Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Witam. Aja zdecydowałam się na zakup okien drewnianych w skromniutkim mało znanym warsztacie- miło i cena calkiem całkiem i czas wykonania też ma być super i gwarancję też dają oczywiście- mam nadzieję, że się nie przejadę. Jednak o pomoc proszę w decyzji co do tego czy okno powinno być z sosny selekcjonowanej czy na wczepy. W tym warsztacie cena za jeden i za drugi model jest taka sama. Producent przekonuje mnie do tych na wczepy bo ponoć tak dla okien lepiej mniej będzie drzewo pracować.Jeśli idzie o stronę estetyczną to z zewnątrz okno ma być kryte b. ciemnym brązowym lazurem a wewnętrzną stronę życzymy sobie surową bo nie mamy jeszcze decyzji czym i jak chcemy pokryć.

dobra rada - kantówka lita czyli po całej szerokosci czy wysokości powierzchnia z drewna bez przerw. Łączenia kantówki na mikrowczepy powstają z tzw odpadów produkcyjnych i są stosowane pod tzw w pełni kryjący lakier powierzchniowy. Kantówka łączona na mikrowczepy powinna być tańsza od litej powierzchniowo z prostej przyczyny, że za odpad z jakiego powstaje ktos już zapłacił przy poprzedniej realizacji.

Stabilność kantówki wynika przede wszystkim z jej budowy warstwowej w grubości - naprężenia się kompensują dzięki jej 3 warstwowej budowie. Obie warstwy zewnętrzne kantówki winny być lewe a środek prawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Aja zdecydowałam się na zakup okien drewnianych w skromniutkim mało znanym warsztacie- miło i cena calkiem całkiem i czas wykonania też ma być super i gwarancję też dają oczywiście- mam nadzieję, że się nie przejadę. Jednak o pomoc proszę w decyzji co do tego czy okno powinno być z sosny selekcjonowanej czy na wczepy. W tym warsztacie cena za jeden i za drugi model jest taka sama. Producent przekonuje mnie do tych na wczepy bo ponoć tak dla okien lepiej mniej będzie drzewo pracować.Jeśli idzie o stronę estetyczną to z zewnątrz okno ma być kryte b. ciemnym brązowym lazurem a wewnętrzną stronę życzymy sobie surową bo nie mamy jeszcze decyzji czym i jak chcemy pokryć.

dobra rada - kantówka lita czyli po całej szerokosci czy wysokości powierzchnia z drewna bez przerw. Łączenia kantówki na mikrowczepy powstają z tzw odpadów produkcyjnych i są stosowane pod tzw w pełni kryjący lakier powierzchniowy. Kantówka łączona na mikrowczepy powinna być tańsza od litej powierzchniowo z prostej przyczyny, że za odpad z jakiego powstaje ktos już zapłacił przy poprzedniej realizacji.

Stabilność kantówki wynika przede wszystkim z jej budowy warstwowej w grubości - naprężenia się kompensują dzięki jej 3 warstwowej budowie. Obie warstwy zewnętrzne kantówki winny być lewe a środek prawy.

Z tym odpadem to mocno przesadzasz. Jednak jest w tym jakaś część prawdy bo niewielka część tarcicy nadaje się na klejonkę litą. Większa część ma szereg wad (sęki, itp.), które trzeba usuwać i łączyć drewno na miniwczepy. Klejonka "lita" ma zresztą tylko zewnętrzne warstwy lite a środkową na miniwczepach.

Prawdą jest natomiast, że miniwczepy dodają klejonce sztywności i stabilności więc technicznie "sosna na miniwczepy" jest lepsza. Estetycznie gorsza. Cenowo tańsza. Pod lazurę bym tego nie dał a nawet pod kolorem kryjącym należy się liczyć z widocznością łączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy produkt dopuszczony do obrotu na terenie RP powinien mieć tzw znak B lub CE. Aby otrzymać taki znak B produkt powinien spełniać odpowiednie NORMY i podporządkować się tzw KRYTERIOM TECHNICZNYM, które jasno okreslają np jakość szyb zespolonych. Każdy producent szkła izolacyjnego winien okazać takie Kryteria Techniczne na żądanie zainteresowanych stron. A jak nie to mozna je sobie kupić tak samo jak normy.

