Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

mahon afrykanski ??????????????

toz to zwykle i powszechne meranti

z mahoniu okien sie nie produkuje - bylyby w cenie po 10 tys sztuka

A tak na marginesie to okna drewniane na ramach 78, 88 czy 98 mm produkuje juz z 15 firm w Polsce.

Ale ten mahon to mnie nurtuje

 

P.S nasz kochany Dobr??plast zszedl na psy i produkuje profie PVC w 3 klasie - tak sobie potem okna z tego sklada. [3 klasa to scianki glowne ponizej 2 mm]

No to wyszło Pchełek ze nie jesteś na bieżąco z ofertą okien :wink:

Kiedy 2 lata temu zabrakło w Europie dobrego meranti niektóre firmy poszukały sposobu na dywersyfikację dostaw surowca (to ostatnio modne pojęcie :wink: ) i ściągnęły z okolic Gabonu :wink: drewno nazywane mahoniem afrykańskim. Mogę to potwierdzić - są robione okna z tego surowca i nie jest aż tak bardzo drogi.

Tyle że mahon afrykański.. to tak ogólne pojęcie.. Jest wiele gatunków tego drewna, ale przywoływane tu to sapelli (wg mojej wiedzy). Parę ładnych lat temu widziałem okno Stolarki Wolomin - z mahoniu afrykańskiego - chyba to było ACAJOU - na szerszą metę się nie przyjęło - było chyba za drogie.

 

A z drugiej strony cieszę się Pchełku że nie spotkałeś wspominianych okien, bo by to znaczyło, że to nie najlepszy materiał na okno :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mahoń rośnie w Afryce

Meranti ( red i white ) rośnie w Azji.

 

Bardziej bym tu się zastanawiał dlaczego niektórzy reklamują MERANTI jako MAHOŃ skoro to nieprawda.

 

To co przede wszystkim determinuje zastosowanie drewna do stolarki otworowej to jego odpowiednia gęstość - minimum 450 !!!

 

Na dzień dzisiejszy istnieją olbrzymie plantacje MERANTI w Azji gdzie w laboratoriach dopracowano się technologii wzrostu drzewa max 8 lat.

Sosna w Polsce musi rosnąć min 80 lat aby nadawała się na DOBRE okno czy drzwi.

Drewno drzew liściastych lepiej nadaje się na wyroby bowiem jest o wiele bardziej stabilniejsze od drewna drzew iglastych.

 

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem "mahoń afrykański" to wieli pic bo nie jest to żaden konkretny gatunek drewna. Jak można oferować jako rewelację "mahoń afrykański" i wciskać pod tą nazwą nie wiadomo co?

 

Mam nadzieję że sie nie mylę - nie jestem botanikiem. Może się okazać że tak właśnie zwyczajowo się mówi na ten gatunek Sapelli ? Nie myślę tu nikogo bronić - ja jestem zdania że "ciemny lud" nie jest taki ciemny i zasługuje by być w pełni informowanym i takie ogólnikowo nazywanie drewna jest chodzeniem na skróty. Nie widzę też w tym żadnego oszustwa - bo w drugą stronę sapelli to także gatunek mahoniu afrykańskiego..

Za to jak twierdzi pewien człowiek w Polsce szalenie nadużywa się słowa "meranti" do gatunków, które nimi nie są i mają kompletnie inne - gorsze właściwości mechaniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardziej bym tu się zastanawiał dlaczego niektórzy reklamują MERANTI jako MAHOŃ skoro to nieprawda.

 

Charlie, to nie jest nieprawda. To jest tylko niewiedza.

 

Mam "kolegę", który aktywnie penetruje "teren" i kreuje się na znawcę okien - także drewnianych. I mówi np. że w oknie drewnianym nie da się wymienić szyby. I zakładam że nie kłamie celowo - on jest (chyba) do tego co mówi przekonany - tylko szkoda że jest w takim błędzie, bo szybę jak najbardziej da się wymienić - ale że trzeba do tego już trochę więcej kwalifikacji to inna sprawa.

