Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Przepraszam, że odpowiadam niepytany :wink:

Brakuje informacji czy to PCV czy drewno i jeżeli PCV to czy białe czy kolor.

1. 1400x2300 parter, drzwi na taras

Jak kolor w PCV to koniecznie z przewiązką i najlepiej na szerszym skrzydle. Oczywiście słupek ruchomy (bo niby jak wyjśc przez 60cm) a szyby i okucia wg uznania ale ze świadomością konsekwecji zastosowania WK1 czy WK2 (realnie gorsza ochrona niż przy stałym słupku i możliwość "ciężkiej" pracy klamki).

2. 1400x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm

Zrezygnuj z RU jeżeli możesz, daj przewiązkę i słupek ruchomy. Reszra jak przy poz. 1

3. 1600x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm

Dla mnie jak poz. 2.

 

Zobaczymy co powie Jareko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że odpowiadam niepytany :wink:

Brakuje informacji czy to PCV czy drewno i jeżeli PCV to czy białe czy kolor.

1. 1400x2300 parter, drzwi na taras

Jak kolor w PCV to koniecznie z przewiązką i najlepiej na szerszym skrzydle. Oczywiście słupek ruchomy (bo niby jak wyjśc przez 60cm) a szyby i okucia wg uznania ale ze świadomością konsekwecji zastosowania WK1 czy WK2 (realnie gorsza ochrona niż przy stałym słupku i możliwość "ciężkiej" pracy klamki).

Jareko sie wtraca - nic dodac nic ujac, w kilku profilach spokojnie moze byc na skrzydle okiennym

2. 1400x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm

Zrezygnuj z RU jeżeli możesz, daj przewiązkę i słupek ruchomy. Reszra jak przy poz. 1

tu nawet moze byc bez poprzeczki ale.....dalbym ja mimo wszystko :)

3. 1600x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm

Dla mnie jak poz. 2.

i tu jest najwiekszy klopot. Poprzeczka na bank - ani sie waz zrobic bez poprzeczki :lol:. Tylko R+R na ruchomym slupku ale pamietaj o glifie na gorze - luk przy otwarciu bedzie ci o niego zawadzal jesli tego nie przewidzisz

Jesli mozesz zrob tak - na srodku slupek i skrzydla otwierane ne siebie. Pewna, stabilna praca skrzydel, brak klopotu z glifami ale.... male swiatlo przejscia

 

Zobaczymy co powie Jareko :)

powiedzial :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie stosowany skrot i oznacza - to tak na przyszlosc dla Wszystkich :)

 

R - rozwierne

U - uchylne

RU - rozwierno - uchylne

 

co do swiatlaprzejscia - policzmy (bedzie minimalna roznica w zaleznosci od uzytego profila)

oscieznica 65mm

slupek srodkowy 120mm

szerokosc otworu 1600mm

szerokosc okna jaka powinna byc 1560mm

(1560 - 65 - 65 - 120)/2 = 655mm - tak pi razy oko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i cholera mnie bierze :evil:

Gdyby człowiek wiedział to wszystko co tu sie pisze to nie byłoby teraz problemu z takimi a nie innymi wymiarami okien i na etapie projektowania dopasaowałoby sie realia do zachcianek.

Ludzie co ja moge zrobic z wnęką na drzwi tarasowe 180x240 ???

1 Przesuwne? wąskie przejście :(

2. Otwieralne z ruchomym słupkiem , zara mi tu powiedza puknij ty sie babo w łepetyne

3. z poprzeczką ? jakoś mi sie nie widzi do innych okien w salonie bo to jest tarasowe z jadalni , a te w salonie już są szersze i mogłyby być przesuwne.

 

Co z tym zrobić obniżyć nie mogę bo na elewacji kijowo bedzie to wygladac w stosunku do zwykłych okien (na wys 240 górna ich krawedz jest zrownana z innymi oknami)

Poszerzyć? to już chyba problemy konstrukcyjne

Zwęzić?

Zaczynam dopiero stawiać ściany parteru

Poradzcie ludziska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... taki mundry to ja jestem od czasu gdy w oknach zaczlaem siedziec - tez bledy popelnilem w fazie projektu i ... klapa

co zrobic?

poszerzyc i dac przesuwke - wbrew pozorom klopotow konstrukcyjnych nie powinno byc - dluzsze nadproze i git ;)

lub zwezic do 1600 i tu juz nie powinno byc klopotow w kolorze

ale poprzeczka musi byc - sorki - MUSI !!!!!!

no chyba ze przerzucic sie na okna drewniane - tam nie powinno byc klopotow choc....znam firmy szanujace zarowno siebie jak i klientow i przy tych wymiarach tez podobnie wymagac beda poprzeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko dzieki za podpowiedzi

Mam jeszcze jednak kilka dodatkowych pytan:

1. Jesli mowisz o tym zwezeniu do 1600 i poprzeczkach to słupek moze byc ruchomy?

2. Jesli okazałoby sie ze jednak przesuwka i poszerzam to powiedz o ile powinnam poszerzyc ten otwór ?

3. Czy w naszym ukochanym kraju robi sie okna tarasowe otwierane na zew. budynku ?

 

Pozdrawiam serdecznosciowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jesli mowisz o tym zwezeniu do 1600 i poprzeczkach to słupek moze byc ruchomy?

