Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

o raaaaaaaaaaany

więcej ofert nie zmieściłeś?

A co do łuków

jeśli zachowane sa odpowiednie luzy montażowe to 99% przy wzniosie powyżej 10cm już wymaga podkucia nadproży gdyż skrzydło zawadza o nie

Masz realnie 20-30 mm luzu miedzy skrzydłem o krawędzią ościeżnicy i wystarczy by wznios w odległości - zaraz...masz gazobeton czyli 24 cm minus 5 komorowka czyli zostaje 20 cm - wiec w odległości 20 cm od krawędzi gdzie zaczyna sie luk wznios nie może być większy jak 20 mm plus luz montażowy hmmm cirka 30 cm

czyli maksymalny dopuszczalny wznios to (polowa szerokości okna / szerokość glifu) * 30 mm

Oj... dość trudno to pisemnie wytłumaczyć

A co do okna okrągłego uchylanego - w mej ocenie pozostała Ci do wyboru tylko jedna firma - ta która powiedziała ze tego nie zrobi - tak naprawdę jedyni uczciwie traktujący klienta

Swoja drogą dobrze że architekt nie wymyślił sobie tego okna jako rozwierno-uchylnego hi hi hi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za podzielenie się swoimi doswiadczeniami w tym temacie.

 

"ernest1973" piszesz:

"...już bardzo blisko U=0.95, które Avante podaje jako przykład w materiałach reklamowych, które przytoczyłeś (zwróć uwagę, nie podają wymiaru okien)"

 

Badania były przeprowadzone na oknie pojedynczym jednoskrzydlowym o wymiarach 1230x1480 i uzyskano wynik u=0, 95 przy profilu idea+ / 0,89 przy maximie na CAŁYM oknie.

 

 

"adamol" piszesz:

 

"Co do U dla całego okna, to spokojnie można zejść w okolice 0,8 lub niżej. Przy okazji stosuje się pakiety szybowe o współczynniku 0,6-0,7."

 

dla mnie wazne sa niezależne badania, a nie słowo producenta. pdejrzewam ze gdyby jakas firma zblizyla się w parametrach do avante to tez zrobili by sobie badania które sie przydają w celaach marketingowych.

jak pisalem wczesniej avante ma U-0,5 dla szyby i U-0,89 dla calego okna.

 

Czy ktoś ma wiedzę jaką stolarkę stosują najczesciej właściciele domów pasywnych?

Dla nich podejrzewam to istotna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okna okrągłego uchylanego - w mej ocenie pozostała Ci do wyboru tylko jedna firma - ta która powiedziała ze tego nie zrobi - tak naprawdę jedyni uczciwie traktujący klienta

A to niby dlaczego? Istnieją specjalne zawiasy do takich okien i sprawdzają się całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za podzielenie się swoimi doswiadczeniami w tym temacie.

 

"ernest1973" piszesz:

"...już bardzo blisko U=0.95, które Avante podaje jako przykład w materiałach reklamowych, które przytoczyłeś (zwróć uwagę, nie podają wymiaru okien)"

 

Badania były przeprowadzone na oknie pojedynczym jednoskrzydlowym o wymiarach 1230x1480 i uzyskano wynik u=0, 95 przy profilu idea+ / 0,89 przy maximie na CAŁYM oknie.

 

 

"adamol" piszesz:

 

"Co do U dla całego okna, to spokojnie można zejść w okolice 0,8 lub niżej. Przy okazji stosuje się pakiety szybowe o współczynniku 0,6-0,7."

 

dla mnie wazne sa niezależne badania, a nie słowo producenta. pdejrzewam ze gdyby jakas firma zblizyla się w parametrach do avante to tez zrobili by sobie badania które sie przydają w celaach marketingowych.

jak pisalem wczesniej avante ma U-0,5 dla szyby i U-0,89 dla calego okna.

 

Czy ktoś ma wiedzę jaką stolarkę stosują najczesciej właściciele domów pasywnych?

Dla nich podejrzewam to istotna kwestia.

Drogi Imienniku,

nie do końca rozumiem dlaczego tak się spinasz?