Takie "nieścisłości" co do stolarki drewnianej można usłyszeć w firmach nastawionych na sprzedaż PCW - ich temat drewna nie interesuje i powtarzają wyłącznie zasłyszane frazesy.

To też nikogo nie usprawiedliwia... i lepiej by takie firmy w ogóle zaprzestały mówić o drewnie...

 

ufff, to sobie popisałem o drewnianych oknach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego drewniane?

 

Dla mnie tylko PVC. Żadnego malowania, rozsychania i problemów. Na samą myśl, że miałbym je malować co kilka lat dostaję dreszczy. Mam drewniane barierki na tarasach i już mam aż nadto drewna.

 

Od zeszłego roku mam okienka PVC i nigdy w życiu nie zamienił bym ich na drewniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że sie nie mylę - nie jestem botanikiem. Może się okazać że tak właśnie zwyczajowo się mówi na ten gatunek Sapelli ?

Z tego co wiem to nie. Pojęcie "mahoń afrykański" nie jest określeniem żadnego konkretnego gatunku ani nawet rodzaju drewna. Dlatego napisałem, że jest to trochę pic na wodę bo pod takim określeniem można sprzedać wiele gatunków drewna, choćby nadmienione Sapelli ale także Sipo czy Acajou.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Takie "nieścisłości" co do stolarki drewnianej można usłyszeć w firmach nastawionych na sprzedaż PCW - ich temat drewna nie interesuje i powtarzają wyłącznie zasłyszane frazesy....
Niestety masz racje, stad też bardzo rzadko w tym temacie zabieram głos gdyż szpeniem od drewna nie jestem

Ale tez podobne "nieścisłości" słychać po drugiej stronie barykady - odwiecznej wojny miedzy PVC a drewniarzami :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego drewniane?

 

Dla mnie tylko PVC. Żadnego malowania, rozsychania i problemów. Na samą myśl, że miałbym je malować co kilka lat dostaję dreszczy. Mam drewniane barierki na tarasach i już mam aż nadto drewna.

 

Od zeszłego roku mam okienka PVC i nigdy w życiu nie zamienił bym ich na drewniane.

 

a czy myślisz, że pvc nie starzeje się ? Mogę Ci pokazać okna z pvc u mnie w domu po 9 latach normalnego użytkowania (przedmieścia Łodzi ) - daleko odbiegają od moich marzeń i mam problem bo nie wiem jak je odnowić !!!

 

Drewno jest dla bogatych a pvc dla biednych - tak jak mercedes, porsche czy dacia logan bądź fiat seiciento.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno jest dla bogatych a pvc dla biednych - tak jak mercedes, porsche czy dacia logan bądź fiat seiciento.

No tutaj to przegiąłeś zdrowo. Jest to taka sama prawda jak ta, że Niemcy wyrzucają plastiki na śmietnik i montują wyłącznie drewno.

Często okna PCV z bogatym wyposażeniem są droższe lub przynajmniej tak samo drogie jak drewniane więc porównanie drogich samochodów i tanich nie jest dobrą analogią. Prędzej bym powiedział, że są okna PCV dla biednych (albo głupich) z firm typu "D..." jak i do rozgarniętych czy też jak wolisz bogatych.

Sprzedaję PCV, drewno i ALU. Budując dom świadomie wybrałem PCV bo nie uśmiecha mi się malowanie drewna. W zasadzie dla mnie to jedyna istotna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie - aleś przywalił :lol:

Zarówno jeden jak i drugi czy trzeci materiał ma swoje zalety jak i wady

Powiem ci tylko jedno - przyjrzyj się tym oknom drewnianym dla bogatych po 10 latach - może zmienisz zdanie zwłaszcza gdy porównasz do okien PVC w okleinie

Ciekawe jakich argumentów wtedy za drewnem będziesz używał hi hi

I tu bwojtek piknie przytoczył rozpowszechniane i niezgodne z prawda ploty - o Niemcach co wyrzucają plastiki - ja żałuje tylko ze mam tak daleko do zachodniej granicy - miałbym obroty co najmniej dwa razy większe krojąc niemiaszków na PVC

