Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Witam,

Planuję wymienić okna w 30-letnim domu. Mur 2-warstwowy, wewnątrz 5cm styropianu. Obecnie mamy drewniane 3-szybowe okna z Sokółki, ale niestety wyglądają „niemodnie” oraz wymagają malowania co kilka lat.

Do wymiany 9 okien, największe okno 150x200cm z podziałem na 3 przeszklenia.

Zakładamy 3 wersje kolorystyczne – czyli białe z obu stron, brązowe na zewnątrz, obustronna okleina brązowa.

Mam już kilka wycen i chcę poznać Wasze opinie, które okna byście wybrali i dlaczego:

1. Okna z Abakus - profil Salamander bluENERGY 6-komorowy, współczynnik U 0,85; pakiet 3-szyby, ciepła ramka, 3 uszczelki, okucie RotoNX – cena za okna białe 20 tys. zł; brązowe obustronnie 26 tys zł.

2. Okna z MS OKNA - profil MSline+ MD S[82] Salamander 6/7 komorowy, współcz. 0,81; 3 szyby, ciepła ramka, 3 uszczelki, okucie SIEGENIA TITAN AF – ceny za białe 19 tys. , za brązowe 25 tys. zł.

3. Okna z Witraż – profil VEKA V82 softline (klasa A?), współczynnik 0,89; okucia MATIC 3 szyby, 3 uszczelki - ceny za okna białe 19,5 tys. zł; brązowe obustronnie 23 tys zł.

4. Okna KRISPOL – profil FEN82, współcz. U 0,92; 3-szyby, ciepła ramka , cienki zgrzew V, okucia Concept – ceny białe 20 tys zł; brązowe 26 tys. zł.

 

Jakiej firmy okna możecie polecić, takie na lata, solidnie wykonane.

 

Co sądzicie o oknach okleinowanych na brązowo, czyli czy mogą pojawić się jakieś problemy?

Edytowane przez darek63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..

mam wątpliwości do podawanych przez Ciebie parametrów Uw. Przy takim podobnym zestawieniu profilowym powinna być znacznie mniejsza rozpiętość. Także zakładam tu jakiś błąd "statystyczny" , ale to i tak uważam za mało istotne. Różnicy nie poczujesz (chyba że rozważasz program Czyste Powietrze, to Uw. 0,92 nie przejdzie.

 

Póki co okleiny na oknach PCW są ok. Co prawda widuję Abakusa z pościąganą okleiną na słupkach, ale nie wiem czy to kwestia montażu, czy fabrycznego złożenia. Myślę że co najmniej 20 lat będzie spokój z okleiną.

 

Ceny masz też bardzo zbieżne. Wybrałbym najlepszego Wykonawcę wcześniej dopytując o zakres prac, bo coraz częściej widzę, że pod hasłem "wymiana okien" nie mieści się żadna, choćby wstępna obróbka. A wtedy trzeba doliczyć jeszcze wykończeniowca..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..

mam wątpliwości do podawanych przez Ciebie parametrów Uw. Przy takim podobnym zestawieniu profilowym powinna być znacznie mniejsza rozpiętość. Także zakładam tu jakiś błąd "statystyczny" , ale to i tak uważam za mało istotne. Różnicy nie poczujesz (chyba że rozważasz program Czyste Powietrze, to Uw. 0,92 nie przejdzie.

 

Póki co okleiny na oknach PCW są ok. Co prawda widuję Abakusa z pościąganą okleiną na słupkach, ale nie wiem czy to kwestia montażu, czy fabrycznego złożenia. Myślę że co najmniej 20 lat będzie spokój z okleiną.

 

Ceny masz też bardzo zbieżne. Wybrałbym najlepszego Wykonawcę wcześniej dopytując o zakres prac, bo coraz częściej widzę, że pod hasłem "wymiana okien" nie mieści się żadna, choćby wstępna obróbka. A wtedy trzeba doliczyć jeszcze wykończeniowca..

