Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

No właśnie chyba źle odczytałaś ..

Każda zwykła przesuwka musi mieć próg, bo w dolnej (i górnej też) częsci jest "szyna" po której przesuwa się skrzydło. A HKS to nazwa przesuwki stosowana przez część firm.

 

To HS`y są "bezprogowe", co dokładniej znaczy że mają próg, ale przy odpowiedniej współpracy speców od okien, Inwestora i wykonawcy domu ten próg jest schowany w podłodze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sposób montażu okien : tradycyjnie vs "ciepły montaż" ma wpływ na wymiar okien (w ościeżnicy) dla określonego wymiaru otworu muru?

Przykładowo dla otworu 120x150 czy wymiary ościeżnicy okna będą takie same dla montażu zwykłego i ciepłego?

 

Pytam, bo nie wiem czy już na etapie zamawiania okiem trzeba się zdecydować na sposób montażu (wiem że można podkuć czy podmurować...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma znaczenia wymiar otworu. W razie dużych różnic do wymiarów teoretycznie typowych zamawia się bardziej dopasowane okno..

Na pewno ważne, by otwory były równo wykończone, tj zeby nie było jakiś odpadowych pustaków z ubytkami czy porothermu skracanego siekierą..

W ogóle idealnie było by by porotherm był wyrównany tynkiem ciepłochronnym a powierzchnia zagruntowana - taśmy się lepiej trzymają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba źle odczytałaś ..

Każda zwykła przesuwka musi mieć próg, bo w dolnej (i górnej też) częsci jest "szyna" po której przesuwa się skrzydło. A HKS to nazwa przesuwki stosowana przez część firm.

 

To HS`y są "bezprogowe", co dokładniej znaczy że mają próg, ale przy odpowiedniej współpracy speców od okien, Inwestora i wykonawcy domu ten próg jest schowany w podłodze..

Aaaaaa a ja myślałam że "uchylno-przesuwne" to tak jak w HS "podnośno-przesuwne" tylko zamiast podnoszenia trzeba uchylić żeby otworzyć... A to po prostu znaczy, że można przesunąć ale można też uchylić, tak? O ja gupia c... :roll:

 

Tzn jak chcę mieć 3m okno z dwoma tylko skrzydłami, to muszę mieć HS, ale gupi jest ten, co robi HS w plastiku, tak? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak do konca jest tak ze w naszej strefie klimatycznej HS (podnoszono-przesuwne - jak w drzwiach do szafy) jest do d.... chyba ze jest to wyjście do ogrodu zimowego

Bylo juz o tym chyba ze sto albo i więcej wątków i ciągle powraca jak bumerang. Napatrzą sie ludzie na foldery reklamowe z Hiszpani, Sycylii i później chcą to mieć u siebie w domu przy minus 10 czy -20 a później dziwią się ze im wieje

 

co to jest?

HS - podnoszone i przesuwane drzwi na prowadnicy schowanej w podłodze, na równo z nia, jedno skrzydło suwa sie równolegle do fixa (stałego szklenia) - podobnie jak w drzwiach np. Stanley czy Komandor. Okucia obejmują tylko cześć przy klamce, druga nie jest w żaden sposób dociskana nie gwarantując szczelności podobnie jak szczelności nie zagwarantuje górne połączenie skrzydła z prowadnica - zwłaszcza w PVC które dość znacznie odkształca sie pod wpływem temperatury

 

HKS - uchylno-przesuwane - drzwi najpierw uchylają sie by później wysunąć sie z ościeżnicy i na sankach odsuwane sa na fix. SKrzydlo "wchodzi" w ościeżnice, okute jest po całym obwodzie tym samym szczelność jest 100% i bezproblemowa

 

czy juz teraz zapamiętano nazewnictwo i zasadę działania? :lol:

I nie tu ze HS może byc uchylno przesuwny czy HKS podnoszono przesuwny

Nazwa jest nazwa w każdych okuciach obowiązującą

 

