Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

sztywnosc profili PVC w sztywnosci ram okien [z usztywnieniem] ma znikomy udzial. Wspolczynnik sprzezystosci PVC jest ok 80 razy mniejszy nic stali.

W obliczeniach PVc nie jest uwzgledniane.

Tak naprawde to jedyna rzecz ktora wyroznia profile to ich nazwa. czy to sie nazywa KBe czy VEKA czy Rehau czy Deceuninck czy Spectus czy Decco [ciagnac mozna dalej] to jest to wszystko to samo.

Z pewnymi wyjatkami na plus i na minus. Ale ich nie wymienie bo mnie tu oskarza o kryptoreklame lub krytyke. Sa systemy ktorych w zyciu nie poolece i sa takie przez mnie preferowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie Pana zaskoczę, ale z techniczno-okiennego punktu widzenia pojęcie "sztywność" odniesione do kształtowników z PVC ma się podobnie jak "luksus" do limuzyny marki Trabant. A co zbliżonych parametrów, to bardzo byłbym ciekaw jakie też parametry brał Pan pod uwagę i jak one wypadają w zbliżeniu :D dla okien z poszczególnych kształtowników.

 

Pozdrawiam

 

Jeżeli chodzi o parametry, to brałem pod uwagę jedynie Uw oraz klasę okna. Z tego co się orientuję to spośród wymienionych przeze mnie tylko Rehau i Veka są w klasie A, pozostałe w B (choć w jednej firmie powiedziano mi że jeśli Brugmann jest w kolorze również ma A..). Nie wiem ile w tym jest prawy i czy w ogóle brać klasę profili pod uwagę?

 

Okno, to coś na kształt samochodu klasy combi. Ma przez wiele lat służyć Panu i Pańskiej rodzinie skutecznie oddzielając wnętrze domu od różnych czynników zewnętrznych, a Pan jak wielu innych inwestorów ulega czarowi reklamy :D

Sprawdzone przez Pana "parametry" to tak jakby zapytać przy zakupie kombiaka ile pali i z jakiej grubej blachy wykonano karoserię, czy aby o to właśnie by Pan pytał kupując auto klasy combi? Ja nie, ale życzę szerokiej drogi :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W projekcie domu okna balkonowe mam o wymiarach 110x210.

Proszę o informację, który z producentów może wykonać takie okna .

Okna mają być w obustronnie w kolorze złotego dębu.

Schuco CT-70 w profilu okiennym jeszcze jest wykonalne, proponowałbym jednak, z racji koloru, wykonanie w profilu tzw pośrednim.

O ile dobrze pamiętam Brungman także takie gabaryty zniesie, Veka może mieć już z tym kłopoty - poczekaj aż stary (szacuneczek dla kolegi) się tu pojawi i dorzuci swoje trzy grosze

Max wymiary okien, jakie dopuszcza Brugmann dla skrzydła okiennego w kolorze - obojętnie płaskiego czy półzlicowanego - to +- 1080 x 2180 mm. Warunkiem jest zastosowanie wzmocnienia w skrzydle vs 105- o grubości 2 mm. Momenty bezwładności:

- lx = 5,01cm4 (siły działające prostopadle do okna-jeden z najwyższych wśród profili na rynku przy tej grubości),

- ly = 2,05 cm4 ( siły działające równolegle)

A teraz kij w mrowisko :roll: : dla porównania w tak osławionej Vece Perfectline wzmocnienie do skrzydła kolorowego, okiennego o symbolu 113293 charakteryzuje się parametrami : 3,70 cm 4 oraz 1,28 cm 4.....

 

Skrzydło pośrednie (balkonowe) w Brugmanie ma znacznie większe możliwości i okienko o takich gabarytach "wciąga nosem" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o parametry, to brałem pod uwagę jedynie Uw oraz klasę okna. Z tego co się orientuję to spośród wymienionych przeze mnie tylko Rehau i Veka są w klasie A, pozostałe w B (choć w jednej firmie powiedziano mi że jeśli Brugmann jest w kolorze również ma A..). Nie wiem ile w tym jest prawy i czy w ogóle brać klasę profili pod uwagę?

Profile kolorowe produkowane przez Brugmanna są tylko w klasie A, profile białe w klasach A i B.

Jednak niektórzy producenci okien mają własne okleiniarki i zdarza się, że okleinują profile białe w klasie B na kolor- pytaj o to przy zakupie.

