Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Zorba, jeśli masz kuchnie otwartą na salon, to powietrze do kuchni doprowadzisz pośrednio ( z nawiewników z salonu). U mnie kuchnia elektryczna i wyciąg pracujący w obiegu zamkniętym. Kratka wentylacyjna o zmiennym przekroju, uzależnionym od wilgotności powietrza. Tak mam w projekcie.

W łazience też nie mam nawiewników - zakłócałyby pracę tych w sypialniach. Tu podobne rozwiązanie: nawiew pośredni (otwory w drzwiach na dole).

Finlndia, jak to jest z tą szczelnością? Nie łapię: jak okno z nawiewnikiem może być szczelne. Przecież po to jest ten nawiewnik, żeby przez nieszczelność to powietrze do pomieszczenia się dostało. Nie?

Może chodzi tylko o jakość uszczelek.

A jak myślicie, montaż szyb dwukomorowych w profilach 70mm jest O.K., czy brać szerszy profil (albo jednokomorowe w 70mm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Okna mają być szczelne (czyli Producent nie powinien ich rozczelniać fabrycznie, np. przez zamianę części uszczelki) a przepisy nakazują nam w tym szczelnym oknie zrobić dziurę..

Paradoks?

Może trochę jest w tym lobbingu producentów nawiewników?

A tak poważnie - duża część Inwestycji ma w dzisiejszych czasach wentylację mechaniczną która także jest uważana za urządzenie nawiewne (przynajmniej ja tak interpretuję te zapisy). A wentylacja mechaniczna w przeciwieństwie do grawitacyjnej nie potrzebuje już nawiewników czy rozszczelnień w oknach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Okna mają być szczelne (czyli Producent nie powinien ich rozczelniać fabrycznie, np. przez zamianę części uszczelki) a przepisy nakazują nam w tym szczelnym oknie zrobić dziurę..

Chyba czytałeś te same (nieistniejące) przepisy co pchelek skoro wyczytałeś, że musisz umieścić w oknie nawiewnik.

Więcej rzetelności i precyzji panowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chałupka posiada wentylację grawitacyjną, to dostarczanie do niej powietrza przez okna zrobiło się od 01.01.2009 jeszcze bardziej skomplikowane niż było.

 

Do wszystkich budynków wznoszonych na podstawie decyzji i pozwoleń na budowę wydanych przed 01.01.2009 obowiązują stare przepisy dotyczące infiltracji powietrza przez okno, a do budynków dla których decyzję lub pozwolenie wydano po 01.01.2009 obowiązują nowe przepisy o infiltracji powietrza.

 

Sprawcą zamieszania jest ..., a jakże Pan Minister Infrastruktury, który swą łaskawą ręką raczyłbył ( czas zaprzeszły ) podpisać w dniu 17 grudnia 2008 roku Rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Tu cytat z łaskawego Pana Ministra i jego rozporządzenia:

 

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 201, poz. 1238), po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:

 

„§ 1a. Do budynków, wobec których przed dniem wejścia w życie niniejszego

rozporządzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna

decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został złożony wniosek o wydanie takich decyzji, stosuje się przepisy dotychczasowe.”

 

Jak sądzę cytat nie wpłynie na stanowiska stron w kwestii infiltracji powietrza i pozostaną one na tym forum jak zwykle nieuzgodnione, a adwersarze gotowi do dalszej wymiany poglądów. :D

 

Moim skromnym konsumenckim zdaniem, aktualnie co najmniej nierozsądnym jest kupowanie okien, które nie posiadają wodoszczelności w klasie E 900 i przepuszczalności powietrza w klasie 4.

 

Powyższe, to też odpowiedź na wcześniej pojawiający się wątek uszczelkowy.

 

Uszczelki z TPE łączone z kształtownikiem w procesie koekstruzji (Deceuninck) lub postekstruzji są elementem raczej niewymiennym. Wychodzi zatem, że

mały + dla starego dobrego EPDM-u (Veka) :D, który można już wykonywać w kolorach bez szkody dla właściwości eksploatacyjnych tworzywa :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Okna mają być szczelne (czyli Producent nie powinien ich rozczelniać fabrycznie, np. przez zamianę części uszczelki) a przepisy nakazują nam w tym szczelnym oknie zrobić dziurę..

