Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

albo 0,4.

Wszystko zależy od metody uzyskiwania U - obliczeniowej lub badawczej.

Na zachód od Odry obowiązuje tylko jedna metoda. Tam szyba o budowie 4/16/4 LE ma U=1,1 a u nas ta sama szybka ma U=1,0 :) i odpowiednio 4/16/4 z kryptonem 0,9 i 0,8

 

No cóż , jest jak jest i trzeba się dostosować :):)

 

To chyba gra z kryptonem nie warta świeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Prosiłbym o radę. Szukam w miarę dobrych okien za dobra cenę.

Do wymiany pójdą dwa większe okna i dwa malutkie (wysokość 40cm - tylko uchylane)).

Z tego co szukałem w internecie i się dowiadywałem to najbardziej ciekawe są oferty na profilach

1) Avantgarde 7000 - cena i szybkość montażu, ale ze wzgledu na słaba jakość raczej odrzucam ten profil

2) KBE MODERN z "Budvar centrum" (System-70) na okuciach ROTO NT;

3) Brugmann AD lub AD Arte z "Pagen" na okuciach Winkhaus;

4) Ryven Thermal z "Denobis" na okuciach ROTO NT

Ceny podobne w granicach różnicy 100zł za wszystkie okna, przy czym najkrótszy (choć w cale nie krótki) czas realizacji daje Denobis na Ryven.

Czy te profile są dobre? Z tego co się orientowałem to pozycje 2-4 są wszystkie w miarę solidne, przy czym o Ryven jest najmniej informacji w sieci.

Którą ofertę wybrać?

Czy ktoś zna te trzy firmy z Krakowa ?

PAGEN http://www.pagen.pl/

DENOBIS http://www.denobis.pl/

BUDVAR (dokładnie chyba chodzi o podwykonawcę Budvaru bo prośba o wycenę była z oficjalnej strony Budvar natomiast odpowiedź od firmy PHU Victoria na firmówce Budvar ) http://www.budvar.pl/

Edytowane przez Rot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo 0,4.

Wszystko zależy od metody uzyskiwania U - obliczeniowej lub badawczej.

Na zachód od Odry obowiązuje tylko jedna metoda. Tam szyba o budowie 4/16/4 LE ma U=1,1 a u nas ta sama szybka ma U=1,0 :) i odpowiednio 4/16/4 z kryptonem 0,9 i 0,8

 

No cóż , jest jak jest i trzeba się dostosować :):)

Moja wątpliwość wzięła się z tego, że spece od szkła przekonywali mnie, że krypton najlepiej zachowuje się przy ramce 12mm i zwiększanie jej szerokości nie powoduje zauważalnej zmiany parametru Ug. Gdyby było tak jak piszesz to po jakiego grzyba tworzono by pakiet 4-ro szybowy z kryptonem o Ug=0,3 skoro można by uzyskać to przy 3 szybach? Zapewne masz kalkulator do liczenia parametrów szyb... Sprawdź więc czy na pewno jest tak jak piszesz.

 

PS

Parametry, o których piszesz są być może do osiągnięcia przy napełnieniu kryptonem >=94%. Tylko taki stopień napełnienia uwzględniając szybką dyfuzję kryptonu jest nie do utrzymania w dłuższym czasie eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

który profil jest lepszy Effectline czy Perfecktline - tzn. czym one się różnią?

Normalny profil Veki to Perfectline. W zależności od kształtu zaokrągleń skrzydła ma dopiski Roundline, Swingline.

Efectline to "hit" cenowy wypuszczony 2-3 lata temu. Jest odchudzony: słabsza stal, niewymienne, cienkie uszczelki. Generalnie słabsza statyka i m. in dlatego Veka tego okna nie robi w kolorze - TYLKO BIAŁE (bo nagrzane na słońcu mogłoby się łatwo wypaczać). To okno wg mnie nadaje się do piwnicy, czy budynków gospodarczych. Ale jak się okazało na innym forum jakiś polski "producent-cudotwórca" okleił je we własnym zakresie i sprzedał... Aha, prawdziwe wady i zagrożenia jeszcze nie wyszły - okna zostały opisane ze względu na słaby montaż.

