Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Pytanie odnośnie montażu okna balkonowego w łuku.

 

Jak prawidłowo powinno być zamontowane przy ścianie dwu-warstwowej??

Ha! :D na pewno pytasz czy powinno być dosunięte do lica ściany (tzn do ocieplenia) ?

Wg ogolnych wytycznych powinno być tak zamontowane jak reszta okien, czyli dosuniete do zewnętrznej krawędzi sciany.. Ale to może rodzić pewne problemy z obsługą. Stosuje się różne wyjścia:

1.Można zrobić zawiasy na słupku i klamki po bokach. Skrzydła otworza się jak trzeba.

2. Nad łukiem zamontowac poszerzenie odpowiedniej szerokości.

3. Zamontować okna jak inne (ew. zostawić jak największy dopuszczalny luz montażowy i rozkuć nadproże, czyli zrobić tzw rozglifienie, ktróre wg sceptyków osłabi nośność nadproża.

4. Cofnąć okno łukow tak daleko do środka, ile trzeba by otworzyć swobodnie skrzydła (w tym trzeba pamiętać o luzie na tynk). To rozwiązanie zakłóci prawidłowy przebieg izoterm ocieplenia i na ogół tu dociepla się jeszcze dodatkowo zewnętrzne glify, a więc luzy powinny uwzględnić jak najgrubszy styropian a i tak nie wiem czy rzeczoznawca nie zakwestionuje tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie montażu okna balkonowego w łuku.

 

Jak prawidłowo powinno być zamontowane przy ścianie dwu-warstwowej??

Ha! :D na pewno pytasz czy powinno być dosunięte do lica ściany (tzn do ocieplenia) ?

Wg ogolnych wytycznych powinno być tak zamontowane jak reszta okien, czyli dosuniete do zewnętrznej krawędzi sciany.. Ale to może rodzić pewne problemy z obsługą. Stosuje się różne wyjścia:

1.Można zrobić zawiasy na słupku i klamki po bokach. Skrzydła otworza się jak trzeba.

2. Nad łukiem zamontowac poszerzenie odpowiedniej szerokości.

3. Zamontować okna jak inne (ew. zostawić jak największy dopuszczalny luz montażowy i rozkuć nadproże, czyli zrobić tzw rozglifienie, ktróre wg sceptyków osłabi nośność nadproża.

4. Cofnąć okno łukow tak daleko do środka, ile trzeba by otworzyć swobodnie skrzydła (w tym trzeba pamiętać o luzie na tynk). To rozwiązanie zakłóci prawidłowy przebieg izoterm ocieplenia i na ogół tu dociepla się jeszcze dodatkowo zewnętrzne glify, a więc luzy powinny uwzględnić jak najgrubszy styropian a i tak nie wiem czy rzeczoznawca nie zakwestionuje tego rozwiązania.

 

1. Nie no, to mi się jakoś nie widzi???. Jakoś tak dziwnie

 

2. Czyli rama szersza?

 

3. No o tym nam mówił znajomy

 

4. no i o to przemarzanie się boję bo tak mieliśmy w domu u teściów i grzybek był na glifie od środka i ściana cały czas mokra :( ale glif z zewnątrz był nieocieplony.

 

DZIĘKUJĘ FINLANDIA

 

Dzisiaj był pomiar z Miro. Będą na łuki robić szablon.Odnośnie montażu powiedział że z reguły cofają albo klienci kują ale powiedział żeby narazie nie ruszać bo promień jest taki że może bez problemu się będzie otwierać jak będzie zamontowane przy krawędzi ściany zewnętrzej - oby.

No to teraz czekamy - dwa miechy :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zejść z ceny o 1200 pln na avante.

W dalszym ciągu mam sporo obaw czy te okna warte są tych pieniędzy, ciężko znaleść obiektywne informacje nt szyb u= 0,5 wykorzystywanych w avante.

Z informacji uzyskanych od przedstawiciela innej marki dowiedziałem się że np jezierski i oknoplast nie ma udokumentowanych parametrów swoich wyrobów w niezależnych instytucjach. Mam tu na myśl współczynnik u= 0,7 który osiąga taki wynik tylko na środku szyby.

Nie mam pojecia ile w tym jest prawdy ale chętnie poznał bym opinie niezależnych specjalistów lub ludzi którzy coś mogą powiedzieć w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zejść z ceny o 1200 pln na avante.

