Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Chciałbym pomóc, ale nie jestem ze Szczecina.

Aż mnie samemu zdziwiło, czemu dopiero dzisiaj wpadłem na to, aby obliczyć współczynnik U dla moich obecnych okien.

Sa to typowe drewniane okna z Włoszczowej, dwuczęściowe - skręcane śrubami z szybami chyba 3 mm.

Włączyłem sobie program Kan OZC4 i zasymulowałem przegrodę : szyba okienna 3 mm + warstwa powierza 3,5 cm niewentylowana , słabo wentylowana i wentylowana + szyba okienna 3 mm.

Do tego futryna drewniana z drzewa sosnowego ze słojami wzdłuż.

I sie okazało, że to żre energie jak głupie :-).

Dla futryny 7 cm szerokiej U wyszło - 2,479 W/m2*k

dla szyby z wartwą powietrza niewentylowaną - 2.797 W/m2*k

----/-----/-----/-- słabo wentylowaną - 3.738 W/m2*k

----/-----/-----/-- wentylowaną - 3.791 W/m2*k

U mnie w domu te okna są niby szczelne, szpary jednak widać między połówkami. W pracy mamy podobne okna, ale z nawierconymi otworami i tam powietrze przetrzeń międzyokienną wentyluje skutecznie, bo okna nie są zaparowane nigdy. Jednocześnie jednak widać ile energii przez nie ucieka na zewnątrz !!!

Jak sie zestawi te dane z wartościami typowymi dla współczesnych okien 5 komorowych - 1.5 W/m2*k - dla futryn i 1.0 W/m2*k - dla szyb, to robi wrażenie.

Takie okienko średnio bedzie miało jakieś 1,30 - 1,35 W/m2*k i to jest minimum 100 % oszczędniej na 1 m2 powierzchni okna.

Przy dużek powierzchni przeszklenia, wymiana starych okien w domach wolnostojących aż sie prosi. Finansowy zwrot inwestycji wcale nie musi być długi, a inne zalety ma sie od razu.

W bloku mieszkalnym CO z reguły jest płacone od m2 powierzchni, dlatego pozytyw może nie być widoczny od razu, ale w okresie dwóch sezonów grzewczych z pewnością różnica będzie widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym pomóc, ale nie jestem ze Szczecina.

Aż mnie samemu zdziwiło, czemu dopiero dzisiaj wpadłem na to, aby obliczyć współczynnik U dla moich obecnych okien.

Sa to typowe drewniane okna z Włoszczowej, dwuczęściowe - skręcane śrubami z szybami chyba 3 mm.

Włączyłem sobie program Kan OZC4 i zasymulowałem przegrodę : szyba okienna 3 mm + warstwa powierza 3,5 cm niewentylowana , słabo wentylowana i wentylowana + szyba okienna 3 mm.

Do tego futryna drewniana z drzewa sosnowego ze słojami wzdłuż.

I sie okazało, że to żre energie jak głupie :-).

Dla futryny 7 cm szerokiej U wyszło - 2,479 W/m2*k

dla szyby z wartwą powietrza niewentylowaną - 2.797 W/m2*k

----/-----/-----/-- słabo wentylowaną - 3.738 W/m2*k

----/-----/-----/-- wentylowaną - 3.791 W/m2*k

U mnie w domu te okna są niby szczelne, szpary jednak widać między połówkami. W pracy mamy podobne okna, ale z nawierconymi otworami i tam powietrze przetrzeń międzyokienną wentyluje skutecznie, bo okna nie są zaparowane nigdy. Jednocześnie jednak widać ile energii przez nie ucieka na zewnątrz !!!

Jak sie zestawi te dane z wartościami typowymi dla współczesnych okien 5 komorowych - 1.5 W/m2*k - dla futryn i 1.0 W/m2*k - dla szyb, to robi wrażenie.

Takie okienko średnio bedzie miało jakieś 1,30 - 1,35 W/m2*k i to jest minimum 100 % oszczędniej na 1 m2 powierzchni okna.

Przy dużek powierzchni przeszklenia, wymiana starych okien w domach wolnostojących aż sie prosi. Finansowy zwrot inwestycji wcale nie musi być długi, a inne zalety ma sie od razu.