Na gębę to sobie mozna przy pivku lub vódeczce pościemniać się :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Aja zdecydowałam się na zakup okien drewnianych w skromniutkim mało znanym warsztacie- miło i cena calkiem całkiem i czas wykonania też ma być super i gwarancję też dają oczywiście- mam nadzieję, że się nie przejadę. Jednak o pomoc proszę w decyzji co do tego czy okno powinno być z sosny selekcjonowanej czy na wczepy. W tym warsztacie cena za jeden i za drugi model jest taka sama. Producent przekonuje mnie do tych na wczepy bo ponoć tak dla okien lepiej mniej będzie drzewo pracować.Jeśli idzie o stronę estetyczną to z zewnątrz okno ma być kryte b. ciemnym brązowym lazurem a wewnętrzną stronę życzymy sobie surową bo nie mamy jeszcze decyzji czym i jak chcemy pokryć.

dobra rada - kantówka lita czyli po całej szerokosci czy wysokości powierzchnia z drewna bez przerw. Łączenia kantówki na mikrowczepy powstają z tzw odpadów produkcyjnych i są stosowane pod tzw w pełni kryjący lakier powierzchniowy. Kantówka łączona na mikrowczepy powinna być tańsza od litej powierzchniowo z prostej przyczyny, że za odpad z jakiego powstaje ktos już zapłacił przy poprzedniej realizacji.

Stabilność kantówki wynika przede wszystkim z jej budowy warstwowej w grubości - naprężenia się kompensują dzięki jej 3 warstwowej budowie. Obie warstwy zewnętrzne kantówki winny być lewe a środek prawy.

Z tym odpadem to mocno przesadzasz. Jednak jest w tym jakaś część prawdy bo niewielka część tarcicy nadaje się na klejonkę litą. Większa część ma szereg wad (sęki, itp.), które trzeba usuwać i łączyć drewno na miniwczepy. Klejonka "lita" ma zresztą tylko zewnętrzne warstwy lite a środkową na miniwczepach.

Prawdą jest natomiast, że miniwczepy dodają klejonce sztywności i stabilności więc technicznie "sosna na miniwczepy" jest lepsza. Estetycznie gorsza. Cenowo tańsza. Pod lazurę bym tego nie dał a nawet pod kolorem kryjącym należy się liczyć z widocznością łączeń.

w firmach produkujących 2-3 tysie okien miesięcznie ilosciowo odpad jest olbrzymi. Aczkolwiek rzeczywiście produkuje się specjalną kantówkę łączoną na mikrowczepy ale długosci odcinków muszą mieć minimalną wartość i w miarę symetryczne podziały - mniej więcej równe odcinki.

Pod lakiery lazurujące to się nie nadaje ale z drugiej strony gusta są różne :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAKOŚĆ jest pojęciem względnym w stolarce otworowej z powodu czynnika ludzkiego, który ma poważny wpływ na produkt na każdym jego etapie.

Pytanie jakie kazdego Klienta powinno nurtować to czy producent jest wiarygodny w temacie reklamacji tzn czy je rozpoznaje sprawiedliwie i w określonym czasie. SPRAWIEDLIWIE czyli czy wykorzystuje niewiedzę Klienta o produkcie na swoją korzyść czy nie. Bo skąd taki Kowalski z Nowakiem mają się znać na profilach pvc, szkle budowlanym, okuciach, żarówkach xenonowych, lotach na Marsa, czy nawigacji ( wsiadając do samolotu zakładamy, że dolecimy do celu 8) )

 

Dla normalnego człowieka jest zrozumiałym, że ludzie mogą się mylić ale nie jest zrozumiałym, że nie potrafią się do tego przyznać :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dorzuciłbym jeszcze by naświetle miało słupki pionowe będące przedłużeniem podziału drzwi

sa tacy co upierają się przy jednej tafli - wiec proponuje się nie upierać :)

 

Będzie właśnie tak jak piszesz. Wodzu prowadź!!

Jareko i bwojtek - dzięki.

