Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Sprzedawca zadeklarował że dostarczy dokumentację od producenta szyb (Glasspol), potwierdzająca parametry pakietu. Są to szyby zespolone jesdnokomorowe - Climaplus Protect U - Stapid Prot. 44.2 - Planitherm Ultra 4 (6)mm.

Jaki dokument można uznać za wiarygodny? Aprobatę czy także innego rodzaju dokument ?

Z góry dziękuję.

 

Dla szyb zespolonych nie są wydawane Aprobaty Techniczne. Najbardziej wiarygodnym dokumentem będzie świadectwo badań Instytutu Szkła i Ceramiki dla dokładnie takiego złożenia pakietu szybowego jaki masz w oknach.

Jeśli nie będzie to świadectwo ISiC to powinno być to świadectwo badań z innego notyfikowanego laboratorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszuklama ten temat i niestet nie udalo mi sie znalezc zbyt wiele informacji o firmie ARIES z Lodzi.

 

Zastanawiam sied nad ich oknami (oraz oranzeria) drewnianymi mahon z okuciami Roto. Czy ktos ma z nimi jakies doswiadcznia? W poprzednim domu mam Gebauera .... jak uplasowac Aries w stosunku do nich?

 

Bede wdzieczna za informacje - tylko prosze bez naukowych wywodow ;-) Ja blodynka jestem :-)))

 

@iwo_72 a czemu nie ponownie Gebauera? Pytam bo prawie jesteśmy na nich zdecydowani, a Ty jak widzę możesz coś napisać po dłuższym użytkowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszuklama ten temat i niestet nie udalo mi sie znalezc zbyt wiele informacji o firmie ARIES z Lodzi.

 

Zastanawiam sied nad ich oknami (oraz oranzeria) drewnianymi mahon z okuciami Roto. Czy ktos ma z nimi jakies doswiadcznia? W poprzednim domu mam Gebauera .... jak uplasowac Aries w stosunku do nich?

 

Bede wdzieczna za informacje - tylko prosze bez naukowych wywodow ;-) Ja blodynka jestem :-)))

 

@iwo_72 a czemu nie ponownie Gebauera? Pytam bo prawie jesteśmy na nich zdecydowani, a Ty jak widzę możesz coś napisać po dłuższym użytkowaniu?

Trafionoe pytanie.. Mi tez sie wydaje ze Gebauer zasługuje na ponowne polecenie, ale to wiem ze slyszenia, a nie z uzytkowania. Oby sie nie okazało jak w przyslowiu - "zamienił stryjek siekierkę na kijek: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym skonsultować się w następującej kwestii:

kupiłem okna, które zgodnie z umową mają mieć szyby o współczynniku U=1,0 w/m2*K, niektóre z moich okien są szkolone pakietem 44.2/ramka/4 albo 6. Sprzedawca przed zakupem zapewniał mnie że taki pakiet zrobi z ramką 16 mm. Po wykonaniu okien okazało się że pakiety wyglądają 44.2/14/6 lub 44.2/12/4. Sprzedawca twierdzi, że ww. pakiety posiadają U=1,0.

Chciałbym się dowiedzieć czy jest to możliwe?

 

Sprzedawca zadeklarował że dostarczy dokumentację od producenta szyb (Glasspol), potwierdzająca parametry pakietu. Są to szyby zespolone jesdnokomorowe - Climaplus Protect U - Stapid Prot. 44.2 - Planitherm Ultra 4 (6)mm.

Jaki dokument można uznać za wiarygodny? Aprobatę czy także innego rodzaju dokument ?

Z góry dziękuję.

Na ramce 14-ce współczynnik 1,0 jest jeszcze do uzyskania przy dobrym napełnieniu gazem ale raczej nie jest gwarantowany w seryjnej produkcji. Ramka 12-ka to jak dla mnie 1,2W/m2K...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie dobrzy ludzie

Widzę , że ostro tu pracujecie, ja zeszły tydzień spędziłem na targach a teraz nadrabiam zaległości. :lol:

Najpierw może wrzucę swoje trzy grosze do tego

Nawiązując do dyskusji toczącej się kilka postów powyżej zamieszczam

wykres który przedstawia dopuszczalne wymiary skrzydeł dla przykładowych wzmocnień profili okiennych schuco, kommerling i salamander (wzmocnienia po prawej stronie rysunku).