oczywiscie

2. Jesli okazałoby sie ze jednak przesuwka i poszerzam to powiedz o ile powinnam poszerzyc ten otwór ?
sadze ze minimum do 2000 by swiatlo przejscia bylo satysfakcjonujace

3. Czy w naszym ukochanym kraju robi sie okna tarasowe otwierane na zew. budynku ?
robi sie wszystko co sobie klient zazyczy :) tylko na szerszym skrzydle - takim jak w drzwiach z PVC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesuwne nie wchodzi w gre z jakich powodów? finansowych? wydaje mi się że właśnie przesuwne byłoby w Twojej sytuacji ciekawym wyjściem..

myślałem nad przesuwnym ale sytuacja jest taka

dwa otwory 180/230 przedzielone 40 cm słupem z czego jeden ma być fix jako całość [oczywiście bez poprzeczek - pewnie znowu lincz :) choć żaden z okniarzy nie protestował łącznie z Schucko]

a drugi otwierany

w związku z powyższym czy okno przesuwne może otwierać się na ścianę ??

jaka musiała by być maksymalna głębokość osadzenia okna w ścianie patrząc od wewnątrz budynku ?? czy też rama musiała by być zlicowana ze ścianą ??

 

Jakub Wilkoński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa otwory 180/230 przedzielone 40 cm słupem z czego jeden ma być fix jako całość [oczywiście bez poprzeczek - pewnie znowu lincz :) choć żaden z okniarzy nie protestował łącznie z Schucko]

a drugi otwierany...

spoko - linczu przy fixie nie bedzie - kwestia zastosowania tylko szyby o odpowiedniej grubosci do tej powierzchni

co do przesuwki i slupka

jaka jest konstrukcja sciany?

najlepiej wywalic te 40 cm slupka - po jaka chol.. on?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściana dwuwarstwowa - bloczki silikatowe 25 cm szerokie i na to ocieplenie 15 cm

od wewnątrz tynk cementowy

 

wywalić słupek - hmm- nie wiem czy będzie można bo na nim opiera sie też nadproże - musiałbym ściągnąc konstruktora ??? - ale to raczej wariant hardcorowy

 

Jakub Wilkoński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie az taki hardkor ;) znam lesze ;)

a na serio - jesli nadproze jest calosciowe nad dwoma otworami topowinno wytrzymac - ale zapytaj sie konstruktora

Jesli nie mozna usunac to klapa :( bo okno musisz w takiej sytuacji umiescic tak by licowalo sie z licem zewnetrznym muru

Hmmm.... jakos nie widze rozwiazania poki co ale jeszcze pomysle co z tym fantem zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie az taki hardkor ;) znam lesze ;)

a na serio - jesli nadproze jest calosciowe nad dwoma otworami topowinno wytrzymac - ale zapytaj sie konstruktora

 

Podpinam się do rozważań o nadprożach: W projekcie w jednym miejscu mam okno 1000x600 (a znając życie i umiłowanie do typówki w tym czasie są szanse by miała tam być dziura 1200 x Cośtam - na co licze), fizycznie tam jest "O-5" (865x835)

 

Pytanie za przysłowiowe pół miliona dolarów. Jak sprawdzić faktyczne rozmiary nadproża - odkuć tynk nad oknem wzdłuż linii przewidywanego przebiegu nadproża nad oboma końcami istniejącego okna ? I drugie pytanie: czy jest technicznie wykonywalne poszerzenie (gdyby się okazało że jest mniejsze niż trzeba) nadproża? Konkretnie w tym wypadku o 20cm (by wsadzić "O-3" lub "O-6"), np. po 10cm z każdej strony?

 

Nie ukrywam że "O-5" tam mnie "gryzie", teoretycznie niby powierzchnia jest porównywalna (0,72 m2 przy "O-5" i 0,62 m2 przy "O-3", ale wydaje mi się że przy "O-3" rozkład światła byłby wyraźnie korzystniejszy. A nawet w zasadzie, to bym tam chetnie "widział" typ "O-6" (1165x835).

 

Zakładając (o ile) jest to możliwe, to czy jest to w "zasięgu" możliwości dobrej ekipy montażowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jedno rozwiazanie ktorego z racji strefy klimatycznej mimo wszystko bym nie polecal - drzwi harmonijkowe - zsuwasz je na jedna strone i masz pelny otwor i nie musisz miec poprzeczki

ee to nie

czyli drewno albo poprzeczka

ale jeszcze spytam czy profil aluminiowy do tych okien tarasowych może mieć zastosowanie ???

bo pomijając poprzeczkę - ograniczenie okuć w największym oknie do WK1 stawia pod znakiem zapytania montowanie WK2 i P2 w pozostałych oknach na parterze

czyli czy w systemie okien drewnianych lub aluminiowych można zastosować WK2 przy ruchomym słupku????

 

Jakub Wilkoński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy ruchomym slupku zasze mozesz zamontowac okucia WK- 2 ale musisz pamietac ze pelnej wytrzymalosci na wlam nigdy nie uzyskasz w stopniu identycznym jakbys mial slupek staly

Material z ktorego zrobione jest okno nie ma tu znaczenia

Co do aluminium - tu wszyscy walcza o kazda setke w wspolczynnikuk k a Ty zdecydowalbys sie cofnac do konca lat 90 by miec maks 1,6 nawet w najcieplejszym ALU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...