Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Cześć!

 

czy ktoś zna firmę Plastorama (http://www.plastorama.com.pl)?

Mieszczą się blisko mnie i dostałem całkiem interesującą ofertę.

 

Jareko - czy w pod koniec przyszłego tygodnia będziesz dostępny u Siebie na Powstańców? jestem zainteresowany ofertą na Aluplasta

 

PLASTORAMA ul .Lucerny 17 ??? Jeśli tak - to są o`k. Nie duża firma ale bardzo porządna - jakość + doświadczenie na Rehau ok. 10 lat.

 

tak, Plastorama z ul. Lucerny (Warszawa Anin)

skąd ich znasz? masz od nich okna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz proszę o poradę. Okna w salonie, PVC, jednostronny kolor ecru (kość słoniowa, jak kto woli): 6mx2,3, w tym przesuwka wysokoprogowa, od strony południowej, dzielone na 4 części po 1,5m oraz od strony zachodniej 1,5mx2,3 (poza przesuwką wszystkie fixy). Połać dachu przedłużona nad taras na 2m i 3m , więc nieznacznie osłaniająca od słońca. Szyby raczej 6/16/6 (?) (Charlie radził Stopsol ale trochę obawaiam się, że poza okresami dobrego nasłonecznienia może być zbyt ciemno, więc się waham). Rozważam: Technika Okienna Elbląg, Deceunninck Zendow 5-komorowy; MS, okna MS Line; Schuco (zniknęła mi z poczty oferta, więc teraz nie podam nazwy). Co ewentualnie ma sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim okapie dachu nie dawalbym stopsolu, stracilbys niesamowita zalete takiej konstrukcji a mianowicie dogrzania wnetrza zima gdy okap slonca zaslaniac nie bedzie a majac kamienna podloge nawet zatrzymasz te energie na wieczor

Co do profili i wymiarow.

Skoro wszystkie poza przesuwaka to fixy rzuc tylko moneta i wybierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze jedno. Czy wybrac szklenie w skrzydle? Nie bardzo umiem wyobrazic sobie, jak naprawdę wygląda wersja przeciwna (to znaczy, czy różnica szerokości profilu będzie do zaakceptowania). Pewnie widziałeś nie raz i jedno, i drugie rozwiązanie. Może podzielisz się swoim wrażeniem.

A jeśli jednak w skrzydle, to czy utrzymac to samo w innych oknach (także nieotwieranych, bo będzie wentylacja mechaniczna), również na innych ścianach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najszybciej wyobrazisz to sobie tak

Masz zapewne w domu w ktorym mieszkasz jakies okno co ma dwa skrzydla

Otworz jedno :)

I tak patrzac wyobraz sobie ze wielkosc szyby bedzie tam gdzie jest zamkniete skrzydlo w przyblizeniu podobna do takiej jaka bedzie w nowym oknie w skrzydle

Tam gdzie skrzydlo otwarte patrzac na swiat ujrzysz wizje fixa szklonego w oscieznicy (mam nadzieje ;) )

Realnie szyba w fixach szklonych w oscieznicy jest wieksza po okolo 30-50mm na krawedz tj. sumarycznie z wysokosci i szerokosci cirka 60-80mm

 

Przewaznie by zachowac jaka taka estetyke ;) fixy szkone w oscieznicy ladnie wygladaja np. w wykuszach, na calej elewacji.

Szczytem szkaradztwa sa okna dwu lub wiecej skrzydlowe gdzie pojawiaja sie fixy w oscieznicy. Roznica w wielkosci szyb jest irytujaca ale jak wszystko jest to kwestia gustu

 

Jak masz miec wentylacje mechaniczna spokojnie mozesz sobie pozwolic na posiadanie samych fixow (choc z racji chocby bezpieczenstwa jest to rozwiazanie hmmmm....co najmniej watpliwe) bez mikrowentylacji - bo po czorta? Tylko zakloci prace mechaniki ;)

 

Takie rozwiazania jak fix szklony w skrzydle w oknach z okuciami antywlamaniowymi minimalizuje koszty - odchodza przeciez z takiego okna okucia a to ksozt niemaly (min 200 zeta netto od skrzydla)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo różnica w cenie w interesującej mnie ofercie jest w zasadzie nie warta zauważenia (ciekawe dlaczego?). Dlaczego sądzisz, że zastosowanie samych fixów jest niebezpieczne? Czy chodzi o brak drogi ewakuacji?

A jeśli tak, to gdzie warto jednak zrezygnowac z fixów- w sypialniach?

