Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

To jak w końcu ... wzmocnienie ważne jest tylko przy oknach ze skrzydłami i w drzwiach balkonowych?

 

Dokładnie TAK

 

Montaż bedzie bardzo staranny, po montazystach sam złapie okno jeszcze w kilku miejscach,dodatkowo paroizolacja i folia paroprzepuszczalna, tym bardziej że okno bedzie wysunięte w warstwie ocieplenia ( sciana 3W).

 

Jeśli mówisz że montaż będzie bardzo staranny to co chcesz po montażystach "złapac"??

Tym "złapaniem" ryzykujesz utratę gwarancji, i w tym momencie całe twoje starania o dobre okna i wszystkie pytania tu na forum poszły się .....

 

Powiedz firmie wykonującej okna że chcesz montaż tak zwany "RAL" lub "I 3"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz fix to wzmocnienie jest praktycznie bez znaczenia (przy prawidłowo zamontowanym oknie). Wzmocnienie jest istotne tylko w skrzydłach przy oknach otwieranych i tu JarekKos sugerował wzmocnienie 2mm.

 

To jak w końcu ... wzmocnienie ważne jest tylko przy oknach ze skrzydłami i w drzwiach balkonowych?

Montaż bedzie bardzo staranny, po montazystach sam złapie okno jeszcze w kilku miejscach,dodatkowo paroizolacja i folia paroprzepuszczalna, tym bardziej że okno bedzie wysunięte w warstwie ocieplenia ( sciana 3W).

Sorry ale zamiast zabierać się do sprawy od d...y strony (poprawianie po montażystach) lepiej wybierz firmę, która będzie wiedziała co to jest i do czego służą kotwy statyczne (np. SFS). Taki montaż jest dużo droższy od normalnego (w murze) ale daje gwarancję trwałego mocowania okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Lgrzechu,

 

w związku z tym że jesteśmy z tego samego województwa to mój wybór - gdybym nie produkował sam okien - by padł na MS (dealer w Rzeszowie).

 

Tylko proszę nie pytaj dlaczego.

 

JarekKos nie pytam dlaczego...ale jeśli już M&S to mogę bez ryzyka wybrać z usztywnieniem węglowym (Thermo Tytan, czy siakoś tak )???

 

Nie wiem jak w MSie wygląda statyka na skrzydła z wzmocnieniem termicznym. W BRUGMANNie fabryczne wzmocnienie termiczne odpowiada wzmocnieniu metalowemu o grubości 1,5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale widziałem już spieprzony montaż z uzyciem drogich specjalnych kotw do muru 3W. Więc z zasady i tak sam na końcu sprawdzę :D Niestety to na jakich montażystów trafię wyjdzie dopiero w "praniu" Miałem ponoć jedną z najlepszych ekip dekarzy na podkarpaciu i co...jak sprawdziłem dokładnie dach w kilku miejscach był do poprawki. Nie oszukujmy się fachowcy zarabiają na chleb więc muszą zastosować kompromis czas poświecony/ jakość. Czasem proporcje ulegają zachwianiu na niekorzyść klienta :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nie oszukujmy się fachowcy zarabiają na chleb więc muszą zastosować kompromis czas poświecony/ jakość. Czasem proporcje ulegają zachwianiu na niekorzyść klienta :cry:
wiec po oszukujmy się, są wykonawcy którym się nie spieszy, robią tak by było od razu dobrze ale ten wydłużony czas maja także wliczony w cenę usługi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jareko, nie ma ekipy doskonałej, zawsze moze się zdażyć wpadka. Ważne jest aby jak to mówił szef moich budowlańców " umieć wziać na klate i poprawić" :lol: Chiałem tylko powiedzieć, że z różnych przyczyn nie zawsze płacąc uczciwie otrzymujemy fachową usługę. Gdyby wszyscy byli uczciwi ja nie miałbym na chleb 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Lgrzechu,

 

w związku z tym że jesteśmy z tego samego województwa to mój wybór - gdybym nie produkował sam okien - by padł na MS (dealer w Rzeszowie).

