Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Też poszukuję dobrych okien fix. Polecano mi veka softline 82. Tam są 3 rodzaje uszczelek w tym wewnętrzna.

 

Nowe auto kupujesz patrząc na tylko na pojemność silnika? A może jednak interesują Cię też parametry typu moc czy spalanie? Tak samo w oknach. Wystarczy drążyć temat przepuszczalności powietrza.

Większość podobnych profili ma "trzy uszczelki" Jakby tak zagłębić się w technologię produkcji, to przy oknach stałych często środkowa uszczelka jest wycinana..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wyrywana. Zawsze. Popatrzcie na przekrój dowolnej ramy MD (z trzecią uszczelką) i odpowiedzcie sobie na pytanie jak osadzić głęboko pakiet szybowy nie usuwając jej. W skrzydłach jeśli ona jest to przygniatana podkładkami bazowymi (nie spotkałem jeszcze nacinanej na krawędziach podkładek) więc szczelności żadnej nie poprawia. Jeśli sprzedawca mówi coś innego to .......mówi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma jest dobra, zwłaszcza w temacie marketingu. Tak "zamotają" człowieka w reklamie, że zaczyna wierzyć w te duże cyfry.

Nie wiem czy przypadkiem po tej dużej zniżce okna nie kosztują więcej niż przed. Zakładam że są uczciwi i tak nie jest. Ale by móc powiedzieć, że jest to okazja trzeba by znać cenę z promocji która była przed zimową.

 

Promocja jest realna.7-10%. te 46 z reklamy to taki wabik. Generalnie zawsze mam ubaw z tych 5 czy 7 rabatów widocznych na wycenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, pytasz o uszczelkę pod szybą! Zdaje się że jedna firma to promowała/nie pamiętam która/. To tylko dodatkowa "połuszczelka" bo nie daje pełnej przegrody/I tak muszą być podkładki. Moim zdaniem powinieneś pytać o przepuszczalność powietrza i to o dokładny wynik, bo sam jej fakt nie musi dać lepszych rezultatów.

 

No tak... pytać mogę, tylko kto mi da gwarancję, że to co usłyszę, jest prawdą? Ktoś sprawdza producentów w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... pytać mogę, tylko kto mi da gwarancję, że to co usłyszę, jest prawdą? Ktoś sprawdza producentów w tym temacie?

 

Zakres "obecności" takiej uszczelki pod szybą można łatwo stwierdzić- wystarczy wyjąć listwę przyszybową.. Ale to zabawa w harcerzy. Profesjonalne podejście bazuje na badaniach, w tym zakresie (szczelność) interesować Was powinna przepuszczalność powietrza i to nie tylko jej "sucha" klasa (większość firm deklaruje najwyższą kl.4 - bo osiągają ją okna zarówno dwu jak i trzy-uszczelkowe) ale konkretnym wynikiem badania. To tak jakby do kategorii najoszczędniejszych aut wrzucić wszystkie, które spalają mniej niż 5l/100km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, nie chcę zakładać nowego tematu, może ktoś tu odpowie.

Przymierzam się do wyceny okien, daję do Oknoplastu, Drutekxu, Oknohitu i mam jeszcze tutaj u nas takiego lokalnego dostawcę, który oferuje również okna PCV, a o te właśnie wnioskuję do wyceny. Niemnie jednak kiedy czytam o tych oknach firm znanych, to nazwy i rodzaje profili też mi się wydają znane, do odnalezienia również tutaj, na forum. Lokalny dostawca zaś proponuje profile Eko-Sun 70 lub Eko-Sun 90 i nigdzie nie mogę znaleźć opinii o tych profilach. Kiedy wpisuję również tutaj do "szukaj" nic nie wyskakuje.Spotkał się ktoś z tego rodzaju profilami i mógłby coś powiedzieć na ich temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W chwili obecnej stanąłem przed wielkim dylematem wyboru stolarki okiennej do domu. Celuję w wykonanie energooszczędne tak jak chyba większość budujących się osób.