W bloku mieszkalnym CO z reguły jest płacone od m2 powierzchni, dlatego pozytyw może nie być widoczny od razu, ale w okresie dwóch sezonów grzewczych z pewnością różnica będzie widoczna.

cieszę się, że zrozumiałeś a teraz policz różnicę pomiędzy oknem pvc 3 komorowym grubość 68 nn z szybą U=1,1 Wxm2K a oknem pvc 6 komorowy grubości 82 mm szybą U =0,6 W/m2xK :roll:

 

Stopę zwrotu kosztów różnicy cenowej pomiędzy oknem na profilu 3 komorowym z szybą 1,1 a 6 komorowym z szybą 0,6 wyznaczaj przy kosztach gazu w skali 10 lat +100% od cen na dzień dzisiejszy.

Gwarantuję rewelacyjne wyniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopka mówi wszystko, ale niepotrzebnie się irytujesz. Nie ma powodu, abym do mieszkania na 7 piętrze w bloku, kupował drewniane okna za mnóstwo pieniędzy. Ładne okna PVC w zupełności zaspokoja moj zmysł estetyczny i techniczne potrzeby.

Ja zresztą nie zamierzam zajmować się tym tematem więcej niż to bedzie konieczne, czyli do momentu wyboru okien i ich montażu.

Ty zaś Charlie zawsze możesz porównać moje wyliczenia ze współczesnymi oknami drewnianymi i też znajdziesz dla siebie dobre argumenty do propagowania okien drewnianych - jestem tego pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ważnym elementem jest MONTAŻ - źle wykonany sprawi olbrzymi problem. Należy pamiętać aby przynajmniej raz w roku ( na wiosnę ) okna czy drzwi przejrzeć - przesmarować, wyregulować. Każda porządna firma powinna mieć w ofercie tzw serwis posprzedażowy.

Coraz więcej zdarza się uszkodzeń okien z powodu braku ich konserwowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie, piękne to co piszesz ale... ale cóż z tego ze mam taka opcje w ofercie skoro klienci.... a zresztą co tu gadać

Raz do roku wydać piec stów i mieć gwarancje ze okna będą funkcjonować prawidłowo i w razie jakby co nie będzie kłopotów z reklamacja bo się o konserwacji zapomniało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejsze systemy okien i drzwi WYMAGAJĄ profesjonalnej konserwacji bowiem są to konstrukcje dosyć skomplikowane.

Laik nie jest w stanie wyregulować skrzydeł czy nawet nasmarować w odpowiednich miejscach okucia.

To nie to samo co dotychczasowe konstrukcje, których prostota umożliwiała NAWET Kobietom ich konserwację :p

Niestety, ale w zasadzie większość nowoczesnych urządzeń nas otaczających wymaga podejścia specjalisty.

Co tam o oknach - konia z rzędem temu co sam wymieni żarówkę przedniej lampy w Renault Scenic :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... konia z rzędem temu co sam wymieni żarówkę przedniej lampy w Renault Scenic :roll:
eeeetam, spróbuj to zrobić w Mitsubishi Endeavor - pomijam już fakt ze takiej żarówki w żadnym sklepie nie kupisz :( chyba ze za Wielka Wodą

A co klientówi - spokojnie, wszystko potrafią jak chcą i kasę maja w kieszeni ale.... ale przeważnie zapominają o rozwórkach i kiszka :( kasa i tak poleci za naprawdę - a wystarczy konserwować

Poczytaj niektóre posty w rożnych watkach - 300 - 500 zeta to kasa o która walczyć trzeba rencami i nogami :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem nowym forumowiczem, nowym inwestorem, czytam te posty od paru godzin i mam totalny zamęt w głowie. W tym tyg musze podjac decyzje w sprawie okien, waham sie pomiedzy Schuco a Salamander, system 3 szybowy.

za Schuco przemawia:

1. szersza grubosc calego okna 4X16X4X16X4 a wiec cieplejsze, Abatex daje 4X14X4X14X4, czy moglby sie kto wypowiedziec czy te parametry istotnie wplywaja na zmianę pzenikalnoosci ciepla w oknie? Schuco daje 0.6, Abatex tez twierdzi, ze mimo cienszej ramy w srodku ich okna maja certyfikaty na taka sama przenikalnosc...