Jeżeli uważasz, że okna Avante są najlepsze, to zamów je i więcej nie pytaj o pomoc wyborze...

Ja jestem zwykłym klientem jak Ty, więc mi nie musisz wierzyć, ale Jareko 'zęby zjadł' na oknach i naprawdę jest obiektywny, więc warto wierzyć w to, co mówi...

Jeżeli poddaje w wątpliwość współczynnik dla wkładu 'superclima', to Twoja odpowiedź nie nosi znamion merytorycznej...

Dlaczego?

Kto jest producentem tego wkładu? Czy tylko Avante korzysta z tego?

Co do budujących domy pasywne, to np. j-j zastosował bodajże Aluplasta Ideal 6000 Passiv Hause (profil 80 mm), gdzie współczynnik U będzie oscylował w pobliżu 0,8...

Ja nie buduję domu pasywnego, ale może 4,5 litrowy mi się uda wybudować. Jednym z elementów są okna wykonane na profilu Alphaline Veki (90 mm). Wraz z pakietem 0,6 współczynnik U powinien zbliżyć się w okolice 0,7...

Oczywiście dla dużych okien, bo dla okna w spiżarni 0,8*0,8 m z pewnością nie...

W powyższe profilach zastosowano dodatkowo kliny docieplające (przynajmniej we futrynie :)), czego nie uświadczysz w profilach proponowanych przez Avante...

Stąd nie jest to kwestia wiary, to są fakty :)

Ale wybór i tak należy do Ciebie....

Pozwodzenia i pozdrowienia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dla mnie wazne sa niezależne badania, a nie słowo producenta. pdejrzewam ze gdyby jakas firma zblizyla się w parametrach do avante to tez zrobili by sobie badania które sie przydają w celaach marketingowych.

jak pisalem wczesniej avante ma U-0,5 dla szyby i U-0,89 dla calego okna.

 

Czy ktoś ma wiedzę jaką stolarkę stosują najczesciej właściciele domów pasywnych?

Dla nich podejrzewam to istotna kwestia.

 

Jest już nieco okien PVC (i co bardzo ważne nie tylko PVC do domów pasywnych ... w Austrii, w większość domów pasywnych montowane są okna drewniane z zewnątrz okładane aluminium...), które spełniają parametry okna do domu pasywnego (U<0.8 dla całego okna (

http://www.aluplast.com.pl/index.php?module=aktualnosci&id=44, http://www.budynkipasywne.pl/modules.php?op=modload&name=PagEd&file=index&topic_id=5&page_id=54) ... BTW, te avante, które opisałeś nie spełniają tego parametru...) i są lepiej "zrobione" niż avante...

Cóż z parametru U=0.95, nawet potwierdzonego badaniami (czy okno, które zamówisz będzie na badaniach w Rosenheim nim zostanie w Twoim domu zamontowane?) skoro uszczelki w narożach skrzydła będą niedokładnie zgrzane?...

 

I wszyscy pamiętajmy o montażu... Dla takich okien tylko trzywarstwowy, dokładny, szczelny... Tylko wtedy sens ma wydawanie pieniędzy na takie okna...

 

Ja będę miał z Oknoplus... profil Brügmann AD z "wzmocnieniami" termicznymi (U=1.1 - 1.2 ramy potwierdzony badaniami ITB...) z szybą o U=1.0 (z "ciepłą" ramką, choć maja tez szyby o U=0.6) ... więc U całego okna między 1.0, a 1.1 ... nie buduję domu pasywnego, lecz energooszczędny... "może 5-litrowy mi wyjdzie", jednak moim priorytetem jest "szczelność", "szczelność" każdego elementu konstrukcyjnego budowanego domu (ścian, dachu... wszelkich połączeń, przejść i styków różnych elementów konstrukcyjnych, elementów instalacji...), w tym okien.. dlatego "pilnuję" montażu i jakości wykonania okien...

