Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Tak samo przenosi obciążenia skrzydło z profilu np. KBE, dla którego nośność minimalna F min [tak to się nazywa] wynosi powiedzmy 2250 N jak i skrzydło z szerokiego profilu np. IDEAL 6000, dla którego F min wynosi 6500 N. Jedno i drugie tak samo pracuje. Obciążenia przenosi rama, usztywniania i szyba a zgrzew tylko zgrzewem jest. Ugięcia skrzydeł przy obciążeniach pionowych są takie same i dla pierwszego profilu i dla drugiego.

Natomiast ciekaw jestem skąd są te wartości 25 kg dla Panoramy i 100 kg dla Schuco. To pisał ten co ma okna Schuco!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. To kosmiczna bzdura.

Ptrzeba też pamiętać, apropo zgrzewów, że sam zgrzew jest grubszy niż przekrój profilu. Wypływki zgrzewu wycina się od zewnątrz, w środku profili pozostają - często wypełnia całe komory.

 

Nie jestem guru - to wykluczone - jestem pchelek

 

Zanim zgzrzew pęknie, profil zaczyna sie odkształcać plastycznie od przyłozonej siły. Od jakosci pvc 9nie każde pvc jest takie samo-choć tak samo wyglada), powierzchni przekroju, będzie zależało który wiecej przy tym samym obciażeniu się trwale odkształci.

Nie od dziś wiadomo że zgrzany narożnik ma dużo większą wytrzymałość jak profil. Prawidłowo zgrzany profil nie pęknie po zgrzewie lecz po prostopadłej do krawędzi.

 

Innej wielkości okna można zrobić z profili o ściankach zewnętrznych gr. do 2,5 mm (klasa profili chyba A), a o innej wielkosci max. o ściankach powyżej 3mm (klasa profili C) mimo zastosowania wzmocnienia o podobnych momentach bezwładności.

Z tego co mi wiadomo najwiecej produkoje się w Polsce profili w B klasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwie szyby naklejone są na ramkę. Obydwie szyby mają równe krawędzie i cała szyba zespolona spoczywa na podkładkach podszybowych, które ułożone są we wrębach. Szyba ustawiona jest na wrębie ramy i nie spoczywa na stalowych usztywnieniach i ułożenie usztywnienia nie ma tu żadnego znaczenia - czy jest w lewo czy w prawo, czy w osi. Ciężar szyby rozkłada się na cały profil PVC a usztywnienie stalowe usztywnia skrzydła w dwu płaszczyznach. ..........

 

Jeszcze w sprawie podkładek dystansowych pośrodku skrzydła znalazłem coś co potwierdziło moje zdanie, w powyższej sprawie nie mam juz siły szukać (ale będę o tym pamietać :evil: ), żeby znależć coś co mogłoby obalić zdanie Pchelka (bo się z nim zupełnie nie zgadzam) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz - tak wprost atakowac Pchelka? nio nio nio uwazaj bo klawiature Ci zabiore ;)

A na serio - tez mam podobne zdanie w temacie ksztaltu profila

Nie zadrzylo mi sie w mej skromnej historii spotkac sie z sytuacja ze pekl zgrzew - najczesciej pekniecie zaczynalo sie max 5mm po zgrzewie by pozniej uciec albo w calkowice bok albo rownolegle do zgrzewu

Zas co do szklenia - tutaj akurat Pchelek ma racje i ja go w tym popierac bede :) nalezy traktowac szybe jako calosc uwzgledniajac docisk uszczelek powodujacy przeniesienie sil na obie tafle jak i podkaldki - ale zaczynam powoli podsumowywac ten watej jak rozmowe o wyzszosci Swiat Bozego Narodzenia nad Swietami Wielkiej nocy

Tak jakby z braku innych watkow szukamy sobie tematow zastepczych - jak nasz rzad ;)

Sezon ogorkowy w pelni - Panowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobo30 :) nie wymiekaj - toc to najpiekniejszy wiek dla kobiety ;)

A my tak miedzy soba sie klucimy gdyz wszyscy juz okna wymienili ;) - wszyscy co chalupy pobudowali juz sobie wstawili ;) lato nas nie rozpieszcza wiec sloneczko wad okien nie wydobywa na swiatlo dzienne - sezon ogorkowy w pelni ;) - to co my biedne robaczki mamy tutaj robic jak nikt nas o nic nie pyta?