Finlandia - nie ma zwykłych i niezwykłych przesuwek, nie ma zwykłych przesuwek które ktoś tam nazywa HKSami. Bądźmy precyzyjni w określeniach bo faktycznie ludziom mętlik w łepetynie zrobimy ogromny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oczy nie widziałam żadnego folderu z Hiszpanii :) po prostu nie podobają mi się HKS-y bo chodzą łatwo tylko tydzień po wyregulowaniu albo i wcale i aż strach trzaskać tą wielką taflą, coby się zamknęła... Albo może odwiedzałam tylko ludzi którym zwalono montaż :D

"Zwykła przesuwka", czyli - jak się naumiałam w końcu - HS, mi się podobała z teorii, bo fajne jest to, że nie trzeba niczego podnosić, wciskać, przyciągać, trzaskać i że można sobie bez problemu i jednym palcem zamykać/otwierać ze środka i z zewnątrz...

 

Chłopaki skutecznie rozwialiście moje marzenia :( :lol: i teraz muszę się przeprosić z HKS-em albo rozpindolić sobie jadalnię otwieranymi skrzydłami i widok podziałem na 3.... Ehhhh dlaczego to musi być takie trudne???? :roll: :wink:

 

Łepetyna dziękuje anyway :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doplac ok 800 zeta i weź HKS z mechanizmem wspomagania ruchu w klamce

raaaany co za kretyni zajmują sie sprzedażą okien ze klientce nie potrafią kilku prostych spraw w sposób klarowny wyłuszczyć? HKS najlepiej "chodza" przy szerokościach skrzydła ponad 1 metr do maksymalnej dopuszczalnej wartości ok 1,5 metra, węższe skrzydła kolebią sie na boki i moze właśnie tak jest u Twoich znajomych. Chodza lekko ale jak sie po montażu okien nie dopilnuje tynkarzy to od razu sanki i prowadnice sa do wymiany - ale czy ktokolwiek o tym uprzedza klientow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w dobrym temacie pytam, ale sprawa jest związana z przyszłym montażem okien.

 

Buduję dom z porothermu i otwory pod przyszłe okna (zwykłe i tarasowe) zrobili mi strasznie krzywo - po prostu uciekają od pionu. Wyglądają mniej więcej tak: \__/ . Różnica między dołem a górą (odchylenie od pionu) sięga nawet do 5cm (z każdej strony!) przy wysokich oknach, czasem tylko 2cm.

 

Co mam teraz zrobić żeby można było prawidłowo później zamontować okna?? Budowlańcy twierdzą (pewnie dlatego żeby wybronić się z fuszerki) że większe szczeliny wypełni się pianką i problemu nie będzie. WG mnie są to zbyt duże dziury na piankę. Poza tym ja okna chcę montować w warstwie ocieplenia, więc co mi po piance?

 

Czy rzeczywiście krzywy pion się później (przy montażu okien) skoryguje czy teraz powinnam kazać im wyrównać pion narzucając zaprawę albo tynk? Tylko czy 2-5cm zaprawy nie przeszkodzi w montażu okien?

A może lepszym rozwiązaniem jest skucie porothermu do uzyskania pionu (ale dla mnie to gorsze architektonicznie rozwiązanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareoko, mowiąc niezwykla przesuwka mialem na mysli "automat".

 

Nie mam takiego doswiadczenia w najrózniejszych systemach jak Ty, bo jednoznacznie potwierdzic, u wszystkich producentów przesuwka to HKS. W "moim" cenniku okien z okuciami GU jest okreslenie balkon przesuwny OZ i MZ (automat).

 

A HS - z moich doświadczeń w drewnie się sprawdza. To prawda że nie ma on okuć na obwodzie i odkształcenia ramy mogą skutkować przewiewami. Za to odpowiednio dobrana grubość ram (są szersze niż w zwyklym oknie) oraz uszczelki. To one po "opuszczeniu" skrzydła trzymają się szyny i odpowiadają za szczelnośc. Ale oczywiście jak najlepsze dopasowanie Bez dobrej znajomości technologi lepiej by Producent się do tego nie zabierał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...