Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

jeśli nie miałaś jeszcze nigdy do czynienia z oknem tylko uchylnym to przemyśl czy nie zamienić na rozwierno-uchylne - nieporównywalne zalety użytkowe - zwłaszcza gdy dojdzie do ich umycia. Jeśli zależy ci na codziennej możliwości tylko uchylania (np. z powodu dzieci) to sa odpowiednie elementy okuć blokujące możliwość otwarcia i ograniczające funkcje do pozycji zamknięte - uchylone. Otwierasz tylko do mycia

Okno w luku nigdy nie spełni wymagań stawianych okuciom WK - niestety ewentualny górny zaczep na niewiele się zda przy włamaniu

Jeśli zależy ci na jak największej energooszczędności to pamiętaj ze fix szklony w ościeżnicy będzie zawsze cieplejszy od fixa szklonego w skrzydle (wygląda jak okno tylko nie ma klamki i okuć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?? Pomocy ??

 

Tym razem ja potrzebuje pomocy

 

Mam zapytanie od klienta na okna.

 

Budynek usytuowany na wysokości 3900 metrów nad poziomem morza.

Mój zakład mieści się około 350 metrów nad poziomem morza.

Transport możliwy tylko drogą lądową. Wysokości do pokonania od

0 metrów nad poziomem morza do 3950 metrów nad poziomem morza.

 

Minimalne gabaryty zespoleń 280 x 430 mm

Maksymalne gabaryty zespoleń 1200 x 1480 mm

 

Wymagany współczynnik przenikania u mniejszy niż 0,8.

Maksymalna grubośc zespolenia 40mm

 

Jakie zastosowac zespolenie ??

 

Nie da się - szyby problem - muszą być zastosowane w nich kapilary czyli elementy wyrównujące ciśnienie pomiędzy komorą szyby zespolonej a zewnętrznym otoczeniem. Dodatkowo szyba zespolona MUSI być wykonana na szkle niskoemisyjnym TWARDOPOWOŁOKOWYM typu K-Glass.

Wspólczynnik U=1,7 W/m2K albo 1,8 W/m2K - tak dawno tego nie było na tapecie, że zapomniało mi się.

 

Taka konstrukcję w przyzwoitej cenie wykona Ci Press Glas. Maja spore doświadczenia z montażem kapilarów w szybie zespolonej.

Jest jeszcze jedna metoda ale tylko na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy montaż okien przy temperaturze (-7) - (-4) st.C będzie ok ?

Czy te pianki do montażu można stosować w takich temperaturach ?

bedzie zle i nie chodzi tu tylko o piane ktora teoretycznie do minus 10 umozliwia montaz - temat na dluzszy wyklad.

Jesli jest to wymiana okien to jeszcze mozna eksperymentowac (sprawdzone do minus 18 ) ale w nowym budynku? Jesli nie jestes pod wyjatkowa presja czasu nie ryzykuj.

Ja swoich klientow poinofmowalem, ze jesli tak bardzo pragna montazu w tych temperaturach co teraz sa - no problem, wystarczy ze na pismie mi to zleca i moge montowac ale... ale bez gwarancji na montaz i brakiem mej odpowiedzialnosci za uszkodzenia okna w trakcie montazu. PCV jak i szklo w tych temperaturach kruche są że ho ho ho

Na szczescie są rozsądni i nie podjeli takiego ryzyka

Dodam jeszcze ze po takich temperaturach jakie sa obecnie dobrych kilka o ile nie kilkanaście dni upłynie (z calodobowymi powyżej zera) zanim rozsądni podejmą się montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, żartujcie sobie z robieniem dziurek w szybie - a jeszcze ktoś pomyśli że tak można :lol: - tylko potem okaże się że powietrze ma gorsze właściwości niż gaz.

NIE RÓBCIE TEGO W DOMU :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się - szyby problem - muszą być zastosowane w nich kapilary czyli elementy wyrównujące ciśnienie pomiędzy komorą szyby zespolonej a zewnętrznym otoczeniem. Dodatkowo szyba zespolona MUSI być wykonana na szkle niskoemisyjnym TWARDOPOWOŁOKOWYM typu K-Glass.

Wspólczynnik U=1,7 W/m2K albo 1,8 W/m2K - tak dawno tego nie było na tapecie, że zapomniało mi się.

 

Taka konstrukcję w przyzwoitej cenie wykona Ci Press Glas. Maja spore doświadczenia z montażem kapilarów w szybie zespolonej.

Jest jeszcze jedna metoda ale tylko na priva.

 

I tu jest pies pogrzebany.

 

Moim problemem jest współczynnik przenikania ciepła.

