiactwa :) - podobaja mi sie wlasnie takie chlupy, o takiej bryle - cholerka ja mialem dzialke tylko 350mkw i szerokosci raptem 11,5mb.....ech.....chcialoby sie w takiej pomieszkac :) dojazd aleja wysadzona topolami........podjazd pod wejscie.........fontanna lub klomb z kwiatami.....lokaj otwierajacy drzwi......sluzba.....cholerka - a to nie ja zgarnalem te 20 baniek w totka - wiec tylko marzyc moge ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choc kolorek - hmmm...... mnie sie nie podoba.....ale........ogolnie...........ladny jest...taki .....hmmmm.......sraczkowaty..... ;) jak sam powiedziales :) (bez obrazy - lubie sie czepiac hehehehe)

No stary - bój się :wink: - jak zajrzy tu szanowna małżonka to będzie się działo :D. Poza tym parę postów wyżej ustalilismy, że kolor złotego dębu można nazwać tym określeniem :) a nie 'nussbaum' który widać na fotkach.

a swoja droga pytanko mam - czy ten obrazek z ladnym domkiem to wizualizacja tego w czym mieszkac bedziesz?

Może za te słowa małżonka odpuści :D. Dokładnie tak - to wizualizacja stanu obecnego - drzew, fontanny i lokaja :wink: może doczeka się mój syn, jeśli nie będzie w przyszłości mieć nam za złe, że wyprowadziliśmy się z miasta na wieś i nie czmychnie spowrotem do 'stolycy' :).

 

No ale nam się trochę mały OT zrobił - a temat okien leży... :D

Lecę szukać podłogi - może kiedyś przelatując przez Bemowo wpadnę do Firmy i skoczymy razem na piwko...

 

Spokojnej niedzieli życzę,

Maciek Jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Volak,

my zamowilismy u PINUSa okan drewniane mahon meranti w kolorze mahoniu + konstrukcje ogrodu zimowego. Jeszcze nie mamy zamontowanych tych okien (pewno dopiero jesienia), ale z tego co widzialam, to robia oni ladne okna. Sorry, teraz nie bardzo moge odpowiedziec na twoje pytanie, ale te okna duzo bardziej nam sie podobaly niz okna Majewskiego, szczegolnie, ze PINUS robi wiele nietypownych okien, a nasze, niestety, takie byly. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... może doczeka się mój syn, jeśli nie będzie w przyszłości mieć nam za złe, że wyprowadziliśmy się z miasta na wieś i nie czmychnie spowrotem do 'stolycy' :)

oj niech lepiej o 100licy zapomni - jak zazna radosci zycia poza nia - jak Ty czy Ja choc Ty lepiej masz - Kampinos hmmm..... piekne miejsce :) na obrzezu czy w srodku? a do mnie na piwo faktycznie niedaleko ;) spiesz sie poki nie zwine interesu (mysle o tym coraz czesciej - przegrywam z tymi co wbrew wszystkim zaleceniom montuja tak jak w "usterce" z TVN ;) i handluja badziewiem - oby jak najtaniej a po nich chocby potop ;). Kurcze - coraz wiecej przegrywajacych nas jest - takich co wciaz jakosc utrzymac chca. Juz klku znajomych odeszlo z branzy, a naprawde dobrzy byli - moze nawet lepsi ode mnie ;)) - jak tak dalej bedzie trzeba sie na cos innego przerzucic - tylko na co? Masz moze jakis koncept?

stolica to juz taka ogromna wies....a wsie podmiejskie 100lica sie powoli staja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne forum! Czytam i czytam i czytam. Zejdzie mi chyba z tydzień.

A dopiero potem zadam pytanie. (No chyba,że sprawa będzie bardzo pilna). Nareszcie ogromna ilość informacji na interesujący mnie temat.Jestem dopiero na trzeciej stronie. Pozdrawiam wszystkich! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne forum! Czytam i czytam i czytam. Zejdzie mi chyba z tydzień.... Nareszcie ogromna ilość informacji na interesujący mnie temat.Jestem dopiero na trzeciej stronie. Pozdrawiam wszystkich! :)

Super - nareszcie ktos przyjal odpowiednia kolejnosc i nasze wysilki juz na wstepie docenia :))))

Tylko od nadmiaru wiedzy nie zbzikuj ;) w razie jakby co - pytaj smialo - zawsze do uslug jestesmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te otwory odprężające są dobrze zrobione - znaczy na górze we wrębie ościeżnicy i o średnicy ok. 5 mm. Mogą być mniejsze. Z moich badań wynika, że otwory odwadniające nie wystarczą do odprężania komór. Po pierwsze gorące idzie do góry i tam się gromadzi jak nie ma górnych odprężeń. I tam jest wyższa temperatura. Ponadto zewnętrzna komora podzielona jest zazwyczaj na dwie - poprzeczną ścianką. Odwodnienie nie dochodzi do tej grugiej [dolnej pod górną] komory. Odprężenie przechodzi przez dwie komory.