 

A wracający do wątku :) (avante, czy oknoplast...?) sprawdź w październiku (druga połowa) ofertę Oknoplastu... wprowadzają nowe, "ciepłe" okna z profilem opartym o Alphaline Veki (z wzmocnieniami termicznymi i potrójnym uszczelkami...) i szybami Press-Glass'u o U=0.5 lub nawet U=0.4 ...

 

Oczywiście, wybór należy do Ciebie...

Powodzenia w budowie

 

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okna okrągłego uchylanego - w mej ocenie pozostała Ci do wyboru tylko jedna firma - ta która powiedziała ze tego nie zrobi - tak naprawdę jedyni uczciwie traktujący klienta

A to niby dlaczego? Istnieją specjalne zawiasy do takich okien i sprawdzają się całkiem nieźle.

alez oczywiście ze sie sprawdzają, jak okno jest okuwane, później jak montowane zaś po miesiącu....jeśli oczywiście sie okno uchyla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raaaaany

Zapomnijcie w końcu o jakimś stałym współczynniku k dla całego okna

Ze tez jeszcze żaden producent nie wpadł na pomysł by dać do badan okienko - fix szklony w ościeżnicy 2,0 m x 2,0 z szyba 0,7 i później wciskać będzie Wam kit ze ma okna o k=0,75 co nie będzie nigdy zgodne z prawda. A ludziska kupią bo bezmyślnie wierzą w to co im sie wciska. Marketing to potęga, biorąc pod uwagę coraz -sorki - mniejsza zdolność w społeczeństwie do logicznego myślenia

 

adam_cz-wa - nie ważne co my tu mówimy - wierzysz ze tak jest jak piszą - ok - Twoja wiara i Twoje okna - po prostu je kup i nie wciskaj nam na sile, że szyba 4/10/4/12/4 ma niższy współczynnik niż szyba 4/14/4/14/4, przy tym samym wyplenieniu kryptonem itd

 

A co domów pasywnych - by naprawdę uzyskać jak najmniejsze k dla okien dąży sie do tego by ograniczyć liczbę skrzydeł czyli powinny królować fixy i to szklone w ościeżnicy a nie w skrzydle (by jak największy % udział w powierzchni okna zajmowała szyba), najlepiej profile jak najgrubsze - czyli już nie 5 komorowa z 70 mm lecz 5 komorówka lub jeszcze lepiej 7 komorówka z ościeżnica 80mm, prawidłowy montaż w warstwie ocieplenia (nawet w domach o ścianie 2W) itd itd - można by temat okien w pasywach wałkować godzinami ale najważniejsza sprawa - powtórzę to jeszcze raz - MYŚLEĆ MYŚLEĆ I JESZCZE RAZ MYŚLEĆ a nie dawać sie nabijać w butelkę i głupoty po ulotkach reklamowych powtarzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okna okrągłego uchylanego - w mej ocenie pozostała Ci do wyboru tylko jedna firma - ta która powiedziała ze tego nie zrobi - tak naprawdę jedyni uczciwie traktujący klienta

A to niby dlaczego? Istnieją specjalne zawiasy do takich okien i sprawdzają się całkiem nieźle.

alez oczywiście ze sie sprawdzają, jak okno jest okuwane, później jak montowane zaś po miesiącu....jeśli oczywiście sie okno uchyla

Sprzedałem takich okien kilkanaście sztuk i nikt nie zgłaszał problemu. Więc albo ty miałeś pecha albo twój producent coś robi źle.

Przyznaj się... Masz w ofercie takie okna? Sprzedałeś ich trochę i były problemy? Czy też tak jak z HS-em krytykujesz i skreślasz na starcie pomimo, że tak na prawdę nie masz z nimi do czynienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Przyznaj się... Masz w ofercie takie okna? Sprzedałeś ich trochę i były problemy? Czy też tak jak z HS-em krytykujesz i skreślasz na starcie pomimo, że tak na prawdę nie masz z nimi do czynienia?

