Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Koledzy,

 

też dodam swoje pięć groszy do tematu :)

 

Według mnie to "kotwa" została stworzona i wymyślona do okien drewnianych.

 

Do okien PVC należy według mnie stosować "dyble"

 

 

PS: A tak z innej beczki. Dlaczego na forum Muratora jak wpisuje "PVC" to mi wyskakuje błąd, a jak wpisuje "PCV" to niby jest OK ?? :wink: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś coś powiedzieć na temat wzmocnień w oknach tytanowych termo firmy MS, chodzi mi o wzmocnienia tworzywowe.

a może to za wcześnie i trzeba odczekać kilka lat?

 

Mogę Ci powiedzieć, że te wzmocnienia są według mnie troszkę lepsze od standardowych stalowych.

1. Lepsza termika

2. Podejrzewam że jest też lepsza statyka - ale tutaj by się musiał wypowiedzieć ktoś z MSu.

 

Niestety od jakiegoś czasu to wzmocnienie nie jest dostępne dla innych producentów w systemie BRUGMANN do kupienia. MS podobno nie wyrabia na własne potrzeby z produkcją.

 

Czy za wcześnie na to?? To zależy od kosztu. Pamiętam czasy jak standardem była szyba zespolona o współczynniku Ug=2,8, a opcją była szyba Ug=1,1. Teraz standardem jest Ug=1,1, a opcją Ug=0,5 lub Ug=0,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mogę Ci powiedzieć, że te wzmocnienia są według mnie troszkę lepsze od standardowych stalowych.

1. Lepsza termika

2. Podejrzewam że jest też lepsza statyka - ale tutaj by się musiał wypowiedzieć ktoś z MSu.

 

Panie Jarku, te wzmocnienia to taka tajemnica, że od 2 lat nie mogę się doczekać informacji na ich temat ze strony służb technicznych M&S. Da Pan wiarę, że już 2 lata albo szef działu technicznego jest chory*, bardzo zajęty* albo wyjechany* i mimo prowadzonej korespondencji na ten temat nie może się zebrać w kupę i sensownie wyjaśnić najprostszej sprawy - jaka jest wartość momentów bezwładności w obu osiach dla tegoż wzmocnienia?

 

Chociaż odpowiedź jest raczej przewidywalna. Tak jak Pan mówi. Z pewnością włókno szklane+PU, to lepsza przenikalność cieplna niż dla stali, ale z tą samą pewnością można powiedzieć, że moduł sprężystości E 190 - 210 GPa jest dla tego materiału nie osiągalny.

Wydaje się zatem, że te 0,2 dla wartości Uf można urwać ze złożenia profili także w inny sposób, co czyni wielu systemodawców wypełniając otwarte przekroje wzmocnień wkładkami ze styroduru.

 

Reasumując w tym wzmocnieniu więcej jest marketingu niż faktycznych zalet, ale tego w spotach przed prognozą pogody nie powiedzą :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarku, te wzmocnienia to taka tajemnica, że od 2 lat nie mogę się doczekać informacji na ich temat ze strony służb technicznych M&S. Da Pan wiarę, że już 2 lata albo szef działu technicznego jest chory*, bardzo zajęty* albo wyjechany* i mimo prowadzonej korespondencji na ten temat nie może się zebrać w kupę i sensownie wyjaśnić najprostszej sprawy - jaka jest wartość momentów bezwładności w obu osiach dla tegoż wzmocnienia?

 

Chociaż odpowiedź jest raczej przewidywalna. Tak jak Pan mówi. Z pewnością włókno szklane+PU, to lepsza przenikalność cieplna niż dla stali, ale z tą samą pewnością można powiedzieć, że moduł sprężystości E 190 - 210 GPa jest dla tego materiału nie osiągalny.

Wydaje się zatem, że te 0,2 dla wartości Uf można urwać ze złożenia profili także w inny sposób, co czyni wielu systemodawców wypełniając otwarte przekroje wzmocnień wkładkami ze styroduru.

 

Reasumując w tym wzmocnieniu więcej jest marketingu niż faktycznych zalet, ale tego w spotach przed prognozą pogody nie powiedzą :D

 

Pozdrawiam

 

Test,

 

2 sprawy.

