Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie:

Podczas montażu okien plastikowych nie została zainstalowana listwa progowa.

czy jest to bład w sztuce montażowej ? Co można teraz zrobić ? (na ma jeszcze parapetów)

 

Moim zdaniem jest to błąd w sztuce. Oczywiście jak to na tym forum bywa z pewnością odezwą się montażyści i powiedzą coś wręcz przeciwnego. Wszystkie katalogi systemowe, no może za wyjątkiem Dobroplastu (kiepską mają instrukcję montażu) jednoznacznie wskazują, że należy montować okna z listwą progową. Podobnie instrukcja montażu okien i drzwi instytutu RAL

"Leitfaden zur Montage. Der Einbau von Fenstern, Fassaden und Hausturen mit Qualitatskontrole durch das RAL – Gutezeichen. RAL-Gutegemeischften Fenster und Hausturen[9] oraz wzorowana na niej instrukcja ITB 421/2006. Jeśli uznasz, że jednak rację mają bywający tu przeciwnicy "listwy progowej" to oni na pewno udzielą Tobie wielu rad co możesz teraz zrobić.

Najprostsza rada to rozwiązanie tego problemu przez sprzedawcę okien. Coś dostarczył, coś zamontował to wiedział co robi. Chyba, że jak zwykle wiedział, ale nie wszystko to co powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... tak właściwie nie jest to błąd jako taki ale...

ale listwę podparapetowa winno sie stosować przy montażu w surówce i jeśli są jeszcze firmy żądające za nią dodatkowej opłaty to warto wydać te 3-5 zeta za 1mb

Dlaczego?

Ma sie idealnie poparte okno w czasie do zamontowania parapetów

Ułatwienie przy dalszych obróbkach montażowych parapetów wewnętrznych i zewnętrznych

no jak przedmowca wspomniał - na prawie wszystkich rysunkach jest ukazana taka listwa :) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zaoferowano mi po bardzo niskiej, w porównaniu z innymi typami okien, cenie okna Deceunnick Arcade ( dawniej Thyssen)

Czy opinia o Arcade wśród znających się na rzeczy jest też tak niska?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... tak właściwie nie jest to błąd jako taki ale...

ale listwę podparapetowa winno sie stosować przy montażu w surówce i jeśli są jeszcze firmy żądające za nią dodatkowej opłaty to warto wydać te 3-5 zeta za 1mb

Dlaczego?

Ma sie idealnie poparte okno w czasie do zamontowania parapetów

Ułatwienie przy dalszych obróbkach montażowych parapetów wewnętrznych i zewnętrznych

no jak przedmowca wspomniał - na prawie wszystkich rysunkach jest ukazana taka listwa :) :lol:

Błąd? A skądże! Listwa nie jest obowiązkiem. I ma swoje wady i zalety.

O zaletach wspomniano - niezły, praktyczny dodatek pomocny przy podparciu, trasporcie, montażu parapetów.

Ale wady.. my montujemy okna, ale jesli parapety będzie zakładał ktoś inny, to może niewiedzieć o odpowiednim jej uszczelnieniu. Niestety, spotkałem sie z sytuacjami, kiedy (nowe) okno po zamontowaniu i wykonczeniu wykazywało nieszczelności miedzy ramą a parapetem. Po prostu przewiewało między listwą a oknem. Na dużą różnicę ciśnień nie ma rady.

Stąd też znam dobrych montażystów którzy wyrzucają listwy przed montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my mamy okna PCV z firmy Vetrex, która pracuje na profilu niemieckim VEKA

wybralismy w złotym debie z profilem zaokraglonym - wygladaja super,

jednym z plusów jest to, że sam profil jest caly barwiony w masie - jak gdzieś kiedyś nastąpiłoby uszkodzenie, to spod okleiny nie zaświeci biały PCV,

ciekawe czy jak niemieckie to czy są one bezołowiowe? które teraz stały sie takie modne - nie pytaliśmy na etapie zakupu ?

No co się śmiejecie.. Veka to jest profilem niemieckim. Tak jak VW autem niemieckim. Ale że produkowana w większości przypadków w Polsce, to inna sprawa. Podziwiam handlowców z lekką mową, a jeszcze bardziej dziwię się Klientom tak łatwo wierzącym w bajki.

