Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

...No ale w przetargu wygrali bo zaoferowali najtansze okna.
I właśnie o tym ciągle tu mówimy. Forumowicze podobne przetargi robią i w chyba w 90% głównym kryterium wyboru jest li tylko cena.

Kupują jakieś "poradniki" gdzie z ponad 67 profili dostępnych na rynku zaprezentowano raptem kilka dzieląc je na okna "aktywne" (w dalszym ciągu nikt tak naprawdę nie wyjaśnił tego "pojęcia" - cholera, święcą nocą czy co? :lol:) czy "energooszczędne" gdzie jest jeszcze wiele profili spełniających narzucone im "wymagania" a które z nieznanych mi powodów nie pojawiły się tam - zapewne zabrakło miejsca w natłoku reklam tam umieszczonych. W śród materiałów do montażu wspomniano tylko o wyrobach Soudala pomijając innych producentów jak choćby Den Bravena czy Ilbrucka tym samym sugerując, że całą publikacja z rzetelnością niewiele ma wspólnego - prędzej z nachalna promocja niektórych producentów i ich wyrobów

Sorki autorze "Jak kupić dobre okna" - ktoś, zapewne w Twoim imieniu, wysłał mi w prezencie Twe dzieło do oceny, co niniejszym czynię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki autorze "Jak kupić dobre okna" - ktoś, zapewne w Twoim imieniu, wysłał mi w prezencie Twe dzieło do oceny, co niniejszym czynię.

 

No cóż, za ilość i jakość reklam autor nie odpowiada, bo to zawsze w rękach wydawnictwa, tak samo jak dystrybucja. Co sądzę o jakości i prawdziwości reklam i przekazu marketingowego zawartych w tym poradniku napisałem po pierwszych postach forka. Nie ja go broniłem na tym forum, oj nie ja :D :D

 

Czym są tak naprawdę okna aktywne tego nie wie nikt oprócz tych co wymyślili sobie, że okno z ponadprzeciętną wartością w zakresie jednej właściwości jest "aktywne".

 

Jareko konstruktywna krytyka każdego "dzieła" jest wskazana. Jak wleci Ci coś do merytorycznego skrytykowania w tym Poradniku, tak pomiędzy str nr 1, a str 52, daj znać, przekaże autorowi :D Nikt nie jest nieomylny, a każdy może mieć swoje zdanie. Większość informacji zawartych w tej publikacji w podanym zakresie str 1- 52, od lat jest dostępna na naszej stronie http://www.oknotest.pl, teraz na dodatek jeszcze w wersji dla osób z niepełnosprawnością wzroku i bez drażniącej oko reklamy. Przez ten czas jakoś nie słyszałem żeby ktoś z czytelników, nawet tych profesjonalnych, powiedział lub napisał, że to bzdury lub nieprawda.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam 2 oferty w zbliżonych cenach

1) Koemmerling z okuciami siegenia

2) OknoPlus, Bruegmann z okuciami winkhaus

 

którą ofertę waszym zdaniem lepiej wybrać?

Koemmerling jest trochę uboższa jeżeli chodzi o opcje

 

dzięki za odpowiedź,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Aprobat ITB juz nie ma.

A to one ograniczaly i okreslaly minimalne grubosci scianek profili PVc do dwu klas [a sa klasy trzy]. Z tym ze ta najnizsza nigdy nie miala dopuszczenia.

Tak samo ograniczone bylo odchudzanie stali usztywnien.

Aprobat nie ma wiec co poniektorzy odchudzili scianki profili PVc do tej trzeciej najgorszej scianki i stosuja stal grubosci 1 mm. nawet w oknach kolorowych.

Stosowac mozna - a ze okno jest badziewiem a nie oknem to wychodzi dopiero po pewnym czasie.

Mam juz drugie zgloszenie. Producent dal szyby 4/12/4/12/4 w wymiarach 2600x1600 - na tym systemie i w slupkach wysokosci 2800 - wlasnie taka stal 1 mm.

No ale w przetargu wygrali bo zaoferowali najtansze okna.