 

1. Jak nie możesz się doprosić w MSie to spróbuj w BRUGMANNie. To wzmocnienie było/jest wpisane w AT. W związku z tym według mnie BRUGMANN musiał wiedzieć / wie jakie są parametry techniczne tego wzmocnienia. Właścicielem AT jest BRUGMANN, więc jeśli będą chcieli to ci udostępnią. Tak mi się przynajmniej wydaje :roll:

 

2. Nie mów do mnie Panie, bo się czuje starzej niż jestem :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test,

 

2 sprawy.

 

1. Jak nie możesz się doprosić w MSie to spróbuj w BRUGMANNie. To wzmocnienie było/jest wpisane w AT. W związku z tym według mnie BRUGMANN musiał wiedzieć / wie jakie są parametry techniczne tego wzmocnienia. Właścicielem AT jest BRUGMANN, więc jeśli będą chcieli to ci udostępnią. Tak mi się przynajmniej wydaje :roll:

 

2. Nie mów do mnie Panie, bo się czuje starzej niż jestem :wink:

 

Pozdrawiam

 

Przecież próbowałem, Jarku :D :D .Słowo! :D :D :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko szczerze mówiąc to nie z mety, już jakiś czas tu czytuję :wink: no i może nie za dokładnie, raczej leciałam po postach w których kojarzyłam nazwy firm :oops:

a dziś to podpierałam się wyszukiwarką, ale trafiłam na tylko jeden post ze str 79 i to bez odpowiedzi :-? :lol:

chyba te okna to jakaś bardzo lokalna firma bo nawet na wątku świętokrzyskim nikt nic nie pisał, chyba jednak zostanę przy oknoplascie z Krakowa

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przezylam dzis montaz okien i chcialabym serdecznie podziekowac za wszystkie rady ktore tu otrzymalam-WIELKIE DZIEKI :)

Niestety mam dwie watpliwosci odnosnie samego montazu i mimo ze jest to juz musztarda po obiedzie chcialabym jeszcze zapytac was o zdanie :

 

Pierwsza dotyczy licowania okna na rowni z murem.Chcialam miec taki montaz ale z uwagi ze mam wylane nadproza w ksztalcie L gdzie "cofniecie" bylo przygotowane na ewentualne osadzenie puszki rolety zewnetrznej a obecnie jest zaklejone styropianem (raczej rezygnujemy z rolet) panowie stwierdzili ze licujac okno rowno z murem na gorze bedzie dosc slabe jego "podparcie"(gorna krawedzi okna wypadala na styropianie) i cofneli mi okna o 5 cm w stosunku do lica.Zapytali czy moze tak byc argumentujac ze na pewno bedzie solidniej osadzone i w przypadku wiekszych wiatrow nie bedzie ewentualnych "ruchow" gora.

Kompletnie nie bylam przygotowana na takie "problemy" (z tym styropianem w nadprozu) wiec argument ze okno mogloby byc mniej stabilne przy takim licowaniu przemowil do mnie i wyrazilam zgode.Teraz oczywiscie mam zagwozdke czy pochopnie nie podjelam decyzji ale przeciez skoro sie na tym nie znam to i przez dobe bym nic madrego nie wymyslila.Mam wiec pytanie do was fachowcow:faktycznie mieli racje sugerujac mi montaz okien z cofnieciem sie o te 5 cm czy mozna to bylo spokojnie montowac na lico?Co w tym momencie "stracilam" Czy powstaly duze mostki,czy okna moga zaparowywac itd Czy chodzi tu tylko o wyglad wizualny z zewnatrz (ocieplenie budynku bedzie na 15 cm)

Jutro jade na koncowe rozlicznie z szefem i nie wiem czy powinnam cos wspominac czy uznac montaz jako poprawny?Fakt faktem zgodzilam sie na cofniecie ale moze argumenty ktorych uzyli montazysci nie byly wcale prawdziwe i okna bylyby tak samo stabilne montujac je na rowni z murem mimo tego pechowego styropianu?(w umowie nic nie pisze w ktorym miejscu w murze beda montowane okna)