 

Dla funkcjonowania okna zdecydowanie ważniejsze od klasy profilu - jak wspomnieli już koledzy :lol: - są inne jego parametry, zwłaszcza kształt i grubość wzmocnienia!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa A czy B - to ma znikome znaczenie. W pewnych granicach.
nie ma co ukrywać że prawdziwe to słowa ale co z tego? W walce marketingowej całkowicie się ten fakt pomija-wręcz przeciwnie-skupia się na nim jakby to było w oknie najważniejsze. Zresztą stary już pięknie wypunktowal pewien profil a właściwie to co w jego środku jest stosowane systemowo-o rozwiązaniach niesystemowych wogóle nie mówimy-one najczęściej swój epilog mają w sądzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nacisk ludzi z marketingu na klasyfikowanie profili jest niczym innym jak tylko manipulowaniem klienta. Każdy kupował lodówkę czy pralkę i tam sprzedawca zawsze zwraca uwagę na energooszczędność urządzeń na podstawie klas A,B,C itd. Ludzie od reklam postanowili manipulować nami więc wykorzystują to do oceny czy okno jest dobre czy złe. A niestety profil jest jednym z wielu istotnych elementów które mają wpływ na dobry produkt. To tak jak byśmy kupowali samochód i głównym kryterium wyboru sprzedawcy by był rodzaj blachy użytej do produkcji karoserii. Kupujcie markowe produkty a nie u garażowców a unikniecie ewentualnych problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max wymiary okien, jakie dopuszcza Brugmann dla skrzydła okiennego w kolorze - obojętnie płaskiego czy półzlicowanego - to +- 1080 x 2180 mm

(ciach)

Skrzydło pośrednie (balkonowe) w Brugmanie ma znacznie większe możliwości i okienko o takich gabarytach "wciąga nosem" :lol:

Skoro piszesz o wymiarach skrzydła to chyba nie ma problemu balkonem 110x210? Nie mam pod ręką rysunków tych profili ale to chyba daje okno wymiarach blisko 1140x2240? Trochę to dla mnie duże ale skoro tak piszesz...

W takim razie co potrafi profil pośredni Brugmanna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary podal dla konkretnego okna wyniki lx ..,ly .... przy profilu Brugmann Tak z ciekawosci zapytam Jareko czy mozesz podac jakie wartosci uzyskuje sie w profilu schuco w oknie o takim wymiarze? Faktycznie Veka wypda blado w tych cyferkach.

Mam jeszcze pytanko ile Wy "zostawiacie " rezerwy przy faktycznym wymiarze okna?Chodzi o to ze moje okna wg projektu maja np 1800x1700 a gosc w zamowieniu napisal ze zamawiam okno 1770x1670 Rozumiem ze zostawil rezerwe po 1,5 cm na pianke montazowa.Wszystko byloby ok gdyby otwory okienne byly wymurowane idealnie.Niestety o ile szerokosc sie zgadza (jest te 1800 ) to wysokosc otworu jest nie 1700 a 1720 i wg zamowienia mam teraz luzu 5 cm .Czy powinnam prosic go o ponowny pomiar czy te 5 cm (czyli po 2,5 cm na gore i dol) jest jeszcze normalna granica zostawienia rezerwy na montaz?Moze faktycznie nie powinnam zawracac glowy bo okno bedzie mialo parapet ktory sie tam wsunie?

Na zamowieniu mam wpisane ze odpowiedzialnosc za pomiar ponosi sprzedawca tyle ze gosc zmierzyl te okna jeszcze zanim zmienilismy wysokosc okna.Wiedzial ze bedziemy go skracac do 170 cm ale niestety nie wyszlo to tak idealnie (wyniklo to z wysokosci cegly) i nie chce miec pozniej pretensji z jego strony ze wprowadzilismy go w blad (lub co gorsze miec "fruwajacych" okien)Myslicie ze powinnam prosic o ponowny pomiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sztywnosc profili PVC w sztywnosci ram okien [z usztywnieniem] ma znikomy udzial. Wspolczynnik sprzezystosci PVC jest ok 80 razy mniejszy nic stali.

W obliczeniach PVc nie jest uwzgledniane.

Tak naprawde to jedyna rzecz ktora wyroznia profile to ich nazwa. czy to sie nazywa KBe czy VEKA czy Rehau czy Deceuninck czy Spectus czy Decco [ciagnac mozna dalej] to jest to wszystko to samo.

Z pewnymi wyjatkami na plus i na minus. Ale ich nie wymienie bo mnie tu oskarza o kryptoreklame lub krytyke. Sa systemy ktorych w zyciu nie poolece i sa takie przez mnie preferowane.