 

To wytłumacz nam wszystkim od czego w takim razie jest ITB w tym całym łańcuszku okiennym - z tego co ja wiem to jesteście organem certyfikującym wyroby w celu dopuszczenia danego wyrobu do obrotu. W takim razie znak "B" winien być zawieszony/odebrany podmiotowi, który nie wywiązuje się z deklarowanej deklaracji zgodności wyrobu ze znakiem "B".

 

Mniemam, że prawidłowo próbuję rozgryźć tzw odpowiedzialność prawną jednostki certyfikującej w RP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Aprobat ITB juz nie ma.

A to one ograniczaly i okreslaly minimalne grubosci scianek profili PVc do dwu klas [a sa klasy trzy]. Z tym ze ta najnizsza nigdy nie miala dopuszczenia.

Tak samo ograniczone bylo odchudzanie stali usztywnien.

Aprobat nie ma wiec co poniektorzy odchudzili scianki profili PVc do tej trzeciej najgorszej scianki i stosuja stal grubosci 1 mm. nawet w oknach kolorowych.

Stosowac mozna - a ze okno jest badziewiem a nie oknem to wychodzi dopiero po pewnym czasie.

Mam juz drugie zgloszenie. Producent dal szyby 4/12/4/12/4 w wymiarach 2600x1600 - na tym systemie i w slupkach wysokosci 2800 - wlasnie taka stal 1 mm.

No ale w przetargu wygrali bo zaoferowali najtansze okna.

 

To wytłumacz nam wszystkim od czego w takim razie jest ITB w tym całym łańcuszku okiennym - z tego co ja wiem to jesteście organem certyfikującym wyroby w celu dopuszczenia danego wyrobu do obrotu. W takim razie znak "B" winien być zawieszony/odebrany podmiotowi, który nie wywiązuje się z deklarowanej deklaracji zgodności wyrobu ze znakiem "B".

 

Mniemam, że prawidłowo próbuję rozgryźć tzw odpowiedzialność prawną jednostki certyfikującej w RP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Aprobat ITB juz nie ma.

A to one ograniczaly i okreslaly minimalne grubosci scianek profili PVc do dwu klas [a sa klasy trzy]. Z tym ze ta najnizsza nigdy nie miala dopuszczenia.

Tak samo ograniczone bylo odchudzanie stali usztywnien.

Aprobat nie ma wiec co poniektorzy odchudzili scianki profili PVc do tej trzeciej najgorszej scianki i stosuja stal grubosci 1 mm. nawet w oknach kolorowych.

Stosowac mozna - a ze okno jest badziewiem a nie oknem to wychodzi dopiero po pewnym czasie.

Mam juz drugie zgloszenie. Producent dal szyby 4/12/4/12/4 w wymiarach 2600x1600 - na tym systemie i w slupkach wysokosci 2800 - wlasnie taka stal 1 mm.

No ale w przetargu wygrali bo zaoferowali najtansze okna.

 

To wytłumacz nam wszystkim od czego w takim razie jest ITB w tym całym łańcuszku okiennym - z tego co ja wiem to jesteście organem certyfikującym wyroby w celu dopuszczenia danego wyrobu do obrotu. W takim razie znak "B" winien być zawieszony/odebrany podmiotowi, który nie wywiązuje się z deklarowanej deklaracji zgodności wyrobu ze znakiem "B".

 

Mniemam, że prawidłowo próbuję rozgryźć tzw odpowiedzialność prawną jednostki certyfikującej w RP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że o ile ITB ma możliwość przyczynienia się by ktoś znak B dostał to już by go zabrać nie mają najmniejszych możliwość (i interesu... bo za to nikt nie płaci).

Interes jest, moze taki producent od nowa zapaci za zdobycie znaku? :D

 

A tak wracając do sedna - to właściwy ale niestety zły przykład na sprawdzenie się w rzeczywistości rankigów okien typu "aktywne" itp. Zdobycie najlepszych papierów jeszcze nie jest gwarancją sukcesu.