 

Finlandia - bardzo dziękuję za odpowiedź.

Uw mam podane w wycenach (programy tak przeliczyły dla okna 150x200cm z podziałem na 3 przeszklenia).

Wszyscy doliczyli obróbkę po montażu (bez gładzi i malowania).

Z tych profili, który jest solidny?

Jedni mówią, że Salamander jest tani i średni jakościowo. Jeden sprzedający zachwalał profil Veka V82 Powertherm+, że to klasa A, z grubą ścianką i bez dodatku surowców z recyklingu itd.

Prawdopodobnie wybiorę Abakusa - profil Salamander bluENERGY 6-komorowy (bo sąsiedzi taki mają od 5 lat). Ale nie odrzucam też MS OKNA - profil MSline+ MD S[82] oraz Witraż – profil VEKA V82 softline (klasa A?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluEvolution - faktycznie wnętrze z recyklingu.

Veka - no niechby i klasa A, ale... w poprzednim tygodniu montowałem Vekę i bluEvolution - to ten drugi był prosty, a pierwszy (mimo iż z bardzo cenionej fabryki - krzywizny trzeba było naciągać). Dla Inwestora nie ma to znaczenia..

Abakusa nie lubię, chociaż właściciela cenię za pierwsze wrażenie które zrobił na mnie ponad 20 lat temu.. ale tu, na forum znikł jeden temat o ich słabym "wykonie" rzeczy której nie powinni się podejmować nie mając doświadczenia... (temat usunął autor i potwierdził mi, że dostał od producenta gniota napisanego przez kancelarię prawną...- na szczęście mam screeny) Żenada. Dlatego ich nie lubię.

Z tego zestawienia najbliżej mi do Ms, ale jak wspomniałem - wybierałbym po Wykonawcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finlandia - bardzo dziękuję za odpowiedź.

Uw mam podane w wycenach (programy tak przeliczyły dla okna 150x200cm z podziałem na 3 przeszklenia).

Wszyscy doliczyli obróbkę po montażu (bez gładzi i malowania).

Z tych profili, który jest solidny?

Jedni mówią, że Salamander jest tani i średni jakościowo. Jeden sprzedający zachwalał profil Veka V82 Powertherm+, że to klasa A, z grubą ścianką i bez dodatku surowców z recyklingu itd.

Prawdopodobnie wybiorę Abakusa - profil Salamander bluENERGY 6-komorowy (bo sąsiedzi taki mają od 5 lat). Ale nie odrzucam też MS OKNA - profil MSline+ MD S[82] oraz Witraż – profil VEKA V82 softline (klasa A?).

Poproś sprzedawcę Abakusa o ofertę na BluSynego. Będzie droższy od Salamandra ale jeśli cena będzie akceptowalna to chyba na ten bym stawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Zamykamy stan surowy domu. Poszukujemy obecnie okien. Najlepiej drewnianych w kolorze brazu, może może jasny brąz, orzech. Firm jest tak dużo, ze trudno wybrac. Może ktos poleci mi dobrą i sprawdzoną firme , najlepiej w okolicach Śląska.

krystyna

 

Trafiłem na ten post również rozglądając sie za porządną firmą z oknami i drzwiami i postanowiłem, że jak się na coś zdecydujemy to wrócę tutaj polecić albo odradzić. Z polecenia na innych forach trafiliśmy na firmę :spam:z Rzeszowa [link reklamowy] i z czystym sumieniem mogę polecić obsługę- doradztwo i montaż na wysokim poziomie, widać że Panowie znają się na rzeczy. Co do trwałości to się jeszcze okaże, ale wszystko wydaje się naprawdę dobrej jakości, więc mogę polecić firmę szczególnie osobom z podkarpacia

Edytowane przez finlandia
z czystym sumieniem kasuję spam. Dzięki za podbijanie ruchu na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Zamykamy stan surowy domu. Poszukujemy obecnie okien. Najlepiej drewnianych w kolorze brazu, może może jasny brąz, orzech. Firm jest tak dużo, ze trudno wybrac. Może ktos poleci mi dobrą i sprawdzoną firme , najlepiej w okolicach Śląska.