Nie mniej jednak uważam ze Vetrex i Veka to dobry wybór w średnim segmencie okien, chociaż niektórzy sprzedają ten profil jako wyrób z półki najwyższej (np. Oknoplast).

Aha, to nie są profile bezołowiowe, chociaż znam producenta który się reklamuje "profile Veka, okna bezołowiowe).

Ale bezołowiowość.. ech, ten wredny marketing. Wszystkim polecam link:

http://www.oknonet.pl/akcesoria/news,10925.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Błąd? A skądże! Listwa nie jest obowiązkiem. I ma swoje wady i zalety.....
Finlandia - ile to już lat w branży jesteśmy Ty, Ja, Stary, Pchelek, bwojtek? Dziesięciolatka juz nam dawno stuknęła ale jeszcze nie raz jakiś świeży wyskoczy a podobnymi tekstami. wiec poświąteczny spokój niech nam towarzyszy :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROSZĘ PONOWNIE O ODPOWIEDZ

Witam

zaoferowano mi po bardzo niskiej, w porównaniu z innymi typami okien, cenie okna Deceunnick Arcade ( dawniej Thyssen)

Czy opinia o Arcade wśród znających się na rzeczy jest też tak niska?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Błąd? A skądże! Listwa nie jest obowiązkiem. I ma swoje wady i zalety.....
Finlandia - ile to już lat w branży jesteśmy Ty, Ja, Stary, Pchelek, bwojtek? Dziesięciolatka juz nam dawno stuknęła ale jeszcze nie raz jakiś świeży wyskoczy a podobnymi tekstami. wiec poświąteczny spokój niech nam towarzyszy :lol:

 

Niektórzy "nowi" na tym forum są już w branży prawie 20 lat i zaczynali na tarnowskim Poltrocalu. Tak więc Twoja uwaga oprócz tego że jest niegrzeczna, jest także niezgodna z prawdą. W końcu instrukcję 421/2006 opracowali koledzy a nawet przełożeni wymienionego przez Ciebie Pchelka, jeśli kiedyś zderzysz się z tą instrukcją na montażu to myślę że nawet Twoje powoływanie się na znajomości w ITB może nie wystarczyć. Trudno polemizuje się ze źródłem a rzeki kijem nie zawraca. Sądzę, że jednak racja będzie po stronie instrukcji a nie po stronie tego kto jej nie zastosował. Oczywiście stosowanie w Polsce zasad wymienionych przez "nowego" nie jest obowiązkowe bo nie obowiązuje tak na prawdę żadna norma prawna regulująca zasady poprawnego montażu. Nawet jeśli kiedyś dorobimy się normy to jej stosowanie będzie uznaniowe jak każdej innej normy. To trochę tak jak z kulturą, nie wypada pluć na ulicy ale niektórzy plują. Myślę że wielu producentów, sprzedawców i montażystów nie przekazuje pełnej wiedzy klientom tylko po to żeby nie narobić sobie dodatkowej pracy. Bez trudu można znaleźć na tym forum wypowiedzi fachowców mówiące o tym że nie ponoszą odpowiedzialności za przygotowanie otworów, nie będą prostować ścian oraz nie będą robić wielu innych rzeczy bo to obowiązek klienta-inwestora. Co zatem oznacza powszechnie używany marketingowo zwrot "doradztwo techniczne"? Czy to znaczy wg Ciebie: "doradzam nie kupuj u "X" kup u mnie!"? Mnie się wydaje że skądś biorą się owe tajemnicze "zasady wiedzy i sztuki budowlanej". Z pewnością Twoja lekceważąca wypowiedź będąca komentarzem nie tyle do wypowiedzi "nowego" na tym forum, ale zasad określanych przez przywołane przez niego dokumenty świadczy o Tobie. Nikt nie kwestionuje że możesz montować okna i 20 lat, pytanie czy przez te 20 lat nie nastąpiły zmiany technologii, które chcąc nie chcąc powinieneś zaakceptować, oczywiście jak każda akceptacja Twoja też jest uznaniowa, każdemu wolno nie godzić się z rzeczywistością i nadchodzącymi zmianami, co nie znaczy, że szkodę ponosić mają klienci takich uznaniowo nie akceptujących montażystów.

 

Z konsumenckim pozdrowieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja się dopominałem pozostawienia tych listew przy montażu, to mi powiedzieli, że nie ma takiej opcji i to nie wchodzi w grę, jakoś to uzasadniając (już nie pamiętam) i wręcz twierdząc, że choćby nie wiem jak nalegał to nie mogą jej zostawić bo to będzie niepoprawne.. Musiałem odpuścić. No ale to pewnie nie duży problem, więc nie ważne.

