Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

pozdrawiam fachowców od okien

 

dziękuje za wszystkie porady - zdecydowałem sie na okna Veka (5-komorówka) w złotym dębie z roletami (monoblock) Horeal.

 

mam pytanie co do montażu okien

Firma montażowa proponuje mi montaż przez ramę do ścian.

Wolałbym zamontować je na kotwy montażowe (przecież okna są do tego przystosowane!) Oni próbują mnie przekonać że to nie trzyma dobrze.Natomiast wiercenie ram nie jest chyba najlepszym a napewno nie najestetyczniejszym rowiązaniem

 

Poradźcie prosze. Czy rzeczywiście montaż na kotwy nie jest taki solidny.

(Największe okno jest o wymiarze: szer 240 x wys 230 - trzy skrzydła)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozdrawiam fachowców od okien

 

dziękuje za wszystkie porady - zdecydowałem sie na okna Veka (5-komorówka) w złotym dębie z roletami (monoblock) Horeal.

 

mam pytanie co do montażu okien

Firma montażowa proponuje mi montaż przez ramę do ścian.

Wolałbym zamontować je na kotwy montażowe (przecież okna są do tego przystosowane!) Oni próbują mnie przekonać że to nie trzyma dobrze.Natomiast wiercenie ram nie jest chyba najlepszym a napewno nie najestetyczniejszym rowiązaniem

 

Poradźcie prosze. Czy rzeczywiście montaż na kotwy nie jest taki solidny.

(Największe okno jest o wymiarze: szer 240 x wys 230 - trzy skrzydła)

 

Pozdrawiam

 

 

Witam wszystkich budujących się ,doradców i obserwatorów tego forum .

Pozwolę sobie udzielic pierwszej porady :

większość producentów profili zaleca montaż okien kolorowych na dyble z tego powodu ,że okleina słabiej odbija promienie słoneczne i okno jest podatniejsze na wypaczenia , u niektórych wiąże sie to z utratą gwarancji-poczytaj wątek o Oknoplaście . Wszyscy również podają max wymiary okien białych i kolorowych ,które można wykonac w jednej ramie bez utraty gwarancji a niestety podejrzewam ,że Twoje największe -trzyskrzydłowe takowe wymiary przekracza . Osobiście równiez zalecam montaż okien kolorowych na dyble ,na które można przecież założyć plasikowe zaślepki i wątek estetyczny praktycznie znika .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Biskupicach to trochę po drugiej stronie Poznania.

Ale bywam w Przeźmierowie na ukończonej budowie kolegi (ul. Kwiatowa lub Ogrodowa - nie pamiętam)

 

Co do kolorów to muszę sprawdzić

 

Pozdr i dzięki

 

nie wiem gdzie ta ogrodowa niestety, moja chatka powstaje na osiedlu ptasim :)

pozdrówki!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom_Poznan

temat montazu i sposobow jego przeprowadzenia byl chyba tak samo czesto walkowany jak sam temat okien - jak widze zapomniales o przydatnej funkcji "szukaj" ;)

A teraz powtorze to co juz kiedys tu pisalem

Dla prawidlowego funkcjonowania zamontowanego okna (i nie wazne - kolor czy bialy) nie ma znaczenia czy zamontujesz je na dyble czy kotwy. To co napisal stary (bez urazy :) ) o wykrzywianiu sie okien w kolorze i w zwiazku z tym koniecznosci ich montazu na dyble nie jest zgodne z prawda. Caly watek Oknoplastu dowodzi ze firma cos w swoich wyrobach schrazanila tylko nie ma odwagi sie do tego przyznac - zapewne winna okaze sie piana Soudala hehehee (czego to ludzie nie wymysla by sie wybielic) Profil w PRAWIDLOWO wykonanym oknie nie ma PRAWA sie wypaczac. To, ze sa producenci chodzacy na skroty nie moze wymuszac sposobu montazu gdyz nigdy nie wiemy tak naprawde (nie znajac bardzo dobrze producenta) co w jego oknie jest. Montaz na dyble ma jedna zalete - od razu widzisz czy jest w srodku wzmocnienie i jakie ;) Czesto firmy w swych trojkatach reklamowych daja wzmocnienie zamkniete lub z najwyzszej grupy wytrzymalosciowej a pozniej okazuje sie ze jest to zwykly katownik - ale to tylko moje dygresje ;)

Wracajac do sedna

Montaz okien kolorowych, prawidlowy ich montaz :) zalecalbym na KOTWY

A teraz uzasadnienie

Takie okno bardziej pracuje. Zmiana wymiarow zewnetrznych jest wieksza niz w przypadku okna bialego stad umozliwienie mu swobodnego ruchu jest bardziej istotne niz w przypadku okna bialego. Taki swobodny ruch moze zagwarantowac tylko kotwa :) Odpowiednia ich ilosci i umiejscowienie wzgledem ramy.