Chyba czytałeś te same (nieistniejące) przepisy co pchelek skoro wyczytałeś, że musisz umieścić w oknie nawiewnik.

Więcej rzetelności i precyzji panowie!

Wojtek, źle mnie zrozumiałeś. Mówiąc w oknie uprościłem sprawę dla potrzeb trochę żartobliwie postawionej tezy o lobbingu. Gdybyś nie szukał w moich słowach błędów a raczej kierunku mojego przekazu to wydaje mi się, że nie formulowałbyś takich zarzutów.

Ale zgoda - wypowiedziałem się nie dość precyzyjnie, bo dobrze wiem że nawiewnik nie musi być w oknie i poniekąd można to odczytać z dalszej części mojej wypowiedzi.

Z drugiej strony.. jak my nie damy nawiewnika w takim oknie to wyobrażacie sobie kto go później zamontuje w ścianie? Na dalszym etapie budowy nie widzę chętnych ani bardziej poczuwających się do sprawy nawiewnika. Mówienie o nawiewniku w ścianie to pobożne życzenie, taka forma odepchnięcia tematu od siebie.

 

A nawiązując do jasności przekazu: wczoraj dostałem smsa: " Masz samochód ..." Już uwierzyłem, a to była tylko reklama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa E 900.

Dobre sobie.

Na ok 2000 przebadanych okien przez ok 5 lat mielismy zaledwie kilka takich przypadkow.

To bardzo wysoka szczelnosc w oknach drewnianych nieosiagalna w PVc osiagalna tylko przy oknach jednoskrzydlowych.

Taka szczelnosc w naszych warunkach to zbytek i luksus.

300 pa jest juz wystarczajace.

4 klasa przepuszczalnosci powietrza - to juz czesciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiewniki musza byc w oknach gdzie jest wentylacja grawitacyjna

Nie kompromituj się człowieku i przeczytaj obowiązujące przepisy! Nikt mnie nie zmusi do zainstalowania jakiegokolwiek nawiewnika w oknie jeżeli tego nie będę chciał. Cały czas też czekam na podanie przepisu, który obowiązkowo (twoja wypowiedź to sugerowała) każe instalować nawiewnik w kuchni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej cytat ze strony Aereco i link:

 

Czy mogę umieścić nawiewniki w kuchni?

 

Polskie przepisy nakazują takie rozwiązanie w każdym wypadku. Jednak jeśli w kuchni nie ma piecyków lub kuchenek gazowych zalecane jest umieszczenie na przewodzie wentylacyjnym kratki wyciągowej bez umieszczania nawiewników tak aby nie zakłócały pracy nawiewników z innych pomieszczeń. Jedynie w przypadku małych mieszkań 1,2 pokojwych nawiewnik w kuchni jest zalecany do montażu.

 

 

http://www.aereco.com.pl/faq.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa E 900.

Dobre sobie.

Na ok 2000 przebadanych okien przez ok 5 lat mielismy zaledwie kilka takich przypadkow.

To bardzo wysoka szczelnosc w oknach drewnianych nieosiagalna w PVc osiagalna tylko przy oknach jednoskrzydlowych.

Taka szczelnosc w naszych warunkach to zbytek i luksus.

300 pa jest juz wystarczajace.

4 klasa przepuszczalnosci powietrza - to juz czesciej.

 

Pozwolę niezgodzić się z Twoim pojęciem luksusu.

 

Wodoszczelność okna w klasie 7A (wystarczającej wg Ciebie) oznacza ni mniej ni więcej, że okno zacznie przepuszczać wodę opadową do wnętrza konstrukcji przy powiewach wiatru wiejącego z prędkością ok. 80 km/h.

 

Klasa E 900 to odpowiednik wiatru wiejącego z prędkością ok. 135 km/h.