 

Charlie,

 

a jak by to wyglądało na zespolenie 60mm ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oknoplast Marki_______________Veka thermic 90, Maco Multi Matic

Fabryka Okien Nietypowych _____Galean S 8000 IQ+

Famix ______________________Avante, Roto

Oknobrama _________________Brugmann Arte, Roto

Damar _____________________Veka perfect Line , Roto , pakiet trzyszybowy

BH łask ____________________Elegance Premium TROCAL 6 komór, 3-szybowy

 

JarekKos nie wiem jakich producentów reprezentują dealerzy (myślałam że firmy które wymieniłam powyżej to właśnie producenci. Poszukujemy energooszczędnych okien.

1. 8 szt. 900x1500

-2 szt. Nieotwieralne

-1szt. Uchylne tylko z góry

-2 szt. otwieralno-uchylne lewe

-3 szt. otwieralno-uchylne prawe

2. 2 szt. 1800x1850 (otwierane na wszystkie strony)

3. 1 szt. 900x1850 (nieotwieralne)

4. 2 szt. 600x 1200 (nieotwieralne)

5. 1 szt. 100x2300 - drzwi do tarasu, prawe szyba antywłamaniowa i okucia

6. 4 szt. 1240x1500 półokrągłe (łuk ma wysokość 150 mm) dwuskrzydłowe, otwieralno-uchylne

7. 2 szt. 600x1500 otwieralno-uchylne

8. 2 szt. 900x2100 drzwi do tarasu z łukiem (taki jak przy pozostałych oknach) szyba antywłamaniowa i okucia

-1 szt. Lewe

-1 szt. Prawe

 

Poza tym co już napisał Jareko, to naprawdę warto się zastanowic czy stosowac stałe szklenia, jeśli występują zaraz obok okien otwieranych.

 

Pod kątem technicznym nie widzę żadnych problemów wykonania tych okien.

 

Okno 900 x 1500 wykonac jako uchylne wychodzi przynajmniej w naszej firmie drożej nic wykonac go jako UR.

 

 

Nie wiem jaki profil zaoferowała wam firma Famix. Powiedzmy że jest to Maxima. Załóżmy też że wszystkie oferty zawierają pakiet 3-szybowy, to mój ranking wyglądałby następująco

 

Veka Thermic 90

Avante Maxima

Brugmann Arte

 

Zastrzegam że jest to moja subiektywna ocena

 

Oczywiście do dobrych okien należy także zwrócic uwagę na dobry montaż. I tutaj polecałbym stosowac tak zwany "ciepły" montaż.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał wiedzieć czy kasiaimarcin wiedzą o rzeczy podstawowej. Jakie będzie roczne zapotrzebowanie na energię nieodnawialną dla ich domu, bo może wybierają okna jakich w ogóle nie potrzebują? To taka uwaga kierowana do wszystkich poszukiwaczy najniższego Uw okna, bo jak to w życiu bywa, nie wszystko złoto co się błyszczy. Uw też. :D

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta jak to nazywasz "rzecz podstawowa" ma średnie znaczenie. Nie jest ani uchwytna ani za bardzo przewidywalna. To jest jak wróżenie, jak przewidywanie pogody, jak prognozy ekonomiczne. Podniecamy się tym na etapie budowy a po jakimś czasie od zamieszkania nie zwracamy na to już takiej uwagi. Pięć lat temu spisywałem zużycie energii co kilka dni. Rok późnie było to już tylko raz w miesiącu. A teraz okazjonalnie raz dwa razy do roku. 2009 się skończył a mi nawet nie chciało się do dzisiaj spisać licznika.

Za to okna są czymś namacalnym. Co roku zimą przekonuję się, że trzecia szyba, ciepła ramka i cieplejszy profil, bardzo by mi się przydały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test. Mając do wydania np tysiąc złotych więcej za szybę zamiast 1.0 otrzymać 0.5 to choćbys nie wiem jak dalej udowadniał swe słowa realnie nie masz racji. No chyba że jestem w błędzie ale w takiej sytuacji poprosiłbym cię o dłuższy wywód w oparciu o przykładowe obliczenia. Zwrot poniesionych nakładów przyjmijmy że jest nie dłuższy niż 10 lat-to jest czas który spokojnie możemy przyjąć jako ekonomicznie uzasadniona inwestycje-chętnie poznam te dane potwierdzające twą tezę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to zastanawia tym bardziej, że pakiet 3 szybowy takie same oszczędności da w domu średnio jak i super zaizolowanym. Zawsze to będzie ta sama ilość kWh energii cieplnej zaoszczędzone w ciągu roku.

Wzór jest dość prosty:

(Uw1-Uw2)*liczba stopniodni*ilość m2 okien*24h.

Uw1 - współczynnik przenikania okna zimniejszego

Uw2 - współczynnik przenikania okna cieplejszego

liczba stopniodni - długość sezony grzewczego pomnożona przez średnią temperaturę zewnętrzną w sezonie grzewczym np. 200 dni*20 stopni=4000.