Można sobie przeanalizować jak na wielkość okna wpływa zmiana gabarytów wzmocnienia (kommerling), grubość ścianek profilu wzmocnienia (salamander)

 

Dla porównania (po lewej stronie rysunku) wzmocnienia od kilku popularnych profili okiennych. Porównując parametry w stosunku do profili pokazanych na wykresie można ocenić jakiej wielkości skrzydła można przy użyciu tych wzmocnień wykonać.

 

http://okna4you.w.interia.pl/statyka%20profili.jpg

 

ps. wykresy dotyczą okien w kolorze białym

Muszę kilka słów o zamieszczonym rysunku dopisać bo widzę, że niektórzy źle odczytali moje intencje.

W żadnym wypadku nie chciałem wykazać, że schuco to najlepszy profil na świecie, bo największe okna można zrobić. A już doszukiwanie się producentów którzy robią na takim wzmocnieniu okna typowe?!?!?!.

Akurat dla takich profili wzmocnienia miałem wykresy ich statyki. Pech chciał, że najmocniejsze wzmocnienie trafiło z schuco.

Profile przykładowe po lewej stronie też dobrane przypadkowo. Akurat dla tych profili miałem podane wartości momentów bezwładności.

 

Wykres ma uzmysłowić forumowiczom przy jakich parametrach Ix Iy można zrobić określonej wielkości okno. Dla niektórych systemów profili pvc pokazane po lewej stronie wzmocnienia są jedynymi lub najmocniejszymi, a mimo to wykonywane są okna balkonowe, gdzie z wykresu jasno widać że przy podobnych momentach można wykonać okno dużo mniejsze niż balkonowe. Pomijam stosowaną przez niektórych producentów praktykę pocieniania grubości ścianek.

Dobrze Gośc-iu, że dodałes te parę zdań na końcu bo wyglądało mi to na wyjątkowo zmanipulowane porównanie i klienci mogliby odnieść niesłuszne do końca wrażenie. :roll:

Jak wspomnieli bwojtek i TEST (skąd ta ksywka???), zamieściłeś jedno z najmocniejszych wzmocnień od Schuco jakie kiedykolowiek istniało w ich katalogu do skrzydla okiennego- było stosowane czasami w trzykomoróce a najczęściej na narożnikach w biurach handlowych :lol: :lol: . Mocniejszym było wzmocnienie od Schuco AS - o symbolu 202 367 i gr. 2,5 mm - lx= 6,98, ly= 2,39. Niestety, w obecnej modzie na zwiększanie ilości komór w oknach już chyba nikt na nich nie produkuje.... :cry:

W innych systemach mogłes dorzucić także trochę innego żelastwa do skrzydeł okiennych, pomijam balkonowe produkowanych obecncie- np.

- w Aluplaście wzmocncienie 249025- gr. 2 mm, lx= 5,1, ly=1,4

- w Brugmanie wzmocnienie VS 105, gr. 2 mm- jak znajdę to wrzucę lx, ly

- w Gealanie wzmocnienie 870351- gr. 2 mm- lx= 5,51, ly = 1,8.

To tak z grubsza tylko.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Okna sa rowniez na profilu Schucco (profil 4000 Round line) i okuciach Winkhousa, szyby takze 0,7...

niech sie zdecydują czy robią na Schuco

czy na Aluplascie Ideal 4000 Round Line

bo jeśli prawdę Ci powiedzieli ze zrobią to jest to wielka ściema juz na samym poczatku

Nie ma Schuco 4000 Round Line !!!