 

Tak przy okazji tego montażu. Zamontowali. Dyble/kotwy i piana dookoła. I tak teraz mam. Niedługo wchodzą tynkarze. I co teraz się powinno zrobić od wewnątrz, żeby to uszczelnić. Kiedy i kto to zazwyczaj robi. Przed tynkarzami mam coś jeszcze zrobić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JakobY - masz racje. za ostre słowa z mych ust padły - ale tez autorytatywne stwierdzenie iż jest to BŁĄD z ust nieznanej tu jeszcze osoby lekka dziwią. jakże często w podobnym stylu wypowiadają sie Ci co nie maja zielonego pojęcia o oknach czy tez ich montażu.

Potworze

Nie jest to BŁĄD !! ale tez lepszym rozwiązaniem byłoby gdyby taka listwa była przy nowo wznoszonych budynkach

Co do reszty Twej wypowiedzi - pominę gdyż nie ma ona nic do rzeczy poza jednym - ciągle nie ma norm itp przepisów dotyczących montażu stolarki okiennej - sa tylko zalecenia systemodawcow i doświadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JakobY - masz racje. za ostre słowa z mych ust padły - ale tez autorytatywne stwierdzenie iż jest to BŁĄD z ust nieznanej tu jeszcze osoby lekka dziwią. jakże często w podobnym stylu wypowiadają sie Ci co nie maja zielonego pojęcia o oknach czy tez ich montażu.

Potworze

Nie jest to BŁĄD !! ale tez lepszym rozwiązaniem byłoby gdyby taka listwa była przy nowo wznoszonych budynkach

Co do reszty Twej wypowiedzi - pominę gdyż nie ma ona nic do rzeczy poza jednym - ciągle nie ma norm itp przepisów dotyczących montażu stolarki okiennej - sa tylko zalecenia systemodawcow i doświadczenie

 

Dzieki za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko, mi pełne 10-lecie minie dopiero w październiku ;)

ale moje osobiste doświadczenie w większości tego czasu to teoria. Za to bardzo uważnie słuchałem praktyków.

 

Jakoby, Test (i jak jeszcze się nazywasz..) nie warto się obrażać. Każdy z nas coś czasem tu "palnie" i niekiedy żałuje swoich słów, ale sztuką jest je obronić lub przeprosić jeśli dojdzie sie do wniosku, iz sa niewłaściwe.

To prawda że Jareko czasem jest (za)ostry, ale zostal przez grono Forum uznany za najlepszego doradcę, więc przez sam fakt wypada odnosić sie do jego słów po większym zastanowieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji tego montażu. Zamontowali. Dyble/kotwy i piana dookoła. I tak teraz mam. Niedługo wchodzą tynkarze. I co teraz się powinno zrobić od wewnątrz, żeby to uszczelnić. Kiedy i kto to zazwyczaj robi. Przed tynkarzami mam coś jeszcze zrobić? :)

Pianę należy równo odciąć (najlepiej ostrym nożem) i zwyczajnie zatynkować.

Tak sie wykańcza minimum 95% montaży. Mysle ze na dzien dzisiejszy spokojnie tak to mozesz zrobic.

Oczywiście ktoś za chwile powie ze (niektore) instrukcje przewidują, by te cięcie zalakierować by zakryć mikropory w pianie.. Nie zaszkodzi, ale równie dobrze można postarac sie i jakoś dokleić folię paroszczelną itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[, ale równie dobrze można postarac sie i jakoś dokleić folię paroszczelną itd...

No proszę Pan Finlandia przekonuje się powoli do folii ..... tylko od zew powinna być paoprzepuszczalna :)

A wracając do tematu listew podokiennych, progowych (nie mylić z transportowymi), nie zapominajmy ze powinna być, tez miedzy oknem a tą listwą uszczelka. A to właśnie ta listwa służy temu, co by jakiś przypadkowy fachowiec nie wyciął za dużo izolacji, montując parapety, tylko pod samym oknem.

A co do Veki Oknoplastu i Vetrexu. To skoro pan Finlandia uważa ze to to samo to proszę kupić okno od obu producentów i postawić je na wagę i kolega sam zobaczy różnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...