Powiem szczerze Charlie - spodziewałem sie po tobie o wiele więcej obiektywizmu - czyżbyś miał ja punkcie swych okien jakieś kompleksy ;)

A co do Twoich dziewięcioletnich okien w Lodzi - zapraszam do Warszawy, możesz obejrzeć moje, w tej chwili już 19 letnie okna PVC, białe, profil z nie najwyższej półki bo KBE

Wiesz co wystarczy? Wystarczy o nie dbać i myc od czasu do czasu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Takie "nieścisłości" co do stolarki drewnianej można usłyszeć w firmach nastawionych na sprzedaż PCW - ich temat drewna nie interesuje i powtarzają wyłącznie zasłyszane frazesy....
Niestety masz racje, stad też bardzo rzadko w tym temacie zabieram głos gdyż szpeniem od drewna nie jestem

Ale tez podobne "nieścisłości" słychać po drugiej stronie barykady - odwiecznej wojny miedzy PVC a drewniarzami :lol:

To też mogę potwierdzić. Od osób które nie mialy szerszego doczynienia z dobrym tworzywem słyszę czasem takie rzeczy, że aż mi się wierzyć nie chce.

Uprzedzenia i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciagle napotykam w roznych umowach ze okna sa z mahoniu, czasami ktos bardziej przytomny pisze "mahoniu meranti" choc te dwa gatunki z oknami maja tyle wspolnego co nic - potem sa klopoty bo sa przypadki wygrania procesu sadowego.

natomiast ja mam problem z odroznieniem red meranti od meranti zoltego i innych gatunkow zastosowanych w pewnej stolarce.

Ze okien z red meranti jest tam niewiele to juz wiem

ze jest tam zolte meranti to tez juz wiem

ale jest tam gatunek ktorego nikt nie potrafi jednoznacznie okreslic - padaja nazwy - durian, sapelli, badi

A sprawa jest powazna - okna za ponad 300 tys. i sie ..............

Jak tu na forum zamiescic film lub link do filmu to bym go wgral.

Fotki moge znawcom drewna podeslac.

Ostatnio latam jak nietoperz po roznych budowach ogladam baaaaaardzo ciekawe okna i wyjsc z podziwu nie moge jak mozna pieprzyc produkcje.

Zaproszony jestem do Swinoujscia - tam jest siedem budynkow z jakimis feralnymi oknami z drewna - wielgachnymi na cale sciany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat trochę nie na to publiczne forum. Zapytać o te gatunki można u dystrybutora drewna - najlepiej sprawdzic chociaz dwóch, bo czasem ktoś moze nie zechce się przyznać że widzi tam np. okueme (które podobno jest często stosowane jako tani zamiennik meranti).

Moze bezstronna była by któraś katedra na SGGW? Mają tam ćwiczenia przedmiotowe "nauka o drewnie egzotycznym" :)

 

A odnośnie Twojego Pchełku przypadku:

sapelli jest bardzo czerwone (red maranti to przy nim blada twarz), więc tu nie szukałbym rozwiązania.

Żółtawą barwę miało framire, ale z tego co wiem dość szybko pękało w warunkach atmosferycznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurka nie mogę się zdecydować na okna... Przeszukałem forum, poczytałem i dalej nie wiem... Może ktoś pomoże? Zostały mi trzy opcje:

 

1. Oknoplast

- profil: Veka (pięciokomorowy)

- okucia: Maco

- szyba: U=1.0

- klamka Hoppe

- najniższa cena (8500 zł brutto za wszystko z montażem)

- drzwi tarasowe mogą być bez poziomej "poprzeczki"

- przy jednostronnym kolorze zewnętrzna część profilu jest barwiona na brąz

 

2. OknoPlus

- profil: Brugmann AD (pięciokomorowy)