Mam obecnie zawężone już oferty od następujących dostawców:

 

1. Okna Veka SoftLine82 MD (Amberline Kołobrzeg) z montażem warstwowym - pakiety 4T/18Ar/4/18Ar/4T - Ventana z Bartyckiej ~46 000 PLN;

2. Okna Veka SoftLine 82 MD (AdamS) z montażem warstwowym - pakiety 4TM/18A/4/18A/4TM - Aprel Bemowo ~~46 500 PLN;

3. Okna Ultra Passive Classic (Jezierski) z montażem warstwowym - pakiety 4/18/4/18/4 - Iskra Pruszków~44 000 PLN.

 

O oknach Jezierski czytałem różne opinie w tym dużo negatywnych. Z dotychczasowych rozmów skłaniam się ku oknom z firmy Ventana. Najlepiej mi się z nimi rozmawiało do tej pory.

 

Będę wdzięczny za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko pozwalam sobie na takie wpisy, ale ... postawiłbym na Aprel. Miałem okazję badać okna AdamS, jak i nadzorować oraz badać jakość wykonania montażu przez firmę Aprel. To wartościowy produkt i sprawdzony partner na budowie. Według mnie, jedna z najlepszych firm handlowo-montażowych w Polsce, .
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"konkretny wynik badania" to szczelnosc na przenikanie powietrza okreslana w klasach - od 4-tej najwyzszej do pierwszej najnizszej i moze jeszcze byc klasa 0 - nie ma innych wynikow i nie bylo - 95% okien ma klase 4 - ta srodkowa uszczelka to marketingowy pic i fotomontaz - robicie ludziom siano w glowach takimi nieodpowiednimi wypowiedziami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" powinno mieć jeszcze uszczelkę wewnętrzną (szczególnie przy wentylacji mechanicznej)" - a to jest calkiem jakies nieporozumienie - uszczelka "wewnetrzna to ta od wewnatrz i jest ona zawsze [jesli mowa o uszczelce "wewnetrznej" czyli tej co jest pod szyba to nie ma takich okien] - a wklejanie szyb to pomysl na zepsucie okna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"konkretny wynik badania" to szczelnosc na przenikanie powietrza okreslana w klasach - od 4-tej najwyzszej do pierwszej najnizszej i moze jeszcze byc klasa 0 - nie ma innych wynikow i nie bylo - 95% okien ma klase 4

 

Pozwolisz Pchełku, że się z Tobą nie zgodzę. Jak wiesz klasa 4, to dość szerokie widełki, więc dla użytkownika okna ma znaczenie konkretny wynik przepuszczalności powietrza, bowiem w klasie 4 okno równie dobrze może przepuszczać 0 m3/hm, jak i 0,75 m3/hm. Tym samym okno jednoskrzydłowe 1500 x 1500 może w ciągu 5112 godzin sezonu grzewczego przepuścić do wnętrza pomieszczenia 0 m3 powietrza, jak i 22 000 m3 powietrza, które trzeba będzie ogrzać do temperatury pokojowej, co wiąże się już z nakładami. Pewnie pamiętasz, jak razem badaliśmy wpływ eksploatacji na wielkość przepuszczalności powietrza. Okazało się, że ustalona klasa 4 przepuszczalności dla okna nowego szybko się zmienia (na gorsze), a zatem górna granica klasy 4 na poziomie 0,75 m3/hm dla okna nowego oznacza, że szybko znajdzie się ono w klasie 3, a wtedy do ogrzania będzie sporo więcej zimnego powietrza i wzrosną nakłady na ogrzewanie. Nie podchodziłbym więc tak lekko jak Ty do zagadnienia przenikania powietrza i nie ganił osób, które mają na ten temat zdanie odmienne od Twojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" powinno mieć jeszcze uszczelkę wewnętrzną (szczególnie przy wentylacji mechanicznej)" - a to jest calkiem jakies nieporozumienie - uszczelka "wewnetrzna to ta od wewnatrz i jest ona zawsze [jesli mowa o uszczelce "wewnetrznej" czyli tej co jest pod szyba to nie ma takich okien] - a wklejanie szyb to pomysl na zepsucie okna

 

z jednym pełna zgoda - trzecia, środkowa uszczelka (czyli profile MD) to przerost formy nad treścią nie mający żadnego wpływu na cokolwiek poza jednym - marketingowym