:D

I ja dodam jeszcze że wybór MS`ów też jest bardzo dobry! Co nie znaczy że na pewno najlepszy, chociaż miałbym problem uzasadnić tezę, dlaczego okna np. Weletu są lepsze :D

Przy takim rozsądnym podejściu do konstrukcji i wyborze dobrego producenta jak zawsze - zostaje jeszcze wybór dobrego sprzedawcy. Tu też warto sprawdzić i ppytać o referencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dodam jeszcze że wybór MS`ów też jest bardzo dobry! Co nie znaczy że na pewno najlepszy, chociaż miałbym problem uzasadnić tezę, dlaczego okna np. Weletu są lepsze :D

Przy takim rozsądnym podejściu do konstrukcji i wyborze dobrego producenta jak zawsze - zostaje jeszcze wybór dobrego sprzedawcy. Tu też warto sprawdzić i ppytać o referencje.

 

Sprzedawca - firma Pasja z BB z poleceniem od znajomego. Jako pierwsi zauważyli, że przy tak dużej wysokości muszę mieć nieruchome naświetle i od razu konsultowali to z konstruktorem. Reszta - raczej twierdziła że się nie da. Ogólnie (na razie) obsługa najlepsza ze wszystkich testowanych firm.

Raczej zdecyduję się dokupić tzw. wzmocnienia termo - 10% dopłaty czyli w moim przypadku 1400 zł. Jeszcze mogę wziąć szyby z U=0,6, za które dopłacę 2500, ale czytałem kilka niezbyt pochlebnych uwag na ten temat - że gaz ucieknie, że długi okres zwrotu, niestety nie mogę tego teraz znaleźć w morzu wiadomości o oknach.

 

Co o tym myślicie drodzy Fachowcy?

 

Dom staram się wybudować dość ciepły - max 30 +15 styro, podłoga 10 styro, poddasze 15 + 5 wełny, choć już zaczynam żałować że nie dałem więcej, dodatkowo reku.

 

 

I taka uwaga na koniec: Będę miał okleiny drewnopodobne z obu stron różne - z zewnątrz ciemne (maccore - bo lepiej pasuje do elewacji, a w środku jaśniejsze - daglezja letnia. Byłem już zdecydowany na firmę ALDO z Cieszyna (profile Trocal) bo gość który mi stawia chatę ma u nich duże rabaty i cenowo wychodziło około 4 tys taniej, ale w ostatniej chwili doczytałem że będą oklejać biały profil :evil: !!!!

Wyobrażacie sobie? Nie dość że długo z moją Szefową Która Się na Wszystkim Zna zastanawialiśmy się czy 2 różne kolory to nie za dużo szczęścia, to jeszcze między nimi biały! Okno czy drzwi tarasowe w końcu czasami będą otwarte :D

Warto przeczytać 3 razy zanim się coś podpisze.

 

Pozdrawiam

 

Marik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mogę wziąć szyby z U=0,6, za które dopłacę 2500, ale czytałem kilka niezbyt pochlebnych uwag na ten temat - że gaz ucieknie, że długi okres zwrotu, niestety nie mogę tego teraz znaleźć w morzu wiadomości o oknach.

Z tym gazem to jakieś bzdury rozpowiadane przez sprzedawców nie posiadających w ofercie takich szyb. Co do czasu zwrotu to prawda, że rozkłada się to na wiele lat. Ale skoro planujesz ciepły dom, do tego inwestujesz w reku to inwestycja w ciepłe okna jest jak najbardziej słuszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha, 3 kolory? No to jeszcze dla jakiegoś innego gustu by wystarczyło tego "szczęścia".

Polecenie znajomych? jest ok! Często dalsze szukanie powoduje tylko niepotrzebny zamęt. W razie wątpliwości zawsze możesz jeszcze zadzwonić do fabryki (do działu obsługi Klienta czy też "na kuchnię" - do serwisu) i zapytać o opinię by wykluczyć niesolidnych partnerów - tacy też niestety działają nawet pod najlepszym logo.

 

Oczywiście taka wysoka konstrukcja jest poza ogólnymi normami dla skrzydła, ale naświetle.. sorry, będę złośliwy - tu nie trzeba konsultacji z technologiem bo jest to sprawa oczywista że to dobre i bardzo funkcjonalne rozwiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mogę wziąć szyby z U=0,6, za które dopłacę 2500, ale czytałem kilka niezbyt pochlebnych uwag na ten temat - że gaz ucieknie, że długi okres zwrotu, niestety nie mogę tego teraz znaleźć w morzu wiadomości o oknach.