- okucia: Winkhaus

- szyba: U=1.0 z ramką SWISSSPACER

- klamka Hoppe

- w standardzie: stopniowany uchył, jeden grzybek antywłamaniowy w każdej kwaterze, blokada obrotu klamki, zatrzask w drzwiach balkonowych

- możliwość wyboru listwy przyszybowej (prosta, ozdobna, zaokrąglona)

- cena średnia (9300 zł brutto za wszystko z montażem)

- możliwość wstawienia pakietu trójszybowego (U=0,7) za dodatkowe 600 zł dopłaty

- drzwi tarasowe muszą być z poziomą "poprzeczką"

- przy jednostronnym kolorze zewnętrzna część profilu jest barwiona na brąz

 

3. Eurocolor

- profil: Rehau (pięciokomorowy)

- okucia: Roto NT

- szyba: U=1.0 z ramką SuperSpacer (ponoć dużo lepsza od wszystkich innych "ciepłych ramek")

- klamka Secustic

- w standardzie: stopniowany uchył, dwa grzybki antywłamaniowe w każdej kwaterze

- cena najwyższa (9800 zł brutto za wszystko z montażem)

- drzwi tarasowe mogą być bez poziomej "poprzeczki"

- przy jednostronnym kolorze cały profil wewnątrz jest biały, więc w przypadku zarysowania okleiny, będzie świtało białe z pod spodu; Pan sprzedawca twierdził jednak, że to jest zaleta, bo barwione na ciemno profile mocniej się nagrzewają i pracują i wówczas nawet przy małej niedokładności montażu mogą być problemy z oknem...

- mają najładniejsze kolory oklein - bardzo ładne Siena Rosso lub Soft Cherry...

 

Wiem z różnych źródeł, że wszystkie trzy firmy mają porządnych montażystów i nie ma problemów z ewentualnymi uzasadnionymi reklamacjami/serwisem.

OknoPlusa sobie chyba odpuszczę. Może i bym go wybrał jako "środkową" opcję, ale nie podoba mi się ta poprzeczka w drzwiach balkonowych (jest takim języczkiem u wagi na "nie").

 

Tylko co dalej? Czy wziąć podstawowe, standardowe okna Oknoplastu, czy też warto dopłacić aż tyle, żeby mieć trochę bajerów i znacznie ładnejszy wygląd (te kolory Siena Rosso i Soft Cherry są naprawdę piękne)...

Po przeczytaniu wszystkiego co zdołałem wynika, że Rehau to podobna (no, może nieco wyższa) półka niż Veka, a Roto to podobna półka co Maco. Na nie dla Eurocoloru jest mała liczba opinii na forum (i ogólnie w necie), w tym jedna niepochlebna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co dalej? Czy wziąć podstawowe, standardowe okna Oknoplastu, czy też warto dopłacić aż tyle, żeby mieć trochę bajerów i znacznie ładnejszy wygląd (te kolory Siena Rosso i Soft Cherry są naprawdę piękne)...

Po przeczytaniu wszystkiego co zdołałem wynika, że Rehau to podobna (no, może nieco wyższa) półka niż Veka, a Roto to podobna półka co Maco. Na nie dla Eurocoloru jest mała liczba opinii na forum (i ogólnie w necie), w tym jedna niepochlebna...

 

 

Ale przez kogo niepochlebna,czy przez niezależnego eksperta,czy jednego z przedstawicieli konkurencyjnej firmy na J...Przez 10 lat sprzedawałem i montowałem produkty osławionej firmy na J...Wydawało mi się ,że tylko oni mogą wykonać prawidłowo okna.Nic bardziej mylnego.Po tym jak Jareko przejechał się po Eurocolorze byłem pełen obaw czy robić z nimi biznes.Byłem w fabryce w Pyskowicach i byłem pod wrażeniem naprawdę nowoczesny park maszynowy i pełen profesjonalizm.Od 3 miesięcy montuję ich okna przede wszystkim w profilu Schuco na okuciach Roto NT i pełne zadowolenie.A ramka Super Spacer zupełnie niewidoczna-rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...