Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Co do aluminium - tu wszyscy walcza o kazda setke w wspolczynnikuk k a Ty zdecydowalbys sie cofnac do konca lat 90 by miec maks 1,6 nawet w najcieplejszym ALU?

 

Bardzo sluszna uwaga. Ostatniej (albo przedostatniej? chyba jednak ostatniej) zimy, przy temperaturach na poziomie minus dwadziescia miałem niewątpliwą (nie)przyjemność widzieć drzwi alu (dwa skrzydła, wielkości sporego okna w starym budownictwie) do pewnej firmy komputerowej. Był to widok zaiste imponujący, szron na aluminium i szkle (szyba zespolona) do wysokosci około/przeszło jednego metra. Szkoda że nie zrobiłem zdjęć.. O temperaturach w środku tego pomieszczenia w tym czasie lepiej już nie wspominać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu z lekka przesadziles :lol: na 100% bylo to zimne ALU - bez wkladki termicznej - coz...ktos chcial zaoszczedzic i takie tego efekty

 

Tego nie moge wykluczyć, nie ja te drzwi zamawialem. Ale co widziałem, to moje. Jeśli będzie porównywalna zima, to nie omieszkam zrobić temu cudu zdjęć. I to nie zmienia faktu, ze moim zdaniem nawet najcieplejsza wersja alu bedzie "w plecy" w stosunku do pozostałych technologii.

 

Poza tym, skoro juz jestesmy przy rozwazaniach o alu, to wkladka wkladką, (fakt: poprawi wlasciwości izolacyjne) ale mimo wszystko problem nieprzyjemnego uczucia w kontakcie z zimnym alu tak pozostanie.

 

Wiec jeśli nie ma b. wyraznych, sensownych powodów do zastosowania, to lepiej go moim zdaniem nie stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aluminium - tu wszyscy walcza o kazda setke w wspolczynnikuk k a Ty zdecydowalbys sie cofnac do konca lat 90 by miec maks 1,6 nawet w najcieplejszym ALU?

 

Bardzo sluszna uwaga. Ostatniej (albo przedostatniej? chyba jednak ostatniej) zimy, przy temperaturach na poziomie minus dwadziescia miałem niewątpliwą (nie)przyjemność widzieć drzwi alu (dwa skrzydła, wielkości sporego okna w starym budownictwie) do pewnej firmy komputerowej. Był to widok zaiste imponujący, szron na aluminium i szkle (szyba zespolona) do wysokosci około/przeszło jednego metra. Szkoda że nie zrobiłem zdjęć.. O temperaturach w środku tego pomieszczenia w tym czasie lepiej już nie wspominać.

 

hehehe i mam aluminium z głowy !!!!

nic nie przemawia tak jak plastyczny opis !!!!!

bo czymże jest informacja o współczynniku 1,6 wobec wizji metrowego zaszronienia - to każdy zrozumie !!!

 

Jakub Wilkoński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu z lekka przesadziles :lol: na 100% bylo to zimne ALU - bez wkladki termicznej - coz...ktos chcial zaoszczedzic i takie tego efekty

 

Tego nie moge wykluczyć, nie ja te drzwi zamawialem. Ale co widziałem, to moje. Jeśli będzie porównywalna zima, to nie omieszkam zrobić temu cudu zdjęć. I to nie zmienia faktu, ze moim zdaniem nawet najcieplejsza wersja alu bedzie "w plecy" w stosunku do pozostałych technologii.

 

Poza tym, skoro juz jestesmy przy rozwazaniach o alu, to wkladka wkladką, (fakt: poprawi wlasciwości izolacyjne) ale mimo wszystko problem nieprzyjemnego uczucia w kontakcie z zimnym alu tak pozostanie.

 

Wiec jeśli nie ma b. wyraznych, sensownych powodów do zastosowania, to lepiej go moim zdaniem nie stosować.

i tu sie z Toba zgadzam :) ALU jest niemile w dotyku :lol: sa milsze rzeczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat ALU.

 

Mam okna ALU ~20 letnie 150/150 dwuskrzydłowe i 150 /~80 jednoskrzydłowe.

Zalety:

- idealny stan ościeżnicy, brak uszkodzeń , przebarwień itd.