 

Właśnie o takie opinie mi chodzi, więc jeśli byś mógł to proszę poradź coś.. Zrozumcie, nie potrzebuje porównań o np."samochodach kombi" (chociaż rozumiem idee tego i dziękuje "T12345T"). Poprosiłem o pomoc przy wyborze okien bo sam siedzę w tym temacie ledwie od miesiąca i moja wiedza na ten temat kończy się na pewnym poziomie.. a na pewno więcej mogą się wypowiedzieć osoby które mają kontakt z różnymi profilami/producentami (np. monterzy czy sprzedawcy i zwykli użytkownicy). Nie oczekuje wskazania jednego najlepszego profilu (bo wiem że to jest raczej nie możliwe), ale jakiś wskazówek dotyczących tych konkretnych, właśnie jakiś plusów czy minusów. Sam odrzuciłem bardzo wile firm głównie ze względu na cenę czy jakoś profili, dlatego też proszę o jakieś rady dotyczących wskazanych przeze mnie.. Firmy udało mi się w miarę obiektywnie sprawdzić i są w porządku, dlatego też moje zapytanie odnośnie oferowanych profili..

 

-Rehau Premium: IZOTERM (Pszczyna) [okucia Maco]

 

-Veka Swingline: VETREX [Roto], KONSEK (Rybnik) [Aubi siegenia], Yest (Łazy) [Winkhaus]

 

-Aluplast 4000: WEKTOR (Częstochowa) [Maco i Roto], PLASTMAR (Mysłowice) [Winkhaus]

 

-Brugmann AD: WEKO OKNA (Częstochowa) [Maco], DOMET (Zbytków) [Roto], ABATEX (Łódz) [Roto], PAGEN (Kraków) [Winkhaus], AKPOL-PLAST (Tychy) [Winkhaus], ADAMS (Mrągowo) [Roto], Termo Profil (Wodzisław) [Winkhaus].

 

-Gealan S8000: PRYMAT (Łódz) [Winkhaus]

 

Proszę o jakąkolwiek wskazówkę.. do końca tygodnia muszę zamówić okna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko, myślę poważnie o tych oknach z jezierskiego, muszę jeszcze zasięgnąć opini u konkurencji. Mam tylko dylemat: chcę miec blat w kuchni na wysokości parapetu- czy ten blat wchodzi pod okno? czy niezależnie od wymiarów okna on jest dołączony na styk do ościeżnicy? Chodzi mi o wysokość otowru a wysokość faktyczną okna i blatu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kakusek - pomiar to zupełnie inna bajka i realia budowania tutaj uwzględnić trzeba

Ogólną zasadą, jadąc do klienta na pomiar i załamując ręce widząc projektowe otwory np. 150/150 maja od 148 do 153 / 149 do czort wie ile bo zapomnieli podmurować, jest takie dobieranie wymiarów okna by "zadowoliło" każdy wymurowany otwór. Uśrednia się to by później nie wychodziły parapety lub nadproża na różnych wysokościach no... chyba, że klient upiera się przy odpowiednich luzach montażowych 10-30 mm miedzy murem a ościeżnicą, ale w tych widełkach w większości wypadków spokojnie można wyrobić się z tym "uśrednieniem"

Kolejną, ważną rzeczą, jeśli nie ma listwy podparapetowej, jest uwzględnienie w wymiarze parapetu wewnętrznego

 

Jak będę w pracy to te wartości ci podam by zaspokoić twą ciekawość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem dane u siebie w laptopie

wzmocnienie grupy II ma Lx 2,10 cm4

wzmocnienie grupy IV Lx 4.30cm4

te dwa rodzaje wzmocnień stosowane są w fabryce, słabsze do mniejszych okien, sztywniejsze do większych, stosowanie odpowiedniej grupy wzmocnienia narzuca siatka statyki

Jak sadze, z powodów magazynowych nie stosuje się wzmocnienia I i III grupy. Trzymanie takiej ilości różnej stali pochlania większe koszty niż danie jej z zapasem do danego wymiaru okna.

Jak znajdę chwilę to zamieszczę zdjęcia osobiście przeciętego okna prosto z produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max wymiary okien, jakie dopuszcza Brugmann dla skrzydła okiennego w kolorze - obojętnie płaskiego czy półzlicowanego - to +- 1080 x 2180 mm

(ciach)

Skrzydło pośrednie (balkonowe) w Brugmanie ma znacznie większe możliwości i okienko o takich gabarytach "wciąga nosem" :lol:

Skoro piszesz o wymiarach skrzydła to chyba nie ma problemu balkonem 110x210? Nie mam pod ręką rysunków tych profili ale to chyba daje okno wymiarach blisko 1140x2240? Trochę to dla mnie duże ale skoro tak piszesz...

