Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Dzień dobry Państwu,

usiłuję przebrnąć przez Wasze wpisy w tym wątku, ale za dużo tego jak na mój rozum blondynki, nie ogarniam... :) Im bardziej czytam, tym bardziej nie wiem, co robić. Może nie muszę wiedzieć wszystkiego, tylko okien będziemy mieć dużo, więc to duża pozycja w budżecie - ale źle dobrane będą dużą pozycją w rachunkach za ogrzewanie...

 

Liczę więc, że trochę mnie oświecicie:

 

Zaczynam budowę, ściana: Porotherm 30 + styropian 20cm. W domu będzie rekuperacja.

Okna - chcemy drewniane.

Zależy mi, żeby były szczelne - i już wiem, że większość sukcesu to montaż.

 

Mam na razie jedną wstępną wycenę w systemie ENERGO 88, podano mi takie parametry:

"stolarka o gr. 88 mm i współczynniku przenikania ciepła Uw dla całego okna w granicach 0,9 w/m2K.

System: DJ88 Sosna łączona

Szkło: 4TN/16A/4/16A/4TN Ug=0,6

Uszczelka: gumowa

Profil: standard

Okucie: Siegenia Si-line".

 

Opcjonalnie - tańsza wersja: gr. 78 mm o Uw około 1,1 W/m2K

 

Nie mówi mi to za wiele, o jakie jeszcze informacje poprosić producenta?

 

Jak ocenić, czy proponowana cena jest adekwatna do proponowanych rozwiązań (niekoniecznie przy tej ofercie, ale tak ogólnie?).

 

 

Może w ogóle podpowiecie mi kogoś z Mazowsza? (chociaż w sumie lokalizacja nie jest taka ważna, okien trochę będzie, więc producentowi i tak opłaci się dojechać :) )

 

Dzięki za wsparcie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Państwu,

 

"stolarka o gr. 88 mm i współczynniku przenikania ciepła Uw dla całego okna w granicach 0,9 w/m2K.

:) )

 

 

 

Paulinko, na podstawie tego parametru mogłabyś wszystkim swoim koleżanką kupić buty w rozmiarze 38 , znaczy w granicach 38 ,) , pewnie z 15 % by było zadowolonych

 

poproś w konkretne wyliczenia ( dla każdej konstrukcji osobno )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zaczynam budowę, ściana: Porotherm 30 + styropian 20cm. W domu będzie rekuperacja.

Okna - chcemy drewniane.

Zależy mi, żeby były szczelne - i już wiem, że większość sukcesu to montaż.

 

Mam na razie jedną wstępną wycenę w systemie ENERGO 88, podano mi takie parametry:

"stolarka o gr. 88 mm i współczynniku przenikania ciepła Uw dla całego okna w granicach 0,9 w/m2K.

System: DJ88 Sosna łączona

Szkło: 4TN/16A/4/16A/4TN Ug=0,6

Uszczelka: gumowa

Profil: standard

Okucie: Siegenia Si-line".

 

Opcjonalnie - tańsza wersja: gr. 78 mm o Uw około 1,1 W/m2K

 

Nie mówi mi to za wiele, o jakie jeszcze informacje poprosić producenta?

 

Jak ocenić, czy proponowana cena jest adekwatna do proponowanych rozwiązań (niekoniecznie przy tej ofercie, ale tak ogólnie?).

 

 

Może w ogóle podpowiecie mi kogoś z Mazowsza? (chociaż w sumie lokalizacja nie jest taka ważna, okien trochę będzie, więc producentowi i tak opłaci się dojechać :) )

 

Dzięki za wsparcie:)

 

W swoim wyborze skoncentruj się na wyborze dobrego salonu, który dobrze to zamontuje, bo to jest podstawa. Co do okien to specjalizuję się bardziej w doradztwie w zakresie okien PVC a nie drewnianych. Co do parametrów to im niższe Uw tym lepiej - mniejsze straty ciepła, ale pytaj też o parametr szczelności okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uw - straty ciepła całego okna - W od Windows

Ug - straty ciepła na szybie - G od Glass

Uf - straty ciepła na ościeżnicy - F od Fensterzarge

ciepła ramka - ramka dystansująca szyby w szybie zespolonej, najcieplejsza jest wykonana z Tworzywa SwiSpacer

A jak czegoś nie wiesz skorzystaj z wujka Googla ;)

Edytowane przez nikt ważny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca

są jeszcze inne parametry mające wpływ na wartość użytkowa okna np. Lt czy g

To nie jest takie proste jak się wydaje.

