Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Finlandia - dzieki za info.

A jak metalizowana warstwa bedzie na jednej z szyb sklejonych np 33.1 to tez ten wykrywacz wykryje ???? Wykryje [to ja tak mysle].

I pytanko drugie - jak sie odwrotnie ustawi szybe niskoemisyjna to poza innym kolorem szyby w elewacji nie ma innych niedogodnosci. Znaczy sie czy ma to wplyw na wspolczynnik U szyby. Chyba ma ????? Nie ma [to ja tak mysle]

Na tej budowie pewno pomylka byla - szyb bylo bardzo duzo -czesc klejonych i pewno im sie porypalo przy skladaniu szyb. Takich szyb jest kilka [na kilkaset]

 

Jeśli odwrócisz pakiet to U robi się większe, o ile nie wiem ale różnice w rosieniu szyb od wewnątrz zauważysz od razu. Jeśli o zgrozo przy klejeniu pakietu odwrócono samą taflę niskoemisyjną to tlenek mamy na zewnętrznej powierzchni pakietu, rozmazuje się wszystko, kontrola jakości musiała by być pijana żeby takie coś wypuścić. Przypadek pierwszy czasem spotykam, drugi przydażył mi się raz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli odwrócisz pakiet to U robi się większe, o ile nie wiem ale różnice w rosieniu szyb od wewnątrz zauważysz od razu. Jeśli o zgrozo przy klejeniu pakietu odwrócono samą taflę niskoemisyjną to tlenek mamy na zewnętrznej powierzchni pakietu, rozmazuje się wszystko, kontrola jakości musiała by być pijana żeby takie coś wypuścić. Przypadek pierwszy czasem spotykam, drugi przydażył mi się raz.

 

Pozdrawiam

 

Wydaje mi się że tutaj popełniasz błąd.

 

Zestaw 24mm - 4 Float (zewnątrz) / 16 Argon / 4LE ma:

współczynnik przenikania ciepła 1,1 wg EN 674,

LT światła 80%,

współczynnik energii słonecznej 61%.

 

Natomiast

 

Zestaw 24mm - 4LE (zewnątrz) / 16 Argon / 4 Float ma:

współczynnik przenikania ciepła 1,1 wg EN 674,

LT światła 80%,

współczynnik energii słonecznej 58%.

 

 

Więc jedyną rzeczą która się zmienia jest "współczynnik energii słonecznej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak metalizowana warstwa bedzie na jednej z szyb sklejonych np 33.1 to tez ten wykrywacz wykryje ???? Wykryje [to ja tak mysle].

I pytanko drugie - jak sie odwrotnie ustawi szybe niskoemisyjna to poza innym kolorem szyby w elewacji nie ma innych niedogodnosci.

 

Pchełek,

 

wydaje mi się że jeśli mierzysz wykrywaczem powłokę, to przy odwróconym pakiecie nie uda się tego wykryć . Musiałbyś miernik przyłożyć z drugiej strony.

 

PS: Odwrócenie pakietu jest bardzo popularne - szczególnie na dużych inwestycjach - w przypadku szyb "BEZPIECZNYCH" z jednej strony. Szyby BEZPIECZNE "ciepłe" sa po prostu dużo droższe od BEZPIECZNYCH "zimnych"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie taśm i folii w montażu jest zalecane - szczególnie przez teoretyków a ich brak uważany jest za błąd w sztuce.

W praktyce niewielki procent monaży jest tak wykonywany.

Chodzi o zabezpieczenie piany montażowej przed wilgocią. Piana przypomina w przekroju gąbkę (chociaż wielokrotnie lepszą)- i w szczególnych przypadkach może nasiąkać wilgocią - zaczynając od zwykłej pary wodnej po deszcz, który się dostaje w źle zabezpieczone szczeliny. Pianka zamoczona nie izoluje - jest zimna. Ja to przyrównuję do koca - suchym miło się przykryć, ale mokry nie jest przyjemny, szczególnie w chłodne wieczory...

 

Finlandia,

 

nie wiem czy pamiętasz.

Ja w końcówce lat 90-tych dostałem z IFT, że nie należy obcinać piany przy montażu właśnie ze względów tak zwanego efektu "gąbki".