2. oferuja mi okna balkonowe, a mam ich 5, bez poprzeczki, wyglada to ladniej i swadczy o wiekszej trwalosci profilu (dobrze mysle?)

3. mają delikatniejsze zgrzewy na rogach, to chyba i za pare lat jest wieksza gwarancja, ze mi drewnoimitujaca nakladka zlazic nie bedzie

 

za Salamander:

1. ich okna po prostu bardziej mi sie podobaja, maja ladniejsze profile

2. firma sprawia wrazenie sollidnej, a jak jest naprawde moze ktos wie? Abatex

3. No i cos co mnie przekonuje, nie wiem czy slusznie: daja 3 uszczelki w oknie, Schuco ma dwie. Ale doprawdy nie wiem czy ma to az tak istotne znaczenie??

 

HEEElP!!!

Pozdrawiam

Agnieszka z Łodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

mam wieki dla mnie problem, ponieważ w ost. tygodniu chodziłam od sprzedawcy do sprzedawcy i można zwarjować.:(

okna są w wymiarach h=1360 na 900- parter a na piętrze h=11120 na 820

Już nie wiem czym powinnam się kierować przy wyborze, chcę by miały szproszy 26mm kolor biały, lekko okrągłąm rame, bo kanciasta nie zabardzo pasuje do starego stylu, a w takim chciałabym ten dom zostawić.

nakorzystniej wycenyli mi typ THYSSEN ELITE ARCADE 5kom. okucia UR STANDARD.

 

Jestem z okolic Jeleniej Góry woj. dolnośląskie i zależy mi na niewysokiej cenie i dobrej jakości,bo przy tym starym budownictwie same są niespodzianki- dodatkowe koszta. Nie chcę przepłacić za okna za to, że jestem zielona. Ponieważ jest to dla mnie spory wydatek a okien jest prawie 30szt.

 

 

Podkreślić muszę, że jest tu spory wybór firm z zajmujących sie sprzedarzą okien. Prosze o pomoc. Czy te okna są dobre dla starego domu i czy przetrwają lata. sprzedawca strasznie zachwalał okucia krytykując veke z roto,i mówią że te są z okuciami winhhausa a ja osobiście nie wiem o co w tym wszystkim chodzi:(((

 

Chciałabym mieć ładne i niedrogie okna, ale bezpieczne, które znoszą dobrze upały i ostre zimy, z którymi będzie bezpiecznie na parterze, czy ten model będzie zaparowywał w srodku? mam wiele znaków??

 

Proszę o porade jaki model/profit szukac powinnam czy do jakiej firmy się udać na moim terenie?

 

Pozdrawiam serdecznie

Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie stary stylowy dom i okna PCV to lekki mezalians no ale to twoja decyzja (zakładam, że nie jest potrzebna decyzja konserwatora).

Jak nie masz pojęcia o oknach to może lepiej skupić się na uznanych ogólnopolskich producentach? Jest to zawsze potencjalnie mniejsze ryzyko trafienia bubla.

Jeżeli chodzi o parowanie szyb to w starym domu trzeba od razu zamontować nawiewniki. By zmniejszyć skalę tego problemu warto też zainteresować się 2-komorowymi wkładami szybowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to, że będą plastiki w niczym nie psuje harmonii tego domu, tym bardziej,że będą bardzo podobie się prezentować co obecne stare okna,

 

Prosze o pomoc czy typ TYSSEN ELITE szklenie 4/16/4 k=1,0 są dobrym nateriałem czy okna Veki są lepsze niż powyższy model??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedawca strasznie zachwalał okucia krytykując veke z roto,i mówią że te są z okuciami winhhausa a ja osobiście nie wiem o co w tym wszystkim chodzi:(((

Wg mnie takiego sprzedawcę powinno się od razu skreślić.

Handlowcy zwykle zachwalają to co sprzedają, ale już mówić źle o tym czego się nie ma..niewypada.

Może jego krytyka była delikatna i nie taka ocywista a Ty to tak źle odebrałaś?

Osobiście znam okna produkowane z VEKI, wyposażone w okucia Roto i w zalezności od oczekiwań mógłbym ich polecić.

Ale polecę nie tyle ich VEKĘ+ROTO, a Producenta który je wykonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...