 

Tylko proszę nie pytaj dlaczego.

 

JarekKos nie pytam dlaczego...ale jeśli już M&S to mogę bez ryzyka wybrać z usztywnieniem węglowym (Thermo Tytan, czy siakoś tak )???

 

Nie wiem jak w MSie wygląda statyka na skrzydła z wzmocnieniem termicznym. W BRUGMANNie fabryczne wzmocnienie termiczne odpowiada wzmocnieniu metalowemu o grubości 1,5mm.

Wg aprobaty AT-15-5357/2007 http://www.brugmann.pl/files/sys_br_jak_aprobata_itb.pdf wzmocnień termicznych jest 5 różnych. I jak widać na rysunkach różnią się grubością więc można podejrzewać, że są to odpowiedniki stali 1,5 jak i 2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jareko, nie ma ekipy doskonałej, zawsze moze się zdażyć wpadka. Ważne jest aby jak to mówił szef moich budowlańców " umieć wziać na klate i poprawić" :lol: Chiałem tylko powiedzieć, że z różnych przyczyn nie zawsze płacąc uczciwie otrzymujemy fachową usługę. Gdyby wszyscy byli uczciwi ja nie miałbym na chleb 8)

Ale ty napisałeś wcześniej, że z góry zakładasz, że dasz dodatkowe mocowania we własnym zakresie a to błędne podejście do tematu. Sprawdzać - TAK, "usprawniać" - NIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg aprobaty AT-15-5357/2007 http://www.brugmann.pl/files/sys_br_jak_aprobata_itb.pdf wzmocnień termicznych jest 5 różnych. I jak widać na rysunkach różnią się grubością więc można podejrzewać, że są to odpowiedniki stali 1,5 jak i 2mm.

 

Bwojtek,

 

wmocnienia termiczne o których mowa w AT BRUGMANNa są wzmocnieniami produkowanymi przez MS. Są wpisane do AT, ale niestety nie są dla pozostałych producentów w systemie BRUGMANN dostępne.

Jedyne dostępne wzmocnienie termiczne z włókien szklanych dla pozostałych producentów w systemie BRUGMANN jest wzmocnienie produkowane w Niemczech o oznaczeniu VS220. Wzmocnienie to jest odpowiednikiem wzmocnienia stalowego VS102 o grubości 1,5mm.

 

Z tego też powodu napisałem, że nie wiem jak to wygląda w MSie, ponieważ nie mam wglądu do statyki na "ich" wzmocnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ponoć jedną z najlepszych ekip dekarzy na podkarpaciu i co...jak sprawdziłem dokładnie dach w kilku miejscach był do poprawki.

 

Nie żebym bronił tych dekarzy.

Ale każda budowa jest inna. Nawet jeśli twój sąsiad buduje taki sam dom jak ty i użyje tych samych materiałów i wykonawców co ty, to nie oznacza to że będziecie mieli "tak samo" wykonane domy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ponoć jedną z najlepszych ekip dekarzy na podkarpaciu i co...jak sprawdziłem dokładnie dach w kilku miejscach był do poprawki.

 

Nie żebym bronił tych dekarzy.

Ale każda budowa jest inna. Nawet jeśli twój sąsiad buduje taki sam dom jak ty i użyje tych samych materiałów i wykonawców co ty, to nie oznacza to że będziecie mieli "tak samo" wykonane domy.

 

Nie moge się zgodzić, jeśli wysoko ceniaca się ekipa ($) zgadza się wykonać określona pracę według określonego projektu ( dach prosty dwuspadowy ) to potem nietaktem jest usprawiedliwianie się, że krokwie były krzywe ( tym bardziej, że kupiłem więcej ale nie chiało im się najgorszych wymienić. Jeśli ktoś robi i twierdzi, że końcowy efekt bedzie bardzo dobry to potem nietaktem jest zwalanie na fazę księżyca albo nieodpowiedni wiatr :D I tyle jeśli chodzi o ten temat.