Szczególnie dotyczyło to okien drewnianych, ponieważ zewnętrzna część ościeżnicy nie jest tak dobrze zabezpieczona i istnieje duże ryzyko "ssania" wody przez profile drewniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ obciętą pianę należy od razu zabezpieczyć tynkiem -ale jak nie raz tu mówił Jareko -na jakiś czas wystarczy farba emulsyjna, "uczono mnie" że także lakier bezbarwy, silikon w sprayu itp. co nie zawsze zgadza się z zasadami ciepłego montażu. Najlepiej piany nie obcinać od ręki - a pozostawić ją do czasu zrobienia elewacji - ale też absolutnie nie dłużej niż 6 miesięcy.

 

A czy drewniane okna "piją" wodę przez piane? Moze w latach 90 tak było, bo wtedy większość okien była malowana pistoletem i na ogół zewnętrzne części (te "idące w mur") nie były lakierowane.. Teraz większe zakłady lakierują w komorach i całe okno jest pokryte dokładnie, z każdej strony. Ale to nadal nie jest regułą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Odwrócenie pakietu jest bardzo popularne - szczególnie na dużych inwestycjach - w przypadku szyb "BEZPIECZNYCH" z jednej strony. Szyby BEZPIECZNE "ciepłe" sa po prostu dużo droższe od BEZPIECZNYCH "zimnych"

 

To juz calkiem jestem skolowany.

1. Bezpieczna ciepla to i bezpieczna np 33.1 i niskoemisyjna. czyli 33.1/16/4LE

2. Bezpieczna zimna to tylko 33.1 bez szyby niskoemisyjnej ???????

3. W pakiecie 33.1/16/4 niskoemisyjna jest szyba pojedyncza ????

4. Czy tez moze byc to jedna z szyb w pakiecie 33.1

5. Odwrocony pakiet to szyba niskoemisyjna od wewnatrz ??????????? - czyli klejona 33.1 idzie na zewnatrz ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi szybami to cyrk mam ostatnio.

Jedne szyby rosieja na zewnatrz drugie nie. To jedna ekspertyza.

Druga to ta opisana powyzej.

I trzecia. Mianowicie - Czy mozna porysowac szybe przy myciu jej. to tez mam zapytania.

Tu mi sie nasuwa mysl ze szyba ktora mi przywiezli ma warstwe niskoemisyjna na zewnatrz bo jest tak delikatnie porysowana.

Zescie mi chyba podsuneli rozwiazanie.

Jak sprawdzic gdzie jest warstwa metalu - chyba po odbiciu swiatla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To juz calkiem jestem skolowany.

1. Bezpieczna ciepla to i bezpieczna np 33.1 i niskoemisyjna. czyli 33.1/16/4LE

 

W tym przypadku szyba 33.1 jest szybą bezpieczną "zimną". Opis zawsze zaczyna się od szyby zewnętrznej.

 

3. W pakiecie 33.1/16/4 niskoemisyjna jest szyba pojedyncza ????

 

Tak

 

 

5. Odwrocony pakiet to szyba niskoemisyjna od wewnatrz ??????????? - czyli klejona 33.1 idzie na zewnatrz ????

 

Odwrócony "pakiet" to znaczy , że producent zamówił ze względów cenowych np. 33.1/16/4LE (Bezpieczna 33.1 od zewnątrz / Ramka 16 / Niskoemisyjna 4 od wewnątrz), a w skrzydło zakłada ten "pakiet" odwrotnie, czyli szybą bezpieczną od wewnątrz pomieszczenia. Często spotykane w salach gimnastycznych.

 

Nie wiem czy Ci wyczerpująco i zrozumiale odpowiedziałem. Jakby coś to pytaj.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wilgoc pojdzie na drewno to nawet lakier nie pomoze.

Dlatego też nie należy montowac szczególnie okien drewnianych przed wylewkami i tynkami wewnętrznymi

 

 

Une sa "ekologiczne" te lakiery - czyli g....no warte.

Sa wodorozcienczalne.

 

Ekologia :) się kłania :)

 

A jak jest to eukaliptus to on sie bardzo kiepsko impregnuje i slabo klei i lakier sie trzyma na "slowo honoru".

Woda z opadow czy z wilgoci go zalatwiaja na cacy.