Szczerze mówiąc znowu zwątpiłem - a już myslałem ze jest lepiej na rynku okiennym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc znowu zwątpiłem - a już myslałem ze jest lepiej na rynku okiennym :(

Wg mnie nie jest tak źle na rynku jak sądzisz. Oczywiście nadal jest walka cenowa, w której nie liczy się jakość produktu ale jego cena i firmy na "d" przodują a wielu idiotów ich naśladuje. Ale dziwnie w oderwaniu od tego trendu niektóre firmy sprzedają produkt (relatywnie) drogi, wysokiej jakości, z dobrą obsługą sprzedażową i posprzedażową i mają się całkiem dobrze. Rynek wymiany okien za psie pieniądze już się kończy i pierwsza grupa producentów za chwilę nie będzie miała zbytu czego im szczerze życzę za to co złego zrobili na rynku stolarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wątpliwość wzięła się z tego, że spece od szkła przekonywali mnie, że krypton najlepiej zachowuje się przy ramce 12mm i zwiększanie jej szerokości nie powoduje zauważalnej zmiany parametru Ug. Gdyby było tak jak piszesz to po jakiego grzyba tworzono by pakiet 4-ro szybowy z kryptonem o Ug=0,3 skoro można by uzyskać to przy 3 szybach? Zapewne masz kalkulator do liczenia parametrów szyb... Sprawdź więc czy na pewno jest tak jak piszesz.

 

PS

Parametry, o których piszesz są być może do osiągnięcia przy napełnieniu kryptonem >=94%. Tylko taki stopień napełnienia uwzględniając szybką dyfuzję kryptonu jest nie do utrzymania w dłuższym czasie eksploatacji.

 

Nowoczesne linie do zespalania "tankują" bądź powinny "tankować" gazy na 100% - mają taką możliwość w każdym razie :)

Przy szczeliwach szyb izolacyjnych uzywanych w Polsce - poliuretan lub polisiarczek , argon tracony jest w ilości średnio 1% z komory szybki. Masz rację, że krypton będzie miał większe straty w skali roku - ile, nie wiem. W każdym razie przy argonie to po ok. 15 latach Ug dochodzi do granicy np. 1,1 czy 0,7 i dalej jest już pogarszanie się do 1,4 z 1,1 i odpowiednio dla 0,7 do 1,0 a to już jest odczuwalne na kosztach za ogrzewanie. De facto po 10-12 latach szybę powinno się wymienić na nową !!! aby mieścić się w standardach finasowych za sezon grzewczy. Dla tych co zakupili okna w 2001 roku zbliża się ta chwila niepokojąco dla ich kieszeni.

Co do parametrów U to wszystko zależy jaką metodą go uzyskujemy - różnice to rząd wielkości 0,1 %. Natomiast dodatkowe polepszenie o kolejny 0,1% możemy uzyskać szybą grubosci min. 8mm. Naciąganym jest Ug 1,0 odpowiadający de facto Ug=1,1. Ma to znaczenie w przetargach gdzie ważnym jest U całego okna :)

Bardzo zblizony "problem" występuje przy wyliczniu tzw. sprawności kotłów w systemach grzewczych. Polska norma powoduje, że wartości te dochodzą do 106% !!! :)

P.S Nie znam parametrów szyby zespolonej 3 komorowej czyli 4 szybowej - podaj jej dokładną budowę (chodzi mi ile jest w niej tafli szkła niskoemisyjnego tzw."LE").

Edytowane przez Charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesne linie do zespalania "tankują" bądź powinny "tankować" gazy na 100% - mają taką możliwość w każdym razie

Znasz kogoś kto gwarantuje więcej niż 90%?

P.S Nie znam parametrów szyby zespolonej 3 komorowej czyli 4 szybowej - podaj jej dokładną budowę (chodzi mi ile jest w niej tafli szkła niskoemisyjnego tzw."LE").

3 z 4 szyb są LE. Wkład jako pierwszy zaprezentował PST.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosiłbym o opinie okien NSB-OKNA - Kazimierza Wielka

Jesteśmy na etapie zakupu okien do domku stan surowy.

 

Okna prestige 6k

- profil 6 komorowy w skrzydle i w ramie

- klasa profili A

- pakiet 3 szybowy

- głębokość zabudowy 76 mm

- profil deceunick

- współczynnik przenikania ciepła u-0,6

 

Cena okna standardowego 1500/1500 około 950zl, oczywiście przy zakupie całego oszklenia

Prosiłbym o opinie osoby mające dany produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym prosić fachowców o pomoc przy wyborze okien.

Będę przeprowadzał generalny remont domu w zabudowie szeregowej z początku lat 90-tych (min. wymiana drzwi, bramy garażowej, okien + montaż rolet). Z tego względu o ofertę poprosiłem firmy świadczące usługi kompleksowe. O ile drzwi, brama i rolety cechują się podobnymi parametrami oraz cenami u wszystkich firm, o tyle sprawa z oknami ma się inaczej. Poniżej zamieszczam możliwe do wybrania opcje i serdecznie proszę o pomoc.

