Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

 

forek Twoja pisanina zaczyna mnie irytować, "aktywnie" i prawdziwie o czym już wiesz :D.

 

:lol: :lol: No cieszę się, że moja "pisanina" wogóle wywołuje jakieś emocje.. :lol:

 

Ale prośba Panowie... znajdujecie się na wątku "Szukam dobrych okien", a tymczasem Wy, sprzedawcy, montażyści i producenci okien, prowadzicie tutaj dyskusje między sobą, a najczęściej ostatnio o tym jacy to ci klienci są okropni... czy Wy nie macie jakiegoś swojego okiennego forum, żeby sobie o tym pogadać? :roll:

Bo efektem takiego "zaśmiecania" tego forum jest to, że jak wreszcie klient - kakusek pyta o ciepłe, a bezpieczne zespolenie, to jeden z Was odpowiada, że nie ma szyb laminowanych z warstwą niskoemisyjną (Jareko), a drugi go poprawia, że owszem są (bwojtek)... Jeden mówi, że "wersja obustronnie laminowana to k (!)=2,8"; a drugi go poprawia, że jednak i w takiej wersji "można uzyskać U(!)=1,1/1,0". Pamietajcie, proszę, że jesteście tutaj nie po to, żeby prowadzić "środowiskowe" dyskusje, ale żeby doradzać tym, którzy "szukają dobrych okien".. I na tym się tutaj skupcie, bo czasami rzeczywiście Wam to dobrze wychodzi.. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wygląda na to, że jeden z nich (Jareko) ma nieaktualna wiedzę i została ona wyprostowana przez drugiego (bwojtek) i nie ma w tym nic złego - kakusek dzięki temu wie, ze jest producent szkła robiący szyby obustronnie laminowane o k=1,1

a ja przy okazji tez się czegoś nauczyłem

 

Ale potrafi się do tego przyznać.

 

I to jest najważniejsze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten gość powinien dostać od wielu firm medal za wytrwałość. No i co ważne, jeśli dokładne opisanie okien jest takie nieważne, to skąd taki opór, u wszystkich? A może stąd, że później w karcie gwarancyjnej można znaleźć taki oto zapis:

 

"Profile stolarki szczególnie białokolorowej i kolorowej, mogą pod

wpływem oddziaływania różnicy temperatur ulec wygięciu w granicach do

wartości l/300. Jest to zjawisko normalne i jeżeli stolarka funkcjonuje prawidłowo,wygięcia nie są wadą."

 

Jarek, wytłumacz mi teraz łopatologicznie co może "funkcjonować prawidłowo" w oknie ugiętym o 1/300, bo widać coś może, jak firma sadzi takie zdania. Wyobrażasz sobie drzwi balkonowe o wysokości np. 2100 mm ugięte trwale o 1/300 na wysokości? Dla mnie dziura 7 mm jest wadą jak byk, a tu widać, że może być inaczej, bo co oznacza dla sprzedającej firmy "funkcjonuje prawidłowo", tego kupujący z gwarancji już się nie dowie.

 

No i jak tu nie negocjować? Żeby była jasność, firma to nie żaden garażowiec, a firma, pełną gębą i miałem o niej kurna do niedawna bardzo dobre zdanie.

No za boga nie chcą odpuścić takiego zapisu. Dlaczego? Nie wiem. Mówią klientowi albo umowa taka jaką napisaliśmy albo na drzewko. Czy aby tak wygląda "partnerska sprzedaż relacyjna"? Ta fraza nie jest z poradnika, a ze szkolenia dla sprzedawców, w którym brałem udział. Podoba mi się ta "relacja" pomiędzy umową, a drzewkiem:D

Pozdrawiam

 

Wszystko może funkcjonowac prawidłowo- chociaz nie zawsze musi :roll:

Ode mnie klient nie otrzyma deklaracji na pismie, że każde skrzydło będzie idealnie proste - są dopuszczalne odchylenia od tego, mniej więcej takie jak opisane 1/300. Nie spotkałem normy dopuszczającej max odchyłki na okna więc przyjęto takie jak do innych "konstrukcji" budowlanych.

Pisałem juz kiedyś na ten temat, ale jeszcze raz powtórzę: pcw jako materiał jest złym przewodnikiem ciepła i wykazuje różnicę temperatur pomiędzy częścią wewnętrzną i nagrzewaną zewnętrzną co doprawadza do różnych rozszerzalności powierzchni i ich ugięć- czego nie mozna do końca wyeliminować. Wazne jest, aby okno nie straciło swych głównych cech funkcjonalnych, czyli bezproblemowe otwieranie i zamykanie, szczelność oraz siła potrzebna do uruchomiania okucia nie wyższa niż 10 Nm.

