Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

gkam: podwójna okleina? po pierwsze sprawdz ile ma komór profil Veki na nośniku (na profilu w kolorze brązowym).

 

WMM: z domem pasywnym to jest tak, że jakieś 75% poprawy dają rozwiązania warte około 50% całkowitych kosztów. Pozostałe 25% poprawy jest już dużo droższe, i kosztuje pozostałe 50% kosztów całkowitych.

 

Przede wszystkim w naszej długości geograficznej bardzo trudno zbudować prawdziwy dom pasywny, bo bilans energetyczny takiego domu jest bardzo zależny od nasłonecznienia.. Na tej samem zasadzie trudno u nas chodować winogrona czy pomarańcze.

 

Trzeba iść na pewien kompromis.. nie słyszałem nigdzie, że w domu pasywnym ma nie być klamek.. Na klamce rzeczywiście może się tworzyć mostek termiczny, ale powierzchnia trzpienia jest bardzo ale to bardzo mała (poniżej 1 cm 2). Porównaj to z długością ramki okiennej (12-16mm pomnożone przez obwód szyb w oknie). Generalnie jest tak, że najwięcej energii traci się przez stolarkę otworową (okna i drzwi) no i ściany. Systemy wentylacji też są bardzo ważne, ale tutaj cena dobrych rozwiązań zaczyna być przystępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. Na klamce rzeczywiście może się tworzyć mostek termiczny....

sama idea domow pasywnych jest idealna w dobie wzrostu cen energii ale..... ale w mojej ocenie jej przerysowanie jest juz sztuka dla sztuki niewiele wnoszaca do realych oszczednosci.

Mostek termiczny na klamce?

Nie dajmy sie po prostu zwariowac ! Jaka to moze byc strata? 1W na 100 lat czy 1000 lat? Nalezy dazyc do perfekcji - to fakt ale to co tutaj na Forum sie wypisuje to juz jakas paranoja

Sorki ze tak ostro

Mocowanie okien i kotwy, i klamki i mostek termiczy - niestety okno MUSI byc zamontowane w otworze i kotwa musi byc (niestety stalowa) mozna z klamek zrezygnowac - czemu nie - ale czy dom jest dla nas czy my dla domu? Co jest wazniejsze - walory uzytkowe czy pogon za 1W :lol: oszczednosci liczonej w dziesieciolecia?

Parafrazujac powiedzenie partyjne -

Idea domu pasywnego - TAK

wypaczenia tej idei - NIE :lol:

 

Jeden moj klient kilka lat temu zamowi zamowil okna w ilsoci 15 sztuk gdzie poza dwuskrzydlowymi drzwiami tarasowymi wszystkie sa fixami. Wtedy namowilem go, by wykonal fixy szkone w oscieznicy a nie w skrzydle jak chcial. Na wypadek, gdy mu sie odwidzi i jednak bedzie chcial otworzyc jakies okno by chocby na syna lamiacego krzaki krzyknac, I dobrze mu doradzilem - w zeszlym roku w dwu z nich wyjelismy szybi i wstawilosmy skrzydlo. I juz wtedy zastanawial sie nad trzecim oknem do zamiany szyby na skrzydlo.

 

Moze sie myle ale dla mnie dom pasywny to chalupa oczywiscie bardzo ciepla w ktorej do maksimum wykorzystuje sie odzysk ciepla z wentylacji, energie naturalna slonca. Wszystko by zminimalizoac naklady na dogrzewanie ale tych nakladow sie nigdy nie zlikwiduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam kierunek JAREKO. De facto wybudowano na świecie kilka wzorcowych

domów pasywnych w.g możliwości technologicznych dostępnych na ten czas i z tego co pamiętam to najbardziej zbliżoną konstrukcją do definicji passive haus jest obiekt, który obraca się wokół własnej osi wraz z kierunkiem padających promieni słonecznych. Idzie za słońcem.

Dom pasywny to dom, którego konstrukcja powoduje, że jego BILANS ENERGETYCZNY zeruje się.

Czyli straty energii cieplnej równoważy się jej pozyskaniem !!!

 

Rzeczywiście w domu pasywnym powinna byś zamontowana klimatyzacja bo to ona w najlepszy sposób potrafi zapewnić odpowiednią wymianę powietrza i pośrednio ma wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

 

Realia ekonomiczne większości inwestorów na świecie powodują , że używa się do budowy materiałów i technologii dostępnych cenowo. Ta sytuacja mocno pobudza laboratoria do opracowywania produktów i technologii zbliżających się do ideału passive haus i portfela inwestora.