 

Nie chcę się targować :D, ale dla mnie absolutne minimum to klasa 9A czyli 600Pa (112 km/h).

 

Jeśli ktoś mieszka na górce, w wysokim budynku lub buduje dom w otwartym terenie po prostu warto zwrócić uwagę na siłę parcia wiatru w czasie ulewnych deszczów i na właściwości okna w zakresie wodoszczelności konstrukcji. Wybór jak zwykle należy do inwestorów.

 

Co do wyników badań? Okna bada nie tylko ITB, ale i inne notyfikowane laboratoria, a osobiście widziałem już wiele badań wielodzielnych konstrukcji okiennych z klasami wodoszczelności Exxx czasem zdecydowanie powyżej E900. Część z nich jest już nawet opublikowana na internetowych stronach firm.

 

Moim zdaniem jeśli firma publikuje takie wyniki badań, to mogę ich wymagać od zamawianych w tej firmie okien. Najlepiej wpisać to w umowę. W ogóle najlepiej w umowie wpisać wszelkie klasy pożądanych właściwości zamawianych okien. Warto wpisać jak najbardziej szczegółową charakterystykę techniczną zamawianych okien w zakresie ich właściwości, bo to jedyne mierzalne i w miarę obiektywne kryteria ich oceny. To tak przy okazji bo ktoś z czytelników pytał co warto wpisać do umowy.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - co okno to inny wynik - woda to jest tak paskudna ze wejdzie dolem i gora siknie - nie ma na to sily - wystarczy ciut slabiej zawias ustawiony - wieksza szczelinka w narozu i sika -

Co do wiatru 80 km/godz - to przyznasz ze to duzy wiatr. Wystaw glowe z samochodu przy tej predkosci :)))))))))))))))))))))

Ponadto w badaniu deszcz natryskiwany jest poziomo na okna [z tryskaczy] - a kiedy Ty widziales deszcz padajacy poziomo :)))))))))))))))))

- ponadto okna maja okapy, nadproza - to zabezpiecza od przeciekow - woda to wcieka wtedy jak sa pozatykane odwodnienia. Czasami spod slupkow ruchomych - bo to jest najbardziej narazone.

Dramat jest jak woda wcieka w komory profili. Lod wtedy potrafi byc cudny na ramach w mieszkaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiewniki musza byc w oknach gdzie jest wentylacja grawitacyjna

Nie kompromituj się człowieku i przeczytaj obowiązujące przepisy! Nikt mnie nie zmusi do zainstalowania jakiegokolwiek nawiewnika w oknie jeżeli tego nie będę chciał. Cały czas też czekam na podanie przepisu, który obowiązkowo (twoja wypowiedź to sugerowała) każe instalować nawiewnik w kuchni!

bwojtku - wyluzuj.

Niestety zgodnie z nowelizacja prawa od 1 stycznia br nawietrzaki (bądź wycięte uszczelki) muszą być i basta (zresztą już od kilku lat standardowo stosowane są na wszelkiego rodzaju dużych inwestycjach - to ze później użytkownicy je nagminnie zaklejają bądź demontują to zupełnie inna bajka) - poszperaj w sieci - znajdziesz odpowiedni paragraf, mnie się szukać nie chce, tym samym zlikwidowano furtkę z 1998 kiedy to za element do wentylacji uznano także rozszczelnienie - teraz ono ma się nijak do obowiązujących przepisów. Wyjątkiem sa domy z wentylacja mechaniczna - tu przymusu stosowania nawietrzaków nie ma

 

Co do kuchni już padła odpowiedz i ciągnąć tematu nie ma sensu

Wybacz, ale tylko osoba bez wyobraźni pominie nawietrzak (czy zetke) w tym pomieszczeniu przy kuchni gazowej, lub jak to w starszym budownictwie jeszcze bywało, z piecykami gazowymi do CWU umieszczonych w kuchni czy tez zaktyje nawietrzak ścienny nagminnie stosowany w teraźniejszym budownictwie w kuchniach by mieć CO i CWU (choćby dwa osiedla w Piasecznie majce takie rozwiązania, czy budynki wielorodzinne w Niemczech gdzie od dziesięcioleci takie rozwiązanie jest stosowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co chodzi Wojtkowi, że nie musi to być nawietrzak okienny