Sorry za ,byc może, naiwne pytania ale czasem mam wrażenie, że to, co oczywiste w innych sytuacjach przy własnych wyborach staje się baaaaaardzo skomplikowane. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Wreszcie i ja jestem na etapie okien! Niestety, po lekturze tego wątku (3 dni czytania!) plus różne, czasem sprzeczne, info od różnych firm "okniarskich', pojawiły się pytania i mam nadzieję, że będący w tym wątku eksperci pomogą na nie odpowiedzieć:

1. W jednej z firm (Ferno) stwierdzono, że tzw. ciepła ramka to pic i fotomontaż, w dodatku nowość i bajer za który trzeba płacić. Jej zadanie to tylko wizualne odczucie ciepła :o Oczywiście ramkę w ofercie posiadają i jak się upieramy to ją dostaniemy... Upierać się?

2. W kolejnej firmie stwierdzono, że po co nam cholernie droga szyba P4 jak może być dużo tańsza P2, ponoć różnica czasu na włam to 5 minut (tylko?aż?). Jeżeli tak jest, to dałoby się też zejść z profila do 3-komorowego (polecanego tutaj jako wystarczający), ponieważ większość firm P4 woli wstawiać w 5-komorowy tzn. innej opcji nie ma, bo nie dostaniemy gwarancji. Upierać się przy P4?

3. Jednak w tej samej firmie stwierdzono też, że po co nam drogie okucia WK2, że lepiej standardowe zaczepy, z czym się już nie możemy zgodzić, więc nie wiemy, czy uwierzyć w pkt 2?

4. Analizujemy też okna PCV z kolorem jednostronnym. Oknoplast twierdzi, ze ich profil barwiony w masie jest the best. Natomiast Thermoplast robi tylko okleinowane na białym profilu - zrezygnowali z barwionego bo było wiele reklamacji takich okien- odkształcały się pod wpływem ciepła słonecznego.Kto ma rację?

5. Z odwiedzonych firm tylko Oknoplast zakłada kontraktony w fazie produkcji, w innej mają 'zaprzyjaźnioną' firmę. W Thermoplaście i Ferno o czymś takim nie słyszeli, przy czym z Ferno chyba damy sobie spokój po lekturze wątku o tej firmie... Lepiej żeby kontraktony robili 'okniarze' czy spece od alarmu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W jednej z firm (Ferno) stwierdzono, że tzw. ciepła ramka to pic i fotomontaż, w dodatku nowość i bajer za który trzeba płacić. Jej zadanie to tylko wizualne odczucie ciepła :o Oczywiście ramkę w ofercie posiadają i jak się upieramy to ją dostaniemy... Upierać się?

Realnie pic na wode fotomontaz za dodatkowe w wiekszosci wypadkow 5% doplaty. Dla technicznych proponuje przyjrzec sie przekrojowi okna i drodze zimna przez uszczelki - cala "teoria" o cieplej ramce i jej wplywowi, radykalnemu wplywowi na wieksza izolacyjnosc takiego okan bierze w leb

 

2. W kolejnej firmie stwierdzono, że po co nam cholernie droga szyba P4 jak może być dużo tańsza P2, ponoć różnica czasu na włam to 5 minut (tylko?aż?). Jeżeli tak jest, to dałoby się też zejść z profila do 3-komorowego (polecanego tutaj jako wystarczający), ponieważ większość firm P4 woli wstawiać w 5-komorowy tzn. innej opcji nie ma, bo nie dostaniemy gwarancji. Upierać się przy P4?

Ciekawe jak oni dokladnie licza ten czas ;) i jakiego ciezaru mlotka uzywaja a moze bejzbola? Prawda jest ze na P-4 zlodziej bedzie potrzebowal wiecej czasu. Pamietalbym tylko ze 99% wlaman prze okna nastepuje w wyniku wywazenia skrzydel a nie wywalaniem szyby

 

3. Jednak w tej samej firmie stwierdzono też, że po co nam drogie okucia WK2, że lepiej standardowe zaczepy, z czym się już nie możemy zgodzić, więc nie wiemy, czy uwierzyć w pkt 2?

I tu gadaja glupoty - 15 sekund i wkretak dlugosci maks 20 cm i kazde okno w okuciach standardowych jest otwarte !!! Juz lepiej zainwestowac w okucia i z braku kasy wylozyc ja na szybe chocby bezpieczne (33.1 tzn dawne O-2 - tym symbolem w dalszym ciagu okniarze sie posluguja)

 

4. Analizujemy też okna PCV z kolorem jednostronnym. Oknoplast twierdzi, ze ich profil barwiony w masie jest the best. Natomiast Thermoplast robi tylko okleinowane na białym profilu - zrezygnowali z barwionego bo było wiele reklamacji takich okien- odkształcały się pod wpływem ciepła słonecznego.Kto ma rację?