 

W stolarce otworowej takim elementem jest tzw okno bez ramowe gdzie współczynnik U całego okna jest współczynnikiem U szyby. Z tego co jest mi wiadomo to jeden z największych polskich producentów ma zamiar wdrożyć ten produkt do produkcji i czyni starania w tym kierunku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie,

pozwólcie ze sie wypowiem, gdyz bywam"aktywna pasywnie".Przeczytanie jednego czy 2 artykułów o passivhaus nie czyni z nikogo eksperta od pasywnosci.Proszę, (wmm-zwłaszcza zachęcam), wrzućcie w googla temat,i potrudzcie sie troche nad tłumaczeniem z angielskiego i niemieckiego.I cóz sie okaże?Ze istnieje mnóstwo rozwiązań -zarówno architektonicznych, jak i technologicznych dla takich domów.Różnych- w różnych krajach. Był podnoszony temat np. samych ram dla odpowiednich okien- których cena(są z drewna)sięga setek euro. Za same ramy.( z tego, co pamiętam ,to nawet ktos sie na nie napalił) Gdzieś ktoś sobie pożartował na temat klamek i kluczy oraz dziurek do nich, jako ewent.mostków termicznych. I fajnie.ŚMIEJMY SIĘ ŻARTUJMY, ALE JEŚLI NIE JESTEŚMY PEWNI CAŁKOWICIE SWEJ WIEDZY- NIE POUCZAJMY! Inne są rozwiązania dla pasywnych akumulujących ciepło w ścianach, inne dla szkieletów i prefabrykatów, czy też styropianu,które zgoła niczego nie akumulują. Projekty PIBP zakładaja np. użycie.....tak tu napiętnowanego kominka! (cały sęk- z jakim doprowadzeniem powietrza, z jaką komorą spalania i z jak izolowanym kominem).A skoro pod jego auspicjami takie projekty powstaja, to znaczy , że sa kwalifikowane jako pasywne. Nie wierzycie? Sprawdzcie!

Dom pasywny -to cała idea, nie tylko budynek ,zgodny z normami.To zmiana myslenia dotyczącego wykorzystania energii,a nie tylko dążność do ograniczenia kosztów ogrzewania. Wsadzcie do pasywnego stare typy lodówek, pralek i rózne energożerne- i już przestajecie myśleć "pasywnie".A tak w ogóle, to nigdzie nie sugeruje sie domów bez klamek i samych fixów w oknach.Natomiast mówi się, że jakość powietrza w domu praktycznie nie wymaga otwierania okien.

"Nie zaleca się "-nie oznacza "zabrania się stosować".W polskich artykułach dotyczacych pasywnych domów jest kupa niescisłosci. (chociażby zalecane współczynniki przegród zewn).Często mam wrażenie, że piszace je osoby niewiele zadały sobie trudu, by wgryzć się w temat.Co wcale nie oznacza, że ja jestem jakimkolwiek od tego ekspertem- cóz bowiem robiłabym tutaj i po co pytałabym innych?

Nie twierdzę, ze uda mi się w 100% zbudować dom pasywny- ale spróbuję.

Rezultat będzie do ocenienia jesienią.

 

a przede wszystkim proponuję przeniesć polemikę dotyczaca pasywnych domów do zupełnie innego wątku.Ci którzy chcą wiedzieć cos konkretnego o oknach, z pewnoscia sa tym szczerze znudzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie- nie masz racji

 

De facto wybudowano na świecie kilka wzorcowych

domów pasywnych w.g możliwości technologicznych dostępnych na ten czas i z tego co pamiętam to najbardziej zbliżoną konstrukcją do definicji passive haus jest obiekt, który obraca się wokół własnej osi wraz z kierunkiem padających promieni słonecznych. Idzie za słońcem.

Domów pasywnych wybudowano w europie ponad 5000 i niewiele z nich obraca się za słońcem

 

Dom pasywny to dom, którego konstrukcja powoduje, że jego BILANS ENERGETYCZNY zeruje się.

Czyli straty energii cieplnej równoważy się jej pozyskaniem !!!

 

Dom pasywny zużywa 15kWh/m2/rok

 

Rzeczywiście w domu pasywnym powinna byś zamontowana klimatyzacja bo to ona w najlepszy sposób potrafi zapewnić odpowiednią wymianę powietrza i pośrednio ma wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

 

W domu pasywnym nie ma żadnej klimatyzacji tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom pasywny w zimie ogrzewa się od słońca w lecie jest przed słońcem zasłonięty , nie ma żadnej automatyki, rolet, tylko odpowiednie zadaszenie i usytuowanie domu. Dom pasywny to nie kosmiczna technologia tylko przemyślany projekt.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze jest to rozwiazanie kosztowne i w terazniejszycz czasach dostepne dla co najmniej klasy sredniej.

Czy pomylilem sie w poprzednim swoim poscie?