Bwojtek, nie neguje Twoich dobrych doświadczeń tak jak ty teraz starasz sie zdyskredytować moje. Sprzedałem trochę rożnych okien od 1996 roku kiedy to zaczynałem swoja karierę okniarza montażem 13 km obwodu okien na dużej inwestycji mieszkaniowej na Ursynowie, zamontowalem jako montażysta w ciągu tych 12 już lat na kilkudziesięciu inwestycji rożnego rodzaju jako montażysta dla innych firm w rożnych profilach i na rożnych okuciach - zarówno PVC jak i drewno czy aluminium wiele kilometrów obwodu rożnego rodzaju konstrukcji okiennych. Wykonałem kilkadziesiąt rożnych konstrukcji aluminiowych (jak choćby apteka na Rakowieckiej w W-wie)

Nie wnikając w szczegóły - dalej będę krytykował HS w PVC, dalej będę krytykował uchylne a tym bardziej rozwierane okna okrągłe. Nie mam i nigdy takich rozwiązań nie będę miał w swojej ofercie - właśnie dlatego, że miałem wątpliwa przyjemność mieć z nimi do czynienia montując te cuda jak i serwisując, bądź poprawiając po innych. W mej ocenie są g... warte w latach eksploatacji a nie w jeden sezon. Z innych powodów nie będę miał okien drewnianych. Z jeszcze innych nie zaproponuje klientowi pewnych rozwiązań konstrukcyjnych nagminnie wykonywanych przez innych byleby cena ostateczna była jak najniższa i do przełknięcia przez klienta. Mam troszkę inne podejście do handlu i towaru jaki sprzedaje jak większość handlowców starających sie ustrzelić klienta za wszelka cenę. Stać mnie na to by odesłać klienta z kwitkiem jeśli będzie upierał sie przy rozwiązaniach które są do bani a nie chce sie mnie posłuchać i wprowadzić zmian - nie chce sie tu rozpisywać, dawać przykłady - po prostu nie muszę wciskać klientowi kitu byleby tylko go mieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok Panowie widze ze dyskusja zeszla na okno okragle - uchylane i nie ...:-) naprawde prosze doradzcie jaki profil i okucie sie sprawdzaja najlepiej itd mysle ze duzo ludzi tu zaglada i sie posilkuje przy zakupie informacjami z tego forum i i poradami pozdrawiam

 

 

troche cierpliwosci Jareko za chwile zrobi Ci wyklad co i jak jest zle z oknami uchylnymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o raaaaaaaaaaany

 

A co do okna okrągłego uchylanego - w mej ocenie pozostała Ci do wyboru tylko jedna firma - ta która powiedziała ze tego nie zrobi - tak naprawdę jedyni uczciwie traktujący klienta

Jareko z całym szacunkiem dla Ciebie jako wybitnego sprzedawcy i doradcy na forum (swoją drogą zawsze się zastanawiam kiedy Ty znajdujesz czas na pisanie tylu postów) ale wydaje mi się że twoja ocena jest błędna. Firma która powiedziała że tego nie zrobi po prostu tego nie potrafi albo nie wie że są rozwiązania które umożliwiają wykonanie takiego okna, w końcu nie ma się co dziwić jest to tylko mały producent który produkuje tanie okna głównie do przetargów które wygrał kierując się głównym kryterium czyli 100% ceny.

Należało by się zastanowić najpierw jak często to okienko ma być otwierane. Analizując kształt przypuszczam że okno znajduje się na ścianie szczytowej pod kalenicą dachu więc otwierane będzie tylko do mycia czyli np dwa trzy razy do roku. Może znajdować się również na parterze w łazience lub przy drzwiach wejściowych, ale wówczas nie będzie problemu z umyciem okna z zewnątrz.

 

Benik przy oknach łukowych ważne jest to aby producent zastosował również wzmocnienie stalowe do elementów giętych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czmirek - jaki tam wykład

Prosta sprawa - odrobina wyobrazni technicznej i bedzie wszystko jasne

Masz JEDEN dokladnie JEDEN zawias. Luz miedzy skrzydlem a oscieznica uwzgledniajacy takze zaczepy i bolce zasuwnicy realnie maksymalnie wynosi 3-4 mm. Zaiwas to nic innego jak trzpien wsunety w wkladke z tworzywa zamocowana w obejmie. Luz z początkiem użytkowania jest zerowy - choć cześć zawiasów zanim zostaną zastosowane już ma ma luz 0,2 - 0,5 i skrzydło kolebie sie lekko na boki. Wraz z użytkowaniem, im częściej tym szybciej, luz ten dodatkowo sie powiększa tym samym odchyłka w szczycie okna od jego pierwotnej pozycji z czasem sie powiększa

Efekty?

