Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Dziękuję @finlandia za radę. Z racji tego, że na forum nigdzie nie widzę opcji dodania grafiki w pełnym wymiarze - przesyłam bezpośredni link: https://i.imgur.com/YqONSqI.png

 

Co do nawiewników, to czy polecisz konkretne rozwiązania? Kiedyś słyszałem, że to hałasuje, "stuka", świszczy przy wichurach.

Lista firm w mojej tabelce nie jest bez znaczenia - poczytałem o nich opinie i przyjmowałem zasadę pierwszego wrażenia po wejściu na ich stronę internetową. W pierwszej kolejności sprawdzę Oknoplast - ale to wszystko w 1-2 tygodniu stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Oknoplast - marka sama w sobie warta uwagi. Sprzedawcy są na ogół dobrze wyszkoleni i wiedzą, że trzeba montować dobrze. Może nie każdy to rozumie tak samo, ale dotyczy to wszystkich firm.

2. Markę sprzedawcy słyszałem w dawnych latach, bliżej nie znam. Alsecco jako marka ma raczej dobre opinie.

3. Dobre marki, ale obecność w nich ostatniej sugeruje takie mydło i powidło. Pewnie jak porozmawiasz z nimi chwilę to zaproponuję jedną konkretną.. oby nie ostatnią, bo to raczej synonim tanich okien.

4. Też ma takie mydło i powidło. Znane profile kontra profile znane z taniości.. Brak wskazanych producentów może sugerować, że raczej nie są to znaczące firmy.

 

Tak czy inaczej - nie skreślałbym od razu nikogo. Zgodnie z tym co piszemy: istotny jest montaż. Jak już ich sprawdzasz - to poszukaj realizacji. Aktualne firmy zwykle wrzucają na fb. Z nich można wiele odczytać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

Szukam dostawcy dwóch dużych fixów - jedno 440X280 drugie 440 x255.

 

Mam przeszkloną ścianę w domu, HSem dołu nie zabuduję, jest za wysoko, po dodaniu ramek, ościeżnic etc to się mija z celem. Czy ktoś wykona mi na dobrym profilu 70-80 takie fixy? Dotychczasowy dostawca okien ma odpowiedzi od wykonawcy że to za duży rozmiar, trzeba to dzielić na pół. A ja wolałbym jednak dać całe. Przecież do sklepów wykonuje się takie duże witryny....

 

Do tego...okno szerokie 220 x 160 wysokie otwierane a nie uchylne - jak proponuje dotychczasowy dostawca?

 

Oczywiście do kompletu w zamówieniu mam cały zestaw okien już w bardziej tradycyjnych wymiarach.

 

Będę zobowiązany za poradę,

s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać typowo w aluminium. Dotychczasowy dostawca i tak proponuje bardzo duże okna, także nie masz powodu by stawiać go w złym świetle.

Poza tym myślę, że 220x160 to już uchylne jest szaleństwem, a robienie tego jako otwierane może świadczyć o postradaniu zmysłów przez wykonawcę. Ale może się mylę i wrócisz tu z foto takiej realizacji, a wtedy pokiwam głową z uznaniem.

 

Jakiś konkret: Internorm. Poznasz górny pułap cenowy, ale jak się da, to oni są otwarci na takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fixy 180x250 - ok 250 kg. 440 x 280? Nie chce mi się liczyć (nie mam podstawowych danych o grubości pakietu) ale to nie będzie 500kg, a bliżej tony.

 

Okno otwierane - pow. 150kg. Wytrzymałość wzmocnionych zawiasów - 130kg.

 

Sztywność? nie tylko. Cena. Statyka. Stabilność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fix 440X280 - powierzchnia szyby ~11,20 m2 praktycznie wyklucza konstrukcję okienną i w grę wchodzi konstrukcja fasadowa (nie znam się jednak na tak dużych i ciężkich fasadach więc może się mylę), gdyż szyba 2-komorowa musiałaby mieć budowę: 10 ESG / 16 / 10 ESG / 16 / 10 ESG co daję grubość pakietu 62 mm i wagę 840 kg i to już są parametry niezbyt pasując do stolarki okiennej. W Polsce taki pakiet szybowy zrobi tylko Press glass. Alternatywą jest zmniejszenie wymiarów fixa tak aby powierzchnia pakietu szybowego nie była większa niż 9 m2 i wysokość nie przekraczała 2400 mm wtedy można użyć pakietu 8 ESG / 16 / 8 ESG / 16 / 8 ESG gdzie grubość pakietu wynosiłaby 56 mm (gruby ale jednak jeszcze okienny pakiet) i waga przy 9 m2 540 kg więc spokojnie albo więksi producenci okien aluminiowych albo najwięksi producenci okien drewnianych sobie z tym poradzą

 

Fix 440 x 255 - tu podobnie powierzchnia szyby 10,15 m2 i waga 760 kg. Uwagi takie jak powyżej.

 

Okno 220x160 - tu w grę wchodzi tylko okno drewniane (być może wymagane jest też drewno twarde czyli dąb lub modrzew sybryjski) z okuciem przechylnym GU UNITAS 10/22°. Udźwig do 300 kg i wielkość też kosmos.Nie polecam jednak tego rozwiązania, gdyż jest to rozwiązanie 1-uszczelkowe i w polskich warunkach 1-uszczelka to trochę za mało.