- brak problemów z otwieraniem/zamykaniem

- dobre tłumienie hałasu

- brak deformacji ościeżnicy i skrzydeł

 

Wady:

- demontaż skrzydła to odkręcenie 9 wkrętów

- wkręty też są z ALU więc jest b.duże prawdopodbieństwo uszkodzenia ich

- z uwagi na ciężar po kilkunastu latach eksploatacji nie wytrzymują wkręty które łączą mechanicznie elementy profilu skrzydła co powoduje opadnięcie dolnego profilu , konieczne jest nawiercenie nowego otworu i zastosowanie nowego wkrętu. Ale to wystąpiło w 2 na 4 oknach.

- brak uszczelnień pomiędzy profilami skrzydła, moze kiedyś były...

- w 1 oknie "wyrobił" się mechanizm domykający okno, efekt po zamknięciu luz ~2 mm

- przy b.dużych mrozach warstwa lodu na dolnej ościeżnicy i dolnym profilu skrzydła

 

Wymieniłem 1 okno na PCV, 5-komór, profil AluPlast Intertec 4000:

 

- wnęka 150/150 , okno 146,5 x 143,6

- pod oknem 4 x klocki bukowe o wysokości 3 cm , impregnowane bejcą, przykręcone na kołkach do wylewki, sprawdzony poziom

- pomiędzy klockiem a ościeżnicą oraz klockiem a wylewką dałem cienką warstwe pianki SOUDAL PCV niskorozprężna

- mocowanie ościeżnicy za pomoca 9 kotew fabrycznych, po 3 na boki i góre, sprzedawca powiedział ze na dole nie trzeba, kotwy dodatkowo przykręcone wkrętami "z wiertłem" 4x25 mm

- wykonałem pomiar pionów i poziomów oraz przekątnych okna

- odległosci kotem od naroży to ~13cm boki i ~16 cm góra

- kotwy przymcowane do muru (podkułem tynk) za pomocą 2 kołków szybkiego montażu o długosci ~7 cm,potem zagipsowałem,wczesniej oczywiscie dałem kliny

- puste przestrzenie wypełniłem pianką

- dałem rozpórki ale niepotrzebnie, pianka jest chyba dobrej jakości bo nie było żadnych sił naciskowych na nie

- od zewnątrz powstał mały "weglarek" od docieplenia styropianem, styropian dociska do oscieżnicy a luki 1-2 mm wypełniłem silikonem akrylowym

- od wewnątrz przykleiłem gotowe profile z twardego styropianu (ćwiećwałek, NOMI) za pomocą kleju do styropianu, jednak nie wiem czy nie lepszy jest gips

 

PODSTAWĄ ZACHOWANIA PIONÓW I POZIOMÓW JEST DOBRA WYLEWKA POD OKNEM !

 

Co do parapetu zewnętrzengo:

Zamontuje prawdopodobnie listwe metalową , wciśnietą po pierwszy rowek profili ościeznicy.

Nie jestem pewny czy można listwe uszczelnić SODALEM DEKARSKIM ?

Pisze ze uszczelnia nawet pod wodą :) ale nie klei styropianu , a jak to się ma do pianki montażowej ?

 

Ostatnio robiłem amatorski pomiar temperatury PCV i ALU.

Obydwa okna z podwójnymi szybami i podwójnymi uszczelkami w skrzydle. Okno ALU ~20 letnie.

 

temp. pokoju : 21 st.

temp. na zewnątrz : -2 st.

 

PCV (1436x1465)

____________________________________

temp. na środku szyby: 18 st.

temp. profilu skrzydła : 20 st. .

 

ALU(1500x1500)

____________________________________

temp. na środku szyby: 16.5 st.

temp. profilu skrzydła : 16 st.

 

Są to pomiary tylko poglądowe bo na wynik tez ma wpływ temp. pokoju, czujnik i tak zakryłem styropianem żeby w/w wpływ zmniejszyć.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie głównie do Jareko:

Nie wiem na jakie profile się zdecydować. Cena podobna, wygląd też. Pomożcie laikowi.

Rozważam okna PCW, obustronnie złoty dąb, pięciokomorowe.

Do wyboru mam:

- Veka (TOP-PLAST Siekierczyn)

- SCHUCO CORONA CT 70 (WIMAROL Wrocław)

- TROCAL (Roltech Wrocław)

Może ktoś ma jakies doświadczenia z tymi profilami i firmami.

Dziękuję za każdą opinię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradżcie proszę, czy okna PCV firmy Jezierski z Lekomina k. Kielc są dobre i godne zakupu? Są to okna w profilu SCHUCO, 5-komorowe (okno premium i rondo obustronnie malowane ).