Każde skrzydło ulega mniejszym lub większym odkształceniom - oczywiście okna kolorowe nagrzewaja się bardziej i ugięcia wystąpią znacznie szybciej, ale mimo wszystko przy zamykaniu skrzydło "prostuje" się i powinno być dobrze. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wygląda na to, że jeden z nich (Jareko) ma nieaktualna wiedzę i została ona wyprostowana przez drugiego (bwojtek) i nie ma w tym nic złego - kakusek dzięki temu wie, ze jest producent szkła robiący szyby obustronnie laminowane o k=1,1

a ja przy okazji tez się czegoś nauczyłem

Przy standardowym zespoleniu laminatu z "4" - 44,4/16a/4tm - ta pojedyncza czwórka jest "ciepła" -z warstwą tlenków metali bo wychodzi taniej. Natomiast chyba już wszyscy producenci szkła mają w ofercie laminaty ciepłe, czyli np. zespolenie 44,4/16A/44TM,4- na jednej stronie jest połączenie "czwórek" ciepłej i zimnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wazne jest, aby okno nie straciło swych głównych cech funkcjonalnych, czyli bezproblemowe otwieranie i zamykanie, szczelność oraz siła potrzebna do uruchomiania okucia nie wyższa niż 10 Nm.

Każde skrzydło ulega mniejszym lub większym odkształceniom - oczywiście okna kolorowe nagrzewaja się bardziej i ugięcia wystąpią znacznie szybciej, ale mimo wszystko przy zamykaniu skrzydło "prostuje" się i powinno być dobrze. :lol:

Problem zaczyna się wtedy, gdy rama sztywno zakotwiona w murze pozostaje prosta a skrzydło wygnie się znacznie. Wtedy zostają przekroczone dopuszczalne siły zamykania klamki a próba ratowania sytuacji luzowaniem rygli (tudzież podpiłowywaniem zaczepów, itp. ekstremalnymi zabiegami) kończy się przewiewami na połączeniu skrzydło/rama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... pcw jako materiał jest złym przewodnikiem ciepła i wykazuje różnicę temperatur pomiędzy częścią wewnętrzną i nagrzewaną zewnętrzną co doprawadza do różnych rozszerzalności powierzchni i ich ugięć- czego nie można do końca wyeliminować. ...
Stary, daj sobie spokój, konstrukcja bimetalu jak widać narodowi nie jest znana :lol: a właśnie tak zachowuje się okno PVC podgrzewane jednostronnie promieniami słonecznymi - gnie się i wyginać się musi. Naśmiewanie się z tego zjawiska, udowadnianie ze jest blednę bo nie ma prawa się pojawiać jest urąganiem podstawom fizyki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie albo bardzo dziwny klient albo szuka okien nie tam gdzie trzeba I powiedz mi co zmieni taki zapis w jego umowie?

 

Ode mnie klient nie otrzyma deklaracji na pismie, że każde skrzydło będzie idealnie proste - są dopuszczalne odchylenia od tego, mniej więcej takie jak opisane 1/300. ... Wazne jest, aby okno nie straciło swych głównych cech funkcjonalnych, czyli bezproblemowe otwieranie i zamykanie, szczelność oraz siła potrzebna do uruchomiania okucia nie wyższa niż 10 Nm.

 

Szacunek, stary!!! Fachura, to fachura!!! Dobrze mówisz.

 

W ten sposób wróciliśmy do "umownej namolności" gościa, któremu kibicuję :D

 

Zapis o dopuszczalnym ugięciu okna o ową 1/300 wymyślili nasi przyjaciele z Niemiec. Tylko oni w dokumencie pt "Besondere empfehlungen fur den einsatz und die verarbeitung farbiger kunststoffprofile fur fenster und hausturen", w którym o tym piszą (cz.4 pkt7), dodają zaraz, że "Odkształcenie jest dopuszczalne, jeśli zachowana jest jeszcze funkcjonalność (szczelność na powietrze i ulewny deszcz) i momenty zaryglowywania nie przekraczają 10 Nm (okna i drzwi), przy czym dopuszczalna jest regulacja okuć".

 

Tak więc "mój klient" domagając się wpisania w umowę np. właściwości okien w zakresie przepuszczalności powietrza, wodoszczelności i sił operacyjnych po prostu dążył do opisania warunków "funkcjonalności okien", do niczego innego. Okno ma prawo się odkształcić, to jasne, ale wracając "do pionu" ma trzymać parametry jakby nigdy się nie odkształciło, to chyba też jasne. Firma odmawiając klientowi prawa do wpisania wartości odpowiednich właściwości okien do umowy, próbuje się aż nadto asekurować od ewentualnej odpowiedzialności i tyle. Powiem więcej, nie jest pewna jakości tego co produkuje. Tym bardziej jest to widoczne, że w proponowanym przez nią zapisie, który przedstawiłem, nie ma słowa o "powietrzu" "ulewnym deszczu" i 10 Nm, a co znaczy zwrot "stolarka funkcjonuje prawidłowo", każdy może tłumaczyć po swojemu.