krystyna

 

Ja wybrałem okna polskiej firmy, która na miejscu je składa i dostarcza. Szukałem długo, przede wszystkim dlatego, że kompletnie się na tym nie znam. Kumpel polecił mi :spam: pojechałem zobaczyć. Panowie mi wyjaśnili i pokazali równice. nawet nie zdawałem sobie sprawy na ile czynników trzeba zwracać uwagę. Jak chcesz kupić porządne okna i nie martwić sie co będzie za 10 / 20 lat to warto zainwestować w sprawdzone i polecane marki.

 

Od moderatora:

post zacytowałem i "usnąłem z widoku" - by potomni moderatorzy widzieli jaka to firma od lat spamuje forum (nazwa zaczyna się na s., końcówka na prof.. Miło, że uznajecie FM za ważne miejsce, ale żeby przez tyle czasu nie nauczyć się jak to robić dobrze?

Edytowane przez finlandia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i żona możemy polecić firmę :spam: z podkarpacia /link reklamowy/.Kompleksowo wykonali wszystkie okna, w tym dachowe, tarasowe i jaskółkę w naszym domu :)

 

od moderatora:

- co za głupi spam! Piąty post, każdy z reklamą (usuniętą) a ten dalej uparcie wrzuca linki. Dzięki, przynajmniej nam żywotność postów podbija.

Edytowane przez finlandia
spam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed wyborem okien do starszego domu jednorodzinnego, które spełniają wymagania programu czyste powietrze.

Nie wiem do końca na którego producenta się zdecydować:

- Sonarol perfecterm z okuciami maco

- Thermoprofil bluevolution 82 MD z okuciami activpilot standard

- okna z eurocoloru, nie mam jeszcze konkretnej oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed wyborem okien do starszego domu jednorodzinnego, które spełniają wymagania programu czyste powietrze.

Nie wiem do końca na którego producenta się zdecydować:

- Sonarol perfecterm z okuciami maco

- Thermoprofil bluevolution 82 MD z okuciami activpilot standard

- okna z eurocoloru, nie mam jeszcze konkretnej oferty.

 

1 - nie polecam. Lider rynku ceny (czyli wykonane jak najtaniej). To nic że teoretycznie spełnia wymogi. W praktyce szybko przestanie.

2 - nie znam z praktyki, nazwę słyszałem. Na stronie sporo ich materiałów technicznych (ok).

3. także firma znane z niewysokiej ceny, ale nie jest powszechnie potępiana (ok).

 

Wybierałbym jednak wg wykonawcy a nie producenta... Poszukaj firmy która montuje dobrze, kompleksowo. Różnice w cenie prac mogą się znacznie różnic. Zakres - także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - nie polecam. Lider rynku ceny (czyli wykonane jak najtaniej). To nic że teoretycznie spełnia wymogi. W praktyce szybko przestanie.

2 - nie znam z praktyki, nazwę słyszałem. Na stronie sporo ich materiałów technicznych (ok).

3. także firma znane z niewysokiej ceny, ale nie jest powszechnie potępiana (ok).

 

Wybierałbym jednak wg wykonawcy a nie producenta... Poszukaj firmy która montuje dobrze, kompleksowo. Różnice w cenie prac mogą się znacznie różnic. Zakres - także.

 

 

Ostanie okna mają być z ekookien, a nie z eurocoloru.

Czy da się dostać coś lepszego od wyżej wymienionych?

 

Na co zwrócić uwagę przy pracach montażowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko-okna - chyba największa obecnie firma w Polsce a o dziwo - nie psioczą na nich tak jak na Drutex. Ale największa oznacza, że musi mieć niskie ceny..

 

Tak, da się kupić okna lepiej ocenianych firm. Droższe.