Nawet nie wiem czy jezeli jest to blad (jakis wielki) czy mam prawo domagac sie powtornego montazu ?(nawet nie chce mi sie o tym myslec :roll: :(

Jakich ewentualnie argumentow uzyc upierajac sie przy licowaniu okna (jakie sa tego korzysci )

 

Druga rzecza do ktorej tez nie ejstem do konca przekonana to te nieszczesne kliny.Po przyjezdzie okazalo sie ze nie maja ze soba klinow plastykowych (poprosilam na wstepie o takie ) wiec przez pol dnia mocowali okna na kotwy ,stabilizowali na "zwykle drewnane" kliny zapiankowali a dopiero jak szef dowiozl plastiki mieli je podlozyc pod dol okan .Czy faktycznie mozna te kliny wkladac po zapiankowaniu okna czy powinny byc osadzone i dopieor piankowane?Po bokach stwierdzili ze nie sa juz one konieczne (dali tylko w jednym duzym przeszkelniu fix) natomiast w innych okacha oprocz kotew po bokach zamocowali dyble .

Wyglada to wszystko solidnie ale chcialabym sie upewnic czy faktycznie mozna tak to mocowac .

Mam nadzieje ze zechce wam sie odpowieidziec na moje pytania mimo ze jak napisalam jest to juz musztarda po obiedzie bo okna zamontowane.Moze mimo wszystko niepotrzebnie sobie stwarzam problemy i to cofniecie okna jest jak najbardziej prawidlowe (tylko czemu wszyscy montuja na lico?) .Najbardziej jestem wkurzona na sama siebie za te "wymyslone' nadproza bo moglam to przeciez zrobic normalnie i wtedy montaz na pewno bylby rowno z murem.Wymyslilam sobie chowane skrzynki rolet ktorych i tak teraz nie bede miala :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest poprawnie zadyblowane to klinów bocznych może nie być, choć na pewno by nie zaszkodziły. Dolne mimo dybli powinny być.

Ile ma cm ten styropian w nadprożach? Jeśli właśnie 5 cm to nie powinni cofać okienek.Zamocowane i tak były by dobrze a teraz nie docieplisz prawidłowo glifów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....faktycznie mieli racje sugerujac mi montaz okien z cofnieciem sie o te 5 cm czy mozna to bylo spokojnie montowac na lico?Co w tym momencie "stracilam" Czy powstaly duze mostki,czy okna moga zaparowywac itd Czy chodzi tu tylko o wyglad wizualny z zewnatrz (ocieplenie budynku bedzie na 15 cm)

niestety racja była po twojej a nie po ich stronie. Masz teraz problem z ociepleniem - jak zrozumiałem po bokach wystaje ci teraz 5 cm niczym nie ocieplonej ściany. Mozna z tego wybrnąć ale nie będzie tak samo ciepło jakbyś zlicowala okna i najechała na ościeżnicę 20-30 mm styropianem przy ocieplaniu

Echhh... nie rozumiem, po prostu nie rozumiem. Wybacz ale czy naprawde czytałaś to co tu się pisze?

.Po przyjezdzie okazalo sie ze nie maja ze soba klinow plastykowych (poprosilam na wstepie o takie ) wiec przez pol dnia mocowali okna na kotwy ,stabilizowali na "zwykle drewnane" kliny zapiankowali a dopiero jak szef dowiozl plastiki mieli je podlozyc pod dol okna
spokojnie można później podmienić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aalleeeeeeeeeeeeee sie rozwinęło, no,no

Eksplaotawene od 4 lat, wstawione 7 - bez zastrzeżeń.

Na tamten czas - najnowocześniejsze, 5-cio komorowe, jasny dąb, z Normy 2000, - bez odbarwień, szczelne, bezproblemowe.

Polecam

PS:

gdzieś tam w daleko pisałem o nich, jak mój Antek się rodził na porodówce - dzisiaj chodzi do 1-szej klasy :) ale tanie wtedy nie były........................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej z klinami jest ok bo od dolu sa jak nalezy.