I tu Thermoplast jednak ma racje. Ale wychodzi to przy duzych gabarytach okien jak i ich bardzo duzym naslonecznieniu

 

5. Z odwiedzonych firm tylko Oknoplast zakłada kontraktony w fazie produkcji, w innej mają 'zaprzyjaźnioną' firmę. W Thermoplaście i Ferno o czymś takim nie słyszeli, przy czym z Ferno chyba damy sobie spokój po lekturze wątku o tej firmie... Lepiej żeby kontraktony robili 'okniarze' czy spece od alarmu?

Hmmm.....ja oddalbym to w rece Zbycha :)

Jednym slowem nie ma znaczenia czy na etapie produkcji czy spec od alarmow kontaktrony bedzie montowal, ale w przypadku okien drewnianych jednak ladniej zrobi to producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym slowem nie ma znaczenia czy na etapie produkcji czy spec od alarmow kontaktrony bedzie montowal, ale w przypadku okien drewnianych jednak ladniej zrobi to producent.

 

Tu się wtrącę świeżo po obserwacji pracy wyżej wymienionego - nie wiem, czy stolarz schowałby kontaktrony lepiej, niż _ZBYCH_. Jeśli inni alarmiarze są równie dobrzy, nie ma sensu, by montaż elementów alarmu powierzać producentom stolarki - po co informacja o umieszczeniu elementów systemu ma docierać do tylu osób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc. Z ciepłej ramki rezygnujemy :D Co do dwukolorowych to ciągle się wahamy - chodzi raczej o wygląd elewacji (kremowa, drewniane słupy), jakoś nie wpadam w zachwyt nad często wspominanym tu kolorem 'złoty dąb' a tylko taki jako najjaśniejszy z oklein w masie wchodziłby w rachubę przy czym wykusz niestety to duże okna i od południa, ale z drugiej strony to fixy, więc co mi się ma wypaczyć? I tak ich nie będę otwierać... :o Cena nie gra zbytniej roli, bo różnica między białe a kolorowe to 1300zł w Oknoplaście..

Przy szybie to mam już dylemat: po co mi wszędzie P4 skoro mam 3 okna dachowe, gdzie nie robią nawet szyby bezpiecznej (pytaliśmy w Roto i Fakro). Z drugiej strony wiadomo, że więcej czasu złodziej potrzbuje na P4. To też do zastanowienia: może zejdziemy z ceny (w sumie nie wiem nawet jaka jest różnica cenowa między P2 i P4 - dowiem się jutro)

Do jareko: A propos wytrzymałości szyb bezpiecznych znalazłam w Muratorze (nr 10/2004) taką tabelkę porówanwczą - otóż P4 wytrzymuje 3 uderzenia kulą stalową o masie 4 kg rzuconą z wys. 9m podczas gdy P3 3 uderzenia tą samą kulą z wysokości 3 m. Czyli nie badają bejzbolem... :D

Dalsze uwagi mile widziane, gdyż chętnie podjęłabym tak szybką decyzję jak w przypadku ciepłej ramki! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominęłam jedną kwestię: kontraktony. Akurat Oknoplast montuje bez problemu, nie wiem tylko za ile, bo się jeszcze nie odezwali. A słyszałam, że różnice cenowe pomiędzy producentem a alarmiarzami są znaczne na niekorzyść tych pierwszych. Czy dobrze je robią - też nie wiem. Chętnie powierzyłabym ich montaż ZBYCHOWI, ale jemu do Wrocławia to chyba za daleko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W kolejnej firmie stwierdzono, że po co nam cholernie droga szyba P4 jak może być dużo tańsza P2, ponoć różnica czasu na włam to 5 minut (tylko?aż?).

Nie wiem skąd te 5 minut :roll: wszystko zależy od wyposażenia oprycha... Rzeczywiście- do badań używana jest stalowa kula zrzucana z kilku metrów na szybę...! Trzeba było coś przyjąć za odnośnik. Przecież laboratoria nie wezmą za oficjalny przymiar do prób np. "średniej wielkości chłopa z siekierką " :wink: :wink: :wink:

Jeżeli tak jest, to dałoby się też zejść z profila do 3-komorowego (polecanego tutaj jako wystarczający), ponieważ większość firm P4 woli wstawiać w 5-komorowy tzn. innej opcji nie ma, bo nie dostaniemy gwarancji. Upierać się przy P4?

Na temat wyższości "piątki" nad "trójką" było trochę na forum- zależy ile masz kasy przeznaczonej na okna ? Jeżeli róznica nie wynosi więcej niż 4-5% to możesz kupić dla lepszego samopoczucia. :wink: Za ciepłą ramkę byłbym skłonny dopłacić nie więcej niż 1-2 % wartości okien białych, zwykłych.