 

Podsumowując przy zmniejszeniu wymiarów fixów tak aby szyba miała max 9 m2 i krótszy bok nie mógł być wyższy niż 2400 mm (powyżej tylko jeden producent szkła Press glass ma tak duże piece a poniżej 2400 szybę może zaoferować również popularniejszy Glassolution) każdy największy producent okien drewnianych powinien móc wykonać opisane okna. Konkretnie najwięksi producenci to (w kolejności alfabetycznej: Bertrand, Cdm, Pinus, Pozbud, Sokółka). Ale jeśli masz wstawione okna z innej firmie a u nich będziesz chciał zamówić tylko okna, których nie zrobił inny / tańszy producent to raczej nikt nie będzie chciał się tego podjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto, może nie. Nie napisałeś nic, co by to uzasadniało. Takie same marki okuć, a nawet profili nie oznaczają takiego samego okna. Nazwa profili nie decyduje o ilości zaczepów.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem zapytać czy warto dopłacić do okien około 2600zł na rzecz Rehau czy też pozostać przy Veka,

Veka Softline 82 vs. Rehau Synego 80

Okna mają tej samej marki okucia, te same szyby, różnią się tylko profilami, Rehau ma zaczepy co 70 cm ?

 

Dołączam zdjęcia z wycen Veka i Rehau

Okna są firmy eurocolor

img_20210107_162249.jpgimg_20210107_162524(1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, że odezwie się ktoś z wiedzą. Bo ja nie znam EuroColor. Tzn. firma jest duża i znana, przez wielu nawet uznana, ale nie w moim regionie. Miałem z nimi nawet zrobione jakieś zlecenie, ale to wieki temu.

Dlatego nic nie mogę powiedzieć. Nie mam pojęcia dlaczego Rehau u nich tyle kosztuje.

 

Z tym, że trafiłem na artykuł i bardzo polecam jego lekturę:

https://oknotest.pl/okna-energooszczedne/eurocolor-vigo-okna-z-niska-samoocena

 

Taki mały przykład, że okna Veka mogą się bardzo różnić między producentami. Dlaczego ten producent deklaruje takie słabe parametry w stosunku do innych?? Robi tak słabo, czy wychodzi z założenia, że nie ma sensu obiecywać więcej, bo i tak nikt się nie zna, a w razie czego łatwo będzie się obronić w razie sprawy..

 

Przykro mi - nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, że odezwie się ktoś z wiedzą. Bo ja nie znam EuroColor. Tzn. firma jest duża i znana, przez wielu nawet uznana, ale nie w moim regionie. Miałem z nimi nawet zrobione jakieś zlecenie, ale to wieki temu.

Dlatego nic nie mogę powiedzieć. Nie mam pojęcia dlaczego Rehau u nich tyle kosztuje.

 

Z tym, że trafiłem na artykuł i bardzo polecam jego lekturę:

https://oknotest.pl/okna-energooszczedne/eurocolor-vigo-okna-z-niska-samoocena

 

Taki mały przykład, że okna Veka mogą się bardzo różnić między producentami. Dlaczego ten producent deklaruje takie słabe parametry w stosunku do innych?? Robi tak słabo, czy wychodzi z założenia, że nie ma sensu obiecywać więcej, bo i tak nikt się nie zna, a w razie czego łatwo będzie się obronić w razie sprawy..

 

Przykro mi - nie pomogę.

 

Czy napiszesz mi na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia na innych firmach produkujących okna. Czy warto kupić rehau czy veka przy podobnych parametrach i dlaczego.

Edytowane przez Adamek2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napiszę, bo nie mam odpowiednich doświadczeń. Jestem "stały w uczuciach" i dostawców zmieniam w ostateczności a nie dlatego że ktoś szuka "okien rehau" czy niższej ceny.

 

I tak jak wspomniałem: nie uznaję określenia "okna veka" itp. W linkowanym artykule masz to aż nad wyraz dobrze wytłumaczone dlaczego. Trzy firmy, "ta sama Veka 82" czyli teoretycznie te same parametry a zupełnie inne deklaracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Może doradzicie.. mam w projekcie na poddaszu 4 okna balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem o wymiarach 220 x 220. 2 wychodzą na wschód jedno na południe jedno na zachód. Wiem że nie każdy producent zrobi mi PCV w takim wymiarze ale znalazłam kilku którzy nie widzą problemu. Natomiast teraz zastanawiam się czy nie pójść z tymi oknami w aluminium, czy przy tak dużych wymiarach rozwierano uchylne PCV nie będą z czasem się odkształcać? Tym bardziej że chcę czarny kolor okien. Na dole w salonie mam hst o wymiarach 300x230. I też mam dylemat bo tu z kolei niektórzy sprzedawcy polecali alu, ale widziałam że w oknach alu jest taki rowerek w który może dostawać się woda czy brud, przy PCV tego nie było oglądałam pcv schuco thermislide. Z tym że w salonie mam okna od strony północnej więc może nie będą się tak nagrzewały.. coś doradzicie? I jeszcze jedno Czy jak wybiorę w salonie na jednej ścianie HS z aluminium ale drugiej ścianie fix z PCV, wszystko w kolorze czarnym, to będą jakieś widoczne różnice w kolorze odcieniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno 220 x200 R+RU nigdy bym sobie nie zrobił. Już 200cm jest bardzo szeroko. Ale to już kwestia sprzedawcy i jego odpowiedzialności. Na pewno "normalna " technologia nie dopuszcza takich wymiarów w PCW.

 

A kolory ?znowu zależy od Twojej wrażliwości i konkretnego producenta (różne okleiny). Jedni powiedzą że nie widać różnicy, inni będą doszukiwać się najdrobniejszych odstępstw.

Może znajdzie się tu ktoś, kto ma takie okna na jednej ścianie i podzieli się zdjęciem.

Edytowane przez finlandia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...