Co do mocowania kotew na jedną, czy na dwie śruby to każda dokumentacja wymaga zastosowania dwu śrub. Żeby kotew się nie skręcała. Ale to moje czepialstwo i perfekcyjność. Tak mówi dokumentacja, życie mówi inaczej.

jareko - jak ja mogłem przez 10 lat mieszkać ze starymi oknami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jareko - jak ja mogłem przez 10 lat mieszkać ze starymi oknami.

chciales to mieszkales hehehehe a zwlasza tobie sie dziwie - ale co mi tam - i tak wciaz cie lubie hahahaha

a teraz z innej beczki - ten tydzien mam zalatany ale jestem w trakcie ciekawego montazu - u klienta wymianiajacego okna POLTROCAL z Klobuckiej na Thysena - i juz cisnie sie kilka fajnych uwag

Wiesz Pchelek - czym predzej trzeba poradnik skonczyc i w koncu opublikowac gdyz juz ludzie robia bledy na etapie wymiarowania - i to jakie bledy!!!

Horror!!!

Efekt taki ze zamiast montowac okna kujemy.....kujemy.....i kuc bedzemy ..... a okna? kiedys sie wstawi jak juz chalupe cala wykujemy ;)

zdjecia moze w przyszlym tyygodniu opublikuje - przenajmniej starac sie bede

Zycie ech zycie - kocham cie nad zycie :) a co do kolkow :) zycie pokazuje ze jesli tylko kolek jest odpowiedniego typu do zastalego muru i nie jest to antywlam to jeden w zupelnosci wystarcza :) pod warunkiem oczywiscie ze parapet wewnetrzny tez montowany jest lub kliny odpowiednie pozostawione - perefkcjonisto :) i za to cie szanuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt taki ze zamiast montowac okna kujemy.....kujemy.....i kuc bedzemy ..... a okna? kiedys sie wstawi jak juz chalupe cala wykujemy ;)

 

Uwazaj Jareko z tym kuciem i nie przesadzaj jak "fachowcy ponizej" :D :cry: :D :cry: :D (smiech przez lzy):

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Wpadki/Okna1.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Wpadki/Okna2.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Wpadki/Okna3.JPG

 

Wart uwagi watek "Największe fuszerki".

 

Pozdrawiam,

Maciek Jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt taki ze zamiast montowac okna kujemy.....kujemy.....i kuc bedzemy ..... a okna? kiedys sie wstawi jak juz chalupe cala wykujemy ;)

 

Uwazaj Jareko z tym kuciem i nie przesadzaj jak "fachowcy Wart uwagi watek "Największe fuszerki".

To u Ciebie tak? jejku - a co sie porobilo? Bombe ci ktos do wykuszu......... jejku - to jednak ten dzisiejszy montaz az takiego kucia nie wymagal - tylko odsloniecia otworow odwodnieniowych i poszerzenie otworow o jakies 2-4 cm

a u Ciebie to wrecz WOJNA!!! wspolczuje

a najwieksze fuszerki to dobry pomysl - ale takze z podawaniem ich po nazwisku i firmie - inaczej skutek bedzie zaden

ja powoli zbieram na to materialy - ale jakos odwaznych by mi je przeslac nie ma a sam mam dopiero tylko kilka namiarow

sadze ze jak juz szlag mnie trafi i odejde od okien - cala swoja strone przeznacze wlasnie na to - wyplenienie chwastow sprzedajacych g.... i montujacych g.... i w sposob g....

wtedy moga mi pawilon niszczyc. kola przebijac i inaczej sie odwdzieczac

coraz bardziej wk...... chodze na ten p.... kraj ktory to wszysytko umozliwia - a jeszcze mlody czlek jestem - raptem 46 lat w listopadzie koncze a jakos przyzwyczaic sie nie potrafie

wybaczcie za te osobista dygresje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u Ciebie tak? jejku - a co sie porobilo? Bombe ci ktos do wykuszu......... a u Ciebie to wrecz WOJNA!!! wspolczuje

Nie mnie współczuć - tylko _ZBYCH_'owi - to on udostępnił powyższe fotki - horror :evil: ...

sadze ze jak juz szlag mnie trafi i odejde od okien - cala swoja strone przeznacze wlasnie na to - wyplenienie chwastow[...]

