Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

http://img69.imageshack.us/img69/1672/prgdv9.gif

 

Podparcie zólte to beton komórkowy - 8cm ma w zasadzie takie samo U jak poszerzenie (lambda 0,11-0,14)

jasno zielone to styrodur na ścianie fundamentowej

do góry też coś takiego podciągne

czerwone - kotwa montażowa

niebieskie - izolacja wodna

czarne poziome kreski poziom wykończonej posadzki (w środku parkiet)

 

w sumie wysokość nie jest jakaś gigantyczna bo 7,5cm

jak dodam listwę podparapetową to już nic nie podmuruję zostaje mi 4,5cm luzu wiadomo na klockach sie postawi - ale podparcie chyba gorsze

a montaz jak kotwy to czekac na wylewke (nie bardzo) albo kątowniki

cale okno ma 3 m szerokosci i chce je dobrze umocować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszerzenie 50 mm i pozostaje ci 25 na klinach z PVC - spokojnie od razu kotwienie do chudziaka i bez żadnych kłopotów na później

lub

profil bazowy 40 mm + poszerzenie 25-30 mm - i podobnie

lub

podniesienie docelowego poziomu posadzki do 80 mm i profil bazowy 80 mm, tasma rozprezna, podkladki do szklenia by poziom uzyskac i kotwy jak Najwyższy przykazał

Z uwagi na obróbkę zewnętrzną najlepsze rozwiazanie to bazowanie na profilach bazowych lub też podpracie na poszerzeniu od systemu np. tzrykomorowego (oczywiscie montujac profil min 5 komorowy), zamontowanie poszerzenia tak by od wewnatrz bylo w jednej plaszczyznie - wtedy od zewnatrz bedzie cofniete, i koniecznie przykrecenie poszerzenia srubami gdyz nie bedzie zapięte tak jak w takim samym systemie

Nie wierze i nigdy nie uwierze by mozliwe bylo wymurowanie bloczkow tak by kladac na nich late bylo idealnie poziomo i bez garbów lub zagłebień, chyba że dasz dwie dechy i dodatkowo wylejesz wylewke samopoziomujaca (tez nie zawsze jest idealna)

I z ostatnich obserwacji :(

Przy duzych i ciezkich konstrukcjach lepiej podparapetówke w cholere wywalić - potrafi sie giąć w miejscu podparcia klinami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dybel w gorna sztange a dol sobie bedzie wisial BEZ podparcia.

Na dole daje sie klocki podporowe o mocuje dol dyblami ew. kotami - nic sie nie bedzie wyginalo. Klocki boczne zostaja - instrukcja ITB jest jednoznaczna - sa nawet odpowiednie rysunki.

 

Dość wyraźnie napisałem że dolne kliny muszą zostać (2 posty wyżej). Dybel w górnej sztandze nie jako wieszak tylko dla zapobiegania przechylania na bok jednoskrzydłowych lub niesymetrycznych konstrukcji (może zastąpić boczne kliny). A nawet montowanie z instrukcją ITB w zębach z myślenia nie zwalnia; widziałem jednoskrzydłowe okna w których kliny boczne były zostawione po niewłaściwej przekątnej. Chyba wiedzieli montażyści że dzwonią ale im się kościoły pomyliły.

Uczyć się na błędach, swoich i cudzych, nie wierzyć ślepo w słowo pisane, vide instrukcja MS http://www.ms.pl/index.php/poradnik/kolejnosc_montazu

dobrej i uznanej firmy. Wyciągać wnioski jak Jareko post wyżej.

A i tak wszystkich nas stawiających na pierwszym miejscu myślenie Pchełek i stojący za nim majestat ITB skrytykuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,

podparcia boczne (klocki podporowe) dla okna dwuskrzydłowego, te po przekątnej, jeśli zostają na stałe, to jeśli rama będzie się rozszerzała, czy wtedy nie spowoduje to przekoszenia w taki sposób, że róg ramy, ten w poziomie po przeciwnej stronie podparcia pójdzie w stronę gdzie wcześniej były klocki dystansowe (te które usuwamy)

Nie wiem czy jasno to wytłumaczyłem, schemat podparcia wg ITB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli juz decydujesz sie na montaz z wykorzystaniem kotew to tak troszke brzydko dawac dybel :)

W oknie dwuskrzydlowym, klin przy skrzydle RU, przy zawiasach, jednak bylby wskazany

Powiedzmy sobie szczerze, rzadko otwiera sie skrzydlo R w oknie R+RU - to taka moja obserwacja :)

Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moja mała dygresja, będę niedługo wstawiał okna w nowo budowanym domu, biegałem więc przez ostatni tydzień po necie szukając wiedzy na ten temat i natknąłem się na ten wątek.

Przeczytałem posty z ostatniego półrocza i jestem w szoku, wiedza przeogromna, a jak widzę ekipy montażowe, które wymieniają to tu to tam, to mi się włos na głowie jeży bo wiem jaką kaszanę odstawiają, jak pan w punkcie sprzedaży tłumaczy mi laikowi wciskając bajki, to sobie myślę że jabłka na targu powinien sprzedawać.