Styropianu w nadprozu jest wiecej niz 5 cm (nie pamietam dokladnie ale gdzies okolo 7-10 cm) Cala wneka ktora byla przeznaczona na kasete rolety zewnetrznej jest w tej chwili nim zaklejona.Aby cala szerokosc okna byla osadzona od gory w nadprozu trzeba byloby cofnac okno jeszcze dalej dlatego poszli na kompromis i osadzili "tylko" te 5 cm glebiej.

Jareko czytalam dlatego wiedzialam ze mialy byc zlicowane ale z tym styro wyszlo w trakcie montazu i nie mialam czasu na zasiegniecie waszej opinii a montazysta uzyl argumentow takich a nie innych (cofajac okno bedzie ono stabilniej osadzone) Mnie jako laika mozna wmowic wszystko a argument ze okno moze "latac" gora podczas wiekszych wiatrow bardziej przemowil do wyobrazni niz mostek termiczny ktorego nie widze.

Gdyby nadproze bylo wylane w ksztalcie prostokata na pewno dzis okna bylyby osadzone rowno z licem.

Moglabym teraz cudowac z ponownym montazem ale na spokojnie dzisiaj stwierdzilam ze narobilabym wiecej szkod niz pozytku.Bede teraz musiala poglowkowac nad pozadnym ociepleniem tego fragmentu.

Mysle ze dam 2 cm styro prostopadle do okna na rowno z pierwsza gruboscia styro na elewacji (np 5 cm) a potem zakryje to wszystko druga warstwa 10 cm.(to sa moje pomysly jeszcze bez konsultacji z jakims fachowcem)

Niestety czlowiek nie jest jasnowidzem aby przewidziec wszystkie sprawy i w odpowiednim czasie zadac pytanie.Akurat taka kwestia chyba nie byla tu omawiana (przynajmniej ja nie doczytalam) dlatego opisalam moj przypadek aby inni inwestorzy ewentualnie wiedzieli co zrobic.

Mam malego dolka dlatego ze specjalnie zamawialam okna z szybami 0,5 aby bylo to wszystko cieple ale mowi sie trudno i trzeba brnac przez te budowe dalej.

W kazdym razie okna sa piekne i jest to niesamowite uczucie widzac je juz u siebie w domku :)

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do Jareko :D ... moje ma 3,60x60

i kaza mi to dzielić na dwie tafle :-?

3600 wysokie?

oczywiście dzielić

maksymalna wysokość okien - 2500

 

 

dzieki wielkie jeszcze miałam nadzieje że mnie oszukują :wink:

 

jeszcze takie dwa głupie pytania

ze wzgledu na wysokość muszą być otwierane (mycie) ale czy mozna zastosować jakiegos typu zaślepki na klamki? tzn. klamke bede montować kiedy będę chciała umyć okno a potem okna mają udawać że klamek nie mają :wink: (względny estetyczne)

 

czy każda firma proponuje taką samą szerokość ram okiennych?

 

dziekuje za odpowiedz

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka to nie jeden tylko trzy otwory-realnie gra nie warta świeczki i estetyka gorsza niż po prostu zostawienie klamki. Jak się domyślam jest to duże okno na klatce schodowej i za nim przepaść ;) więc może warto zastosować blokadę otwarcia? Pozostanie tylko możliwość uchylu a po odblokowaniu można otworzyć by umyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka to nie jeden tylko trzy otwory-realnie gra nie warta świeczki i estetyka gorsza niż po prostu zostawienie klamki. Jak się domyślam jest to duże okno na klatce schodowej i za nim przepaść ;) więc może warto zastosować blokadę otwarcia? Pozostanie tylko możliwość uchylu a po odblokowaniu można otworzyć by umyć.

 

właśnie tez sie zastanowialam jak to rozwiazac

 

oczywiscie nikt dorosly nie bedzie otwieral i sie wychylal ale co z dziecmi? :roll:

 

 

to beda dwa pionowe okna kazde z nich min 3,5 wysokosci podzielone na pol, moze dolne czesci beda fixami (nie bedzie problemu mycia z zewnatrz) a gorne z klamkami? ale to chyba zly pomysl, ramy beda roznic sie gruboscia :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...