 

Co do moich usprawnień, to mam w planach przygotować swoje dolne mocowania okien w warstwie 3W, montazyści wejda na wypoziomowane bardzo solidnie zamontowane profile, ja potem bedę spał spokojnie i przy okazji może wyjdzie trochę taniej i na pewno nie gorzej. Zreszta wcześniej wszystko zostanie uzgodnione z ekipą montujaca więc nie wiem czemu sie oburzacie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

im wiecei informacji tym mniej wiem

stoje przed wyborem kompletu okien

decyzje musze podjac w poniedzialek

generalnie

Schuco cava 3 szyby + roto

Gealan 6k 2 szyby + maco

KBE SELECT 3 szyby + WH

pierwsza opcja najdrozsza

druga mnie niepokoi z powodu opini jaka jest na temat Gealana (chyba ze w miedzyczasie co sie zmienilo i profile sie juz nie wyginaja),

o KBE praktycznie brak inf.

brak zlych opini o producentach powyzszych okien (raczej solidni)

wiem ze kwestia doboru profili byla juz poruszana na forum ale po przeczytaniu wiekszosci wątkow na kilku forach - troche mi namieszlo

prosba o pomoc w tej kwestii

 

z gory wielkie dzieki

 

ps.mam zamiar zamontowac nawiewniki w oknach,- czy nie jest to w sprzecznosci z pakietem 3 szybowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do moich usprawnień, to mam w planach przygotować swoje dolne mocowania okien w warstwie 3W, montazyści wejda na wypoziomowane bardzo solidnie zamontowane profile, ja potem bedę spał spokojnie i przy okazji może wyjdzie trochę taniej i na pewno nie gorzej. Zreszta wcześniej wszystko zostanie uzgodnione z ekipą montujaca więc nie wiem czemu sie oburzacie :evil:

Teraz piszesz coś zupełnie innego... Przecytaj sam swoją wcześniejszą wypowiedź:

Montaż bedzie bardzo staranny, po montazystach sam złapie okno jeszcze w kilku miejscach,

Co innego przygotować dolne mocowania przed montażem w uzgodnieniu z wykonawcami a co poprawiać wykonany montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym teraz tylko dowiedzieć się od Was jednej rzeczy formalnej, że tak powiem. W związku z tym, że montaż okien i drzwi zewn. jeszcze się nie zakończył, sprzedawca nie otrzymał od nas całej zapłaty. Od kogo mamy się domagać towaru zgodnego z umową? Od sprzedawcy, producenta okien, producenta proflili, czy producenta szyb? Do tej pory reklamacje okien składał sprzedawca. Wizytacja okien odbyła się zatem na wniosek sprzedawcy. Późniejsze oględziny szyb odbyły się na wniosek firmy Vetrex.

Czy my w ogóle jesteśmy stroną tych wszystkich reklamacji? Czy to sprzedawca wojuje ze wszystkimi?

 

pozdrawiam serdecznie

coffee

Coffee -

stroną sprawy jesteś zdecydowanie Ty... w końcu to Tobie bezpośrednio i najbardziej zależy na satysfakcjonującym załatwieniu sprawy.

Ja mam wątpliwości kto jest drugą stroną - sprzedawca czy Producent - to zalezy jak składałas reklamację..

Ale w tych kwestiach formalnych najlepiej to chyba tu jest zorientowany Test (http://www.oknotest.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

im wiecei informacji tym mniej wiem

 

To już pierwszy krok do sukcesu

 

stoje przed wyborem kompletu okien

 

to cieszy

 

decyzje musze podjac w poniedzialek

 

"Przymus" nie jest najlepszym doradcą przy wyborze jakimkolwiek, czegokolwiek

 

generalnie

Schuco cava 3 szyby + roto

Gealan 6k 2 szyby + maco

KBE SELECT 3 szyby + WH

pierwsza opcja najdrozsza

druga mnie niepokoi z powodu opini jaka jest na temat Gealana (chyba ze w miedzyczasie co sie zmienilo i profile sie juz nie wyginaja),

o KBE praktycznie brak inf.