Soba musimy sie zajac ;) tematy zastepcze wymyslajac :)

A mnie znow sie nie chce spac :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pchelek - zasnac nie mogac tak sobie z nudow poczytalem od pierszej strony ten watek i fajna prawidlowosc zauwazylem :) Na samym poczatku i ty i ja - oj pisalismy pisalismy a teraz ....... jakos coraz mniej i czesciej na boczne tory trafiamy ;)

nastepna uwaga to wielokrotne poruszanie tych samych watkow - i w tym temacie jak i wielu pojawiajacych sie na nowo - jakiz z tego wniosek? Obiecywalismy sobie wydac ten poradnik i jakos jesien sie zbliza i jestesmy z lenistwa w lesie - czas naprawde wziac sie do roboty - kasa na ulicy lezy ;) a kilku sponsorow juz mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy preferują w standardzie listwę przyszybową okienną na pakiet szybowy o grubości 26 mm lub 28 mm czyli przy zespoleniu Float 4 mm/ PFNeutral 4 mm montują ramkę dystansową o szerokości 18 mm (pakiet 26mm) lub 20 mm (pakiet 28 mm). Dlaczego ? W przypadku konieczności zamontowania w oknie szyby P4 (grubość 9,5 mm) na 1,1 montują ramkę dystansową 15 mm , P2 (grubość 8,8 mm) 16 mm dochowując współczynnika U = 1,1 W/m2K co jest zgodne z prawami fizyki ( WSPÓŁCZYNNIK U=1,1 W/m2K ZACHOWANY JEST W PRZYPADKU ODLEGŁOŚCI MIĘDZY SZYBAMI od 15mm DO 24 mm + ARGON oczywiście). Jak jest w Polsce ? 95% szyb P4/1,1 montowanych jest na ramce 12 mm gdzie współczynnik "U" de facto wynosi 1,3 a nie 1,1.

Dlaczego? w Polsce przyjęła się listwa przyszybowa na pakiet 24 mm z dwóch przyczn: 1/ cena (niższa trochę od listwy 26 czy 28mm )

2/ roletki wewnętrzne licują z ramiakiem skrzydła przy

pakiecie 24 mm

Ze względów produkcyjnych zakłady okniarskie korzystają z jednego typu listwy przyszybowej - niwielu dywersyfikuje pod względem grubości pakietu.

A tak dla ciekawości - współczynnik "U" w szybach pogarsza się w przypadku zastosowania ramki dystansowej >24mm lub <15 mm oraz występuje de facto tylko w środku szyb z ramką aluminiową w przypadku spadku temperatury na zewnątrz poniżej 5stopni C - im bliżej krawędzi szyby i im niższa temperatura na zewnątrz tym jest gorzej dla "U".

 

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...GOŚĆ ma rację co do klas profili i grubości ścianek - dodać należy jeszcze odległości między ryflami, które to (odległości) mają poważny wpływ na "U" profili.

Na pewno większość profili stosowanych na terenie Polski różni się od profili tego samego producenta stosowanych na terenie Niemiec. "Nasze" są odchudzone - Pan Jareko z pewnością wie o które chodzi.

Determinuje to maxymalne rozmiary stolarki otworowej jakie dopuszczają programy produkcyjne profili. :wink:

I min. dlatego Schucco ma takie a nie inne parametry stabilności i przez to adekwatną CENĘ. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie sliczne dzieki za uznanie dla Goscia i mojej skromnej ;) osoby. Pchelek nie przekonal mnie z ta gruboscia scianek, ksztaltem komor oraz gruboscia scianek wewnetrznych i w efekcie barkiem roznicy miedzy profilami w obciazeniu zgrzewu i jego zdolnosci do odksztalcen (co, moim zdaniem, przede wszystkim odroznia profile od siebie - reszta to estetyka i wzmocnienie)