 

Prace montażowe? Normą staje się, że wymiana okien nie obejmuje obróbek.. Przykre, bo ceny ekip rosną jak szalone, a zakres prac coraz mniejszy.

Także nie zdziw się, jak po wyjściu firmy zostaniesz z pianą na wierzchu i trzeba będzie szukać kolejnej firmy do wykończenia.

Możesz zapytać o wszystko. O obróbki, o zabezpieczenie pomieszczeń (żeby nie wyskoczyli z młotem w kuchni zastawionej jedzeniem - ale to już Ty powinieneś się przygotować)). Każdy przypadek jest inny. Jak masz węgarki nachodzące na okno, to warto zastosować taśmę rozprężną, itp, itd.

U mnie po wymianie okno wygląda tak:

IMG20220805181618.jpg

i od wewnątrz:

IMG20220808121824.jpg

a zapewniam, że z każdego otworu było duże wiadro gruzu, bo odkuwaliśmy tynk by wyjąć w całości stare okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Dziękuje za zdjęcia i za rady. U nas będzie to podobnie wyglądać.

Zdecydowaliśmy się na thermoprofil. Jest możliwość wybrania dwóch profili: Salamander Evo 82 lub Wital Prestige Therm Light. Czy któryś jest lepszy np.: dłużej utrzyma biel i nie zżółknie?

O to zapytaj producenta. Ja bym się bardziej martwił tym, które z tych okien osiągają i dłużej zachowają lepszą szczelność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Po wielu przymiarkach chyba skłonię się do zakupu okien PCV z firmy Okno-Pol Kraków na systemie Kommerling 76.Firma montująca okna wydaje mi się być godna zaufania. Firma krakowska duża, w necie opinii specjalnie nie widzę. Proponują okna na okuciach Sigenia, ciepła ramka, system 76 MD, dobry współczynnik U. Czy któryś z panów znawców tematu okiennego może pomóc? Czy to dobry wybór? Czy system MD - trzyuszczelkowy ma duża przewagę nad dwuuszczelkowcem AD? Czy ciepła ramka to dobry wybór. Na pewno podwyższa cenę a zysk cieplny wg mnie mizerny.

 

Cześć Beata, czy zdecydowałaś się na Okno-pol? Jesteś zadowolona? Ja jestem właśnie przed decyzją a oferta jest ciekawa.

Jeśli ktoś ma doświadczenie z tą firmą to będę wdzięczny za komentarz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Polecam salon okien i drzwi :spam: we Wrocławiu przy ul MODEROWANO.

Duży wybór profili, fachowe doradztwo, szybki, profesjonalny montaż.

:spam:

:spam:

 

 

Od moderatora:

pozostawiam post okrojony z konkretnego adresu. Nie mogę usunąć zdjęcia (a szkoda całego postu, bo ożywia wątek), ale po nicku (także nieregulaminowy i jest do zbanowania) i tak widać kto się reklamuje..

IMG_20220731_170258_766.jpg

Edytowane przez finlandia
Reklama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich.

 

Od dwóch tygodni badam temat nowych okien - szykuję się do wymiany okien w nowo zakupionym mieszkaniu w bloku z 2006 roku (blok nie z wielkiej płyty tylko z pustaków, w miarę nowy). Chciałabym kupić okna w miarę możliwości energooszczędne i trwałe. Kryte zawiasy. 6 otworów, 8 okien w tym 3 balkonowe, kolor biały. Budżet powiedzmy do 18 000pln (z demontażem i montażem, bez obróbek bo mieszkanie do remontu). Po zapoznaniu się z szeregiem ofert i wielu rozmowach ze sprzedawcami mam kilka pytań:

 

1.czy to prawda, że na gotowej elewacji nie da się zrobić ciepłego montażu nowych okien? (ja - laik - wyobrażam sobie, ze po demontażu starych okien jednego dnia i przygotowaniu otworów można by następnego dnia wykonać ciepły montaż; panowie informowali mnie, że jest on niemożliwy bo przez elewację nie będzie jak przykleić taśmy od strony zewnętrznej...?)

