Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

i w uzupełnieniu. Najważniejszą śrubą mocująca jest ta, najbliżej krawędzi, w otworze a nie w fasolce. Wbrew pozorom tej w fasolce nawet może nie być, ułatwia ona pozycjonowanie konsol względem siebie a ciężar (siłe działająca na wyrwanie mocowania) przenosi właśnie śruba w otworze

I tu policzmy jeszcze inaczej

od podparcia do krawędzi muru ok 45 mm

od krawędzi muru do śruby mocującej w otworze ok 85 mm.

Siła działająca na wyrwanie tej śruby będzie dwa razy mniejsza od nacisku jaki wywołuje okno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

???? zawsze powtarzasz by stosować się do zaleceń systemodawcy :) A więć.....

odległość Ar (od zewnętrznej krawędzi muru do pierwszego mocowania - minimum 30 mm

odległość a - minimalna wymagana przez SFS - 25 mm ... [ATTACH=CONFIG]325528[/ATTACH]

 

To teraz zapytaj SFS jak się to ma do minimalnej odległości od krawędzi jaką zalecają w JBDL`u, wszak to to samo mocowanie czyż nie ?

Chyba, że te 60 mm zalecanych dla JBDL`a to chwyt marketingowy ?

JB-DL_.jpg

 

Jeżeli brać pod uwagę zalecenia producentów zamocowań to te odległości w zależności od materiału budowlanego są jeszcze większe, niestety nie ma - a może ja jeszcze nie dotarłem - do pisemnych zaleceń samych producentów materiałów budowlanych, niestety ani Wienerberger ani Xella takowych nie podają na piśmie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MM - to jest plik graficzny z instrukcji montażu kotew jaki ma SFS a nie moje widzi mi się. Całość dotyczy kotwy JBD-DK i jest zaczerpnięta z ich instrukcji montażu

Jak nie wierzysz to teraz cała pierwsza strona instrukci

Sprawdź najpierw zanim podważysz to co zostało podane.

Nie wiem skąd wziąłeś to zalecenie 6 cm od krawędzi muru bo to by oznaczało że montaż w licu ściany na śruby do montażu ościeżnic jest niewykonalny, ba ! wręcz zakazany.

JB_D_Instrukcja montazu PL.jpg

Edytowane przez nikt ważny
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

MM - to jest plik graficzny z instrukcji montażu kotew jaki ma SFS a nie moje widzi mi się. Całość dotyczy kotwy JBD-DK i jest zaczerpnięta z ich instrukcji montażu

Jak nie wierzysz to teraz cała pierwsza strona instrukci

Sprawdź najpierw zanim podważysz to co zostało podane.

Nie wiem skąd wziąłeś to zalecenie 6 cm od krawędzi muru bo to by oznaczało że montaż w licu ściany na śruby do montażu ościeżnic jest niewykonalny, ba ! wręcz zakazany.

[ATTACH=CONFIG]325548[/ATTACH]

 

Ale wierzę i wiem skąd są zaczerpnięte - plik który wkleiłem również pochodzi z materiałów SFS`u - więc to nie JA podważam cokolwiek tylko sam SFS ma totalne niezgodności we własnych materiałach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Ideą powstania JBDL była możliwość lekkiego wysunięcia okna poza lico ściany kiedy to juz nie ma jak mechanicznie zamocować okna stosując montaż na taśmy rozprężne tak wszechobecny w Niemczech.

A że podają różne odległości, zależne od JBDL czy JKD-D czy DK, cóż sam tego nie rozumiem

Mogę tylko stwierdzić ze 25 mm w każdym materiale spokojnie trzyma i się nie rozwala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie do końca. Ideą powstania JBDL była możliwość lekkiego wysunięcia okna poza lico ściany kiedy to juz nie ma jak mechanicznie zamocować okna stosując montaż na taśmy rozprężne tak wszechobecny w Niemczech.

A że podają różne odległości, zależne od JBDL czy JKD-D czy DK, cóż sam tego nie rozumiem

Mogę tylko stwierdzić ze 25 mm w każdym materiale spokojnie trzyma i się nie rozwala

 

Dlatego właśnie sugerowałem aby zapytać SFS wszak to oni są twórcą obu zaleceń sprzecznych ze sobą i tyle.