Może ktoś zna tego producenta i coś powie na temat tych okienek. :D

 

Podsumowujac to co (mi) wiadomo na podstawie informacji z tego forum, tego wątku: dobry profil, dobry producent, brak danych n.t. stylu pracy ekip montażowych. Jeśli trafisz na dobrą ekipe i/lub będziesz potrafił ją odpowiednio dopilnować (polecam lekture poradnika dla motażystów ze stron jareko) to najprawdopodobniej wszystko powinno być lepiej niż dobr(z)e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jakbym kupował u nich okna to brałbym je z ich montażem, żeby pózniej nie mieć problemów odnośnie gwarancji.

 

Wierze/wiem. Ale chodziło o to, że poziom ekip producenckich nie jest znany. Wiec na wszelki wypadek, by moc zastopowac popelnienie trudnych do usuniecia (i kosztownych) bledow zalecam doksztalt.

 

Sam dokladnie to samo robie - tj ucze, mimo ze wstepne rozmowy z dealerami firm ktore rozwazam, wskazuja ze montaz powinien byc przeprowadzany zgodnie ze sztuką. W sensie że wiedzą co mówią, nie kombinują z jakimiś udziwnieniami podpytani o konkrety itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradżcie proszę, czy okna PCV firmy Jezierski z Lekomina k. Kielc są dobre i godne zakupu? Są to okna w profilu SCHUCO, 5-komorowe (okno premium i rondo obustronnie malowane ).

Może ktoś zna tego producenta i coś powie na temat tych okienek. :D

 

Firma JEZIERSKI to jeden z najlepszych producentów stolarki otworowej w Polsce. Bardzo dobra jakość i serwis tzw. gwarancyjny.

Jeśli się decydujesz na okna z profilu SCHUCO typ CT 70 CAVA tzn., że kupujesz mercedesa. Osobiście doradzam Ci dodatkowo zakup szyb zespolonych U=0,7 W/m2K.

Dlaczego ? od przyszłego roku będzie prowadzony tzw. AUDYT ENERGETYCZNY wszystkich budynków w Polsce - im "cieplejszy" obiekt tym zostanie zakwalifikowany do wyższej klasy energetycznej co spowoduje dla Ciebie niższe koszta nośników energii (gaz, energia elektryczna).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy ktoś z Was ma okna REHAU Cloma Design ? Czy warto wydawać tyle kasy na te ciepłe okna? Są one rekomendowane do domów pasywnych.

 

Hmm, wygląda nieźle według specyfikacji. REHAU Clima Design ma mieć współczynnik dla profilu U=0,71, Schuco dla swojego topowego profilu SI-82+ od 0,75 do 0,9.

 

 

Na szybko pare relfkeksji:

1) Osiągnięty współczynik U budzi szacunek, zarówno w Clima Desing jak i dla paru innych profili które "z marszu" mają U=1,3 jako standard. Przy docieplonym profilu Brugmanna jako kunkurencie do U=1,2 i reszcie rynku z U~1,5.

 

2) W pierwszej chwili mi oko wybitnie błysło, ale potem.. "zabiła" mnie szerokość profilu wynosząca 120mm. Z powodu rolet (prawdopodobnie Orlita), które planuje razem z oknami brać. W systemach rolet kompaktowych możliwości przyjęcia okien "kończą sie" na profilach o szerokości 80mm. 82mm u Schuco w SI-82(+) juz ogranicza pole manewru jeśli chodzi o wybór firm (mają też własne), więc wole o tej kwestii nie mysleć w wypadku Clima Design od REHAU z ich 120mm. Prawie na pewno klient będzie skazany wyłacznie na systemowe rolety, o ile dla tej nowości już mają możliwość ich zastosowania.

 

Poza tym z pobierznej lektury tego prospektu: http://www.rehau.pl/files/Prospekt_dla_architektow_730735_07_05.pdf wynika (z ilustracji) że profile są obustronnie białe, plus ewentualna okleina.. a więc w wypadku uszkodzenia okleiny robi się przyslowiowy zonk.

 

Tak czy inaczej - na razie wygląda to ciekawie, na tyle że sam postaram się ten produkt sprawdzić, po(d)pytać o rolety, barwienie, okleiny, CENY i dać tu znać co ustaliłem.

 

EDIT: Firme produkującą na tym profilu w Krakowie (plus okucia roto) znalazłem. Jutro może coś będe wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, jak to jest z kolorowymi oknami PCW? Czy są dwa warianty produkcji takich okien? Okleina przyklejana do ramy oraz wprasowywana??