 

W naszych warunkach atmosferycznych eukaliptus nie nadaje się do użytku jako okna lub drzwi.

 

Jedyna metodą zabezpieczenia tego drewna jest lakierowanie "proszkowe". Ale tego sposobu chyba nikt w Polsce nie używa w stolarce drewnianej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli odwrócisz pakiet to U robi się większe, o ile nie wiem ale różnice w rosieniu szyb od wewnątrz zauważysz od razu. Jeśli o zgrozo przy klejeniu pakietu odwrócono samą taflę niskoemisyjną to tlenek mamy na zewnętrznej powierzchni pakietu, rozmazuje się wszystko, kontrola jakości musiała by być pijana żeby takie coś wypuścić. Przypadek pierwszy czasem spotykam, drugi przydażył mi się raz.

 

Pozdrawiam

 

Wydaje mi się że tutaj popełniasz błąd.

 

Zestaw 24mm - 4 Float (zewnątrz) / 16 Argon / 4LE ma:

współczynnik przenikania ciepła 1,1 wg EN 674,

LT światła 80%,

współczynnik energii słonecznej 61%.

 

Natomiast

 

Zestaw 24mm - 4LE (zewnątrz) / 16 Argon / 4 Float ma:

współczynnik przenikania ciepła 1,1 wg EN 674,

LT światła 80%,

współczynnik energii słonecznej 58%.

 

 

Więc jedyną rzeczą która się zmienia jest "współczynnik energii słonecznej"

dokładnie - zmienia się współczynnik "g" (nie mylić z punktem "g"). Zmienia się tzn polepsza !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trzecia. Mianowicie - Czy mozna porysowac szybe przy myciu jej. to tez mam zapytania.

 

Podnoszę ten wątek dla użytkowników: MOŻNA PORYSOWAĆ SZYBY PRZY MYCIU.

Szczególnie pierwsze mycie po budowie, na sucho rozciera się resztki zaprawy tynkarskiej a już w ogóle jest dramat, kiedy używa się do szorowania gąbki do zmywania - tylko tej warstwy z drapakiem.. Wówczas ryski są drobne, ale bardzo widoczne w promieniach słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za "spiewajace" odpowiedzi.

To jeszcze jedno pytanie.

Czy w pakiecie 33.1/16/4 niskoemisyjna moze byc szyba ta ze sklejonego pakietu ??

Jesli wsp. g jest lepszy dla ukladu szyby niskoemisyjnej wewnatrz to jest to dla mnie nielogiczne.

Przy szybie niskoemisyjnej na zewnatrz ciepło odbite od tej szyby "wraca" przez warstwe gazu [wypelnienie szyby]

A jak ta szyba jest od wewnatrz to cieplo wraca "od razu".

Tak sobie dywaguje.

A dlaczego szyby zespolone rosieja od zewnatrz ??? czy dlatego ze rankiem sa zimne [nienagrzane od powietzra wewnetrznego] i skrapla sie na nich wilgoc z powietrza ???

 

A o tym eukaliptusie to duzo wiesz. ja wiem jedynie ze eukaliptusa w Australii uzywa sie do plotow, tarasow itp. nie do okien. Z tego co mi mowiono to sie go praktycznie nie da lakierowac bo z uwagi na zawartosc pewnych substancji i garbnikow zle przyjmuje lakiery. mam cala serie fotek takich okien z odparzonym lakierem.

Szykuje wlasnie artykul do Swiata Szkla [czesc I o oknach drewnianych]

Moze bys sie przylaczyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo ciekawej dyskusji....zapytam o coś innego.

Interesuje mnie czy Mahoń z Jezierskiego będzie miał identyczny odcień jak Mahoń z Hormana.... chce kupić drzwi garażowe a okna mam właśnie w mahoniu... a z Hormana mam fajną ofertę:) kumpel mnie potraktował delikatnie.... ale nie mam jak porównać tych dwóch kolorów czy takie same sa:)

A jako spece od okien pewnie często spotykacię się z podobnymi dylematami klientów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w pakiecie 33.1/16/4 niskoemisyjna moze byc szyba ta ze sklejonego pakietu ??

Może być , tylko jest to bardzo rzadko zamawiane ze względu na cenę.