 

2. czy w ogóle jest sens kupować 3-szybowe okna z parametrem U mniejszym niż 1,0 jeśli nie jest możliwy ciepły montaż?

 

3. czy zwykły montaż na pianę wykonany poprawnie pozwala zachować parametry okien energooszczędnych 3-szybowych w stopniu uzasadniającym ich różnicę w cenie z oknami 2-szybowymi?

 

4. jeden z panów opowiadał mi o jakiejś "taśmie w płynie", która użyta przy klasycznym montażu na pianę skutecznie osłania ją przed wilgocią, przez co przedłuża jej trwałość i podwyższa parametry izolacyjne takiego montażu - czy to prawda?

 

5. w mieszkaniu tym mam wywietrzniki wentylacji grawitacyjnej w części otwartej dziennej i w łazience; reszta - 3 pokoje nie mają połączenia z wentylacją grawitacyjną a standardowe okna w tym bloku zostały wyposażone w wywietrzniki - czy powinnam kupić okna z jakimś rozszczelnieniem na stałe (wtedy chyba zapominamy o energooszczędności) czy po prostu funkcja mikrowentylacji w ustawieniu klamki okiennej załatwia sprawę?

 

6. czy ma uzasadnienie ekonomiczne kupowanie do tego mieszkania 3-szybowych okien z U poniżej 0,8 i inwestycja w ciepły montaż (o ile jest możliwy) jeśli blok jest z pustaków, ocieplony styropianem - pewnie nie za grubym???

 

7. czy polecicie mi jakieś godne zaufania firmy sprzedające a przede wszystkim dobrze montujące okna w Lublinie?

 

 

Będę wdzięczna za pomoc - przede mną ogrom wydatków, chcielibyśmy pomieszkać w tym mieszkaniu z 10-15 lat, bardzo chciałabym kupić okna ciepłe, niezawodne, adekwatne do bloku - a więc nieprzekombinowane. No i zapłacić za nie rozsądnie, za ich jakość a nie za widzimisię sprzedawców, tym bardziej, że w bloku nie mogę liczyć na dofinansowanie do wymiany okien na energooszczędne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Od dwóch tygodni badam temat nowych okien - szykuję się do wymiany okien w nowo zakupionym mieszkaniu w bloku z 2006 roku (blok nie z wielkiej płyty tylko z pustaków, w miarę nowy). Chciałabym kupić okna w miarę możliwości energooszczędne i trwałe. Kryte zawiasy. 6 otworów, 8 okien w tym 3 balkonowe, kolor biały. Budżet powiedzmy do 18 000pln (z demontażem i montażem, bez obróbek bo mieszkanie do remontu). Po zapoznaniu się z szeregiem ofert i wielu rozmowach ze sprzedawcami mam kilka pytań:

....

Będę wdzięczna za pomoc - przede mną ogrom wydatków, chcielibyśmy pomieszkać w tym mieszkaniu z 10-15 lat, bardzo chciałabym kupić okna ciepłe, niezawodne, adekwatne do bloku - a więc nieprzekombinowane. No i zapłacić za nie rozsądnie, za ich jakość a nie za widzimisię sprzedawców, tym bardziej, że w bloku nie mogę liczyć na dofinansowanie do wymiany okien na energooszczędne...

 

Są dwie szkoły:

Swidnicka. Nie warto inwestowaćw w najcieplejsze. I tak nie płacisz za swoje ogrzewanie, do tego realnie cieplejsze profile się nie prędko zwrócą w ogólnym rozrachunku. Przy zwykłych, dwuszybowych nie będzie czuła specjalnej różnicy (chyba że tanio wykonane, to będzie wiało).