Dal mnie dom pasywny to:

 

Tak wykorzystac cieplo naturalne by dodatkowo wspomagalo ogrzewanie naszego domu. Nikt nie mowil jeszcze o domach pasywnych gdy w Muratorze byl cykl atykolow - POD KONIEC LAT 80-tych !!! o sposobach pozyskiwania w ten sposob energi.

 

To wykorzystac cieplo jakie wytwarzamy sami, jak i czynnosci jakie w domu wykonujemy (np. gotowanie czy by zazartowac teraz sobie - wiatry jaki czasem puscimy zamienic w cieplo i zostawic w domu bez nieprzyjemnych zapachow). Zapobiec jemgo ucieczce przez wentylacje

 

To minimalne zapotrzebowanie na energie

 

To akumulacja enrgii w konstrukcji domu latem by oddawana byla zima

 

Ktore z tych moich "zalozen" domu pasywnego jest bledne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ale moim zdaniem trochę wam ideologia przykrywa logikę.

 

Domy pasywne zostały stworzone w określonym celu: minimalizacji zużycia energii (ze względów finansowych oraz, o czym często zapominamy, ekologicznych).

 

Jeśli uznamy, że maksymalna oszczędność energii to 100 punktów, a dom z całkowicie dziurawymi ścianami to 0, każdy dom można umieścić na takiej skali. Pierwsze kilkanaście, kilkadziesiąt punktów efektywności zdobyć (a raczej kupić) jest bardzo łatwo. Zasada jest jednak taka, że każdy kolejny punkt w kierunku "100" jest droższy niż poprzedni. To jest prosty, ekonomiczny fenomen, odnoszący się do większości dziedzin życia. Prostym przykładem są samochody i ich czas przyspieszenia do 100 km/h. Samochód z przyspieszeniem 12s do setki można kupić za 50tys.. W 11 s za 60tys, w 10s za 80tys, w 9 s za 110tys, w 8s w 170tys, w 7s za 240 tys.. aż dochodzimy do jakiegoś Ferrari, 4s do setki i 3 mln złotych cenie wywoławczej.

 

Można upierać się przy "doskonałym" domu pasywnym (100 punktów w naszej skali) ale jego zbudowanie jest bardzo trudne i baaardzo kosztowne. Pamiętając o tym kosmicznym koszcie naszych ostatnich 10 punktów, nie jestem pewien, kiedy ten ekstra wydatek się zamortyzuje.. W końcu zużycie energii może być tylko o 10% mniejsze, a koszt wybudowania droższy np. o 45%.

 

Ponadto, jak mnie uczono, w naszej długości geograficznej naprawdę trudno zbudować dom na 100 punktów. Może warto zastanowić się nad kompromisem?

 

Dla przykładu: szyba potrójna z argonem o przenikalności 0,7 jest w zakupie tańsza jakieś pięciokrotnie od szyby potrójnej z kryptonem. Zgadnie ktoś o ile niższa jest przenikalność cieplna za cenę pięciokrotnie wyższej ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekomin. W kwietniu dzwoniłem z zapytaniem o ceny szyb. Nie było takiej różnicy w cenie o jakiej piszesz. Za 1m2 trójszybowego zestawu z kryptonem U=0,5 wołali od 170 zł +vat.

Jezier - sorki ale mowic mozna wiele zwlaszcza ze sprawdzic nie sposob

Wiesz.... P-4 na ramce 10mm tez wszedzie mowia ze ma 1,0

Sorki za taki sceptyzym w stosunku do producentow szyb ale przestalem im ufac juz dawno. Sprawa byla prosta jak weszla powloka niskoemisyja - mogles odroznic szybe 2,8 od 1,6 wizualnie, tu juz takiej mozliwosci nie masz. Cos wiecej na ten temat wie Pchelek, zreszta kilka razy wypowiadal sie tutaj co o tym sadzi. Ja sam mialem jazde z WIGLAWEM opisana w watku jaki tu zalozylem kilka lat temu - doszlo jeszcze do opisywanych tu klopotow z nimi to ze jakos te szyby okazaly sie strasznie zimne i najprawdopodobniej zlece ITB ekspertyze bo klient zaczyna sie z lekka irytowac podejrzewajac ze zamiast 1,1 ma 2,8

A ja ostatnio na WCS poprawiajac sp... montaz i okna Etexu Tarnobrzeg namacalnie widze do jakich przekretow zdolni sa producenci - nie chce tu wszystkiego opisywac z czym mam tam doczynienia - ukazalem tu tylko fotki zamontowanych przez nich okien - o reszcie kwiatkow milczalem.