A to ze ci zrobią - jasne - HS robią w PVC - tylko podpytaj jak one po roku działają a po 5 :lol: to już lepiej nie pytaj

Sorki ale jesteś typowym przykładem klienta który wbrew temu co podpowiadają Mu tu ludzie z branży (nie tylko ja) idzie w stronę tego co sobie wymyślił

HS tylko w drewnie jeśli już no chyba ze chcesz mieć kłopoty

koniec tematu z mej strony - zrobisz jak chcesz

Popieram sojusznika :lol:

Chciałbym, abyśmy dobrze się zrozumieli: HS-y to drzwi niskoprogowe unoszono-przesuwne, takie z progiem 1-2 cm góra.

Kolego TS147- posłuchaj ludzi, którzy trochę zdrowia zjedli na oknach.

Swoje zdanie na temat wynalazków niskoprogowych w pcw w drzwiach przesuwnych lub harmonijkowych wyrażałem już kilkakrotnie, powtórzę jeszcze raz: jesli to jest główny otwór zewnętrzny ( a nie jakiś ogród zimowy) to zrezygnuj z tego niezależnie od tego jak to ładnie wygląda, jakie jest bajeranckie, trendy i funkcjonalne bo nie musisz podnieść nogi za wysoko aby przez nie przejść. Może kiedyś coś sie zmieni, ale teraz....

Osobiście dziwię się tylko, że inwestorzy zamawiający to cudo - i dalej czytający ten wątek- jakoś po latach użytkowania nie wyrażaja tu zachwytów :roll: a mogliby coś podrzucić .... a może to nie jest takie problematyczne???? :roll: A negatywy?? wiem, że bolą, ale przynajmniej inni -skorzy do zakupu- posłuchaliby głosu praktyka. Przecież niemożliwością jest aby nikt tego nie zamówił!!!!

To tyle... a dalej ? Zrobisz jak powiedział jareko.... :roll:

Jeżeli jednak to zamówisz w pcw- niezależnie gdzie- to proszę abyś po pierwszej zimie wyraził swoją opinię na ten temat w tym watku- z reguły tylko tu czytuję czasami.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w Warszawie można obejrzeć okna Jezierskiego?

Dzisiaj pobrałem ze strony Jezierskiego dwa adresy: Domoteka oraz Modlińska. Na stronie oba sklepy podpisywane są jako partnerzy handlowi".

 

Niestety w Domotece okropna i niemiła Pani oznajmiła nam, że w jej sklepie nie ma ani jednego okna Jezierskiego. Jedyne co nam może zaproponować to danie cennika. Zgroza :evil: Ta babka nie wiedziała co to jest profi,l ani nie potrafilła odpowiedzieć jakie okucia są zamontowane w Jezierskim. Po prostu szok :o

Na Modlińską już nawet nie jechaliśmy, wystarczył nam telefon. Okazało się, że ten "Partner handlowy" jest lepszy: "mam jedno duże okno i jedną miniaturkę" - usłyszeliśmy w słuchawce. To nas odpowiednio zniechęciły do wizyty w tym sklepie.

 

Wobec tego proszę o podpowiedź: gdzie jest godny polecenia sklep Jezierskiego w Warszawie?

 

Choć szczerze mówiąc jest zawiedziony początkiem przygody z Jezierskim. Nawet nie wiem, czy tak naprawdę chcę go poznać :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schuco nie ma odchudzonych profili w zadnym z systemow

 

Według Aprobaty Techncznej AT-15-5349/2005 SCHUCO CORONA występuje w dwóch odmianach. CT-70 i CT-70 EURO.

 

SCHUCO CORONA CT-70 ze względu na grubość ścianek to klasa profilowa A wg. PN-EN 12608:2004.

 

SCHUCO CORONA CT-70 EURO ze względu na grubość ścianek to klasa profilowa B wg.PN-EN 12608:2004.

 

Z treści Aprobaty wynikałoby więc, że jednak CT-70 EURO jest po diecie i tu i ówdzie schudło.