Za szczelność okna odpowiada przede wszystkim ( o ile nie tylko ona ) uszczelka wewnętrzna czyli ta pierwsza od wewnątrz powiązana ze skrzydłem

Ale co do wklejania szyby zgody już nie ma. Skąd "psucie okna"? Zwiększa statykę skrzydła, likwiduje banany - obserwacja praktyczna Jurku więc dokładnie podaj argumenty przeciwko wklejaniu szyb, proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jednym pełna zgoda - trzecia, środkowa uszczelka (czyli profile MD) to przerost formy nad treścią nie mający żadnego wpływu na cokolwiek poza jednym - marketingowym

 

..nie zgoda :) uszczelka środkowa ma jedną bardzo istotna funkcję - dolne zaczepy ewentualnie zawiasy ukryte nie stoją w wodzie jeśli jest duży napór wiatru z deszczem, a to ma zasadniczy wpływ na ich korozję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawiasy nie stykają się z profilem tam gdzie może gromadzić się woda

opierają się na rowku z jednej strony a z drugiej są dystansowane odpowiednim przetłoczeniem stali czyli są ok 2 mm nad płac żyzną gdzie może gromadzić się woda

Teoretycznie masz rację podnosząc argument często powtarzany, że okucia pracują w strefie "suche" odseparowanej od świata zewnętrznego trzecią uszczelką

Tylko teoretycznie bo nie zauważam żadnej różnicy w okuciach między oknami AD czy MD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak okno przepusci te rzekome 22000 m3 prxex rok to dobrxr bo zapewni e pewnym stopniu miezbedna wemtylacje. A wymaganie wentylacji to co nakmniej 20m3 na godz. I juz nie ma wspolczynnika. Sa klasy. Wklejanie to marketing, niech okna dobrze usztywniaja a nie kleja

 

Jak zawiasy koroduja to sa z Chin

 

I to nie jest 0_75, przelicz

Edytowane przez finlandia
Łączenie postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skąd założenie, że jak okno ma przepuszczalność 0,75m3/hm, to bity sezon grzewczy dokładnie tyle będzie przepuszczać non stop?

 

Słuszna uwaga. Ilość powietrza przedostającego się przez okna do pomieszczeń zależy od ciśnień prędkości wiatru, a te mogą być różne każdego dnia sezonu grzewczego. Co więcej podana przeze mnie wielkość 0,75 m3/hm ma związek z przepuszczalnością odniesienia, którą oblicza się dla każdego z ciśnień w zakresie od 50 Pa do 600 Pa i 0,75 m3/ hm nie oddaje faktycznej objętości strumienia powietrza przedostającego się przez 1 mb linii stykowej skrzydła i ościeżnicy. Nie czas i miejsce na wykłady, więc napiszę tylko zgodnie z sugestią, (słuszną), Pchełka, że dla prędkości wiatru 112 km/h = 600 Pa (ciśnienie maksymalne w badaniach) przepuszczalność odniesienia 0,75 m3/hm oznacza, że przez jednoskrzydłowe okno o wymiarach 1500 x 1500 o długości linii stykowej 5,8 mb przedostaje się do wnętrza pomieszczenia strumień powietrza o objętości +/- 14,4 m3, co oznacza faktyczną przepuszczalność rzędu +/- 2,5 m3 na 1 mb. Dla ciśnienia minimalnego 32 km/h = 50 Pa przepuszczalność odniesienia 0,75 m3/hm oznacza całkowitą objętość strumienia powietrza rzędu +/- 2,8 m3 i faktyczną przepuszczalność rzędu 0,5 m3/hm. Tym samym w przypadku ciśnień prędkości wiatru poniżej 100 Pa moje 22 000 m3 to ciut za dużo, a w przypadku ciśnień powyżej 100 Pa sporo za mało.

 

Wiem, że to "powietrze" jest zawikłane, ale cóż zrobić nie ja piszę normy. Trudno mi też zgodzić się z Pchełkiem, że powietrze infiltrujące przez okno jest właściwym sposobem wspomagania wentylacji mimo, że ją wspomaga. Oby nie za bardzo, bo wspomaganie wentylacji infiltracją = więcej smogu. Taki to efekt tego wspomagania, przynajmniej w kraju w którym pali się w piecach śmieci i różne inne badziewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...