Firma może mieć w porządku wszystkie papiery, dobre - zadeklarowane (a może i uzyskane w badaniach) właściwości a na budowę trafia wyrób oknopodobny... I to na duża inwestycję, gdzie z góry wiadomo że towar przejdzie chociaż minimalną kontrolę pod kątem jakości, bo deweloper tylko szuka powodu by opóźnić płatności.

To co się dzieje z oknami dla indywidualnego Inwestora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Aprobat ITB juz nie ma.

 

Mam nadzieję, że piszesz o aprobatach wydawanych dla kształtowników okiennych? A nawet jeśli, to do zakończenia okresu do którego aprobata jest ważna ma status obowiązującej, chyba że ją sami wycofacie.

 

Aprobaty na okna mają się dobrze, choć stawiane w nich oknom wymagania są żenująco niskie w świetle tego co piszą tu koledzy doradcy, więc może i czas z nimi skończyć. A jak z nimi skończycie za parę miesięcy to już widzę ITB jak łapkami przebiera żeby zrobić kasę na "zatwierdzaniu" badań kaskadowych wykonanych przez firmy systemowe w ift Rosenheim i pchane do firm, że niby firmy robią tak jak w tych badaniach. Straszna to bzdura te badania, a skutek będzie gorszy od tego z aprobatami.

 

pechłku jeśli tak wadzi Instytutowi klasa kształtowników B lub C, to macie wszelkie możliwości aby doprowadzić do zakazu ich stosowania na terenie RP choćby podchodząc pod nowelizację PN-EN 12608. Nikt inny tego nie zrobi więc może raz zamiast gadać ITB wreszcie zrobi coś dla polskiego rynku okien PVC, bo przepisywać z niemieckiego, to każdy tłumacz może nawet nie znając się na oknach.

 

Firma może mieć w porządku wszystkie papiery, dobre - zadeklarowane (a może i uzyskane w badaniach) właściwości a na budowę trafia wyrób oknopodobny... To co się dzieje z oknami dla indywidualnego Inwestora?

 

finlandia, moim zdaniem, to się nazywa po prostu uczciwość, że o profesjonlizmie nie wspomnę. Okna i wszystko wokół nich jest dokładnie takie jak ci co je produkują, sprzedają i montują oraz kupują. Ze wszystkim tak jest. Ludzie są winni, okna mniej.

 

Na budowach indywidualnych inwestorów dzieje się to, co musi. We wstępnym etapie wyboru okien lub sporu po robocie, na oknach znają się wyłącznie producenci i sprzedawcy, klienci nie mają żadnej wiedzy, rzadko miewają rację, bo jak można mieć rację jak się coś wyczytało tylko w internecie, z internetową wiedzą nie jest się partnerem, a wyłącznie upierdliwcem.

 

finlandia, moim zdaniem "branży" tak naprawdę wsi, to co się dzieje na budowach, a to że niewiele się zmienia złóż na karb korporacyjnej solidarności, bo mimo zaciekłej konkurencji i opowieści dziwnej treści kruk krukowi "okna" nie wykole.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porysowane szyby w oknach

 

Słuchajcie mam problem z szybami. Wstawiono nam okna i zauwazyliśmy, że mamy porysowanych 10 szyb, w tym dwie zupełnie stłuczone -pękniete. Zgłosiliśmy to ekpie montujacej okna, a w protokole odbioru napisalismy, że szyby sa uszkodzone i chcemy ich wymiany. Przekreśliliśmy równiez punk, ze wg nas szyby sa pelnowartościowym towarem i nie mamy co nich zadnych zastrzeżeń. Dodatkowo uszkodzona zostala jedna rama okienna. Czy spotkaliście z taka sytuacją? Co na to zazwyczaj radza firmy? Wypolerują, wymienią, zwrócą część $ za nie czy oleją klienta? Dodam, ze niektóre porysowanie sa wewnątrz szyb, powstaly na pewno na linii produkcyjnej. Narazie mowia ze wymienia te pekniete, a porysowania musi byc widac z chyba 3 m zeby je wymienić. Czy to prawda?