W takim zespoleniu jak wyżej prawie zawsze ciepła jest szyba pojedyncza, czyli ta "4". Szkło 33,1, w którym jedna z laminatek jest ciepła jest znacznie droższe.

W przypadkach ekstremalnych, np. klatki schodowe i wymóg bezpiecznej dwustronnie (33,1LE/16A/33,1) - U=1,1 nie ma innego wyjścia i jedna z nich jest pokryta powłoką "ciepła".

Jesli wsp. g jest lepszy dla ukladu szyby niskoemisyjnej wewnatrz to jest to dla mnie nielogiczne.

Przy szybie niskoemisyjnej na zewnatrz ciepło odbite od tej szyby "wraca" przez warstwe gazu [wypelnienie szyby]

A jak ta szyba jest od wewnatrz to cieplo wraca "od razu".Tak sobie dywaguje.".

Jest to zbyt mała różnica, aby o tym dywagować :lol: Najważniejsze jest U, które jest praktycznie takie samo- niezależnie od zamontowania, pozostałe są niewiele istotne. No.. chyba że szkło antisol czy reflex- te powinny być od zewnątrz, żeby osiągnąć zamierzony (i zapłacony) efekt. Osiągniemy jeszcze lepszy , jeżeli zamiast"4" wstawiamy szkło 6 mm

 

A dlaczego szyby zespolone rosieja od zewnatrz ??? czy dlatego ze rankiem sa zimne [nienagrzane od powietzra wewnetrznego] i skrapla sie na nich wilgoc z powietrza ???

A kolega leni sie troszeczkę :roll: też o tym pisałem, chyba ze dwa razy -przypominam co nieco z jednego wątku

Zjawisko takie występuje nieraz nad ranem w okresie wiosna -jesień najczęsciej w pobliżu łaki, parku, jakiejś wody itp., ale niekoniecznie - w zimie przy włączeniu ogrzewania raczej znika

Jest to spowodowane wyraszeniem sie pary wodnej na powierzchni szkła ,która w tym momencie jest niższa od temperatury powietrza o dużej wilgotności. Wystepuje to przede wszystkim wtedy, gdy w nocy temperatura otoczenia spada o kilkanaście stopni ochładzając cała elewację budynku a rano szybko wzrasta. Szyba o współczynniku U=1,1 posiadająca dobre własności izolacyjne nagrzewa sie jednak dużo wolniej niz ściana. Różnica temperatur powoduje wykraplanie się pary wodnej na powierzchniach zimniejszych, czyli np. szybach, karoseriach samochodów itp. W zimie rzadziej to spotykamy, gdyż pracujące ogrzewanie wewnątrz mieszkania zapobiega takiemu wychładzaniu szyb i wtedy zimniejsza jest ściana niż szyba.

Okno drewniane nie zaparowuje dlatego, że jest mniej szczelne i na szybie (i być może zwykłej u=2,8W(m2*K) ] nie skupia sie tak róznica temperatur.

 

Przewrotnie powiem, że im szyba cieplejsza (mniejszy wsp. U) - o wiekszej izolacyjności- tym to parowanie na zewnątrz może szybciej wystąpić. Jest to traktowane jako zjawisko normalne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo ciekawej dyskusji....zapytam o coś innego.

Interesuje mnie czy Mahoń z Jezierskiego będzie miał identyczny odcień jak Mahoń z Hormana.... chce kupić drzwi garażowe a okna mam właśnie w mahoniu... a z Hormana mam fajną ofertę:) kumpel mnie potraktował delikatnie.... ale nie mam jak porównać tych dwóch kolorów czy takie same sa:)

A jako spece od okien pewnie często spotykacię się z podobnymi dylematami klientów

Bardzo w to wątpię, mahoń Hormanna nazwany jest Mahoń Rosewood i rózni się znacznie od znanych mahoni "okiennych" - bardziej przypomina sapelli.

Nie mam przy sobie wzornika aby teraz dokładnie odpowiedzieć i podac nr-y oklein- jak nie zapomne to poszukam w przyszłym tygodniu.

Generalnie na naszym rynku stosowane są okleiny Renolit oraz Cova i ten sam kolor (np. złoty dąb, orzech) także rózni sie pomiędzy nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...