Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

...Teoretycznie drewno jest sztywniejsze od PCW i nie wymagałoby tak gęstego rozlożenia kotew. .....

Teoria teoria fin ale dobrze wiesz ze nie ma rozróżnienia w sposobie montażu okien na drewniane, PVC czy aluminiowe - zasady obowiązują identyczne

Malo tego - widziałem nie raz na jakie "kotwy" montowano kantówkę i włos się naprawdę potrafi zjeżyć na mej łysiejącej już łepetynie.

Do drewna kotwy powinny być z grubszej blachy i jest jakby zalecenie (nikt tego tak naprawdę wprost nie pisze w instrukcjach) żeby kotwa w połowie długości kantówki była albo jeszcze grubsza albo by dawać tam dwie kotwy blisko siebie

I jeszcze jedno - nawet kotwy wbijane w materiał dla swojego bezpieczeństwa warto do ramiaka przykręcić

No chyba tak właśnie napisałem? :wink:

I znów muszę doprecyzować: kotwa do drewna kosztuje mnie 2 x więcej niż ta do PCW. Nawet tą wbijaną przykręcamy wkrętem a te orginalne nawet dwoma lub trzema wkrętami! (do PCW też przykręcamy wkrętem samowiercącym).

 

Do ściany kotwy mocujemy zawsze dwoma kołkami.

A w wyższych oknach - balkonach - zwykle na środku są jedna - dwie kotwy wypuszczone na zewnątrz (w zależności od możliwości zamontowania) - na wszelki wypadek - na rozparcie.

 

Zdradziłem tajemnice montażowe moich "speców"? Po to jest to forum, ale nie boję się konkurencji - kto by to chciał dublować - taki montaż musiałby kosztować kilka złotych więcej a i ile czasu potrzeba na to przykręcanie..! :wink: oczywiście sobie drwię..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Po to jest to forum, ale nie boję się konkurencji - kto by to chciał dublować - taki montaż musiałby kosztować kilka złotych więcej a i ile czasu potrzeba na to przykręcanie..! :wink: oczywiście sobie drwię..
i o to właśnie chodzi fin - by drwić sobie z "konkurencji", za jakiś czas będziemy mieli od cholery roboty - zarzucą tych dobrych poprawkami po tych..... :lol:... tańszych ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No offence, tak jak napisałem doświadczenia każdy ma swoje, teoretycy maści wszelkiej też muszą żyć z czegoś (praktykom polecam artykuły z Muratora dotyczące okien i montażu i wnikliwe ich przeczytanie...), grzech wielki popełniłem bo w moim domu żadne okno nie posiada (z premedytacją oczywiście) listwy progowej, mimo że jest lepiej niż gdyby ona była (wydaje mi się że wiem co piszę..) klientom nie proponuję takiego rozwiązania bo a nuż ktoś napisze potem piękną ekspertyzę w któtrej wyjdę na sierotkę która okno widziała tylko na obrazku...

 

Prawie każdy montaż może być podważony przez teorię. Ile ośrodków tyle interpretacji.

Ostatnio miałem "spięcie" z wykonawcą o listwę podparapetową - zosatwioną zgodnie z wytycznymi montażowymi..

Ale że listwy są różne.. Spec powiedział że to fatalne rozwiązanie - generalnie "przemarza". I musialem nieźle tłumaczyć Inwestorowi i demonstrować że:

1. Ma listwę podparapetową wielokomorową a nie cieniznę transportową.

2. Okno jest dobrze spasowane z listwą, bo dobry Producent obrabia zgrzewy także od dołu i nie ma problemu że coś nie pasuje przez niewykończony zgrzew.

3. Listwa jest dodatkowo uszczelniona z oknem za pomocą taśmy rozprężnej.

 

Nie ma szans by takie okno przemarzało od strony parapetu. To się kiedyś dzialo ale nie z racji przemarzania, ale przez nieszczelnośc i i przewiewy. A te brały się z niedokładnej obróbki okna od dołu i niedopasowania listwy, zastosowania złej listwy, niedopianowania okna itp.

Stąd profil podparapetowy ma wielu przeciwników - praktyków.

Mówię to publicznie - może mój Klient to czyta - a ja powtarzam to co jemu - z pełną odpowiedzialnością za słowa - przed tysiącami użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...1. Ma listwę podparapetową wielokomorową a nie cieniznę transportową.

2. Okno jest dobrze spasowane z listwą, bo dobry Producent obrabia zgrzewy także od dołu i nie ma problemu że coś nie pasuje przez niewykończony zgrzew.