W takim razie co potrafi profil pośredni Brugmanna?

Napisałem : max wymiary okien dla skrzydła okiennego a nie skrzydeł :lol: .....może trochę mało zrozumiale po polsku :oops:

Max wymiary skrzydeł z tym wzmocnieniem - VS 105 to:

-w kolorze 1000 x 2100 mm

- białe 1000 x 2250 mm

Aby uzyskać wymiar zewnętrzny okna należy dodać +- 80 mm .

W katalogu jest napisane: Flogelhohe i Flogelbreite, więc wymiary dotyczą wymiarów zewnętrznych skrzydeł a nie "we wrębie skrzydła" jak podają inne katalogi. :roll:

Dla porównania - max wymiary skrzydła pośredniego :

- kolorowe 1000 x 2250 mm

- białe 1100 x 2400 mm

Chyba tyle w temacie... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki to zajrze jutro bo jestem ciekawa tych wynikow-ot babska wscibskosc :wink: Rozumiem wiec ze nie musze zawiadamiac mojego dostawcy okien o wiekszym otworze o te 2 cm (czyli po jego usrednieniu w sumie 5 cm) bo miesci sie to w tym tzw "luzie " montazowym ktory podales .(rozumiem ze te 10-30 mm miedzy murem a oscieznica liczone jest po jednej stronie wiec u mnie wychodzi 25 mm).Listyw podparapetowe sa wpisane w zamowieniu.Akurat u mnie jest to jedyne okno na scianie ktore ma parapet (pozostale to balkonowe) ale skoro mieszcze sie w normach to nie bede sie upierac przy ponownym pomiarze i zatruwac ludziom zycia :wink:

Po raz kolejny dziekuje za doinformowanie.

Musze teraz zabrac sie pozadnie za lekture nt montazu okien zeby przypilnowac aby wszystko zrobione bylo jak nalezy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla okna o ktorym pisal stary pewnie zastosowali by to wzocnienie z grupy IV .Troszke to mniej niz te 5,01 u Brugmanna ale zdecydowanie duzo lepiej nic ma Veka :) Zaspokoiles moja ciekawosc .Ja i tak zaczelam analizowac poszczegolne parametry okien roznych firm dopiero po pierwszej "klasyfikacji" wizualnej i nie ma co ukrywac ale jak dla mnie profil Cava nie mial dla siebie konkurencji :) Mam nadzieje ze bede rownie zadowolona majac te okna juz u siebie w domku :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Firmy udało mi się w miarę obiektywnie sprawdzić i są w porządku, dlatego też moje zapytanie odnośnie oferowanych profili..

 

-Rehau Premium: IZOTERM (Pszczyna) [okucia Maco]

 

-Veka Swingline: VETREX [Roto], KONSEK (Rybnik) [Aubi siegenia], Yest (Łazy) [Winkhaus]

 

-Aluplast 4000: WEKTOR (Częstochowa) [Maco i Roto], PLASTMAR (Mysłowice) [Winkhaus]

 

-Brugmann AD: WEKO OKNA (Częstochowa) [Maco], DOMET (Zbytków) [Roto], ABATEX (Łódz) [Roto], PAGEN (Kraków) [Winkhaus], AKPOL-PLAST (Tychy) [Winkhaus], ADAMS (Mrągowo) [Roto], Termo Profil (Wodzisław) [Winkhaus].

 

-Gealan S8000: PRYMAT (Łódz) [Winkhaus]

 

Proszę o jakąkolwiek wskazówkę.. do końca tygodnia muszę zamówić okna..

Nie za dużo tych firm ??? :roll: niezłego mętlik narobiłeś, po co tyle? ...

Połowy tych producentów okien nie znam - dosyć egzotyczne nazwy, kilku dobrze :roll:

Gdybym miał wybrać profil z tego towarzystwa to postawiłbym na Brugmanna, Gealana S 8000 (4- komorowy), Vekę, Rehau, Aluplast, Gealan S 8000 (6-komorowy - mniej więcej w takiej kolejności.

Brałem pod uwagę przede wszystkim sztywność przy "uczciwym" wykonaniu.

Gealan 6- k jest ciepły, ale do sztywności, zwłaszcza przy kolorze, mu daleko.

Dalej pytaj znajomych o właściwego sprzedawcę i montażystę, wszystko można spaskudzić niedbałością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...