 

Jeśli SCHUCO zarzuciło produkcję profila w klasie "B" to jedynie chwalić, ale mnie na ten temat nic nie wiadomo. Chyba, że pchełek coś wie i nic nie mówi.

Nie zarzuciło....wersja A i B wygląda podobnie lub tak samo z zewnątrz. Mieliśmy ostatnio rozmowe z Schuco i sami stwierdzili, że " prawie wszyscy" zamawiaja klasę B- oczywiście jak najbardziej dopuszczoną do ruchu :lol: .

Oczywiście "prawie" robi wielka różnicę, dlatego pijam poważne browary....

p.s. a widzieliście ostatnie reklamy Veki????

Widocznie mieli niemiłe doświadczenia z eurolinem skoro szybko go wycofali....

Tylko klasa A..... i co z tego??? Profil jest grubszy, zgrzewy mocniejsze - to jasne a poza tym ? Oczywiste, że przy oknach o duzych gabarytach bardzo istotne, ale jak nie włożysz porządnego żelaza do okna to klasa A wygnie się szybciej niz B..

Wszelkie moje płodne mysli staram sie przerdstawić z własnego- lub ludzi o podobnym stażu- doświadczenia w branży. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEST[/b] (skąd ta ksywka???)

 

Bywa, że TESTUJĘ cierpliwość ludzi z branży, a pisząc przydługie teksty również czytelników tego forum. Poważniejsze wyjaśnienie w profilu lub stopce. Na wszystkich branżowych forach jesteśmy skrupulatnie banowani. Chwała adminowi tego forum, że po krótkiej wymianie korespondencji uznał, że jednak się nadam i głos konsumenta czasami piszącego "pod włos" o branży okiennej temu forum nie zaszkodzi. Jak ktoś dociekliwy odnajdzie nasz serwis, to od tego co tam przeczyta też zawału nie dostanie. Może będzie mądrzejszy przed szkodą i tyle. Jednak pisanie pod pełną nazwą firmy i tu nie jest mile widziane. Trochę mnie to dziwi, ale cóż... . Kto pojmie wszystkie meandry forumowego myślenia. Myślę, że powinien istnieć nawet obowiązek ujawniania nazw firm przez piszących. Szczególnie tych, którzy doradzają. Może pisanie stałoby się konkretniejsze, źródłowo uzasadnione, a i języki bardziej powściągliwe. Publikując artykuły w prasie zawsze je podpisuję i ponoszę odpowiedzialność za to co wypisuję. Anonimowo wszyscy są mocni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w Warszawie można obejrzeć okna Jezierskiego?

Dzisiaj pobrałem ze strony Jezierskiego dwa adresy: Domoteka oraz Modlińska. Na stronie oba sklepy podpisywane są jako partnerzy handlowi".

 

Niestety w Domotece okropna i niemiła Pani oznajmiła nam, że w jej sklepie nie ma ani jednego okna Jezierskiego. Jedyne co nam może zaproponować to danie cennika. Zgroza :evil: Ta babka nie wiedziała co to jest profi,l ani nie potrafilła odpowiedzieć jakie okucia są zamontowane w Jezierskim. Po prostu szok :o

Na Modlińską już nawet nie jechaliśmy, wystarczył nam telefon. Okazało się, że ten "Partner handlowy" jest lepszy: "mam jedno duże okno i jedną miniaturkę" - usłyszeliśmy w słuchawce. To nas odpowiednio zniechęciły do wizyty w tym sklepie.

 

Wobec tego proszę o podpowiedź: gdzie jest godny polecenia sklep Jezierskiego w Warszawie?

 

Choć szczerze mówiąc jest zawiedziony początkiem przygody z Jezierskim. Nawet nie wiem, czy tak naprawdę chcę go poznać :cry:

Masz teraz przykład kolego, ile w tej branży jest ludzi przypadkowych- pchało się tu wszelakie pospólstwo, któremu sie wydaje, że oknami handlowac może każdy jak burakami....