3. Listwa jest dodatkowo uszczelniona z oknem za pomocą taśmy rozprężnej

..... przez nieszczelnośc i i przewiewy. A te brały się z niedokładnej obróbki okna od dołu i niedopasowania listwy, zastosowania złej listwy, niedopianowania okna itp.

Stąd profil podparapetowy ma wielu przeciwników - praktyków.....

Nie Fin, profil ma przeciwników wśród partaczy a nie praktyków. Tych którzy parapety wewnętrzne montują nie powierzchniowo na piane tylko na punkty, tych co nie pianuja parapetów zewnętrznych na styku z oknem, tych co na każdym kroku oszczędzają na materiale

U siebie opisałem co i jak ...

http://jareko.pl/5257/31412.htmlmontaż parapetów zewnętrznych

http://jareko.pl/5257/31812.htmlmontaż parapetów wewnętrznych

...i wiesz co? Na inwestycji spotkałem sie w ekipa montująca parapety, po samochodzie firmowym rozpoznali z kim maja do czynienia i mało co mnie nie pobili gdyz okazało się ze coraz większą liczba inwestorów zaczyna domagać się takiego jak opisałem montażu - a jak go pogodzić ze stawka 10 zeta za 1 szt? Materiał wychodzi drożej hi hi hi

Pamiętam montaż okien na Inwestycji "Mehofera". Po jej zakończeniu klientka zgłaszała nieszczelność okien na styku okna z parapetem. Komisyjnie wyrwano parapet. Co sie okazało? Ekipa montująca parapety nie dość ze zamontowała je beznadziejnie to na dodatek wydłubała spod listwy podparapetowej piane - nie wiadomo po co. Takie kwiatki tez się zdarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jareko na Twojej stronce znalazłem artykuł o rozmieszczeniu klocków podporowych - domyślam się że najlepiej jak te klocki są wykonane z tworzywa a zaimpregnowane drewno może być?

Tak się zastanawiam czy jak wejdzie ekipa to mam od nich oczekiwać że będą posiadali takie klocki? Jak Wy postępujecie ze swoimi klientami? Dodam, że okna kupione z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie szukam gdzie by kupić ewentualnie takie klocki ale jedyne jakie znalazłem to takie kształtem przypominające trójkąt np:

http://allegro.pl/item714137650_kliny_montazowe_klin_opakowanie_100_szt_15x43x95.html

podłożysz taki pod okno to wystaje z dwóch stron to co później obcinacie go żeby nie wystawał czy macie inny na to patent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było zamówić usługę u mnie :lol: nie miałbyś dylematów :p

Nic nie kupuje na allegro z założenia - mam swoich dostawców

Zaimpregnowane drewno tez może być ale powiem Ci szczerze - jeszcze nie widziałem ekipy używającej klocków drewnianych zaimpregnowanych a szlajam się po rożnych inwestycjach od trzynastu lat

A co do naszych patentów - sorki ale duża ich część pozostaje naszą tajemnicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekipa montażowa - stolarska - na ogół kliny "produkuje" we własnym zakresie - najczęściej z kopńcówek łat dachowych ktore są niby zaimpregnowane - z wierzchu. Poza tym nikt nie robi klinów z drewna złej jakości.

Ale nie uważam by była konieczność impregnacji klinów. Większośc z nich i tak jest tylko na czas montazu - pozostałe - dystansowe - są w całości zapianowane i na ogól nie mają dostępu do znacznej wilgoci czy powietrza.

 

Nie ma złych klinów - każdy tylko pasuje do innego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z takich niuansów gdzieś mi się obiło o uszy, że piana montażowa trzyma lepiej na (oczywiście oczyszczonym ale) lekko zwilżonym podłozu - może warto zaopatrzyć wykonawców w spryskiwacz do roślinek???

nic to bedziemy kombinować i jak zwykle pilnować montażystów - pewnie będą sie w....ać ale mam to gdzieś - dzieki za rady chłopaki jak coś mi jeszcze się przypomni to się odezwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z takich niuansów gdzieś mi się obiło o uszy, że piana montażowa trzyma lepiej na (oczywiście oczyszczonym ale) lekko zwilżonym podłozu - może warto zaopatrzyć wykonawców w spryskiwacz do roślinek???

nic to bedziemy kombinować i jak zwykle pilnować montażystów - pewnie będą sie w....ać ale mam to gdzieś - dzieki za rady chłopaki jak coś mi jeszcze się przypomni to się odezwę.