Przedstawiciel Veki twierdzi, że ma wprasowywaną a nie klejoną; natomiast w Schuco twierdzą, że oklena może być tylko przyklejana a nie wprasowywana. Jaka jest prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie napisał:

Jeśli się decydujesz na okna z profilu SCHUCO typ CT 70 CAVA tzn., że kupujesz mercedesa. Osobiście doradzam Ci dodatkowo zakup szyb zespolonych U=0,7 W/m2K.

Dlaczego ? od przyszłego roku będzie prowadzony tzw. AUDYT ENERGETYCZNY wszystkich budynków w Polsce - im "cieplejszy" obiekt tym zostanie zakwalifikowany do wyższej klasy energetycznej co spowoduje dla Ciebie niższe koszta nośników energii (gaz, energia elektryczna).

Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego audytu energetycznego. Mam rozumieć, że jak będę miał dobrze ocieplony dom, to będę płacił mniejsze stawki za prąd niż inni. W swoim domu planuję właśnie ogrzewanie elektryczne, a myślę, że dom mam dobrze ocieplony (ściana 3W+20 cm styropianu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego audytu energetycznego. Mam rozumieć, że jak będę miał dobrze ocieplony dom, to będę płacił mniejsze stawki za prąd niż inni. W swoim domu planuję właśnie ogrzewanie elektryczne, a myślę, że dom mam dobrze ocieplony (ściana 3W+20 cm styropianu).

 

Z tego co mi się wydaje, to niestety nie. Audyt (chyba?) ma być od przyszłego roku obowiązkowym(?) papierem przy sprzedaży nieruchomości.

 

Ale jest inna ciekawa sprawa. Jeśli ktoś planuje termomodernizacje w najbliższym czasie (i kredytowaną), to audyt jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Polecam lekture:

http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/E207A93B29440C83C1256E5300498D70?OpenDocument&View=n&Cat=t&Count=10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy ktoś z Was ma okna REHAU Cloma Design ? Czy warto wydawać tyle kasy na te ciepłe okna? Są one rekomendowane do domów pasywnych.

 

Hmm, wygląda nieźle według specyfikacji. REHAU Clima Design ma mieć współczynnik dla profilu U=0,71, Schuco dla swojego topowego profilu SI-82+ od 0,75 do 0,9.

 

 

Na szybko pare relfkeksji:

1) Osiągnięty współczynik U budzi szacunek, zarówno w Clima Desing jak i dla paru innych profili które "z marszu" mają U=1,3 jako standard. Przy docieplonym profilu Brugmanna jako kunkurencie do U=1,2 i reszcie rynku z U~1,5.

 

Ten współczynnik dla Clima Design jest najważniejszym atutem przy wyborze tych okien. Poza tym rekomendowany do domów pasywnych, a chyba to coś znaczy.

 

2) W pierwszej chwili mi oko wybitnie błysło, ale potem.. "zabiła" mnie szerokość profilu wynosząca 120mm. Z powodu rolet (prawdopodobnie Orlita), które planuje razem z oknami brać. W systemach rolet kompaktowych możliwości przyjęcia okien "kończą sie" na profilach o szerokości 80mm. 82mm u Schuco w SI-82(+) juz ogranicza pole manewru jeśli chodzi o wybór firm (mają też własne), więc wole o tej kwestii nie mysleć w wypadku Clima Design od REHAU z ich 120mm. Prawie na pewno klient będzie skazany wyłacznie na systemowe rolety, o ile dla tej nowości już mają możliwość ich zastosowania.

 

Rolet nie przewiduję, więc szerokość profilu mnie nie odstrasza. Mam zamiar założyć porzesuwne okiennice.

 

Poza tym z pobierznej lektury tego prospektu: http://www.rehau.pl/files/Prospekt_dla_architektow_730735_07_05.pdf wynika (z ilustracji) że profile są obustronnie białe, plus ewentualna okleina.. a więc w wypadku uszkodzenia okleiny robi się przyslowiowy zonk.

 

Okna chcę białe, więc i kwestia koloru nie ma dla mnie znaczenia. Pozostaje jeszcze cena, ale wycenę dostanę dopiero w poniedziałek. Jestem jej bardzo ciekawa. Acha, wiem też, że profil ten jest niezauważalny przez klientów, ciekawe dlaczego ?:)

 

Tak czy inaczej - na razie wygląda to ciekawie, na tyle że sam postaram się ten produkt sprawdzić, po(d)pytać o rolety, barwienie, okleiny, CENY i dać tu znać co ustaliłem.

 

EDIT: Firme produkującą na tym profilu w Krakowie (plus okucia roto) znalazłem. Jutro może coś będe wiedział.

 

Wiesz już coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...