 

Poza tym, gość od kominków powiedział, że mamy okna zamontowane na zle kotwy, bo on montował okna u siebie i musial kupić specjalne kotwy do porothermu, a my mamy zamontowane na jakies zwykłe kotwy, ktore nie sa idealne do przymocowania okien do tego typu pustaka.

 

Jestem laikiem jesli chodzi o montaż okien - POMOCY!

 

Jeżeli jest tu watek o podobnym zabarwieniu bardzo prosze podrzuccie mi linka, bo czytac teraz te 208 stron jest nierealne (mam maleńkie, krzyczące dziecko w domu).

 

Bede bardzo bardzo wdzięczna za pomoc,

 

Przykladowe porysowanie

 

http://img101.imageshack.us/img101/8018/dsc0295g.jpg

 

i zamocowanie...

 

http://img96.imageshack.us/img96/9708/dsc0306c.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szyby z rysami od wewnątrz komory czyli w srodku między szybami bezwzględnie do wymiany z winy producenta.

Jeśli szyby są od zewnątrz zarysowane czyli po stronie gdzie rysy są wyczuwalne pod paznokciem :p i ich odbiór jakościowy został przeprowadzony w obecności ekipy montującej okna + protokół bez względnie do wymiany z winy powstałej z kilku czynniików ale nie Odbiorcy.

 

Także spokojnie trzeba czekać na wymianę, która powinna się odbyć w granicach do 2 tygodni. Czas wyprodukowania szyby przez producenta to 3-4 dni.

Dobrze jest ustalić jakiś termin na papierze z okniarzami.

 

P.S. szkło oglądać się powinno z odległości 60 cm czyli na długość wyciągniętego ramienia, pod kątem prostym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( animatic nie odpowiedzą Ci, są tak zajęci autoreklamą i sporami na temat kto lepiej i więcej wie - że szok

 

 

Przepraszam Panów i animatic - od wielu godzin szukam - tu na forach Muratora pomocy w sprawie okien. Ale to stracony czas. Wszystkie przeczytane wątki - opanowane są przez Panów i gdzieś tam jedna kobieta chciała wiedzieć wszystko - :o :o każdy może - jak musi.

 

Ja nie muszę wiedzieć i nie jestem w stanie wiedzieć wszystkiego o wszystkim, tym bardziej o oknach, ale chciałabym móc spytać czy ktoś korzystał z usług danej firmy, czy jest zadowolony, czy realizacja przebiegła zgodnie z umową i .... takie tam zwykłe rzeczy.

 

Wydawać by się mogło, że idę do firmy, określam swoje potrzeby - oni przedstawiają mi swoją propozycję, dobrze jak ma alternatywę, wtedy sama mogę zdecydować czy stać mnie na to czy na tamto, albo z czego wolę zrezygnować. Po przeczytaniu tych postów - można się załamać, pewnie dlatego, że głownie piszą ludzie którym się nie udało.

Nie mogę zakładać idąc do producenta, że dostanę coś innego, niż to co napisane jest w umowie ..... czy powinnam????

Nie mogę - bo musiałbym założyć, że pustak, cement, beton czy dachówka - też jest niepełnowartościowa w związku z czym ...........

 

Przestańcie -- może gdyby nie było tu takiej negatywnej dyskusji, zamiast 20 mielibyście 40 lub 70 procent klientów z FM.

 

Mam dużo - bardzo dużo i nietypowe rozwiązania okien. Chciałam spytać czy ktoś wie coś o firmie " Megal - świt bez krat" Dziś złożyłam zapytanie z prośbą o wycenę - niewielka część dachu w projekcie też jest szklana. Muszę zdecydować przed ..... czy w praktyce też tak pozostanie????/

 

Szkoda, że straciłam tyle czasu na szukanie informacji właśnie tu. Moje pytanie jak wiele innych, pewnie pozostanie bez odpowiedzi.

Jak tak dalej pójdzie, zagadacie się na śmierć - pozdrawiam Panów i życzę miłego gadania :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do specjalistów:

Ile i jak rozmieszczone powinny być odwodnienia w ramie?