Jareko - trzeba mieć nadzieję, że kiedyś to się zmieni i rynek oraz konsumenci dojrzeją - dziś wszyscy szukają "dobrze i tanio" zapominając, że generalnie jedno wyklucza drugie. Pozostaje pytanie: jak dotrwać do lepszych czasów...

 

Pozdrawiam,

Maciek jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u Ciebie tak? jejku - a co sie porobilo? Bombe ci ktos do wykuszu......... a u Ciebie to wrecz WOJNA!!! wspolczuje

Nie mnie współczuć - tylko _ZBYCH_'owi - to on udostępnił powyższe fotki - horror :evil: ...

sadze ze jak juz szlag mnie trafi i odejde od okien - cala swoja strone przeznacze wlasnie na to - wyplenienie chwastow[...]

Jareko - trzeba mieć nadzieję, że kiedyś to się zmieni i rynek oraz konsumenci dojrzeją - dziś wszyscy szukają "dobrze i tanio" zapominając, że generalnie jedno wyklucza drugie. Pozostaje pytanie: jak dotrwać do lepszych czasów...

Mareczku - wlasnie to ostatnie pytanie dreczy mnie ogromnie - jak wytrwac - zanim ludzie dojrzeja do tej prawdy zyciowej sporo jeszcze wody w wisle uplynie - a ja juz o lasce zgarbiony chodzic bede hehehe

nie da sie tak naprawde i dobrze i tanio - to jakby wyklucza sie wzajemnie - dzis szlag mnie lekko trafil jak kupowalem tasme rozprezna na montaz - zdrozala ogromnie - najtansza (a ona w wiekszosci wypadkow nie nadaje sie do montazu okien) kosztuje juz 3,20 netto za metr biezacy - i jak to klientowi wytlumaczyc? piana juz od 16 w gore (netto) za puszke ktora przy dobrym wymiarowaniu raptem 2 okna O-34 obskoczysz (choc znam takich co jedna puszka i 6 potrafia - a ze pozniej lod na scianach..... ;)) oj oj oj dlugo by narzekac...... dlugo..... ale jakos przetrwac musimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam pytanie na temat okien :wink: :

Zakupiliśmy okna Urzędowskiego meranti z "ciepłą" ramką pomiędzy szybami. Czy ta ramka rzeczywiście lepiej izoluje, czy to jakiś nowy bajer?

wybacz ze cie odsylam - ale kilka stron wstecz juz byl watek poruszany - dla mnie to bajer - dodatkowy bajer wby ludzi do siebie przyciagnac - taka sztuka dla sztuki ;)

tak samo skuteczny i potrzebny jak szyby samoczyszczace sie (co tak naprawde same sie nie czyszcza - tez o tym pisalem kilka stron temu - na goraco - po szkoleniu na ktorym bylem) i tym podobne gadzety ;) szare uszczelki, biale uszczelki, wymysla niebawem zielone uszczelki i wcisna nam ze najlepsze na swiecie bo z lasem sie nam kolor kojarzy ;) niebawem piec komor tez bedzie zbyt malo i powiedza nam ze osiem jest lepsze albo i 10 a czemu tak nie 20? ;) ale nikt nie powe ze coraz wieksze oszczednosci na samych profilach sie czyni, ze scianki coraz ciensze, ze sztywnosc marniejsza,ze te obnizajace sie ceny wynikiem lekkich oszustw sa na wszystkim na czym mozna...... i tak dalej....itp.....itd....itp.... :) a ja znow w te swoja nute wpadlem i strasze wszystkich - wybaczcie

ale tez innych uspokoje - nie tylko na pcv sie ludzi w balona robi - na drewnie takze a najwieksze pole do popisu jest w materiale tzw. egzotycznym

