Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

 

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

 

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

 

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

 

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

 

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

 

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

 

co? zamowiles okna w kurnikach dobroplasta ? i dalej nie wiesz co z tym zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twardy styro bodajże 10cm i na nim to bezpośrednio stoi okno, od strony tarasu izolacja i beton na chudziaku

 

Zanim pójdziesz z "deklami" na wojnę, dowiedz się może jaki jest parametr przenoszenia obciążeń dla tego styropianu, bo może nie ma o co walczyć.

 

Nie do końca jest prawdą, że nie można zamontować drzwi balkonowych bezpośrednio na styropianie. Jest nawet patent na takie rozwiązanie.

 

Illbruck nazywa to "styropianowy blok podparapetowy", zwróć uwagę na wartości w tej tabeli.

 

Na rynku przyjęła się już nazwa "ciepły parapet", zwróć uwagę na jeden z rysunków, który dotyczy dokładnie Twojej sytuacji montażowej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Illbruck nazywa to "styropianowy blok podparapetowy", zwróć uwagę na wartości w tej tabeli.

Na rynku przyjęła się już nazwa "ciepły parapet", zwróć uwagę na jeden z rysunków, który dotyczy dokładnie Twojej sytuacji montażowej....

i uzupelnic informacje o to ze poza takim patentem nie ma masowej produkcji gdyz cale to ustrojstwo MUSI być wykonane pod określony profil, dopasowany np. do KBE nie będzie pasował do VEKI itp. Może coś się zmieniło od lipca tego roku bo z tego miesiąca mam info od Ilbrucka

Walczyć jest zawsze o co zwłaszcza ze styropian był położony na chudziaku i może poddawać sie ciężarowi w sposób niekontrolowany w czasie wieloletniej eksploatacji. Nie jeden "fachowiec" udowadniał ze samo pianowanie wystarczy by przenieść spokojnie ciężar okna czy balkonu - podyskutujemy na ten temat??? sądzę że nie warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Illbruck nazywa to "styropianowy blok podparapetowy", zwróć uwagę na wartości w tej tabeli.

Na rynku przyjęła się już nazwa "ciepły parapet", zwróć uwagę na jeden z rysunków, który dotyczy dokładnie Twojej sytuacji montażowej....

i uzupelnic informacje o to ze poza takim patentem nie ma masowej produkcji gdyz cale to ustrojstwo MUSI być wykonane pod określony profil, dopasowany np. do KBE nie będzie pasował do VEKI itp. Może coś się zmieniło od lipca tego roku bo z tego miesiąca mam info od Ilbrucka

Walczyć jest zawsze o co zwłaszcza ze styropian był położony na chudziaku i może poddawać sie ciężarowi w sposób niekontrolowany w czasie wieloletniej eksploatacji. Nie jeden "fachowiec" udowadniał ze samo pianowanie wystarczy by przenieść spokojnie ciężar okna czy balkonu - podyskutujemy na ten temat??? sądzę że nie warto

 

Panowie,

 

tak dla rozładowania emocji tu panujących:

 

Jak sama nazwa autora wskazuje: Test lubi TESTOWAC.

A my "Jarki" nic tylko TRADYCJA i PRAKTYKA.

 

A wydaje mi się, że jakbyśmy połączyli te doświadczenia z tymi nowościami to by "zajefajne" okna wyszły - i wszyscy by byli trochę bardziej zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

 

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

 

Zobacz pkt 7.

Nie wiem czy Ci to do końca pomoże. ale nigdy nie wiadomo

 

http://www.pilkington.com/resources/kryteriaocenyjakosciwyrobu22.pdf

 

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

 

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

 

Darek,

 

tak na oko to 6-8mm to trochę dużo :wink:

 

Ale podaj dokładny wymiar skrzydła to Ci może więcej pomogę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewna różnica chyba jest w obciążeniu okna (po którego ościeżnicy raczej nie depczemy) a drzwi balkonowych w słupku ruchomym po którego ościeżnicy przejdą się przez kilka lat gromadki domowników. Nawet styrodur ugniecie się pod wpływem częstych obciążeń,ościeżnica będzie sprężynować i ze szczelnością może być kiepsko, pomijam już możliwość powstania szpary od zewnątrz między ramą a nawierzchnią tarasu czy balkonu i zaproszenia tam wody.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

 

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

 

Zobacz pkt 7.

Nie wiem czy Ci to do końca pomoże. ale nigdy nie wiadomo

 

http://www.pilkington.com/resources/kryteriaocenyjakosciwyrobu22.pdf

 

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

 

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

 

Darek,

 

tak na oko to 6-8mm to trochę dużo :wink:

 

Ale podaj dokładny wymiar skrzydła to Ci może więcej pomogę.

 

Pozdrawiam

 

Dziękuję JarekKos za zaangażowanie.

Podaję informacje dodatkowe:

 

profil Rehau Brillant

wymiar 145x145, dwudzielne ze stałym słupkiem, R/RU

szyba Piklington z ciepłą ramka ze stali szlachetnej

producent - z centralnej Polski, znany !

 

Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

 

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

 

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

 

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

 

co? zamowiles okna w kurnikach dobroplasta ? i dalej nie wiesz co z tym zrobic?

 

NIE - to nie oni.

Niska półka i firmy często "krytykowane" nie były brane pod uwagę.

Po lekturze m.in tego forum jak i oknonetu wybrano jedne z droższych okien ..... kosztowały 4.100 zł za 4-ry nieduże otwory w bloku.