Z tym gazem to jakieś bzdury rozpowiadane przez sprzedawców nie posiadających w ofercie takich szyb. Co do czasu zwrotu to prawda, że rozkłada się to na wiele lat. Ale skoro planujesz ciepły dom, do tego inwestujesz w reku to inwestycja w ciepłe okna jest jak najbardziej słuszna.

\

Kiedyś, kiedyś pewna firma miała w standardzie szyby k1,3 bez argonu i jej sprzedawcy by się "uwiarygodnić" mówili takie rzeczy że gaz ucieknie. Jak widać echa pozostały.

Więc i teraz szyby U 1,1 byłyby bezsensowne i ci sceptycy podważający sens zastosowania lepszych szyb powinni oferować nadal tamte stare pakiety bez argonu... Bo jak to? Sprzedają okna z szybami 1,1 z których gaz ucieknie?

Kolejne nieprawdziwe informacje wymyślane na poczekaniu byleby pozyskać Klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Kolejne nieprawdziwe informacje wymyślane na poczekaniu byleby pozyskać Klienta.
najlepszy tekst jaki kiedykolwiek słyszałem dokładnie "tłumaczył" ci się dzieje z gazem

No bo wie Pan, szyba to piasek i miedzy tymi ziarenkami piasku gaz się przeciśnie - góra rok i po gazie w szybie

Myślałem ze się posikam ze śmiechu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mogę wziąć szyby z U=0,6, za które dopłacę 2500, ale czytałem kilka niezbyt pochlebnych uwag na ten temat - że gaz ucieknie, że długi okres zwrotu, niestety nie mogę tego teraz znaleźć w morzu wiadomości o oknach.

Z tym gazem to jakieś bzdury rozpowiadane przez sprzedawców nie posiadających w ofercie takich szyb. Co do czasu zwrotu to prawda, że rozkłada się to na wiele lat. Ale skoro planujesz ciepły dom, do tego inwestujesz w reku to inwestycja w ciepłe okna jest jak najbardziej słuszna.

STOPĘ ZWROTU ogrzewania GAZEM to nalezy liczyć w jego kosztach +100% w skali 3 lat. IVAN nie będzie się patyczkował , szczególnie po wybudowaniu północnej rury :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówił Pawlak (Kaźmirz): "Mądrego to i dobrze posłuchać". Dzięki za wszystkie opinie - decyzja zapadła - szybka 0,6 też będzie. W końcu żona chce: "dom nieduży , ale przestronny, energooszczędny, z dobrych materiałów ale tani w budowie". Czego się nie robi dla ukochanej :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak trochę obok wątku i z żalem, ale stało się. Pierwszą poważną ofiarą cięć kosztów w sektorze okiennym jest legenda rynku okien z PVC firma OKFENS z Czeladzi.

 

OKFENS do dnia 12 marca 2009 przyjmować będzie jeszcze zamówienia na okna od swoich partnerów handlowych i zamierza je zrealizować do dnia 30 marca 2009. Po tej dacie OKFENS zaprzestaje produkcji okien.

 

Wszystkich, którzy znają od lat branżę dopadła pewnie lekka zaduma, bo znika firma, od której właściwie wszystko się zaczęło. Jeszcze pod nazwą ERG, w 1974 firma rozpoczęła produkcję pierwszych polskich okien z PVC w nieistniejącym już systemie POLTROCAL, później przyszedł okres równie znanej i popularnej PANORAMY, a po przejęciu przez Saint-Gobain era systemów AURA.

 

Może właśnie urok i legenda marki sprawią, że jednak OKFENS i AURA nie znikną całkowicie z rynku, a znajdzie się odpowiedni inwestor zainteresowany przejęciem zakładu w Czeladzi i kontynuacją działalności. Oby tak było. Tego życzę dobrej marce i związanym z nią pracownikom.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym wszystkim co innego zaczyna być smutne - znam firmy które wogóle nie powinny istnieć na rynku a maja się niestety dobrze by nie powiedzieć ze coraz lepiej - oferując wyroby oknopodobne - jak wyrób czekoladopodobny za komuny - niby czekolada gdyż wygląda tak samo, ale obok prawdziwej czekolady nawet nie leżała

Firmy dobre, z tradycja, produkujące dobre wyroby z rożnych powodów plajtują - nie zawsze winne jest złe zarządzanie.

Ale cóż... samo życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...