Co do szyb P-iles tam w polsce - jest niewielu producemtow szyb zespolonych wykonujacych je ze wspolczynnikem k=1,1 ale powoli to sie zmienia - jeszcze niedawno ani Glaspol, Presglas ani Wiglaw nie posiadal w swoje ofercie szyb o takich parametrach, malo tego - sa przeciez szklenia szybami o wiekszej grubosci - tam takze zachwanie k=1,1 jest problematyczne gdyz pakiet wciaz ma grubosc 24mm

A co do Schuco ;) to juz nie to samo Schuco co kiedys ale i tak wciaz najlepsze jest pod wieloma wzgledami a ostatnio dostepne u nas CT-70 na dodatek ladne jest (choc to kwestia gustu a o gustach..... oj wszyscy wiemy jak to z nimi jest - wystarczy przesledzic tutaj watek "trzeba miec fantazje") KBE ktore mam w domu z 92 roku ma scianke o 0.75mm grubsza o tego ktore teraz dostac mozna. Wiem :) sporawdzalem suwmiarka - po wlamaniu okno na szmel poszlo i pobawilem sie nim troche - dewastator ze mnie czasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyby P4 /15 Argon/PFneutral 4 mm (thermofloat) gdzie U=1,1 W/m2K a Rw = 39 dB !!! (pakiet szybowy 28 mm ) były zawsze w ofercie czołowych producentów szyb zespolonych (tzw. Wielka Piątka ) ale to producenci okien zamawiali i zamawiają dalej niestety P4/12 Argon/ PF Neutral 4 mm (pakiet szybowy 24 mm) gdzie U=1,3 W/m2K tłumacząc się dealerom, że np. producenci szyb mają jakieś problemy.

To nie prawda - wystarczy żeby producent okien zastosował odpowiednią listwę przyszybową na pakiet 28 mm !!!

 

Co do Schucco CT 70 - to jest rewelacja w przystępnej cenie !!!. Prawidłowy rozstaw komór w stosunku do geometrii profila. W przeciwieństwie do pseudo 4 lub 5 komorowych profili, które mają taką samą grubość jak 3 komorowe co nie ma kompletnie wpływu na ciepłochronność - odległość między ryflami (czyli wewnętrznymi ściankami profila) musi być min. 3 mm aby miało to sens w przypadku ciepłochronności.

 

Pozdrawiam i powodzenia w pracy - piłuj CT 70 bo dobrze się sprzedaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pozdrawiam i powodzenia w pracy - piłuj CT 70 bo dobrze się sprzedaje.

Kurcze - chetnie bym popilowal tylko przydalby sie ktos z kasa do wylozenia by zaklad od podstaw zbudowac i produkcja sie zajac ;) ale niestety :( Chetnych brak :( :( :( A z Pchelkiem i Gosciem (kurcze skad ten Gosciu jest?) robilibysmy okna zgodnie z wszelkimi szykanami - tylko ktoz by je wtedy kupowal? Forumowicze to margines ludzi kupujacych okna - dla innych kazde urwane 5 zl jest wazne. A swoja droga kasa by taki byznes rozkrecic jest naptawde niewielka - niezbedne minimum to 300 setki ;)

A handluje sie teraz kiepsko gdyz ruchu wcale nie ma :( :( :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Royal Europa nie ma aprobaty na okna kolorowe. Są to profile na stabilizatorach cynowo-wapniowych W USA i Kanadzie zabronione jest stosowanie cynku.

- Czy okna z profili w klasie C, czy w klasie B to aprobata nie rozróżnia tego jeśli chodzi o rodzaj i wielkość okien. Mogą być takie same.

Faktycznie zgrzew i jego powierzchnia ma znaczenie jeśli chodzi o nośność. Większa powierzchnia - większa siła potrzebna do jego zniszczenia. Ale, ale tak naprawdę to skrzydło jest usztywnione przez szybę. To ona nadaje skrzydłu kształt prostokąta i nie pozwala na jego odkształecenie. Jak się bada skrzydła na obciążenie siłą 50 kg. [podwiesza sie na skrzydło [otwarte o 90 stopni] ciężar 50 kg] to i skrzydła z profili klasy B i klasy C uginają się identycznie. Tu większe znaczenie ma jakość materiału. Jak jest pvc za słabe i ma więcej kredy to się naroża przy badaniu prują i są elastyczne. Jak tworzywo jest OK to się naroża pękają z hukiem i nie są elastyczne.