 

z tym wytłuszczonym się nie zgodzę jak i zdecydowana większość producentów zamocować, którzy sprawdzają i testują swojej rozwiązania to po pierwsze, po drugie odległość ta zależy zarówno od materiału ściany jak i rodzaju zamocowania więc nie można tego generalizować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MM sam generalizujesz 6 cm od krawędzi w w oparciu tylko o jedno opracowanie. Nigdzie, ale to nigdzie poza tą dokumentacją SFS nie spotkałem się z takim zastrzeżeniem. Zastrzeżeniem wykluczającym jeden z podstawowych sposobów montażu u nas mało popularnym

Teoretycznie krawędź otworu powinna być w odległości minimalnej równej podwójnej jego średnicy (wiercisz 10 mm odległość min od krawędzi 20 mm + 1/2 średnicy = 25mm).

Oczywistym jest że nas, dostępny w Polsce poroterm może tego nie wytrzymać, nie wiem jak to się dzieje, że dostępny w Niemczech zachowuje sie mechanicznie zgoła inaczej - ale to zupełnie inny temat.

 

Odległość otworu zależy także od zastosowanego sposobu zamocowania. Kołek rozporowy wymaga większej, dybel podobnie - gdyż w trakcie mocowania występują siły klinujące w podłożu czyli dążące do rozsadzenia materiału, Śruby do montażu ościeżnic już nie gdyż w otworze o prawidłowej średnicy wkręcają się na materiał narzynając jego strukturę

 

Iinformacje na podstawie materiałów firmy Koelner - cytuję:

Kotwa typu O (popularnie nazywane - dybel)

Wykonana jest ze stali węglowej i pokryta elektrolitycznie warstwą cynkową. Jest przeznaczona do mechanicznego mocowania ościeżnic drewnianych, aluminiowych i z PCW w betonie klasy min. C20/25 (zbrojonym bądź niezbrojonym), a także cegle ceramicznej pełnej klasy min. 7,5

Efektywna głębokość zakotwienia takiego łącznika zależy od podłoża. W betonie zwykłym jest to 40 mm, natomiast w cegle pełnej jest to 60 mm. Głębokość wierconego otworu Ø10 powinna wynosić: 50 mm (w betonie) oraz 70 mm (w cegle pełnej). Minimalne odległości między łącznikami oraz minimalna odległość łącznika od krawędzi wynoszą: 20 mm przy montażu w betonie i 30 mm w cegle pełnej.

 

Tworzywowo-metalowe łączniki rozporowe typu KKS i KKD

Efektywna głębokość zakotwienia takiego łącznika zależy od podłoża. W betonie zwykłym jest to 40 mm, natomiast w cegle pełnej jest to 60 mm. Natomiast głębokość wierconego otworu zgodnie z regułą powinna być o ok. 10 mm większa i wynosić: 50 mm (beton) oraz 70 mm (cegła pełna).

Minimalne odległości między łącznikami oraz łącznika od krawędzi wynoszą: 25 mm (przy montażu w betonie) i 35 mm (w cegle pełnej).

 

Łączniki typu WHO i WHS - śruby do montażu ościeżnic wykonane są ze stali węglowej, poddane obróbce cieplnej i pokryte warstwą cynkową.

Efektywna głębokość zakotwienia wkrętów WHO i WHS zależy od podłoża. W betonie zwykłym to 30 mm, natomiast w cegle pełnej i betonie

komórkowym – 60 mm.

Głębokość wierconego otworu powinna być o ok. 10 mm większa i wynosić: 40 mm (w betonie) oraz 70 mm (w cegle pełnej i betonie komórkowym).

Minimalne odległości między łącznikami oraz łącznika od krawędzi wynoszą: 15 mm (montaż w betonie) i 30 mm (cegła pełna i beton komórkowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, czyli wiem , że odnośnie ceny nie mam się czego czepiać.Wydaje mi się również, że mają pojęcie o takim montażu.Już jakiś czas śledzę wątki tego dotyczące ( za taką możliwość szczgólnie wam jestem wdzięczny) i wiem o co mam pytaç.Tyle teoria, jak będzie w praktyce zobaczymy.

Gwoli uściślenia- okna będą wysunięte na 20 cm w ocieplenie (zewnętrzna powierzchnia) - okna v90, 20 cm styro i 1 cm luzu między oknem a klinkierem na taśmę rozpręźną, natomiast okna v70 będą w garażu i tam jest 15 cm styropianu, ściana również 3w.