W dalszym ciągu mam sporo obaw czy te okna warte są tych pieniędzy, ciężko znaleść obiektywne informacje nt szyb u= 0,5 wykorzystywanych w avante.

Z informacji uzyskanych od przedstawiciela innej marki dowiedziałem się że np jezierski i oknoplast nie ma udokumentowanych parametrów swoich wyrobów w niezależnych instytucjach. Mam tu na myśl współczynnik u= 0,7 który osiąga taki wynik tylko na środku szyby.

Nie mam pojecia ile w tym jest prawdy ale chętnie poznał bym opinie niezależnych specjalistów lub ludzi którzy coś mogą powiedzieć w temacie.

Napisz jeszcze jaki profil zaproponowali. Głębokość profilu, ilość komór, ilość uszczelek i przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła.

Szyba to jedno, profil to równie ważny element.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurtuje mnie taka rzecz, zamówiłam okna z profili KBE, pięciokomorowe, typu greenline (jezeli ma to jakies znaczenie) w obustronnej "dębowej" okleinie, barwione w masie, ze szprosami węwnatrzszybowymi. Okna przyjechały, wszystko w porządku, ale przy ich wnoszeniu zauważylismy, ze w każdym skrzydle na górze są po dwie pary okrągłych, nawierconych otworów.

Samo nawiercenie, nie było specjalnie "oszlifowane", ani niczym zaślepione.

 

Zadzwoniłam do producenta i stwierdził, ze tak ma być, że jest to zalecenie KBE i robią tak od dwóch lat. Stosuje się to ponoc głównie do okien z PCV z profili barwionych w masie, bo one sa ponoć bardziej narażone na wypaczanie się, i że takie nawiercenie powoduje, ze wyrównuje sie w profilu ciśnienie, czy coś w tym stylu.

 

Żeby nie dać sie zwieść, zadzwoniłam do działu technicznego KBE w Polsce zapytać, o co chodzi z tymi dziurami, i powiedziano mi prawie dokładnie to samo. Że przy takich oknach tak powinno sie robić, ze to jest poprawne, i że moje otwory mogłyby byc nawet ciut większe. Że ponoć ITB zaleca takie rozwiązanie od jakiegoś czasu, bo były problemu w takimi oknami wcześniej, i to ma zapobiec tym problemom.

 

Wszystko fajnie, tylko szkoda, ze przy kupnie okien u autoryzowanych sprzedawców, nie ma o tym mowy. Sprzedawcy w firmie w Łodzi pierwszy raz ode mnie usłyszeli, ze KBE nakazuje tak robić w profilach. Co prawda oni tylko sprzedają, a to co jedzie do klienta, to pewnie nie mają o tym pojęcia, no ale nigdy na zadnej ekspozycji nie spotkałam sie z takim rozwiazaniem.

 

Szczerze mówiąc, nawet się nie dziwię, bo nie wyglada to korzystnie, i chyba gdybym o tym wcześniej wiedziała, raczej bym sie nie zdecydowała na okna z kolorowego PCV, chociaz przyznaję, ze po prostu miałam możliwość kupic je po cenie inwestycyjnej, i w koncu zrezygnowalismy z drewnianych na koszt tych, i generalnie okna są ok. Ale to moje poczucie estetyki nie daje mi spać. Jezeli te otowry sa konieczne to bedzie mi z tym lżej, ale jeżeli nie? .....

 

Pytanie, czy ktoś z fachowców okiennych spotkał się z takim rozwiązaniem? W koncu takie KBE to nie podwórkowa firma..... dzieki z góry odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy ktoś przerabiał temat rolet montowanych pod nadprożami dla okien łukowych? Chodzi o to, by kaseta nie była widoczna z zewnątrz, ale umożliwiała pełen dostęp do rolety od wewnatrz domu (system BeClever) .

 

Pytałam w Oknoplaście, ale stanowczo odradzają stosowanie tego systemu dla okien łukowych ponieważ okno ma tylko w jednym punkcie styk z roletą i przez to całość jest mało sztywna, a kaseta będzię się z czasem obwieszać. :cry:

 

Czy są może żaluzje wewnętrzne dla okien łukowych?

 

Poniżej link do naszego dziennika budowy

 

http://forum.muratordom.pl/dziennik-budowy-gosi-i-michala,t140673.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurtuje mnie taka rzecz, zamówiłam okna z profili KBE, pięciokomorowe, typu greenline (jezeli ma to jakies znaczenie) w obustronnej "dębowej" okleinie, barwione w masie, ze szprosami węwnatrzszybowymi. Okna przyjechały, wszystko w porządku, ale przy ich wnoszeniu zauważylismy, ze w każdym skrzydle na górze są po dwie pary okrągłych, nawierconych otworów.