Ty chyba z innej epoki jesteś... Jak montażyści przyjadą bez spryskiwacza i klinów to trzeba ich pogonić w cholerę a nie im jeszcze gadżety kupować!

Co do plastikowych klinów to zawsze daje się po dwa ustawione względem siebie o 180 stopni a jak do tego ustawisz je równolegle do przebiegu ramy a nie prostopadle to nic nie będzie wystawało i nic nie będzie trzeba obcinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba z innej epoki jesteś... Jak montażyści przyjadą bez spryskiwacza i klinów to trzeba ich pogonić w cholerę a nie im jeszcze gadżety kupować!

Z epoki jestem tej...jednakże czy to źle, że się interesuję jak to poprawnie wykonać? Gdyby wszyscy byliby tacy dociekliwi nie było by postów w stylu ... ratunku jak to poprawić.

A czasy mamy niestety takie że nie wiesz na kogo trafisz i lepiej samemu choć troszkę się znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bwojtek

 

Odpowiedz na pierwsze pytanie - TAK[zaczyna sie na P....]

Pytanie drugie - to odpowiedz czesc druga.

Tylko ktos inny montowal i spartolil spartolone od poczatku okna.

teraz rozsadz kto zawinil.

 

A architekt mial wizje wieeeeeeeeeeelkich okien i na dodatek nie policzyl obciazen wiatrem co w efekcie daje "bujane" okna.

 

Ale to nic

 

W Warszawie ogladalem okna drewniane jednoramowe zamontowane cztery lata temu, zamontowane w jednym z akademikow Politechniki.

Wygladaja jakby mialy lat 50-siat.

 

Lubie swoja prace bo stale jestem zaskakiwany. Nie nudze sie. I rutyna mi nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z epoki jestem tej...jednakże czy to źle, że się interesuję jak to poprawnie wykonać? Gdyby wszyscy byliby tacy dociekliwi nie było by postów w stylu ... ratunku jak to poprawić.

A czasy mamy niestety takie że nie wiesz na kogo trafisz i lepiej samemu choć troszkę się znać.

Pewnie, że dobrze jest się znać na robocie i potrafić skontrolować jakość jej wykonania. Ale na Boga kupowanie klinów, spryskiwacza i może jeszcze pianki do montażu okien to przyklaskiwanie partaczom i dyskredytowanie profesjonalnie działających firm :evil:

Może czas pojąć czym różni się montaż po 10zł/mb od tego za 25? I może czas wyedukować inwestorów, że trzeba płacić i wymagać!

Dlaczego każdy Polak od razu przyjmuje do wiadomości (jak dogmat), że Mercedes musi być droższy od Fiata ale nie chce zaakceptować tej zależności w branży okiennej i montażowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A architekt mial wizje wieeeeeeeeeeelkich okien i na dodatek nie policzyl obciazen wiatrem co w efekcie daje "bujane" okna.

Nie wiń tylko niedouczonego architekta ale także tego kto takie zlecenie przyjął a następnie tego kto je wyprodukował. Liczenie statyki okna nie przekracza możliwości statystycznego człowieka ze średnim wykształceniem i jak dla mnie jest standardem dla "podejrzanych" konstrukcji przy każdym zleceniu. Dlatego ja takich reklamacji po prostu nie mam.

 

PS.

Widziałem okna na budowie, którą "przegrałem ceną"... Co ciekawe ja oferowałem okna w kolorze i z szybami 2 komorowymi a zamontowane są białe z wkładami jednokomorowymi. To co mnie "urzekło" to przeszklenie 2,7x2,3m o konstrukcji 6x16x4... Pewnie zarobię na wymianie szyby po pierwszym trzaśnięciu drzwiami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest duży, pompa wg jego wyliczeń zwróci się po 5-6 latach. Ale może jesteśmy w błędzie?

Chętnie zapoznam się z tymi wyliczeniami bo dla mnie to co najmniej szybko by nie powiedzieć ekspresowo. Chyba, że liczone dla porównania z ogrzewaniem prądem, przy obliczeniach nie uwzględniono zużycia prądu przez samą pompę i przyjęto, że budujesz dom na Syberii ;)

 

Wychodzi więc na to, że musze to jeszcze zweryfikować... szkoda, bo myślałem, że ten etap mam już za sobą :( W przyszłym tygodniu mam 2 spotkania w sprawie pompy ciepła, na pewno więc dam znać jakie są ustalenia i będę prosił o dalsze konsultacje

tymczasem do następnego postu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...