Musisz skrzydłem celować by włożyć je w ościeżnice

Poza tym dochodzi rozszerzalność cieplna powodująca ze w gorące dni luz miedzy skrzydłem a ościeżnica jest jeszcze mniejszy

Oj... powiem inaczej.

Zamontowałem takich okien kilka w Galerii Ursynów, już w trakcie montażu, mimo prawidłowego ich wykonania kolebało sie tak na boki ze właściwie KierBud i komisja odbierająca okna stwierdziła - co za $#%^$*# wymyślił tak otwierane okna? Później kilku klientów indywidualnych których odwiedzam zbyt często właśnie do takich okien - powiedziałem sobie dość !!! Niech sie inni z tym wożą. Sadze, że Pchełek dorzuci tu jeszcze wiele podobnych przykładów - on styka sie z nimi na codzień

. Jest sporo fajnych rozwiązań niestety nie do końca sprawdzających się w praktyce - w naszym klimacie gdzie dąży sie do tego by okna były SZCZELNE i dobre. Jednym z nich sa okna okrągłe, innym HS który z racji swej konstrukcji nie ma żadnych docisków po przeciwnej stronie klamki jak i samo uszczelnienie górnego prowadzenia skrzydła nie jest do końca szczelne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Benik przy oknach łukowych ważne jest to aby producent zastosował również wzmocnienie stalowe do elementów giętych.
a to już bardzo ciekawa porada - zakup takie okno z tym stalowym wzmocnieniem, ten okrąg fi 700mm o którym tutaj mówimy, zapłacę ci za niego, później przetniemy na pól by zobaczyć te wzmocnienie w środku - ok? I jak ono jest zrobione ;) a później ten kto przegra stawia skrzynkę i duża czcionką napisze tutaj o tym co w środku zastaliśmy

Umowa stoi?

Niestety problem łuków w PVC bierze sie przede wszystkim z tego ze nie ma jak umieścić tam wzmocnienia - o ile dobrze pamiętam wznios luku gdzie jeszcze można wzmocnienie popodcinać by można je było wygiąć to coś około 10 cm i to tez nie każda firma sie w to bawi gdyż takie wzmocnienie realnie g... daje i jest to sztuka dla sztuki

Jareko z całym szacunkiem dla Ciebie jako wybitnego sprzedawcy i doradcy na forum (swoją drogą zawsze się zastanawiam kiedy Ty znajdujesz czas na pisanie tylu postów)spokojnie - żaden tam wybitny sprzedawca ani doradca - mam czas bo lubię Forum i czasem sie nudzę ;) ale na Forum czas zawsze znajdę - no prawie zawsze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest juz gotowa hala do w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej

Sadze - ale tu może rąbka tajemnicy uchyli sam Lekomin - nastąpi pewnego rodzaju zmiana warty - w mej ocenie. Coraz większy udział w produkcji będzie miał profil Schuco Si82. Obowiązująca jeszcze promocja na szyby 4/12/4/12/4 k=0,7 jest jakby zwiastunem promowania przez firmę rozwiązań termooszczednych i nastawienie sie w jeszcze większym stopniu na pewien segment rynku - budownictwo jednorodzinne gdzie świadomość wydawanych później pieniędzy na ogrzewanie jest większa niż gdzie indziej

To tylko moje dywagacje - ale o ile wiem Schuco poza Si82 nie ma innej konstrukcji przeznaczonej tylko pod domy pasywne - samo Si82 pozwala już poszaleć :) odpowiednio projektując okna pod domy pasywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Benik przy oknach łukowych ważne jest to aby producent zastosował również wzmocnienie stalowe do elementów giętych.
a to już bardzo ciekawa porada - zakup takie okno z tym stalowym wzmocnieniem, ten okrąg fi 700mm o którym tutaj mówimy, zapłacę ci za niego, później przetniemy na pól by zobaczyć te wzmocnienie w środku - ok? I jak ono jest zrobione ;) a później ten kto przegra stawia skrzynkę i duża czcionką napisze tutaj o tym co w środku zastaliśmy

Umowa stoi?