brak zlych opini o producentach powyzszych okien (raczej solidni)

 

Z twojej wypowiedzi można wywnioskować że SAM nie wiesz czego chcesz. Dajesz do wyboru: "Jabłka, gruszki i banany"

 

wiem ze kwestia doboru profili byla juz poruszana na forum ale po przeczytaniu wiekszosci wątkow na kilku forach - troche mi namieszlo

prosba o pomoc w tej kwestii

 

Po 1: Dobór profila nie jest najważniejszy w jakości okna. Do tego są potrzebne jeszcze inne materiały jak okucia, szyby, wzmocnienia i nawet wkręty. Ze złych materiałów można zrobić funkcjonujące okno - ale i z dobrych materiałów można to okno spier....ć.

Po 2: Według mnie - jako producenta okien - znalezienie dobrego okna da Ci 40 % zadowolenia. Pozostałe 60 % da Ci poprawnie wykonany montaż.

 

Tylko nie wiem dlaczego większość klientów tego nie chce lub nie może zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jareko, nie ma ekipy doskonałej, zawsze moze się zdażyć wpadka. Ważne jest aby jak to mówił szef moich budowlańców " umieć wziać na klate i poprawić" :lol: Chiałem tylko powiedzieć, że z różnych przyczyn nie zawsze płacąc uczciwie otrzymujemy fachową usługę. Gdyby wszyscy byli uczciwi ja nie miałbym na chleb 8)
To prawda, tak naprawdę dobrego wykonawce poznaje się w sytuacji kryzysowej - jak potraf z niej wybrnąć.

Bądźmy realistami - każdemu może zdarzyć sie wpadka, nie tylko wykonawcom lecz także Inwestorom w ich pracy (choć często przyjmują zgoła odmienna pozę - że są nieomylni w wykonywanym zawodzie) - nie ma ludzi nieomylnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Test,

 

ALE

 

Art. 4 ust. 2 mówi:

 

W przypadku indywidualnego uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego

domniemywa się, że jest on zgodny z umową, jeżeli odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi lub ma cechy okazanej kupującemu próbki albo wzoru, a także gdy nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy, chyba że sprzedawca zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia towaru...

 

 

Hm... w 9,9(9) na 10 przypadków zawierania umów z konsumentami nie będziemy mieli do czynienia z "indywidualnym uzgadnianiem właściwości", bowiem w skrócie wygląda to tak:

 

1. Klient pyta jakie okna może u danego sprzedawcy kupić nie podając żadnych ich właściwości, bo z reguły ich nie zna. Nikt też specjalnie go o nie wypytywał nie będzie wpychając bidulę w wybory jabłek, gruszek i bananów:D

2. W odpowiedzi dostanie wykład o profilach, szybach, uszczelkach i czym tam jeszcze sprzedawca dysponuje ( wpychanie biduli ). O tym jak to się przekłada na właściwości okien malusio lub nic. (Wybieraj jabłko,gruszka, banan).

3. Wychodząc od sprzedawcy dostanie do łapki parę folderów (najczęściej ulotek pochodzących od systemodawców, w których jest wszystko o kształtownikach, nic o oknach) oraz wydruk z komputerowego liczydła upstrzony skrótami, symbolami i czym tam jeszcze, z których najczytelniejsza jest podawana na końcu wydruku cena.

 

Po wielu, wielu, wielu....... wielu rozmowach z nabywcami sądzę, że jest tak jak opisuję, ale potwierdzić to mogą tylko forumowicze inwestorzy :D. Czy taki schemat "umawiania się" nosi znamiona "indywidualnego uzgadniania właściwości", wątpię.

 

Fakt, że sprzedawca rozmawiał z nabywcą 2 godziny, nie świadczy, że dokonali "indywidualnych uzgodnień", często jest to po prostu tak, jak ktoś nieco wcześniej napisał "Pan od pomiarów zrobił dobre wrażenie". Sprzedał, więc z tego punktu widzenia jest ok.