Najśmieszniejsze jest to że te biznesy im (montażystom i sprzedawcom) się kręcą i to jak!

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem posty z ostatniego półrocza i jestem w szoku, wiedza przeogromna, a jak widzę ekipy montażowe, które wymieniają to tu to tam, to mi się włos na głowie jeży bo wiem jaką kaszanę odstawiają, jak pan w punkcie sprzedaży tłumaczy mi laikowi wciskając bajki, to sobie myślę że jabłka na targu powinien sprzedawać.

Najśmieszniejsze jest to że te biznesy im (montażystom i sprzedawcom) się kręcą i to jak!

:lol:

Merlin,

nawet nie wiesz jak bardzo miłe są Twoje słowa dla każdego kto się tu chociaż trochę udziela - jesteś przykładem, że jest sens pisania i spierania się na forum.

 

A co do kaszany... niestety, masz rację. Z żalem muszę powiedzieć: montażyści przeciętniw tej branży dominują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś coś powiedzieć na temat wzmocnień w oknach tytanowych termo firmy MS, chodzi mi o wzmocnienia tworzywowe.

a może to za wcześnie i trzeba odczekać kilka lat?

Niedawno była o tym mowa. Nawet wypowiedział się ktoś z MS. Sprawdź jakieś 4-8 stron wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?
:lol: nie, zadac pytanie "Czy jesteście Państwo lewo czy praworęczni?" I bynajmniej nie jest to żart gdyż praworęczni predzej otworzą skrzydło prawe jak lewe i tam trzebaby zostawić kliny. I na odwrót

MERLIN - ślicznie dziękujemy, faktycznie, taka wypowiedz jak twoja nadaje sens naszej tu dalszej obecnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?
:lol: nie, zadac pytanie "Czy jesteście Państwo lewo czy praworęczni?" I bynajmniej nie jest to żart gdyż praworęczni predzej otworzą skrzydło prawe jak lewe i tam trzebaby zostawić kliny. I na odwrót

I może jeszcze mam zabronić w umowie urodzenia dziecka mańkuta :evil: Wg mnie "teoria klocków" ma zastosowanie wyłącznie w oknach 1 skrzydłowych. Przy oknie 2 (i więcej) skrzydłowym prawidłowe podparcie dołem i dobre wypełnienie pianą szczelin wystarczy w zupełności. No i przy okazji wychodzi wyższość preferowanej przeze mnie metody montażu na dyble/wkręty :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I może jeszcze mam zabronić w umowie urodzenia dziecka mańkuta :evil:
Hmmm... możnaby :lol: To by się klient zdziwił ;) To nie jest "teoria klockow" tylko wspomozenie prawidlowego spozycjonowania okna, odpowiedniej ilosci kotew rozmieszczonych jak trzeba, i tylko tyle. Może nie sprawdzić sie przy oknach 90-100 szerokich to przy 150 w jednym skrzydle dziala idealnie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?
:lol: nie, zadac pytanie "Czy jesteście Państwo lewo czy praworęczni?" I bynajmniej nie jest to żart gdyż praworęczni predzej otworzą skrzydło prawe jak lewe i tam trzebaby zostawić kliny. I na odwrót

I może jeszcze mam zabronić w umowie urodzenia dziecka mańkuta :evil: Wg mnie "teoria klocków" ma zastosowanie wyłącznie w oknach 1 skrzydłowych. Przy oknie 2 (i więcej) skrzydłowym prawidłowe podparcie dołem i dobre wypełnienie pianą szczelin wystarczy w zupełności. No i przy okazji wychodzi wyższość preferowanej przeze mnie metody montażu na dyble/wkręty :lol:

 

Trochę się nie zgodzę (ale to moje bardzo subiektywne nie zgodzenie się :wink: ) i przy oknach 3-skrzydłowych i 2-skrzydłowych niesymetrycznych przekątną należy klinować. Np. mam u siebie 3-skrzydłowe okienko 2360 szerokości , podział 600-1160-600 3 szybyi to środkowe skrzydło naprawdę zdrowo gnie w jedną stronę. Podejrzewam że siła działająca na ościeżnicę jest porównywalna jak w jednoskrzydłowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jaką masz radę na okna symetrycznie dzielone RU+RU? Bo o takich pisałem (już dawno nie sprzedałem okien do bloku więc asymetryczne okna to dla mnie margines sprzedaży).

 

Jak to jaką? Włóż taką ościeżnicę w otwór, daj kotew tyle ile trzeba,nie klinuj boków, nie pianuj, załóż skrzydła i obserwuj. przekosi się lekko tylko wtedy kiedy otworzysz jedno skrzydło na oścież. A nie przekosi się wcale jeśli to zamknięte będzie się opierać na odpowiednio ustawionym podnośniku w okuciu. I to wszystko bez piany, która jednak bardzo mocno trzyma. Mój wniosek - nie klinować boków, sztuka dla sztuki. Testowane na własnych oknach.

Ale zgadzam się że w ramach dmuchania na zimne dybel w górę przy słupku może być.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...