Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Różnimy się w interpretacji rozmieszczenia kotew przy słupku - ja uważam, że w "półtorówce" jedna na prawo lub lewo (zależy czy któreś jest RU) wyczerpuje potrzebę następnej (zostaje zachowana odległość nie większa niż 70-80cm.

Daję zwykle 10 do 12 (różnie na dole). Najczęściej spotykane jest chyba 9, potem 8 (dwie na górze) lub 7(jedna) , ew. 5 (po dwie na bokach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 kotew wystarczy, żeby spełnić wymagania większości instrukcji. Od narożnika 15-20 cm, od słupka 15 cm w 1 stronę i w przeciwnym kierunku nie przekroczymy odległości 70cm. Zazwyczaj daję jednak 14, żeby nie latać z metrem od kotwy do kotwy czy przypadkiem nie przekroczę dopuszczalnych odległości.

 

Ja mam stawkę blisko Ciebie 55 zl m2 tyle, że ja zabezpieczam piankę od zewnątrz przed UV w nie tani sposób. Ciepły montaz to 125 - 130 zł z podkładami XPS pod okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Panowie!! Skoro w instrukcji jest wyraźnie, że ma być 14-cie kotew!

 

:p

Wyraźnie to są narysowane jedynie odległości od słupka / narożników. Różne są interpretacje przy słupkach.

Ja za to bym chciał zobaczyć 5 zdjęć z Twoich różnych budów, gdzie będzie wyraźnie widać po 14 kotew. Podwójnie mocowanych - jeśli instrukcja to przewiduje. O wkręcie mocującym kotwę do ramy nie wspomnę, bo zobaczyć oczywiście się nie da :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje się bez bicia: daje 12 kotew, nie przykręcam ich do okien, podwójnie mocuje tylko boczne. A post wyżej tylko tak z przekory i aby uzmysłowić niespójność podejścia (jeśli chodzi o taśmy - nie można dyskutować z instrukcjami a jeśli w grę wchodzą kotwy - to pełna swoboda).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyznaje się bez bicia: daje 12 kotew, nie przykręcam ich do okien, podwójnie mocuje tylko boczne. A post wyżej tylko tak z przekory i aby uzmysłowić niespójność podejścia (jeśli chodzi o taśmy - nie można dyskutować z instrukcjami a jeśli w grę wchodzą kotwy - to pełna swoboda).

 

Chwalić się nie ma czym.

 

I proponuję jeszcze raz przeczytać mój post i wskazać niespójność.

 

Skoro piszę wyraźnie, że okno jest odpowiednio podparte to kotwy, które mają być zastosowane mają przenieść siły wynikające z parcia i ssania wiatru - schemat nr 1 a wg niego wynika jasno - 10 szt.

 

CINKU - warto też wiedzieć, który wymiar mówi o "nie więcej niż" a który o tym "nie mniej niż".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W przypadku stosowania zwykłych kotew ("blaszek") zachowanie odległości 15/20cm od słupka jest bezsensowne. Najlepszym miejscem na kotwę jest na logikę oś słupka. Co innego przy montażu na "kotwy statyczne" lub wkręty ościeżnicowe.

 

Masz rację ale w schematach trzeba uwzględnić wszystkie możliwe opcje połączenia mechanicznego i o ile odsunięcie zwykłej blaszki nie zaszkodzi to już umieszczenie na słupkach czy przewiązkach, jak to nazwałeś "kotwy statycznej" czy innego "zaklinowania" okna w tym miejscu może wywołać problemy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

 

a wg Ciebie ma to znaczenie odnośnie ilości kotew ?

 

Pozdrawiam

 

Kierując się twoimi schematami jak najbardziej ma. Tym bardziej, że można sobie wyobrazić kolorowe okno 1500x1500 w wersji nawet 3-skrzydłowej niekoniecznie z podziałem symetrycznym. Jak zachowasz wymagane odległości od słupków zakładając z góry ustaloną ilość kotew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucacie sobie ilością kotew a nikt nie spytał nawet gdzie znajduje się słupek w tym oknie 1500x1500?

 

A jeszcze gorzej, że rzuca się ilością punktów mocowania nie pytając o przewidywane siły parcia i ssania wiatru. Od tego trzeba zacząć rozpatrywanie problemu, bo temu służy mechaniczne mocowanie okna. Masz rację, bwojtku w wielu sytuacjach montażowych nie sposób rozmieścić punkty mocowania w sposób "instrukcyjny". Być może dlatego w instrukcjach mądrych, zawsze umieszcza się zwrot, że dany detal można rozwiązać w dowolny inny sposób o ile potrafi się udowodnić w badaniach lub obliczeniach, że jest poprawny. W polskich przedrukach tego już nie ma, a potem... dyskusja w zasadzie o niczym. Co do zasady ilość punktów mocowania zależy wyłącznie od wartości charakterystycznego ciśnienia parcia i ssania wiatru właściwego dla położenia i wysokości wbudowania okien w danym obiekcie. Kto nie zna tych wartości albo nie potrafi ich ustalić niech trzyma się instrukcji, chociaż w wielu przypadkach jest to ewidentne przewymiarowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A dlaczego tylko 3-skrzydłowe ? może 5-cio ? i jeszcze np. bez stali (bo to też ma wpływ na odległości) itp. itd.

 

I na tym zakończę dyskusje, której celowości nie widzę.

 

Pozdrawiam

 

Widzisz... Celowość dyskusji jest. Bo dla kolorowego okna z podziałem symetrycznym przeznaczonego do otworu 1500x1500 zastosowanie 8 kotew (w tym poziome tylko w osi słupków) będzie prawidłowe. 10 nie zaszkodzi. 12 też nie. W przypadku wkrętów lepsze będzie wrogiem dobrego bo nadmiar punktów mocowania może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...