Nijak niestety nie pojmuję "zabierania gwarancji" za wybór trzykomorówki z szybą P4 :o Jak to "woli wstawiać w 5-komorowy" ???? Boją się, że nie wytrzyma ??heheehe. Nie mają takiego prawa ! Chyba, że brak odpowiednich listew przyszybowych. Wstawia się tak samo- poszukaj innych producentów.

3. Jednak w tej samej firmie stwierdzono też, że po co nam drogie okucia WK2, że lepiej standardowe zaczepy, z czym się już nie możemy zgodzić, więc nie wiemy, czy uwierzyć w pkt 2?

Przez zwykłe okucia włam trwa kilkanaście sekund i w ciągu 3-5minut od włączenia alarmu do przyjazdu ekipy naprawdę dużo można wynieśc z domu. Przy wzmocnionym- nim oprych wejdzie do chałupy- powienien już zadziałać alarm i wyjadą mu na spotkanie :lol: pod oknem jeszcze być może.

4. Analizujemy też okna PCV z kolorem jednostronnym. Oknoplast twierdzi, ze ich profil barwiony w masie jest the best. Natomiast Thermoplast robi tylko okleinowane na białym profilu - zrezygnowali z barwionego bo było wiele reklamacji takich okien- odkształcały się pod wpływem ciepła słonecznego.Kto ma rację?
Osobiście wolę białe z okleiną.... z powodów opisanych wyżej. Jedynym , często powtarzanym argumentem za oklejaniem profilu z zabarwioną ścianka jest kolor pod okleiną w przypadku głębokiego zarysowania okna. Ale kto komu każe czy pozwala okna drapać gwożdziem ???? Zresztą widoczne "białe" można zamalować mazakiem takim jak naroża po zgrzewach!

5.....Lepiej żeby kontraktony robili 'okniarze' czy spece od alarmu?[/b]

:roll: Chyba taniej i lepiej Cię wyniesie, jeśli alarm od A do Z zrobi jeden człowiek...

 

Podsumowanko moich wypocin- subiektywna kolejność doboru zabezpieczeń okien w miarę posiadanej kasy:

- alarm

- okucie WK1

- szkło bezpieczne (33.1/16A/4 TM)

- okucie WK2

- szkło P2 (44.2/16A/4 TM)

- szkło P4 (44.4/16A/4 TM)

Nie umieszczam już takich "cudów" jak szkło P5 czy okucie WK3, zasadności zabezpieczeń na piętrze jak również momentu kupna psa obronnego :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4. Analizujemy też okna PCV z kolorem jednostronnym. Oknoplast twierdzi, ze ich profil barwiony w masie jest the best. Natomiast Thermoplast robi tylko okleinowane na białym profilu - zrezygnowali z barwionego bo było wiele reklamacji takich okien- odkształcały się pod wpływem ciepła słonecznego.Kto ma rację?
Osobiście wolę białe z okleiną.... z powodów opisanych wyżej. Jedynym , często powtarzanym argumentem za oklejaniem profilu z zabarwioną ścianka jest kolor pod okleiną w przypadku głębokiego zarysowania okna. Ale kto komu każe czy pozwala okna drapać gwożdziem ???? Zresztą widoczne "białe" można zamalować mazakiem takim jak naroża po zgrzewach!

 

Profil okleinowany nagrzewa się mocniej niż profil biały dlatego, że kolory ciemne nie odbijają promieniowania tak jak kolory jasne. Kolor profila pod okleiną dla nagrzewania sie profila nie ma znaczenia. Czy będzie to biały czy brązowy nagrzeje się tak samo. Jakoś klientowi trzeba wytłumaczyć dlaczego...

Z tego co pamietam termoplast nigdy nie robił okleinowanych jednostronnie profili na profilach kolorowych, co najwyżej okleinowane dwustronne na kolorowym profilu (i to nie na pewno).

pytanie do starego jak długo wytrzymuje farbka na zamalowanych narożach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podsumowanko moich wypocin- subiektywna kolejność doboru zabezpieczeń okien w miarę posiadanej kasy:

- alarm

- okucie WK1

- szkło bezpieczne (33.1/16A/4 TM)

- okucie WK2

- szkło P2 (44.2/16A/4 TM)

- szkło P4 (44.4/16A/4 TM)

Nie umieszczam już takich "cudów" jak szkło P5 czy okucie WK3, zasadności zabezpieczeń na piętrze jak również momentu kupna psa obronnego :wink: .

 

Wprowadziłbym małą modyfikację

alarm +

okucie WK1

okucie WK2

WK1/WK2+ szkło P2 (44.2/16A/4 TM)

WK1/WK2+ szkło P4 (44.4/16A/4 TM)

 

alarm musi zadziałać przy próbie włamania, a nie dopiero po włamaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...