Niestety problem łuków w PVC bierze sie przede wszystkim z tego ze nie ma jak umieścić tam wzmocnienia - o ile dobrze pamiętam wznios luku gdzie jeszcze można wzmocnienie popodcinać by można je było wygiąć to coś około 10 cm i to tez nie każda firma sie w to bawi gdyż takie wzmocnienie realnie g... daje i jest to sztuka dla sztuki

Jareko z całym szacunkiem dla Ciebie jako wybitnego sprzedawcy i doradcy na forum (swoją drogą zawsze się zastanawiam kiedy Ty znajdujesz czas na pisanie tylu postów)spokojnie - żaden tam wybitny sprzedawca ani doradca - mam czas bo lubię Forum i czasem sie nudzę ;) ale na Forum czas zawsze znajdę - no prawie zawsze :lol:

 

Oczywiście masz rację że umieścić wzmocnienie do okna okrągłego o średnicy 70 cm jest niemożliwe, ale Benik napisał że łukowych ma więcej a jeśli nie są okrągłe to zapewniam Ciebie że można wykonać je z wzmocnieniem stalowym ,będzie dodatkowy zgrzew w miejscu łączenia elementu prostego z łukiem (jeśli nie ma w tym miejscu zgrzewu to na pewno wzmocnienia brakuje) .

Również masz rację że takie okrągłe okno na pewno nie będzie idealnie pracowało jak okno prostokątne, ale zakładając że otwieramy je tylko do mycia to jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż wyjmowanie pakietu szybowego żeby wymyć szyby i ramy od zewnętrznej strony. Oczywiście pod warunkiem że inwestor jest o tym fakcie poinformowany przy zakupie.

Można by jeszcze wykonać takie okno w wersji obrotowej, tylko nie jestem pewien czy nie jest za mały gabaryt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czyli jestem pogrążona. :( Jest pewne, ze będziemy je reklamować, z jakim skutkiem, zobaczymy, ale poruszę niebo i ziemię.

 

W związku z tym, mam pytanie, czy są jakieś oficjalne dokumenty ktore mówiłby jak to ma być zrobione? Np. jakieś zalecenia ITB w tej dziedzinie? A jak nie to kto mógłby nam taką ekspertyzę wykonać, która mialaby jakąs moc?

 

Producentem okien jest firma o ile pamiętam Granada-Plast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moris77 - widzisz tu nie o to chodzi tak do końca. Możesz klienta uprzedzać, możesz mu wiele rzeczy powiedzieć, możesz to nawet napisać ze takie okno może używać raz na pól roku tylko do mycia ale... ale jak później wybrniesz z gwarancji jaka klientowi udzielasz. Jak udowodnisz mu, że faktycznie dwa razy do roku je otwierał? no jak? Juz mówi sie ze co najmniej raz do roku musi okucia smarować - ilu z klientów to naprawdę robi? Albo jest sie świadomym sprzedawca albo robi sie wszystko byleby towar, z założenia kłopotliwy, sprzedać

Ja ciągle wole zadowolonych klientów a nie wściekłych na mnie ze nie wymusiłem na nich zmiany decyzji architekta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko moje dywagacje - ale o ile wiem Schuco poza Si82 nie ma innej konstrukcji przeznaczonej tylko pod domy pasywne - samo Si82 pozwala już poszaleć :) odpowiednio projektując okna pod domy pasywne

Dzięki, to też jakaś informacja, że nie będzie nic nowego. Z drugiej strony Jezierski otrzymał spore dofinansowanie na działania innowacyjne. A co to za innowacja :-? No bo okna na Si82 są w ofercie od jakiegoś czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...