- Co do SCHUCO to mam podobne zdanie.

Pozdrawiam

Charlie - Niemaszki jak sobie popiją polskiej wódeczki to sami przyznają, że 5 mm komory powietrzne dopiero coś dają [0,1 - 0,2 U więcej]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów Jareko i Pchełek - pomocy!!

Zgłosiłam reklamację, w piątek byli montazyści, obejrzeli, podumali i stwierdzili, ze fakt okna są powypaczane. A balkonowe, po prostu źle obsadzone /krzywo/. Napisałam więc zgłoszenie reklamacyjne, ze okna powypaczane przez piane i oczekuje rozwiązania problemu. Zadzwonila dzisiaj do mnie kobietka z firmy w ktorej kupowałam okna i zaproponowała mi, ze przyjadą jutro i zamocują te okna na dyble /podobno wtedy wracają do swojego kształtu/ lub jak sie nie zgodzę, to będa te okna obsadzać jeszcze raz. Mam juz niestety tynki

:-? Prosze w zwiazku z tym o pomoc, co mam robic, czy pozwolić im poprawić okna na dyble, czy kazać obsadzać jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów Jareko i Pchełek - pomocy!!....

Hmmm.... balkon jesli krzywo obsadzony - nie ma dwoch zdan = wyjac i jeszcze raz zamontowac !!! Co do takich poprawek na dyble - czasem tak sie robi - jak okno jest dobrze zamontowane i tylko piana beczke do srodka zrobila - ale nigdy gdy beczka jest na zewnatrz!!! Wtedy dyble nie pomoga - wtedy mimo tynkow (wiem ze zal) tylko do wyjecia i ponownego montazu. Oczywisty warunek takiej naprawy - okno MUSI miec wzmocnienie - od razy jego brak wtjdzie przy wierceniu dziur po ddyble (nie tylko sam fakt ze jest ale takze - jakie jest)

No coz - nie kazdy montazysta pamieta ze przy montazu na kotwy przy pianowaniu nalezy stosdowac odpowiednie dystanse. Kotwy nie utrzymaja sily rozpierajacej jaka ma piana. Co ciekawe nie kosztuja zbyt wiele choc nie ma co ukrywac ze zywot ich jest ograniczony i dodatkowym kosztem przy montazu sa - ale do cholerki - jaki to koszt dodatkowy przy chociaz jednej takiej reklamacji - tu koszta pokrywaja zapotrzebowanie na takie dystanse na kilka lat do przodu

Stara maksyma ze Chytry dwa razy traci znow potwierdzenie znajduje (dotyczy to takze Inwestorow ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko, dziekuje za odpowiedz :D Och, gdybym budowała drugi dom, to byłabym bogatsza o rózne doswiadczenia, ale cóz jest jak jest i teraz kwestia aby dobrze poprawili te powypaczane okna.Beczka zrobiła sie do srodka czyli szczescie w nieszczesciu. Specjalnie wzielam firme nie z tych tanich, tylko drogich, nie z tych "garażowników" tylko dużą, ale widzę, ze na to nie ma reguły :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak oni zamierzają pościągać te okna dyblami. Przecież dybel nie ściąga. On się kotwi przez pokręcanie śrubą, która rozpiera skrzydełka dybla - nic tam się w nim nie ściąga. Ściągnąć mogą jedynie śruby.

A jeszcze piankę trzeba usunąć ze szczeliny.

Apropo. - Grubość ścianek ma wpływ na cenę profili i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, reasumując. Na co mam się zgodzić lub na co nie, jak przyjadą jutro ponaprawiac okna:

Wszystkie okna, które są krzywo w poziomie i pionie, kazać im obsadzać od nowa na dyble oczywiście, ale przedtem maja powycinać pianke i niestety musza uszkodzić w związku z tym tynk.

czy wystarczy tylko dac dyble, tak jak to powiedziała mi pani z firmy w której kupowałam okna??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...