Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Witam

 

Myślałam, że jednak pewne standardy są. Co ciekawe w 3 na 4 ofertach cena ciepłego montażu była niemal identyczna (ponad 2700 na 12 oknach).

Co rozumiesz przez "sytuację na budowie" - jakość wykonania murów? Bo przecież wcześniej wiadomo z czego one są/będą (porotherm 25 cm. na zaprawie winebergera, 20 cm. styro).

 

nie ma standardu niestety.

Co do sytuacji montażowej to jest szereg aspektów, te o których mówisz również, dla ciebie wiadomo pytanie czy człowiek, który przygotował ofertę wie tyle co ty? czy zadał Ci pytania o ocieplenie ? sposób wentylacji, ogrzewania itp itd

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem Wam powiedzieć, że doczytałem się w Projekcie Ministerstwa Transp., Budwonictwa i Gosp. Morskiej zmieniającym od 2014 roku rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, że w punkcie 2.1.4 współczynnik "g" okien oraz przegród szklanych w okresie letnim nie może być większy niż 0,35 :)

Jestem w szoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,Co rozumiesz przez "sytuację na budowie" - jakość wykonania murów?

 

Między innymi także jakość wykonania robót murowych. W grę wchodzi spora ilość szczegółów, o których zwykle się nie mówi przed podaniem ceny:-). Mogą to być kwestie łączenia okien w zestawy. Sposobu wykonania połączeń mechanicznych, które w pewien sposób determinują konieczność użycia pewnych materiałów, eliminując przy okazji inne. Zakładane pozycje okien w ościeży. Dobór parapetów. Itp. itd. Jest tego sporo! Chcesz, zadzwoń, porozmawiamy, bo opisać tego nie sposób z zachowaniem rozsądnej objętości posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było kilka dni wolnych a ponieważ otwory na okna już są to "zawezwałem" firmy do wstępnej wyceny mojej stolarki. Odliczyły się trzy. Pierwsze wrażenie to takie że wszystkich sprzedawców szkoli w Polsce jedna firma od marketingu bo praktycznie wszyscy próbują mieć podobną gadkę. Jak pisałem wcześniej ustaliłem sobie pewne warunki którym musi odpowiadać moja stolarka i tego starałem się trzymać. Pierwszy i drugi sprzedawca zaczął od pomiarów i swojego ogólnego ble, ble, ble ale gdzieś po pół minuty grzecznie mu przerywałem robiłem kawę i przedstawiałem swoje wymogi oraz zostawiałem na pół godzinki sam na sam z problemem i okazywało się że można bez tego całego marketingu stworzyć sensowną ofertę aczkolwiek nie całkiem. Siadaliśmy i parę rzeczy było zmienianych po moich szczegółowych pytaniach typu n.p dlaczego jest profil x a nie y skoro mają niemal te same parametry a sporą różnicę w cenie. Z regóły po jednym tego typu pytaniu pan prosił jeszcze o kilka minut i wyskakiwała oferta o 2-3 tyś mniejsza niż pierwotna. Dziwne prawda? Widocznie panowie dochodzili do wniosku że ktoś nie da się oskubać. Trzeci pan mile mnie zaskoczył. Rozpoczął rozmowę od wysłuchania moich preferencji w stosunku do okien sposobu ewentualnego montażu i.t.p potem obejrzał budowę zrobił pomiary, wstępną wycenę oraz praktycznie bez moich dodatkowych pytań wyjaśnił dlaczego zastosował taki a nie inny system. Teraz grzecznie czekam na ostateczne wyceny wraz z montażem . We wstępnych wycenach cena waha się od 17 do 19 tyś. Jak już przyjdą ostateczne oferty sobie usiądę porównam i wybiorę to co najlepsze ( nie koniecznie najtańsze) dla mnie. Panowie nie bójcie się - naprawdę można. A i jeszcze jedno wszyscy jak jeden mąż zadeklarowali że moje warunki zostaną umieszczone w umowie i dostarczą wszystkie niezbędne certyfikaty dotyczące profili, szyb, okuć i.t.p..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno wszyscy jak jeden mąż zadeklarowali że moje warunki zostaną umieszczone w umowie i dostarczą wszystkie niezbędne certyfikaty dotyczące profili, szyb, okuć i.t.p..

 

A co mieli powiedzieć?ze nie dostarcza? Tak na marginesie-jakie to niezbędne certyfikaty?

Ps nie jeżdżę na takie castingi,a już na pewno nie robię ofert budowie,bo pózniej- w razie pomyłki jest taka anie inna interpretacja.

Edytowane przez finlandia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno wszyscy jak jeden mąż zadeklarowali że moje warunki zostaną umieszczone w umowie i dostarczą wszystkie niezbędne certyfikaty dotyczące profili, szyb, okuć i.t.p..