dosc czarnowidztwa na dzis - jutro slonce zaswieci i humor mi sie poprawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dobrze i tanio nie jest tak do końca. Jak każdy budujący mam swoje doswiadczenia, ale mialem dwa przypadki gdzie naprawde mozna sie zdziwic. Mialem problem. Do znanego producenta materialow budowlanych zwrocilem sie z prosba o wskazanie autoryzowanej firmy, ktora wykonalaby u mnie prace. Dostałem liste, gdzie dwie firmy byly wskazane jako szczegolnie godne polecenia. Jedna znich w ogóle nie przedstawila mi oferty, ani nie poinformowala, że nie jest zainteresowana wykonaniem tej pracy (mimo, że w czasie spotkania na budowie wszystko było ok). Druga ofertę przedstawiła. Była ona ponad 3 razy wyższa niż od takich firm co takowej autoryzacji nie mają. Zależało mi, żeby prace były wykonane prawidlowo, więc się na to zgodziłem. Przyjechała ekipa, faktycznie wszyscy w firmowych ubrankach, firmowy porządny samochód, z wydrukawanymi wszystkimi "autortyzacjami". Faktycznie dobrze wyposażona w narzędzia.

Przystąpili do pracy. Przyglądałem się ich pracy, ale to co robili wydawalo mi się nielogiczne. Na moje uwagi odpowiadali, że tak to ma być i koniec. OK. W nocy komputer, internet i pościągałem materiały techniczne z opisami i rysunkami. Na drugi dzień pytanie do szefa ( który też te prace wykonywał): czy to co mam na rysunkach jest narysowane dobrze - odpowiedź twierdząca. Drugie pytanie: dlaczego on zrobił to inaczej: wzruszenie ramionami. Zaprosiłem inspektora z firmy polecającej na oględziny: jak zobaczył to się złapał za głowę.

Chciałem tylko stwierdzić jedno: nie ma bezpośredniego przełożenia ceny na jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dobrze i tanio nie jest tak do końca. Jak każdy budujący mam swoje doswiadczenia, ale mialem dwa przypadki gdzie naprawde mozna sie zdziwic. Mialem problem. Do znanego producenta materialow budowlanych zwrocilem sie z prosba o wskazanie autoryzowanej firmy, ktora wykonalaby u mnie prace. Dostałem liste, gdzie dwie firmy byly wskazane jako szczegolnie godne polecenia. Jedna znich w ogóle nie przedstawila mi oferty, ani nie poinformowala, że nie jest zainteresowana wykonaniem tej pracy (mimo, że w czasie spotkania na budowie wszystko było ok). Druga ofertę przedstawiła. Była ona ponad 3 razy wyższa niż od takich firm co takowej autoryzacji nie mają. Zależało mi, żeby prace były wykonane prawidlowo, więc się na to zgodziłem. Przyjechała ekipa, faktycznie wszyscy w firmowych ubrankach, firmowy porządny samochód, z wydrukawanymi wszystkimi "autortyzacjami". Faktycznie dobrze wyposażona w narzędzia.

Przystąpili do pracy. Przyglądałem się ich pracy, ale to co robili wydawalo mi się nielogiczne. Na moje uwagi odpowiadali, że tak to ma być i koniec. OK. W nocy komputer, internet i pościągałem materiały techniczne z opisami i rysunkami. Na drugi dzień pytanie do szefa ( który też te prace wykonywał): czy to co mam na rysunkach jest narysowane dobrze - odpowiedź twierdząca. Drugie pytanie: dlaczego on zrobił to inaczej: wzruszenie ramionami. Zaprosiłem inspektora z firmy polecającej na oględziny: jak zobaczył to się złapał za głowę.

Chciałem tylko stwierdzić jedno: nie ma bezpośredniego przełożenia ceny na jakość.

 

Juz kiedys dyskutowałem z Jareko na temat jakośc/cena wśród braci budowlanej. Jesteś kolejna osoba która daje dowód na to że wysoka cena za usługę wsród budowlańców nie przeklada sie na jakość. I dlatego jestem zwolennikiem zatrudniania panów z byłych państw CCCP pod odpowiednim nadzorem. Wyjdzie i taniej i lepiej o czym sie juz przekonałem wielokrotnie! Iwan czy Misza nie da przecież w "Wybiórczej" ogłoszenia o pracę, musi robić dobrze i sprawnie żebym go polecił dalej bo to czesto jedyny sposób na znalezienie roboty w Polsce.

Tam gdzie mieszkam jest gośc ze wschodu z synem która od lat przyjeżdza w zezonie wiosenno zimowym i sa rozchwytywani bo pracują swietnie i przez te kilka lat wyrobili sobie opinię i ludzie maja zaufanie do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...