 

Mam okno 150x140, w którym są 3 otwory, a w tarasowym 270x230, dzielonym na 3 części (fix + dwa skrzydła z ruchomym słupkiem) są tylko 2 otwory, po jednym pod każdym słupkiem.

Pytałam montażystę - zdziwił się, że tak mało ale nie potrafił powiedzieć konkretnie ile, gdzie i dlaczego. Szef-sprzedawca stwierdził, że skoro tak zrobili to chyba tak powinno być, ma się upewnić u producenta.

 

Szukałam na forum i u wujka google ale nic nie znalazłam. W jednym miejscu tylko wzmianka, że powinny być minimum 2 otwory w oknie. Sporo natomiast piszą, jak ważne jest zachowanie drożności tych otworów.

 

Okna to Thermic 90, kolor obustronny.

 

PS

Właśnie mąż sprawdził na budowie - na zewnątrz są dwa otwory ale w progu, patrząc od góry, są 4. Dwa przy jednym słupku (po lewej i po prawej, oddalone od siebie o około 25cm) i dwa przy drugim.

 

Można to uznać za poprawne i zostawić jak jest? Są jakieś normy, wytyczne w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Można to uznać za poprawne i zostawić jak jest? Są jakieś normy, wytyczne w tej kwestii?
Ogólnie spotykana zasadą są dwa otwory odwodnieniowe na każde otwarte skrzydło, patrząc od środka - czyli tak jak zauważył szanowny małżonek jest OK. I najczęściej z zewnątrz wygląda to tak ze przy oknach jednoskrzydłowych są dwa otwory zewnętrzne, przy większej ilości skrzydeł dodatkowo otwór przy pionowym słupku. W przypadku słupka ruchomego także na jego wysokości.

I od razu uwaga dość ważna

Sa producenci stosujący otwory niewidoczne, robione nie od czoła ramy tylko od dołu, trzeba o tym pamiętać montując parapety zewnętrzne by tych otworów nie zakryć bądź by nie wypadły niejako za parapetem - wtedy woda dostaje się w konstrukcje ściany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Poszukam dziś tych otworów od spodu. Może u mnie akurat są.

 

Upewnię się jeszcze, że dobrze się rozumiemy:

Mam cztery otwory wlotowe w progu, widoczne od góry po otwarciu skrzydeł.

Otwory wylotowe z plastikową osłonką, widoczne na ramie od zewnątrz, są tylko dwa.

Wychodzi na to, że jeden wylot "obsługuje" dwa wloty.

 

Patrząc od wewnątrz, od lewej strony, mam fix w skrzydle z jednym odpływem (zakładam, bo nie ma jak sprawdzić), dalej skrzydło z dwoma odpływami i ostatnie skrzydło, to z klamką, z jednym odpływem.

 

 

I taki układ jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Przestańcie -- może gdyby nie było tu takiej negatywnej dyskusji, zamiast 20 mielibyście 40 lub 70 procent klientów z FM....

i poniżej masz odpowiedz jednego z Forumowiczów dlaczego realnie nie liczymy na40, 70 czy nawet i 100% ;) klientów z Forum

Na całym forum wszelkiej maści najlepsi doradcy polecają budować jak najgorzej (najtaniej) z jak najgorszych (najtańszych) materiałów. Poza tym jednym wątkiem gdzie nieliczni, rzeczywiście najlepsi doradcy, doradzają coś zgoła odmiennego. Tak trzymać chłopaki, ale lepiej nie będzie. Niewielu wam uwierzy, że lepiej=drożej. To zasługa głównie tego forum.

 

A pogadać jakże miło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monika.KIELCE

Skoro masz 2 widoczne otwory odwadniające od zewnątrz to wątpię by były jeszcze jakieś od spodu bo stosuje się albo jedne albo drugie. 2 otwory na ta szerokim oknie to wg nie za mało ale ostateczną odpowiedź można uzyskać zaglądając do instrukcji systemodawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...