I miedzy innymi to jest powodem az takiej rozpietosci cen okien w jedym systemie profili. Lekomin ktory pojawil sie tu niedawno robi okna per saldo drogie - ale uwierz mi ciezsze od konkurencji w Lomianek o 25-30%. A wiadomo co oznacza lzejsze okno. Pojawil sie na forum watek okna balkonowego 3 metry na 2 i cus ktore pod naporem wiatru wygina sie do srodka o 15mm. sadze ze nie 15 tylko polowe mniej ale.....nie powinno a jesli tak jest to ktos gdzie znow zaoszczedzil

Niestety, nie ma 100% mozliwosci sprawdzenia w zamontowanym juz oknie czy w jego srodku wszystko jest OK a pokaz mi kklienta ktory zaryzykuje przeciecie skrzydla i oscieznicy by miec namacalny dowod

Kolejny kwiatek - okna zamontowane w Warszawie ul. Lazurowa, profil REHAU. Przekroczone wszystkie wymiary graniczne, podejrzenie oszczednego wzmocnienia w oscieznicy, klient jest tak wk... ze juz podjal decyzje wymiany wszystkich okien na nowe (okna maja raptem 1,5 roku) jak sie ociepli wyrywamy okno i tniemy na kwalki w obecnosci rzeczoznawcy. Jesli okaze sie to czego ja jzu jestem pewny na 100% sprawa idzie do prokuratury. Ten sam producent montowal okna na kilku inwestycjach w Warszawie - wspolczuje lokatorom.

To jest to o czym wielokrotnie tu wspominam - pogona za oszczedzaniem kasy za wszelka cene jest zgubny - ale zawsze w odpowiedzi slysze ze przesadzam bo Wam sie wydaje ze jak np. macie wycene Schuco od producenta "A" i Schuco od "B" to "A" chce Was skroic niemilosiernie a "B" jest "uczciwy" bo na malym zysku jedzie

Czesto zadaja mi pytanie dlaczego, przy moim patryjotyzmie lokalny zamawiam okna np. w Kielcachczy Mragowie a nie w Warszawie czy Lomiankach

Bo g.... klientom sprzedawac nie zamierzam a zyc z czegos musze

cholerka - a o czym byl poczatek? :lol:

Ta wiec kolego przesympatyczny - roznie to z tymi cenami i tym co jest oferowane bywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są szyby z folią Heat Mirror. Nie o tych rozmawiamy. Chodzi o pakiety dwukomorowe z podwójną powłoką niskoemisyjną raz wypełnione argonem a raz kryptonem. Z argonem U min. 0,7 a z kryptonem U min 0,5.

Ten heat mirror zatrzymuje za dużo energi, aby warto go było stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałam jakąs może plotkę, że ciemno grafitowe okna plastikowe sie wypaczają po jakimś czasie (ze względu na ciemny kolor?) powiedzcie czy to bzdura czy prawda?

a ciemne samochody osobowe w sloncu w ciezarowki sie zamieniaja :lol:

dobrze wykonane okna maja w glebokim powazaniu slonce i temperature i nie wypaczaja sie

bzdura jaikich wiele Wam sie wciska - niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałam jakąs może plotkę, że ciemno grafitowe okna plastikowe sie wypaczają po jakimś czasie (ze względu na ciemny kolor?) powiedzcie czy to bzdura czy prawda?

a ciemne samochody osobowe w sloncu w ciezarowki sie zamieniaja :lol:

dobrze wykonane okna maja w glebokim powazaniu slonce i temperature i nie wypaczaja sie

bzdura jaikich wiele Wam sie wciska - niestety

senk Ju:>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekomin. W kwietniu dzwoniłem z zapytaniem o ceny szyb. Nie było takiej różnicy w cenie o jakiej piszesz. Za 1m2 trójszybowego zestawu z kryptonem U=0,5 wołali od 170 zł +vat.

 

Fajnie. Nam kilka dni temu podali 540 zł.. 170 PLN to kosztuje normalna podwójna z kryptonem.

 

jareko: co do wypaczania. Jak kiedyś będziesz u nas, to pokażę ci oficjalne Schucowskie stanowisko nt. drzwi zewnętrznych otwieranych na zewnątrz w pełnej okleinie drewnopodobnej. Gwarantuje, że gdybyśmy tak robili jak oni chcą, to każde, ale to każde drzwi są do prostowania...

 

Z "ciemnymi" oknami to jest tak, że jeśli producent zastosuje odpowiednie wzmocnienie (tabele grup wzmocnień są inne dla okien białych i kolorowych) to nie ma problemu. Warto sobie kiedyś porozmawiać z producentami wzmocnień.. Jak się bardzo uśmiechniesz do nich, podpytasz, to się nagle okaze, że prawidłowo systemowe wzmocnienia o określonej grubości tłoczone są tylko dla Ciebie.. inni robią na duuużo cieńszych. Jareko, widziałeś już okna z kawałkami wzmocnień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...