Jezierski, niestety (jak każdy inny producent) nie jest w stanie zweryfikować każdego partnera i trafiają sie tacy odszczepieńce, którzy o oknach wwiedzą tyle, kto jest producentem i ile ma komór, czasami oczywiście tylko wiedzą.....

Ale jak zechcesz aby je policzył to wyrwie sobie połowę kłaków z bańki....i naliczy dwanaście- jak mnie kiedys jeden oszołom liczył każde przecięcie ścianką ....

Jak chcesz Jezierskiego to skontaktuj się z jareko- na komórę jeno- bo fachowca w biurze zastanisz rzadko- to trochę o tych oknach opowie może...... :roll:

p.s. zaraz powiedza " ręka reke myję", ale co mi tam :wink: jak polecac konkurencje to uczciwą, która cie położy w równej walce... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEST[/b] (skąd ta ksywka???)

 

Bywa, że TESTUJĘ cierpliwość ludzi z branży, a pisząc przydługie teksty również czytelników tego forum. Poważniejsze wyjaśnienie w profilu lub stopce. Na wszystkich branżowych forach jesteśmy skrupulatnie banowani. Chwała adminowi tego forum, że po krótkiej wymianie korespondencji uznał, że jednak się nadam i głos konsumenta czasami piszącego "pod włos" o branży okiennej temu forum nie zaszkodzi. Jak ktoś dociekliwy odnajdzie nasz serwis, to od tego co tam przeczyta też zawału nie dostanie. Może będzie mądrzejszy przed szkodą i tyle. Jednak pisanie pod pełną nazwą firmy i tu nie jest mile widziane. Trochę mnie to dziwi, ale cóż... . Kto pojmie wszystkie meandry forumowego myślenia. Myślę, że powinien istnieć nawet obowiązek ujawniania nazw firm przez piszących. Szczególnie tych, którzy doradzają. Może pisanie stałoby się konkretniejsze, źródłowo uzasadnione, a i języki bardziej powściągliwe. Publikując artykuły w prasie zawsze je podpisuję i ponoszę odpowiedzialność za to co wypisuję. Anonimowo wszyscy są mocni.

 

Pozdrawiam

TEST-cie drogi

Wasza stronę znam od dawna.. :wink:

Co do pisania i ujawniania swoich firm- otóż Kolego drogi- nie jest to zbyt miło widziane na tym- i nie tylko- forum. Zawsze jestes postrzegany jako gość ( sorki GOŚĆ-iu) eliminujący konkurencję, który za pomocą dwóch porad chce sobie zjednać przychylność forumowiczów i ich wydojenie. :roll: ... Nie jesteś traktowany jako człowiek chcący udzielić rzeczowych info, tylko ktoś, kto po dfwóch " mądrych" opiniach przekabaca klienmtów do swojego produktu.

Fachowców wypowiadających się tu jest- wbrew pozorom- niewielu zwłaszcza , że z całej Polski zebrani to i konkurencji nie stanowią żadnej.

Zresztą, moim źródłem dochodu jest całkiem inne miejsce, a tu sosbie piszę z nudów.... :roll: i cieszę się jak ktos posłucha co nieco.

Sorki, więcej napisze jak dojde do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszuklama ten temat i niestet nie udalo mi sie znalezc zbyt wiele informacji o firmie ARIES z Lodzi.

 

Zastanawiam sied nad ich oknami (oraz oranzeria) drewnianymi mahon z okuciami Roto. Czy ktos ma z nimi jakies doswiadcznia? W poprzednim domu mam Gebauera .... jak uplasowac Aries w stosunku do nich?

 

Bede wdzieczna za informacje - tylko prosze bez naukowych wywodow ;-) Ja blodynka jestem :-)))

 

@iwo_72 a czemu nie ponownie Gebauera? Pytam bo prawie jesteśmy na nich zdecydowani, a Ty jak widzę możesz coś napisać po dłuższym użytkowaniu?