Przykład dla 30 m2 okien:

(1,4-1)*4000*30 m2*24 h=1 152 000 W = 1152 kWh

Od wyniku można jeszcze odjąć odrobinę mniejsze zyski cieplne od promieniowania słonecznego wpadającego przez szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, moja uwaga o "zapotrzebowaniu na energię" nie jest zupełnie pozbawiona sensu. Wypowiadając się na tym forum w kwestiach "energooszczędności" okien wszyscy (ja też) skupialiśmy się wyłącznie na kwestii ilości energii przenikającej przez okno w odniesieniu do jego współczynnika przenikania ciepła, całkowicie abstrahując od tego, że okno jest tylko jednym z elementów budynku wpływającym na parametr całkowitego zapotrzebowania na energię. Wydaje się, że po roku obowiązywania przepisów o świadectwach charakterystyki energetycznej budynków warto już poświęcić się rozważaniom na ile realnie wartość współczynnika Uw okna wpływa na wartość ostatecznego wyniku obliczeń co do zapotrzebowania na energię całego budynku lub nieruchomości lokalowej.

Moim skromnym zdaniem zbyt często jeszcze nabywcy okien ulegają "reklamie" i poszukują okien, które i owszem posiadają nawet wybitne właściwości w zakresie przenikalności cieplnej tylko są im całkowicie zbędne z tego powodu, że ze względu na konstrukcję budynku przenigdy te właściwości nie zostaną należycie wykorzystane, a zakładane cele w zakresie obniżenia zapotrzebowania na energię nie zostaną osiągnięte i skonsumowane w postaci niższych rachunków. To tyle.

 

bwojtku, forum to nie miejsce na dłuższe wywody, ale polecam odwiedziny naszej strony internetowej. Z pewnością pojawi się tam za jakiś czas artykuł, w którym dość obszernie rozwinę zaprezentowany tu punkt widzenia.

 

Poza tym nie mieszałbym do zagadnienia "energia" wątków wygody eksploatacyjnej, o której pisze Jezier, bo to całkiem inna historia oraz wycierania wody z wewnętrznej powierzchni okien o czym pisze bwojtek, bo przyczyny powstawania tego zjawiska (kondensacji pary, a nie wycierania) mogą być bardzo różne :D

 

Żeby już nie było wątpliwości bezwzględnie przyłączam się do grona zwolenników i popieraczy okien wyposażonych w pakiety szyb zespolonych wyposażonych w tzw. "ciepłe ramki"!!! A jeszcze bardziej okien gdzie taki pakiet byłby osadzony we wrębie szybowym skrzydła na głębokości np. 20 mm, a nie standardowych 15mm:D

 

jareko zastanawiasz się dlaczego? Jakbyśmy tak do końca zawsze wiedzieli dlaczego coś zrobiliśmy, powiedzieliśmy lub napisaliśmy, to ale by było, no nie?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jareko zastanawiasz się dlaczego? Jakbyśmy tak do końca zawsze wiedzieli dlaczego coś zrobiliśmy, powiedzieliśmy lub napisaliśmy, to ale by było, no nie?:D

Oczywiście :)

Ale wracajac do tematu - bo wbrew pozorom intersuje wielu Forumowiczow tu zagladajacych - odpowiem ci tak.

Mylisz się Waść i to bardzo.

Już powyżej Jezier dokładnie ci wyliczył róznice w stratach ciepla w zaleznosci od zastosowanych szyb. Wyliczył i tak dla opcji najogrszych bo przyjal Uw dla okien cieplych 1,0 a w wiekszosci wypadkow jest on ponizej 1,0. Ostatnimi czasy wsrod przesylanych mi zapytan, okazuje sie ze okna maja najczesciej Uw na poziomie 0,8-0,9 czyli tych wyliczonych kWh bedzie duzo wiecej. I jest to niepodwazalna oszczednosc. W jednym tylko masz racje. Jak ktos buduje bunkier w ktorym okna stanowia 1% powierzchni scian i 0,05% calkowitej powierzchni przez ktora straty ciepla nastepuja mozna powiedziec iz inwestowanie w cieple szyby nic mu nie da. Bo wydajac 1000 zeta miesiecznie na ogrzewanie zwiekszenie tej kwoty do 1001 zl naprawde jest juz bez znaczenia.

Zważ że teraźniejsze budowanie jest troszke inne jak kiedyś, dąży sie do jak najwiekszej powierzchni przeszklen i tu udział tych strat zaczyna miec znaczenie.

A patrzac globalnie - chocby w swietle calej naszej planety i rozdmuchiwanego za bardzo globalnego ocieplenia ;) masz ponad 1000kWh energi mniej wydatkowanej (z przykladu Jeziera) To iles tam mniej energii straconej na wyprodukowanie tych kilowatow, iles tam zanieczyszczen mniej oddanych do atmosfery itd. Ekologiem nie jestem a oni zapewne dokladnie wyluszczyliby ci ile to jeszcze gatunkow zwierzat zniknie z planety tylko i wylacznie dlatego ze nie chciales pakietu trzyszybowego.

Komfort? Komfort jest nieporownywalny i nie podlega juz zadnej dyskusji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...