Najprościej jest zerknąć na podsumowanie oferty i kupić kota w worku wybierając najatrakcyjniejszą cenę - i tak to jest w 99% przypadków, także wśród niby wyedukowanych na Muratorze klientów

 

Postaram Ci się pokrótce opowiedzieć co powinnaś brać pod uwagę - na początek o samych oknach

- Im głębsza zabudowa profila tym profil jest cieplejszy - czyli 82 mm będzie cieplejsze od 70 mm

- Liczba komór tak naprawdę nie ma wpływu na ostateczną wartość współczynnika Uf, oczywiście w ramach tej samej głębokości zabudowy - czyli inaczej. Dla profila np. 70 mm czy będzie miał pięć czy cztery czy siedem komór nie ma to realnie znaczenia

- liczba uszczelek, nie ma co ukrywać że profile posiadające trzecią uszczelkę są cichsze i szczelniejsze. Podnosi się czasem fakt odseparowania części przestrzeni między skrzydłem a ościeżnicą od otworów odwodnieniowych i odprężających - tym samym całość jest cieplejsza niż taki sam profil bez trzeciej uszczelki

- osadzenie szyby w profilu, im szyba jest głębiej osadzona , tzn. widać ją nie na rózwni z uszcelką tylko jest dalej do środka, tym to miejsce jest cieplejsze co ma wpływ na wykraplanie się pary wodnej na uszczelce i tym samym straty ciepła

- ciepłą ramka w szybie do pewnych temperatur ma wpływ na ciepło połączenia szyby z profilem co przekłada się na występowaniu tu pary wodnej, im ramka cieplejsza (o większym oporze cieplnym) tym lepiej, najcieplejsze są ramki z tworzywa sztucznego. Poniżej pewnych wartości temperatur realnie ramka nie ma już żadnego znaczenia, zimno zasuwa w przestrzeni między szyba a profilem i uszczelkami omijać ramkę. Dlatego o wiele cieplejsze będą okna z głęboko osadzonymi szybami (utrudnia konwekcję powietrza), szyby wklejone (wogóle nie ma ruchu powietrza) czy też profile posiadające dodatkową uszczelkę dotykającą szyby i dzielącą tą przestrzeń na dwie oddzielne komory (np. Schuco Si82 HS Thermoslide))

- współczynnik przepuszczania energii słonecznej - g - i tu różnie można go postrzegać. Latem odpowiada za przegrzewanie pomieszczeń zimą zaś za ich dogrzewanie. I teraz decyzja - na czym nam najbardziej zależy uwzględniająca także bryłę budynku czy też okolicę. Mając duży okap dachu można zadecydować by mięć szyby dające jak najwięcej energii na dogrzanie budynku gdyż i tak latem będą zacienione i nie przegrzeją nam wnętrza, podobnie działają drzewa liściaste. Jeśli nie, odradzałbym szyby przepuszczające jak najwięcej energii gdyż w skali roku wiecej mamy sytuacji gdy nastąpi przegrzanie niż niedogrzanie wnętrz, a schładzanie kosztuje więcej niż ogrzewanie :)

- współczynnik lt - świadczy o ilość światła wpadającego do wnętrza, innymi słowy czy jest ciemno czy jasno w pokoju.

I co dalej?

Okucia... realnie nie ma dla użytkownika znaczenia producent okuć, nie serwisowane i tak je szlag szybko trafi, bez względu kto je wyprodukuje. Reszta to marketing choć jedno jest prawdą, okucia wyposażone w obracające się rolki (np. Siegenia) "chodzą" na klamce lżej niż inne

Montaż - o raaaaaany temat rzeka, nieeee temat morze !!! Najlepsze okna, o najlepszych parametrach, można spieprzyć montażem i skrócić ich żywotność nawet do roku. To nie żart. Montaż to gwarancja sukcesu. Dobry montażysta to skarb warty polecenia zawsze i wszędzie. Nawet jak ma inne wpadki, czy ma się do niego inne zastrzeżenia to jak sam montaż wykonuje prawidłowo to wart jest każdych pieniędzy i polecenia. Zwróć uwagę, 99% postów dotyczy spapranego montażu, okien, drzwi, bram rolet itp. Montaż jest najważniejszy, zapamiętaj to sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....czyli rozumiem z tego, że przy wyborze i tak najważniejszy jest w spółczynnik Uw? Bo reszta (Uf i Ug) zawiera się w wartości ciepła, które przez całe okno