 

Co do opisów i próbek. Z pewnością, te okazywane przed zawarciem umowy są bez wad. Więc jeśli później okaże się, że szyba jest "ryśnięta" to i z opisem i z wzorcem zgodna nie jest. Moim zdaniem oczywiście.

 

A tak poważnie, temat wywołała coffee pisząc o szybach i odpowiedzi producenta jak należy oceniać wady szyb.

 

Dla mnie "indywidualnym uzgodnieniem" byłoby właśnie wyjaśnienie tej kwestii na etapie zawierania umowy. Gdyby coffee wiedziała, że trzeba to zrobić z 3 metrów, to albo teraz nie kwestionowałaby jakości szyb, albo od razu nie kupiłaby okien od tego producenta czy sprzedawcy. Nie wiedziała, kupiła, a teraz się dowiaduje, że ... .

 

Swoją drogą dobrze, że nie mieszka w bloku z lat 70 -tych, bo znam pokoje o wymiarach, w których trzeci metr, to już wypada u sąsiada :D :D :D. I to jest ta łyżeczka miodu w beczce dziegciu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T12345T, święta racja z tymi 3 metrami. Gdybym tylko wiedziała... Chociaż pewnie potraktowałabym to jako żart :D

Powiedz mi jeszcze tylko proszę, kto jest drugą stroną w mojej sprawie. Sprzedawca czy producent? Nie zapłaciliśmy jeszcze całości kwoty za okna, wydaje mi się więc, że sprzedawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czwarte, w każdej aprobacie stwierdzającej przydatność do stosowania w budownictwie okien i drzwi danego systemu (np. BRUEGMANN AT-15-5357/2007), znajdziesz punkty: 3.5.3 Sztywność skrzydeł na obciążenia statyczne siłą skupioną działającą w płaszczyźnie skrzydła oraz 3.5.4 sztywność skrzydeł na obciążenia dynamiczne i statyczne siłą skupioną działającą prostopadle do płaszczyzny skrzydła, a to właśnie części "wytrzymałości mechanicznej" według PN-EN 14351. Przywoływane w aprobacie ZUAT itb (Zalecenia udzielania aprobat technicznych) odwołują się do norm PN-EN 14608 i PN-EN 14609.

 

Po piąte, w każdej aprobacie znajdziesz punkt 5.4.2 Badania wstępne pełne ( Konieczne dla każdego producenta deklarującego do AT ), w którym w ppkt. d) jednym z koniecznych badań, jest badanie sztywności skrzydeł na obciążenia statyczne siłą skupioną działającą w płaszczyźnie skrzydła, a więc odnoszącą się do wytrzymałości mechanicznej jak najbardziej.

 

Juz mi sie nie chce tego [powyzek] belkotu tlumaczyc.

 

Co innego aprobata i badania wstepne pelne

A co innego norma 14351-1 i badanie wstepne typu.

 

W aprobatach nie ma klas wytrzymalosci

Wedle aprobat badania skrecania statycznego i obciazenia sila pionowa skupiona PRZEPROWADZA sie zupenie inaczej niz wedlug normy PN-EN 14351-1.

W aprobatach obciazenia sa stale i niezmienne. W normie obciazenia sa zmienne i zaleza od klas.

NIE ma w Polsce klasyfikacji stolarki wedle klas. Nie ma powiazania klas z ich miejscem wstawienia. Klaca C4 na obciazenie wiatrem to jest tylko literka+cyferka. Nic wiecej.

C4 to moze byc 160 daPa i 199 daPa,

Obciazenie trzeba policzyc i sie wtedy moze okazac ze wystarczy 85 daPa - czyli w klasie C2

To sa dwa rozne dokumenty i nie mozna ich laczyc.

Na litosc Boska - nie rob ludziom wody z muzgu jak sie na tym KOMPLETNIE nie znasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...