Zamontowanie na dyble taki swobodny ruch wrecz uniemozliwia i w przypadku zlego usytuowania dybli powoduje powstanie naprezen nie przewidzianych konstrukcja okna a tym samym inna prace zgrzewow i profila. Widzialem takie okna zamontowane na dyble gdzie po trzech latach samoistnie pekly ramy w okolicy zgrzewu (gdzie z racji naruszenia termicznego struktury tworzywa profil jest najslabszy)

PS

swoja droga od ustalania gdzie sie budujecie i jaki kolor oczu ;) z Lukrecja (zapewne ma piekne :) ) macie jest priv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jareko

wielkie dzięki za wyczerpującą (lecz któryś raz z kolei powtarzaną na tym forum :cry: )odpowiedź. To było to czego oczekiwałem. Jeszcze raz wielkie dzięki!!! :D

 

PS

Nie było niczego na temat oczu (z Lukrecją)! :roll:

Rozumiem że przykro Tobie że jest tylko z Poznania

 

Pozdrawiam z odrobiną uśmiechu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam do was inne pytanie.

 

 

Okna mam juz zamontowane. Okazuje się, że w jednym pomieszczeniu, w którym przydałoby sie okno uchylne jest zamontowane wyłacznie rozwierne. :cry: W innym jest identycznej wielkości okono uchylno rozwierne. Czy istnieje możliwość aby bez demontażu całego okna przemontowac samo skrzydło i okucia tych okien, tak aby miec okno uchylno rozwierne tam gdzie potrzeba. Jeżli jest taka możliwość to czy w późniejszymn okresie takie przeróbki nie wpływają na awaryjność takiego okna ????

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Okazuje się, że w jednym pomieszczeniu, w którym przydałoby sie okno uchylne jest zamontowane wyłacznie rozwierne. :cry: W innym jest identycznej wielkości okono uchylno rozwierne.

Nie placz :) Mozna to zrobic bez problemu

Czy istnieje możliwość aby bez demontażu całego okna przemontowac samo skrzydło i okucia tych okien, tak aby miec okno uchylno rozwierne tam gdzie potrzeba.

Jasne. Jesli oba otwieraja sie na te sama strone to tylko wystarczy zamienic skrzydla. By to uczynic wystarczy wyjac bolec z gornego zawiasu, zdjac skrzydlo i zamienic miejscami. Czasem zaczepy nie pasuja (zalezy do klasy i jakosci wykonania porzez producenta-nie bede rozwijal tego watku dlaczego w oknach o tych samych wymiarach zamiana skrzydel czasem powoduje koniecznosc poprzestawiania wrecz wszystkich zaczepow mimo ze okucia te same) i trzeba je na oscieznicy poprzesuwac lekko - banalna sprawa gdyz mocowane sa na wkrety - wykrecasz i po przestawieniu - przykrecasz

Jesli zas kierunki otwierania sa inne - tez nie ma klopotu ale jest to bardziej skomplikowane - nalezy w obu skrzydlach zamienic miedzy soba okucia - tego proponowalbym bys sam tego nie czynil - tu odrobina wiedzy i doswiadczenia jest wskazana - sadze ze znajdzie sie punkt handlowy ktory za niezbyt wygorowana oplate to zrobi

Jeżli jest taka możliwość to czy w późniejszymn okresie takie przeróbki nie wpływają na awaryjność takiego okna ????

A co to ma do rzeczy? Spoko - bedzie sluzyc tak samo jakby od razu takim zostalo wykonane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz uzasadnienie

Takie okno bardziej pracuje. Zmiana wymiarow zewnetrznych jest wieksza niz w przypadku okna bialego stad umozliwienie mu swobodnego ruchu jest bardziej istotne niz w przypadku okna bialego. Taki swobodny ruch moze zagwarantowac tylko kotwa :) Odpowiednia ich ilosci i umiejscowienie wzgledem ramy.