Samo nawiercenie, nie było specjalnie "oszlifowane", ani niczym zaślepione.

 

Zadzwoniłam do producenta i stwierdził, ze tak ma być, że jest to zalecenie KBE i robią tak od dwóch lat. Stosuje się to ponoc głównie do okien z PCV z profili barwionych w masie, bo one sa ponoć bardziej narażone na wypaczanie się, i że takie nawiercenie powoduje, ze wyrównuje sie w profilu ciśnienie, czy coś w tym stylu.

 

Żeby nie dać sie zwieść, zadzwoniłam do działu technicznego KBE w Polsce zapytać, o co chodzi z tymi dziurami, i powiedziano mi prawie dokładnie to samo. Że przy takich oknach tak powinno sie robić, ze to jest poprawne, i że moje otwory mogłyby byc nawet ciut większe. Że ponoć ITB zaleca takie rozwiązanie od jakiegoś czasu, bo były problemu w takimi oknami wcześniej, i to ma zapobiec tym problemom.

 

Wszystko fajnie, tylko szkoda, ze przy kupnie okien u autoryzowanych sprzedawców, nie ma o tym mowy. Sprzedawcy w firmie w Łodzi pierwszy raz ode mnie usłyszeli, ze KBE nakazuje tak robić w profilach. Co prawda oni tylko sprzedają, a to co jedzie do klienta, to pewnie nie mają o tym pojęcia, no ale nigdy na zadnej ekspozycji nie spotkałam sie z takim rozwiazaniem.

 

Szczerze mówiąc, nawet się nie dziwię, bo nie wyglada to korzystnie, i chyba gdybym o tym wcześniej wiedziała, raczej bym sie nie zdecydowała na okna z kolorowego PCV, chociaz przyznaję, ze po prostu miałam możliwość kupic je po cenie inwestycyjnej, i w koncu zrezygnowalismy z drewnianych na koszt tych, i generalnie okna są ok. Ale to moje poczucie estetyki nie daje mi spać. Jezeli te otowry sa konieczne to bedzie mi z tym lżej, ale jeżeli nie? .....

 

Pytanie, czy ktoś z fachowców okiennych spotkał się z takim rozwiązaniem? W koncu takie KBE to nie podwórkowa firma..... dzieki z góry odpowiedż.

To są otwory odprężające i jeżeli okna mają pracować poprawnie przez długie lata i nie wykrzywiać się to są niezbędne. Wiele firm się "przejechało" próbując być mądrzejszym od systemodawcy i nie stosując się do jego zaleceń w tym zakresie i stąd później krążą opinie, że okna pcv w kolorze są do d...y bo się nie chcą zamykać, wyginają się, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się ze jakis czas temu Pchelek pisał w papierowym Muratorze o konieczności stosowania takich otworów odpowietrzających.

Ważna sprawa dla trwałości - szczególnei barwionych w masie - profili i jedynie u "garażowych producentów" (słowa używam w sensie mentalności domorosłych rzemieślnikó) czasem nie spotyka się tych nawierceń, bo to i wiedzy brak, a jak ktoś słyszał to może nie ma przekonania i jeszcze jedna czynność dochodzi... a ktory pracownik to spamięta?

Ale żeby miało to tak widoczną formę? Raczej robi się nawierty od górnej, niewidocznej dla użytkownika części ramy. Ale może KBE zatwierdziło takie rozwiązanie. Cóż, trzeba zweryfikować poczucie estetyki i z tym zyć :)

Mi też się nie podoba, że w samochodach są czarne opony a nie w kolorze karoserii..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Trochę mnie pocieszyło, ze jednak tak ma być :)

 

finlandia, masz rację, ale kupując samochód wiesz, ze on ma czarne opony. :)

moim zdaniem to jednak jest mocno widoczne, ale jak ma być, to jakoś będę musiała z tym zyć :) niech wiec martwią się ci ktorzy takich otworów nie mają.

 

dzieki raz jeszcze

wieczorem postaram się wrzucić zdjęcia, tak poglądowo, jak to wygląda u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno szyby konkurencji maja na srodku u= 0,7 ( taki jest standard ze Sprawdza sie tylko srodkowa czesc) a na obrzezach juz znacznie wiecej.