§ 155 ust. 3

W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż

wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza

zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić

przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w

innych czesciach przegród zewnetrznych.”;

Natomiast wycięte uszczelki już chyba nie obowiązują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycieta uszczelka nie jest elementem nawiewnym. Wycieta uszczelka nie zapewni wymaganego naplywu powietrza wentylacyjnego. Dla kuchni jest to 50 m3/godz dla pokoju [osoba niepalaca] 20 m3/godz, dla lazienki 150 m3/godz.

Dlatego w kuchni musza byc nawieniki - wynik toi z przepisow o wentylacji.

jak to sie zrobi to inna sprawa - nawiewnik w okien, poza oknem[ to jest rzadko stoowane].

Trudno robic dziury w trojwarstwowych scianach - kiedys takie dziury byly pod oknem kuchni - ale to zamierzchle czasy.

Nie ma tez okien z wycietymi uszczelkam - przeplyw powietrza przez takie okno wynosi nie wiecej niz 7-10 m3/godz.i.

Nawietrzaki to zarowno nawiewniki jak i inne elementy - np Regel-air [tych muci byc kilka]

Koniec dyskusji - i prosze o troche uprzejmosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że Jezier sprawdził u źródła :wink:

Wycinanie uszczelek w oknach nie miało zastąpić nawiewników lecz spowodować by okno spełniało wymagania dotyczące infiltracji powietrza. Od tego roku zmieniono normy infiltracji powietrza przez okno i wycinanie uszczelek jest niepotrzebne a wręcz niewskazane bo okno przestanie spełniać wymagane parametry.

Dlatego w kuchni musza byc nawieniki - wynik toi z przepisow o wentylacji.

Tu się jednak nie zgodzę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie dopływu powietrza do kuchni z innych pomieszczeń. Jeżeli kuchnia jest otwarta jak to obecnie się często praktykuje to tematu nie ma. Jeżeli do kuchni prowadzą drzwi to powinny być wyposażone w kratkę wentylacyjną, podcięte od dołu itp. tak by zapewnić swobodny przepływ powietrza - najlepiej w takiej ilości jaką sumarycznie zapewniają nawiewniki w pozostałych pomieszczeniach. Dlaczego? Przyjmijmy dla uproszczenia, że w całym domu mamy tylko jedną kratkę wywiewną w przewodzie kominowym i jest ona właśnie w kuchni. Teraz zakładamy nawiewniki w 2 pokojach oraz kuchni. No i teraz przymykamy albo zamykamy drzwi od kuchni... No i co? Powietrze będzie zasysane wyłącznie z nawiewnika w kuchni a 2 pozostałe będą stanowiły wyłącznie atrapę :(

Nawet przy otwartych drzwiach i niewielkim ciągu kominowym (lato) może pojawić się problem z cyrkulacją powietrza bo będzie "szło" po najmniejszej linii oporu.

Podsumowując uważam, że nie powinno być nawiewnika w kuchni i wc (a dokładniej w pomieszczeniach z kratką wywiewną) za to w drzwiach pozostawione przestrzenie wentylacyjne. Także drzwi prowadzące do pomieszczeń z nawiewnikami nie powinny być zupełnie szczelne lecz zapewniać przepływ powietrza na podobnym poziomie co zamontowany w pomieszczeniu nawiewnik.

Chyba teraz wyłożyłem swoje stanowisko jasno i zrozumiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku i z tym chyba nikt nie będzie dyskutował.

Nie wiem tylko czemu Wojtku - dla wspólnego dobra - nie uzupełniles czy tez sprostowałes naszych wypowiedzi a łapałeś nas za słówka? Nie w dyskredytowaniu "konkurencji" widzę sens zaglądania na forum..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...