 

Przecież one są ogólnie dostępne na stronach producentów okien, więc co to dla nich za problem ?

Kiedyś pisałeś, że oferenci powinni Ci dostarczyć wyniki badań okien - i to nie na przykładzie okna referencyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

finlandia żadnego castingu nie robiłem i daleki bym był od tego (myślę że ty również jeździsz na wyceny). Panowie byli w różnym czasie i o różnych porach. Po drugie otwory są już praktycznie przygotowane i sposób montażu wiadomy więc nie widzę tu żadnego problemu że budynek jest jeszcze w trakcie budowy.

fotohobby - i dostarczą zarówno dla konkretnych elementów (rama, szyba, okucia, uszczelki i.t.p) jak i dla okna przy zastosowaniu elementów znajdujących w mojej stolarce a nie koniecznie w jakimś tam oknie referencyjnym gdzie elementy składowe mogą być całkiem inne niż moje. A to jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusfoto

No i co Ci to da, ze firma, stosując okucia Roto, wydrukuje Ci ogólnodostępne ceryfikaty i dopuszczenia Roto, a wkładając zestawy szybowe Press-Glass wydrukują ich certyfikaty i dopuszczena ?

Przecież to każdy może zrobić, kosztem wydrukowania paru kartek.

Pytam się, co to ma finalnie dać ?

 

Niedawno pisałeś, że będziesz żądał wyników badań poszczególnych okien, a teraz wystarczą certyfikaty komponentów ?

 

A poważne firmy mają takie badania dla podstawowych typów okien ale wygodniej jest im się posługiwać certyfikatem n.p. dla okienka jednoskrzydłowego o jakiś tam badziewnych wymiarach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się, co to ma finalnie dać ?

 

Niedawno pisałeś, że będziesz żądał wyników badań poszczególnych okien, a teraz wystarczą certyfikaty komponentów ?

 

Napisałem dokładnie:

"dostarczą zarówno dla konkretnych elementów (rama, szyba, okucia, uszczelki i.t.p) jak i dla okna przy zastosowaniu elementów znajdujących w mojej stolarce a nie koniecznie w jakimś tam oknie referencyjnym gdzie elementy składowe mogą być całkiem inne niż moje"

 

A zawarcie tych szczegółów w umowie da mi poważny argument w przypadku ewentualnych niejasności lub reklamacji - aczkolwiek liczę że nigdy nie zostanie on wykorzystany. Natomiast ty mając wyłącznie słowne zapewnienia sprzedawcy w takim przypadku będziesz musiał się sporo nagimnastykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 2.1.4 odnosi się do "wszystkich rodzajów budynków" - poczytaj ze zrozumieniem apolegoto precyzji.

 

Eh... i jak w tej branży okiennej ma się coś zmieniać jak ma takich jak ekspertów, co nie potrafią czytać ze zrozumieniem?. Charlie, jak dla mnie, to Ty nie wiesz o czym piszesz i tyle. Trwaj w tym szoku, a Tobie podobni wraz Tobą niech trwają. Będzie wam razem na pewno dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ty mając wyłącznie słowne zapewnienia sprzedawcy w takim przypadku będziesz musiał się sporo nagimnastykować.

 

Ale dlaczego "słowne" ?

 

W umowie będzie wyszczególniony profil, okucie, zestaw szybowy, termoramki. Model, symbol handlowy. I wystarczy.

Naprawdę, nie ma sie co podniecać tem, że dostajesz wydruki certyfikatów, deklaracji tych elementów, bo one są powszechnie dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego "słowne" ?

 

W umowie będzie wyszczególniony profil, okucie, zestaw szybowy, termoramki. Model, symbol handlowy. I wystarczy.

Naprawdę, nie ma sie co podniecać tem, że dostajesz wydruki certyfikatów, deklaracji tych elementów, bo one są powszechnie dostępne.

Ty na prawdę nie widzisz różnicy w zapisie w umowie. Co ci z tego że będziesz miał tam wyszczególnione nr katalogowe, symbole handlowe, rodzaj profili czy inne pierdoły jak okno nie spełni w pełni twoich wymogów chociażby np.szczelności i przy zacinającym deszczu zacznie cieknąć albo przy wysokiej temperaturze odkształci ci się np. 0,5 cm na metrze. Przecież masz w zestawie to co chciałeś. Co innego jeśli te parametry wyszczególnisz i ujmiesz w umowie. A certyfikaty będą przydatnym dodatkiem w przypadku jakiegokolwiek sporu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jeśli to ma pomóc tobie spać spokojnie, to możesz opierać się na zapisach i certyfikatach. Ja tam wolę wybrać producenta bazując na doświadczeniach i opiniach użytkowników, a nie na tym, co kto zgodzi sie wpisać w umowę i kto wydrukuje mi ogólnodostępne certyfikaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...