 

profil Rehau Brillant

wymiar 145x145, dwudzielne ze stałym słupkiem, R/RU

szyba Piklington z ciepłą ramka ze stali szlachetnej

producent - z centralnej Polski, znany !

 

Te nierówności osadzenia pakietów są b. mocno widoczne przy konfiguracji:

biały profil, czarne uszczelki i stalowa ciepła ramka ..... duże kontrasty kolorów uwypuklają krzywizny ...... dodatkowo być może źle dobrano pakiety do wymiaru skrzydeł.

 

Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły) !

 

PYTANIE: czy pakiety szybowe zamawiają producenci pod wymiar skrzydła? Z jaka dokładnością ?

Czy np. dla skrzydeł 145x145 i 143x144 zamawiają pakiety szybowe o innych wymiarach ? Czy operuje się typówkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kazdy wymiar skrzydla jest inny wymiar szyby - obowiazuje dokaldnosc jednego milimetra przy dobieraniu szyb - sa do tego odpowiednie wzory obliczeniowe. Szyba [ramka] nie moze wystawac spod listwy. Szyba musi byc ulozona rowno. Pewno z uwag na za male szyby dali wiecej podkladek szklarskich . Natomiast dramatem jest zaparowanie szyb - co swidczy o tym ze sa nieszczelne.

Kzywa ramka to tez dramat.

Reklamuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jest prawdą, że nie można zamontować drzwi balkonowych bezpośrednio na styropianie. Jest nawet patent na takie rozwiązanie.

 

Nieprawda.

 

Okno czy drzwi MUSI miec trwale podparcie klockiem z drewna czy z tworzyw.

Okno czy drzwi nie moze stac na styropianie - nawet najtwardszym.

Patenty Illbruck moze sa i sluszne - ale nie wszystkie.

Podparcia okien czy drzwi zada kazdy systemodawca.I jeszcze musi byc to okno przymocowane MECHANICZNIE do podloza - a ja tam nic nie widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

profil Rehau Brillant

wymiar 145x145, dwudzielne ze stałym słupkiem, R/RU

szyba Piklington z ciepłą ramka ze stali szlachetnej

producent - z centralnej Polski, znany !

 

Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły) !

 

Nie wiem dokładnie jak to jest w REHAU, ale w tych systemach z którymi się dotychczas spotkałem na produkcji to szyba powinna być 32mm większa od wymiaru światła pomiędzy listwami.

 

Co do 4 pakietów zaparowanych "wewnątrz". Najprawdopodobniej nastąpiło rozszczelnienie. Normalny punkt gwarancyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE: czy pakiety szybowe zamawiają producenci pod wymiar skrzydła? Z jaka dokładnością ?

Czy np. dla skrzydeł 145x145 i 143x144 zamawiają pakiety szybowe o innych wymiarach ? Czy operuje się typówkami ?

 

Tak Darku,

 

na każdy wymiar skrzydła jest inny wymiar szyby.

 

Szczególnie dotyczy to tak zwanych okien typowych. Przy oknie dwuskrzydłowym o wymiarze np. szer 1465 mm jedno skrzydło będzie większe od drugiego o 1 mm. I o tyle też powinna być większa szyba.

 

Wbrew pozorom, dobre oszklenie ma BARDZO DUŻE znaczenie dla późniejszego funkcjonowania okna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły)

Czy ta para później zniknęła? Pojawiło się to jeszcze czy to był incydent?

 

Pakiet zaparował wewnątrz dwukrotnie. W bardzo chłodne i mgliste wieczory. Proces odwracalny, po kilku godzinach było znowu OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna to sprawdzic

butelka z PVC uciac jakies 5 cm od dolu - taki "kubek" zrobic

nastepnie przeciac na poł - taki "polkubek'

przykleic plastelina do szyby

wrzucic suchy lod z denaturatem

po drugiej stronie szyby pojawi sie zaroszenie - mgla na szybie

zamiast suchego lodu moze bys lod zwykly - ale trzeba dluzej poczekac

po prostu mocno schlodzic szybe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kazdy wymiar skrzydla jest inny wymiar szyby - obowiazuje dokaldnosc jednego milimetra przy dobieraniu szyb - sa do tego odpowiednie wzory obliczeniowe. Szyba [ramka] nie moze wystawac spod listwy. Szyba musi byc ulozona rowno. Pewno z uwag na za male szyby dali wiecej podkladek szklarskich . Natomiast dramatem jest zaparowanie szyb - co swidczy o tym ze sa nieszczelne.

Kzywa ramka to tez dramat.

Reklamuj.

 

Ramka w pakietach nie wystaje ponad poziom listew, wprost przeciwnie ramki są zbyt duże w stosunku do powierzchni skrzydła netto (otworu skrzydeł) i widać przez szyby zbyt duży obszar tzn. prawie całe uszczelki zewnętrzne. Dodatkowo pakiet posadowiony krzywo względem profilu PCV skrzydła (prawdopodobnie nierówno zaklinowane) i widać czarne zewnętrzne uszczelki niesymetrycznie. Odchyłka posadowienia szyby od pionu - "na oko" ok 6 mm.

 

Czy do okien powinna być dołączona karta gwarancyjna ?

Czasami pośrednik i montujący w umowie napisze, że daje na okno i poprawność montażu 36 m-cy gwarancji - ja tak mam.

W tym przypadku ani w umowie, ani z oknami nie ma gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...