Natomiast w avante szyba na całej tafli ma u=0,5 lub w innym modelu u=0,8.

Badania były przeprowadzone na oknie pojedynczym jednoskrzydlowym o wymiarach 1230x1480 i uzyskano wynik u=0, 95 przy profilu idea+ / 0,89 przy maximie na CAŁYM oknie.

 

szczegóły :

 

http://avante.com.pl/media/file/avante.pdf

utro chce podjąć ostateczną decyzję. Będe wdzięczny za wszelkie sensowne pytania i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast rozpytywać co ludzie radzą to lepiej usiądź z kartką i kalkulatorem i po prostu sobie przelicz wszystko. Nikt nie jest w stanie Ci doradzić, czy w Twoim przypadku warto dopłacić 6.000 zł, nie znając specyfiki Twojego domu. Te 6.000 to rzecz względna.

Na przykład jeżeli masz ileś tam m2 ścian zewnętrznych i okna na nich zajmują 40% - to bierz te z lepszym U, bo będą ważnym elementem kradnącym ciepło z domu. Jeżeli okna zajmują 5% to się zastanów na chłopski rozum, czy rzeczywiście aż tyle ciepła Ci wyleci przez te 0,2 różnicy? Za 6.000 mógłbyś podwoić grubość styropianu na całym domu, czyli polepszyć sobie parametry aż 95% ścian.

Pamiętaj też, że co z tego że okno będzie miało u=0,5 skoro wystarczy mała niedbałość przy montażu i twoje u szlag trafia.

Podsumowując - jak siedzisz na pieniądzach to bierz co najlepsze, jeśli masz ograniczony budżet to sprawdź, czy tej różnicy nie lepiej zainwestować w lepszy rekuperator, lepszą i grubszą wełnę itp.

Tyle moich uwag ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangai - dobrze to świadczy o producencie ze trzyma sie zaleceń systemu

jeśli ci sie wykonanie otworów nie odpowiada weź duże wiertło i zrób delikatna fazke - będzie ładniej

Pociesze Cie - 100 % okien w kolorze powinno mieć otwory odpowietrzające pierwsza komorę a sporo systemów już w kolorze białym takie otwory zaleca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno szyby konkurencji maja na srodku u= 0,7 ( taki jest standard ze Sprawdza sie tylko srodkowa czesc) a na obrzezach juz znacznie wiecej.

Natomiast w avante szyba na całej tafli ma u=0,5 lub w innym modelu u=0,8.

Badania były przeprowadzone na oknie pojedynczym jednoskrzydlowym o wymiarach 1230x1480 i uzyskano wynik u=0, 95 przy profilu idea+ / 0,89 przy maximie na CAŁYM oknie.

 

szczegóły :

 

http://avante.com.pl/media/file/avante.pdf

utro chce podjąć ostateczną decyzję. Będe wdzięczny za wszelkie sensowne pytania i uwagi.

Czy wierzysz w to, że inni oszukują, a Avante jako jedyny producent ma tak cudowne szyby? Przecież oni sami tego nie robią.

Nie znam się jakoś wyjątkowo na szybach, ale u nich szyba to 4/10/4/12/4 ma współczynnik U=0,5. U mnie szyba ma 4/14/4/14/4 ma współczynnik U=0,6. Przy czym w obu przypadkach jest wypełnienie kryptonem. W moim przypadku producentem pakietu jest Pilkington, nie wiem kto robi dla Avante. Jeżeli ktoś jest w stanie to wyjaśnić, to będę wdzięczny.

Poza tym sam profil proponowany przez Avante to nie jest coś wyjątkowego. Pięć komór to standard.

Konkurencja potrafi więcej za takie same pieniądze....

Pozdrawiam

Poz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u nich szyba to 4/10/4/12/4 ma współczynnik U=0,5. U mnie szyba ma 4/14/4/14/4 ma współczynnik U=0,6. Przy czym w obu przypadkach jest wypełnienie kryptonem

hmmm...sam jestem ciekaw jak Avante na węższych ramkach uzyskało k lepsze

Cos mi sie wydaje ze ktoś tu ściemnia na maksa

A juz gadanie o tym ze szyba ten współczynnik utrzymuje na calej swej powierzchni to juz totalna herezja

adam_cz-wa - ty w to wierzysz czy sprzedajesz Avane? Bo jeśli sprzedajesz to jeszcze bym to zrozumiał - ale do reklamy są inne watki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...