Nałęczowska. Warto, bo oszczędzamy energię, którą płaci wspólnota. Przyo knie będzie nieodczuwalnie cieplej, ale już niemal na pewno nie pojawi się rosa na krawędziach szyb, zwłaszcza jakdobierzesz ciepłą ramkę.

 

Po zapoznaniu się z szeregiem ofert i wielu rozmowach ze sprzedawcami mam kilka pytań:

 

1.czy to prawda, że na gotowej elewacji nie da się zrobić ciepłego montażu nowych okien? (ja - laik - wyobrażam sobie, ze po demontażu starych okien jednego dnia i przygotowaniu otworów można by następnego dnia wykonać ciepły montaż; panowie informowali mnie, że jest on niemożliwy bo przez elewację nie będzie jak przykleić taśmy od strony zewnętrznej...?)

Nie prawda. Ekipa zbyt młoda stażem by pamiętać pierwszy wriant "ciepłego montażu" o nazwie 3i, gdzie od zewnątrz stosuje się taśmę rozprężną. Ta idealnie , pod wieloma względami sprawdza się przy gotowych elewacjach i kosztuje max kilka zł za metr.

IMG20221013165853.jpg

Folii faktyczie zwykle nie da się zastosować

 

2. czy w ogóle jest sens kupować 3-szybowe okna z parametrem U mniejszym niż 1,0 jeśli nie jest możliwy ciepły montaż?

..

Jest. Starty energii przez szybę to inny "koszyk" niż przepuszczalność powietrza o inny zaletach 3 szyb nie wspominając.

 

3. czy zwykły montaż na pianę wykonany poprawnie pozwala zachować parametry okien energooszczędnych 3-szybowych w stopniu uzasadniającym ich różnicę w cenie z oknami 2-szybowymi?.

Tak,bo nie ma to nic wspólnego z montażem (i trudno nazwać ten na pianę poprawnym).

 

4. jeden z panów opowiadał mi o jakiejś "taśmie w płynie", która użyta przy klasycznym montażu na pianę skutecznie osłania ją przed wilgocią, przez co przedłuża jej trwałość i podwyższa parametry izolacyjne takiego montażu - czy to prawda? .

Tak, jest to modna ostatnio forma "szczelnego montażu", można ją wykonać samodzielnie po montażu. Dysusyjne są natomiast efekty - lepsze czy gorsze niż "zwykły" montaż z foliami

 

5. w mieszkaniu tym mam wywietrzniki wentylacji grawitacyjnej w części otwartej dziennej i w łazience; reszta - 3 pokoje nie mają połączenia z wentylacją grawitacyjną a standardowe okna w tym bloku zostały wyposażone w wywietrzniki - czy powinnam kupić okna z jakimś rozszczelnieniem na stałe (wtedy chyba zapominamy o energooszczędności) czy po prostu funkcja mikrowentylacji w ustawieniu klamki okiennej załatwia sprawę?

.

Jeszcze raz powórzę: straty z izolacyjnosci U są inne i niezależne od parametrow szczelności. Formalnie - wymagane są nawiewniki (niekoniecznie w oknach), ale osobiście zacząłbym od mikro (w miarę potrzeb).

 

6. czy ma uzasadnienie ekonomiczne kupowanie do tego mieszkania 3-szybowych okien z U poniżej 0,8 i inwestycja w ciepły montaż (o ile jest możliwy) jeśli blok jest z pustaków, ocieplony styropianem - pewnie nie za grubym???

.

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Można policzyć po jakim czasie zwróci się inwestycja w trzecią szybę (przyjmując jakiś przykładowy koszt ogrzewania - to po kilku latach), ale już ciężko będzie doliczyć się różnicy między profilem 7cm, a 8cm. Kiedyś ładnie tu ktoś napisał: dom/ mieszkanie dla siebie to nie inwestycja by miała się zwracać. To konsumpcja.

 

Na pytanie 7 nie mam odpowiedzi. Sprawdź salony kilku polecanych, topowych w skali kraju producentów.

IMG20220805181618.jpg

Edytowane przez finlandia
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...