 

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zastanawiam sie nad drzwiami tarasowymi

zwykłe uchylno rozwieralne czy rozsówane?

i o ile jest droższe rozsówane od zwykłego

"Na wejście" różnica około 2kzł na okucie. Do tego przesuwka sens praktyczny ma to przy szerokości >2m bo inaczej mamy "drzwiczki do kibelka" a nie wyjście. Najlepiej wygląda i sprawdza się przy szerokości około 3m (i powyżej dla wersji HS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można tak naprawdę powiedzieć o ile HS jest droższy od HKS

rozbieżność cen jest znaczna jak i jakość wykonania i działania

Różnice w cenie samych okuć nic tak naprawdę nie mówią

Pisałem o różnicy między R+RU a HKS bo tak zrozumiałem pytanie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no dowiedzialam sie za co jestem wdzieczna :)

 

słuchaj - szyba zespolona to co najmniej 2 szyby połączone ze sobą tzw ramką zwykle aluminiową. Szkło bezpieczne laminowane folią to nic innego jak przednia szyba w samochodzie ale jak pewnie zauważyłaś jest ona de facto pojedyncza. Zbudowana jest w ten sposób, że warstwa odpowiedniej folii skleja ze soba dwie formatki szkła.

Pytanie sprzedawcy było zasadne -spytał gdzie Pani sobie życzy ustawienie takiej szyby czy od wewnątrz pomieszczania czy od zewnątrz. Mozna oczywiście skleić ze sobą dwie szyby bezpieczne na wspomnianej ramce i będzie bezpiecznie oo zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

 

Czyli przy szybach zespolonych 3 szybowych dających najlepszy wspólczynnik "U" = 0,7 W/m2*K czyli wysokie oszczędności na kosztach w zimie dwie zewnętrzne szyby muszą być laminowane z warstwą tlenku srebra od którego odbija się ciepło i wraca do środka pomieszczenia.

Teraz pytanie jakie te szyby bezpieczne mają być - kłania sie tu statyka szkła czyli jego wytrzymałość stosunku do zadnego rozmiaru. Jeśli masz okno z szybą większe od 1mx2m to nie możesz użyć szyby o klasie 02 tylko P1 czyli VSG 44.1 - LE o grubości 8,4 mm czyli grubsze o 2 mm od 02 czyli VSG 33.1 -LE która ma grubość 6,4 mm.

Prawidłowa budowa takiej szybki to:

VSG 44.1-LE / 12 Argon/ 4 FLOAT / 12 ARGON / VSG 44.1 - LE

gdzie U= 0,7 W/m2*K .

Całkowita grubość pakietu to 44,8 mm i w profil Schuco CAVA bez problemu mozna ją zamontować !

przpisz sobie tę budowę i zanieś sprzedawcy okien pytając sie ile to będzie kosztować .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no dowiedzialam sie za co jestem wdzieczna :)

 

słuchaj - szyba zespolona to co najmniej 2 szyby połączone ze sobą tzw ramką zwykle aluminiową. Szkło bezpieczne laminowane folią to nic innego jak przednia szyba w samochodzie ale jak pewnie zauważyłaś jest ona de facto pojedyncza. Zbudowana jest w ten sposób, że warstwa odpowiedniej folii skleja ze soba dwie formatki szkła.

Pytanie sprzedawcy było zasadne -spytał gdzie Pani sobie życzy ustawienie takiej szyby czy od wewnątrz pomieszczania czy od zewnątrz. Mozna oczywiście skleić ze sobą dwie szyby bezpieczne na wspomnianej ramce i będzie bezpiecznie oo zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

 

Czyli przy szybach zespolonych 3 szybowych dających najlepszy wspólczynnik "U" = 0,7 W/m2*K czyli wysokie oszczędności na kosztach w zimie dwie zewnętrzne szyby muszą być laminowane z warstwą tlenku srebra od którego odbija się ciepło i wraca do środka pomieszczenia.

Teraz pytanie jakie te szyby bezpieczne mają być - kłania sie tu statyka szkła czyli jego wytrzymałość stosunku do zadnego rozmiaru. Jeśli masz okno z szybą większe od 1mx2m to nie możesz użyć szyby o klasie 02 tylko P1 czyli VSG 44.1 - LE o grubości 8,4 mm czyli grubsze o 2 mm od 02 czyli VSG 33.1 -LE która ma grubość 6,4 mm.

Prawidłowa budowa takiej szybki to:

VSG 44.1-LE / 12 Argon/ 4 FLOAT / 12 ARGON / VSG 44.1 - LE

gdzie U= 0,7 W/m2*K .

Całkowita grubość pakietu to 44,8 mm i w profil Schuco CAVA bez problemu mozna ją zamontować !

przpisz sobie tę budowę i zanieś sprzedawcy okien pytając sie ile to będzie kosztować .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby interesowało Cię rozszyfrowanie skrótu 44.1 to wiedz, że oznacza on dwie szybki o grubości 4 mm sklejone jedną folią o grubości 0,38 mm w zaokręgleniu podaje się 0,4 mm co by się szybciej dodawało i mnożyło.

 

Skrót LE w rozwinięciu LOW EMISSION czyli niska emisja ( mało ciepła emituje na zewnątrz - strat a resztę odbija do wewnątrz - odzysk). Mówimy o cieple produkowanym przez radiatory czyli grzejniki :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...