Zamontowanie na dyble taki swobodny ruch wrecz uniemozliwia i w przypadku zlego usytuowania dybli powoduje powstanie naprezen nie przewidzianych konstrukcja okna a tym samym inna prace zgrzewow i profila. Widzialem takie okna zamontowane na dyble gdzie po trzech latach samoistnie pekly ramy w okolicy zgrzewu (gdzie z racji naruszenia termicznego struktury tworzywa profil jest najslabszy)

 

Panie Jareko

Całkowicie zgadzam sie z tą teorią ,ale prosze mi uwierzyć ,że ponad 50 % montażystów to ludzie przypadkowi lub montujący niechlujnie i w swojej długoletniej karierze spotkałem więcej okien wypaczonych niekoniecznie kolorowych (mniemam ,iż zamontowane były w miare poprawnie) niż pęknietych na zgrzewie (takie również widziałem ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za informacje... ale pozostał jeszcze jeden (no może dwa :D )problem związany z Schuco. Co wybrać profil rondo czy kava z szer. ok 84 mm. Oba wyglądają fajnie tylko ta kava jakoś mało popularna. Czy większa szerokość to dodatkowy plus czy może wynika z konieczności np. mniejszej sztywności względem rondo? Inna sprawa staram się twardo negocjować cenę i wydaje się że z niezłym skutkiem ale mam obawy czy potem aby zmniejszyć koszty za bardzo nie odchudzą mi stali w środku :evil: Czy można się przed jakoś zabezpieczyć, czy to tylko kwestia zaufania do producenta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz uzasadnienie

Takie okno bardziej pracuje. ...

Panie Jareko

Całkowicie zgadzam sie z tą teorią ,ale prosze mi uwierzyć ,że ponad 50 % montażystów to ludzie przypadkowi lub montujący niechlujnie i w swojej długoletniej karierze spotkałem więcej okien wypaczonych niekoniecznie kolorowych (mniemam ,iż zamontowane były w miare poprawnie) niż pęknietych na zgrzewie (takie również widziałem ).

To i tak malo ale we Pan - powoli przestaje sie temu dziwic. W pogoni za zbijaniem cen za montaz i okna czego mozna sie spodziewac? Koszt materialow do montazu od lat idzie w gore a ceny za montaz spadaja na leb i szyje wiec gdzies trzeba zaoszczedzic. Gdzie - wiekszosc majacych szare komorki i odrobine zmyslu technicznego znajdzie takie miejsca zarowno w konstrukcji okna jak i w jego montazu

Szkoda po prostu slow i ciaglego wyjasniania - dlaczego u mnie metr wymiany kosztuje minimum 35 pln netto a u innych maksimum 16 PLN. Dlaczego O-34 u jednych kosztuje 450 netto a u innych 600 a tym samym profilu.

Stad taki a nie inny obraz rynku okiennego i obiegowych opinii iz PVC: a to sie wypacza, a to zalewa sie woda (przy wymianie starych okien skrzynkowych na nowe gdzie blad usytuowania nowego okna sie wdal) a to inni daja parapet zewnetrzny za darmo (a ze to szmelc z PVC lub beznadziejna blacha stalowa lakierowana nie wiadomo czym) itd itp - przykladow mozna mnozyc w nieskonczonosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potzrebne okna ze wsp. calkowitym (nie samej szyby) 1.0 W/Km2

Czy takie cos jest do kupienia?

 

Proponuje szybę Heat Mirror o współczynniku U=0,7, lub 0,4 (strasznie droga) i okna 5-cio lub szęściokomorowe-współczynnik ramy ze wzmocnieniem ok. 1,2 -1,5 .W zależności od proporcji powierzchni profilu do pow. szyby taki współczynnik dla całego okna powinieneś osiągnąć . Należy pamiętać o tym ,że stosując tą samą szybę w oknach o różnych wymiarów również wsp. U (dawniej K) będzie różny -np. okno 1200 x 1500 będzie zimniejsze od okna 1500x1500 . Tak samo okno dwuskrzydłowe będzie zimniejsze od jednoskrzydłowego -oczywiście o takich samych gabarytach .

PS. Do czego takie ciepłe i drogie okna ? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz. Tak cieple okna ze wzgledu na typ ogrzewania i latwosc utrzymania komfortu.

Podlogowka z parkietem, okno zwieksza obciazenie cieplne punktowo i iest trudne do skompensowania, szczegolnie przy duzych wachaniach temp na zewnatrz i duzych powierzchniach.

Cieplejsze okna to latwieszy do utrzymania komfort cieplny czyli nie ma potrzeby kompensowania >>chlodniejszej<< radiacji otoczenia podwyzszona temp. powietrza jesliby isc w strone ogrzewania grzejnikowego czy powietrznego.

W kazdym przypadku dom bedzie mozna ogrzewac taniej, prosciej i bardziej komfortowo.

A cena? No coz trzeba bedzie poszukac kompromisu. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...