Mam jeszcze jedno pytanie jak przy takim układzie obtobić szpalety- płyta kartongips? Bo jak rozumiem nie tynkiem?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

MM sam generalizujesz .......

 

Jak się spotkamy podaruje Ci opracowanie mówiące odrobinę więcej o np. cegłach ceramicznych komorowych i betonie komórkowym (w różnych klasach) - 2 najpopularniejsze materiały budowlane w naszym kraju :)

 

Dziękuję, czyli wiem , że odnośnie ceny nie mam się czego czepiać.Wydaje mi się również, że mają pojęcie o takim montażu.Już jakiś czas śledzę wątki tego dotyczące ( za taką możliwość szczgólnie wam jestem wdzięczny) i wiem o co mam pytaç.Tyle teoria, jak będzie w praktyce zobaczymy.

Gwoli uściślenia- okna będą wysunięte na 20 cm w ocieplenie (zewnętrzna powierzchnia) - okna v90, 20 cm styro i 1 cm luzu między oknem a klinkierem na taśmę rozpręźną, natomiast okna v70 będą w garażu i tam jest 15 cm styropianu, ściana również 3w.

Mam jeszcze jedno pytanie jak przy takim układzie obtobić szpalety- płyta kartongips? Bo jak rozumiem nie tynkiem?

Pozdrawiam

 

Więc absolutnie konsole MUSZĄ być dłuższe niż te w zestawieniu.

 

prawidłowo powinno być tak

w ścianie 3W styropian w obrębie otworu okiennego (jeśli ociepleniem jest wełna)

tynk wewnętrzny zastąpiony płytą GK

Przy takich wymiarach może okazać się, że folie paroszczelne jakie sa dostępne na rynku będą za wąskie więc raczej fartuch z EPDM

 

Są dostępne o szerokościach 200,250 itd. więc spokojnie co nie zmienia faktu, że i EPDM jest dobrym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... okna będą wysunięte na 20 cm w ocieplenie (zewnętrzna powierzchnia) - okna v90, 20 cm styro i 1 cm luzu między oknem a klinkierem na taśmę rozpręźną, ....
i tu konsola musi być 350 a nie 150

Jednym słowem cenę ze montaż masz moim zdaniem zaniżoną

Edytowane przez nikt ważny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy może ktos wyjasnic pojecie okien niskoemisjnych? znalazłem jedna wypowiedź na muratorze od gościa z glasssolutions ale kompletnie tego nie rozumiem

"utrata ciepła jest zredukowana aż o 75% w porównaniu do okien jednoszybowych i co najmniej o 40% w porównaniu z tradycyjnymi oknami dwuszybowymi."

 

dalej nie bardzo łapię tą emisję, chodzi o kwestię uciekania ciepła z wnętrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy może ktos wyjasnic pojecie okien niskoemisjnych? znalazłem jedna wypowiedź na muratorze od gościa z glasssolutions ale kompletnie tego nie rozumiem

"utrata ciepła jest zredukowana aż o 75% w porównaniu do okien jednoszybowych i co najmniej o 40% w porównaniu z tradycyjnymi oknami dwuszybowymi."

 

dalej nie bardzo łapię tą emisję, chodzi o kwestię uciekania ciepła z wnętrza?

Tzn że gość bredzi coś o standardzie okien który występował 30 czy 20 lat temu. Dziś standardem jest okno z szybą niskoemisyjną(czyli energooszczędną) o wsp. Ug 1,1 a nawet U 0,5. Typowy marketing. Przecież nie będzie się chwalił, że dają szybę taką jak niemal wszyscy a "przywoływane" oszczędności wyglądały bardzo słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowy błąd jaki popełnia większość z Was. Zamawiasz okna z usługą to niech Cię interesuje cena całości a nie częściowa. Mogli zrobić jak chcieli, albo zawyżyć cenę montażu, albo okien, nie martw się. Jak są rozsądni na pewno uwzględnili zysk, jak idioci, to robią po kosztach i długo nie pociągną

Wbrew pozorom czasem po kosztach się robi by wygryźć konkurencję po drugiej stronie ulicy ale na dłuższą metę pracuje się by zarabiać na te 9-10 miesięcy pracy w roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...