Trafionoe pytanie.. Mi tez sie wydaje ze Gebauer zasługuje na ponowne polecenie, ale to wiem ze slyszenia, a nie z uzytkowania. Oby sie nie okazało jak w przyslowiu - "zamienił stryjek siekierkę na kijek: :wink:

 

WItam ponownie...okna GEBAUER jak najbardziej polecam. Uzytkuje je od prawie 1.5 roku i oprocz delikatnej regulacji drzwi balkonowych uchylno / otwieranych ZADNYCH klopotow nie mialam !!!

 

Rozpatruje inne opcje glownie ze wzgledow ekonomicznych. Wiem ze za okna warto zaplacic ale chce wiedziec czy roznice w cenie sa uzasadnione! Chce wybrac optymalnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Co do pisania i ujawniania swoich firm- otóż Kolego drogi- nie jest to zbyt miło widziane na tym- i nie tylko- forum. Zawsze jestes postrzegany jako gość ( sorki GOŚĆ-iu) eliminujący konkurencję, który za pomocą dwóch porad chce sobie zjednać przychylność forumowiczów i ich wydojenie. :roll: ... Nie jesteś traktowany jako człowiek chcący udzielić rzeczowych info, tylko ktoś, kto po dfwóch " mądrych" opiniach przekabaca klienmtów do swojego produktu......

nic dodać nic ująć do tej wypowiedzi - tak jest - niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Okna sa rowniez na profilu Schucco (profil 4000 Round line) i okuciach Winkhousa, szyby takze 0,7...

niech sie zdecydują czy robią na Schuco

czy na Aluplascie Ideal 4000 Round Line

bo jeśli prawdę Ci powiedzieli ze zrobią to jest to wielka ściema juz na samym poczatku

Nie ma Schuco 4000 Round Line !!!

A to ze ci zrobią - jasne - HS robią w PVC - tylko podpytaj jak one po roku działają a po 5 :lol: to już lepiej nie pytaj

Sorki ale jesteś typowym przykładem klienta który wbrew temu co podpowiadają Mu tu ludzie z branży (nie tylko ja) idzie w stronę tego co sobie wymyślił

HS tylko w drewnie jeśli już no chyba ze chcesz mieć kłopoty

koniec tematu z mej strony - zrobisz jak chcesz

 

Empol ma ma swoje nazwy profili, które pozostały po tym, jak robili na Aluplaście. Chodziło o to, żeby klientom nie mieszać za bardzo w głowach. Natomiast faktem jest, że nazwa 4000 RL nie funkcjonowała w ich nazewnictwie i nie funkcjonuje. Mała pomyłka.....

 

Jareko,

dlaczego odradzasz HS-a PCV, pomimo zastosowania szerszego profilu?

Nie robią tego na zwykłym okiennym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a stosuj sobie nawet profil drzwiowy PVC przy HS

Wybacz - ale po raz kolejny nie chce mi sie tego powtarzać, staremu tez nie. Pchelkowi tez nie i innym znającym sie cyba juz tez nie

Odradzam a zrobisz jak chcesz

Chcesz poznać powody - cofnij sie w wątku i poczytaj, poszukaj ale po co? Jak sadze i tak zrobisz tak jak chcesz i znajdziesz tego kto Ci HS w PVC wykona

Zadzwon do okuciowcow Roto czy Winkhaus i zapytaj sie dlaczego taki jeden na Forum odradza HS w PVC jako drzwi tarasowe na zewnątrz

Bo sa tez drzwi tarasowe do ogrodu zimowego - wtedy jestem za - tak jak w całej europie z naszej strefy klimatycznej

No chyba ze HS chcesz wstawić na Krecie czy Sycylii albo na Majorce ;) - wtedy spokojnie możesz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,Jareko,

dlaczego odradzasz HS-a PCV, pomimo zastosowania szerszego profilu?

Nie robią tego na zwykłym okiennym.

W HS-ach mniej chodzi o wyginanie profilu lecz o przewiewy przy progu i na wysokości po przeciwnej stronie klamki- od strony fixa. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...