NIE !!! Bynajmniej nie to jest najważniejsze. Tak sprzedają głąby nie mające dobra klienta na względzie. Pieprzą o Uw, gadają bzdury o ilości komór itp. bełkot wyuczony na szkoleniach marketingowych

Ty musisz najpierw określić swoje oczekiwania wobec okien - poza estetycznymi oczywiście.

Dla walorów użytkowych a te są, lub raczej powinny być, dla Ciebie najważniejsze zaliczą się także parametry o których nikt nie wspomina - Lt i g - opisałem powyżej co i jak.

Inne okna będziesz zamawiać do domu w lesie a inne na pustkowie, mimo że oba będą miały identyczne Uw !!!

Innego będziesz szukała do gęstej zabudowy, przy ruchliwej ulicy a inne na odludziu.

Jeszcze inne zamówisz do niespokojnej okolicy a inne na wprost posterunku Policji (choć ponoć najciemniej jest pod latarnią, meta była zawsze nie dalej jak 50 metrów :) )

I tak dalej i tak dalej itd . . . .

Edytowane przez nikt ważny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za mega szczegółowy opis sytuacji. Okna są dla mnie bardzo ważne i chcę żeby były solidne i ciepłe. Widzę że wiele rzeczy muszę tu brać pod uwagę, ale chyba najgorzej z montażem:(

 

nikt mi nie zagwarantuje, że zrobi to dobrze (ale na pewno każdy tak powie, a potem zonk). Ja ten dom buduję tylko raz i za swojego życia okien już wymieniać nie mam zamiaru, zwłaszcza po roku. To największy dylemat kogo wybrać do montażu, bo ekip u mnie jest sporo. Myślę o firmie, która zrobiła mi dokladną wycenę i opis a do tego montują bardzo dużo okien, mam nadzieję że za każdym idzie zadowolony klient.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za mega szczegółowy opis sytuacji. Okna są dla mnie bardzo ważne i chcę żeby były solidne i ciepłe. Widzę że wiele rzeczy muszę tu brać pod uwagę, ale chyba najgorzej z montażem:(

 

nikt mi nie zagwarantuje, że zrobi to dobrze (ale na pewno każdy tak powie, a potem zonk). Ja ten dom buduję tylko raz i za swojego życia okien już wymieniać nie mam zamiaru, zwłaszcza po roku. To największy dylemat kogo wybrać do montażu, bo ekip u mnie jest sporo. Myślę o firmie, która zrobiła mi dokladną wycenę i opis a do tego montują bardzo dużo okien, mam nadzieję że za każdym idzie zadowolony klient.

 

Warto wybrać się do takiego salonu i ocenić podpytać wtedy mamy troszeczkę więcej wiedzy choćby o samym sprzedawcy

trudniej jest jak montuj im firma zewnętrzna ale zawsze wypytać można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... Widzę że wiele rzeczy muszę tu brać pod uwagę, ale chyba najgorzej z montażem:(

nikt mi nie zagwarantuje, że zrobi to dobrze (ale na pewno każdy tak powie, a potem zonk). .....

 

Trudno jest o dobrą ekipę, ale na forum wiele jest takich.

Zawsze montażu można samemu dopilnować zwracając uwagę na kilka podstawowych zasad czytając instrukcję montażu wydaną przez Producenta wybranych przez siebie okien. Najważniejsze jest prawidłowe osadzenie okna prawidłowo zmierzonego w stosunku do otworu. Okno ma być zamocowane na odpowiednią ilość punktów mocujących po bokach, górą i dołem, podparte zgodnie z zaleceniami producenta. O pionach, poziomach i przekątnych nie wspominam:) Pamiętajmy, że pianka to materiał izolacyjny a nie mocujący. Warto zwrócić uwagę na montaż drzwi tarasowych, drzwi przesuwnych czy też HS-a.

Wybór rodzaju montażu czyli tzw. montaż "na piankę";montaż warstwowy czyli tzw. "ciepły" lub w warstwie ocieplenia to już inna szersza kwestia do omówienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...