1. OKNOPLAST-Kraków - okna na profilu KONCEPT - pięciokomorowym VEKA w klasie "A", pakiet 2-szybowy 4/16/4 THERMOLINE U=1,0 – cena 7.650 zł

2. Veka Alphaline 90 Plus, 6-cio komorowe, pakiet 3-szybowy U=0,5 – cena 9.200 zł

3. Alluplast 7000, 6-cio komorowe, pakiet 3-szybowy U=0,7 – cena 8.200 zł

4. Bajcar – okna na profilu TROCAL InnoNova70.A5 natura, pięciokomorowym, pakiet 2-szybowy 4/16/4 Clima Guard Premium U=1,0 okucia Roto NT, uszczelka szara – cena 6.490 zł

5. Bajcar - okna na profilu TROCAL 88 +, sześciokomorowym, pakiet 3-szybowy U=0,5, okucia Roto NT– cena 9.700 zł

6. Adams PASSIV-LINE, pakiet 3-szybowy U=0,6 – cena 9.000 zł

Okna białe, powierzchnia wszystkich okien to 16,26 m2. Wszystkie ceny zawierają montaż nowych i demontaż starych okien.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co masz na myśli? Wiem, że np. dla argonu optymalne jest 16mm bo później konwekcja "zabija" korzyści ze zwiększenia grubości ramki. Podobno im wyższa liczba atomowa gazu tym konwekcja jest bardziej zauważalna.

"konwekcja jest bardziej zauważalna" chyba nie gołym okiem :)

o`k - konwekcja jest "zauważalna" od ramki 24 mm w górę - wsp. Ug pogarsza się. Pomiędzy szerokościami 15 a 22 mm ramki dystansowej współczynnik Ug trzyma zadany parametr.

Skąd się wzięła szerokość 12 mm jako wzorzec często stosowany na wykresach ? z zaszłości. Przed 2000 rokiem szkło niskoemisyjne było ale ze względów ekonomicznych nie było stosowane i de facto królowało szkło niskoemisyjne twardopowłokowe znane do dzisiaj pod nazwą brandową K-GLASS ( Ug 1,6 jako standard). Dodatkowo ramka 12 jest do dzisiaj stosowana jako element w kombinacjach ze szkłem P4 aby dojść do pakietu 24 mm co jest związane ze standardową listwą przyszybową. Kolejny apekt do stosowania swego czasu ramki 12 był pewien system roletek wewnętrznych, które przy tej ramce a więc pakiecie szybowym 20mm (4/12/4) licowały z ramiakiem skrzydła.

Na ramce 12 współczynnik Ug w szybie jednokomorowej wynosi 1,3 a na ramkach od 15 do 22 trzyma wartość 1,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz kogoś kto gwarantuje więcej niż 90%?

 

.

 

jest coś takiego jak DTR każdej maszyny - są mozliwości na 100% ale ... . ISiC w Krakowie (najbardziej znana firma certyfikująca szkło w Polsce) ma tzw raporty z badań szyb zespolonych na Ug ich producentów na terenie Polski a więc i oni je mają. Jeśli jesteś producentem okien to musisz mieć i dostawcę szyb, który ma atesty na swoje wyroby. Nie ma problem żebyś poprosił o raport z badań do atestu na np. Ug 1,1 - mają obowiązek go udostepnić. Wszystko tam będziesz miał czarno na białym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

3 z 4 szyb są LE. Wkład jako pierwszy zaprezentował PST.

 

:) dwie szybki LE nie mogą stać jedna za drugą chyba, że są hartowane a to oznacza sporo wyższe koszta i kłopot (szkło LE jest najtrudniejsze do zahartowania). Przyczyna: któraś z nich pęknie pod wpływem temp. - brak izoterm na powierzchni szkła jest główna przyczyną naprężeń destrukcyjnych - destabilizacja struktury szkła. W szybach wielokomorowych wytwarza się mocno wysoka temperatura dlatego pomiędzy dwoma niehartowanymi LE stawia się np formatke Float-u (można inny rodzaj) aby schłodzić przez odprowadzenie krawędziowe nadwyżek ciepła na zewnątrz (dlatego tak ważne są otwory dekompresacyjne w profilach).

Szyby wielokolorowe mają jeden podstawowy problem estetyczny - transparencja mocno spada z powodu szczególnego odcienia warstwy tlenków metali na LE. Już przy 0,7 szkło jest "bure i ponure" nie mówiąc o efekcie "brudnych" firanek (problem aktywny szczególnie na wsi :) ) czy odzwierciedlenia koloru szprosa wewnatrzszybowego przy aydycie z zewnątrz elewacji.

P.S. szyba 4LE esg/16Ar/4LE esg ma wsp. Ug=0,9 W/m2xK - koszt około 3 razy wyższy od zwykłego 1,1 - kto to kupi w tym kraju :(

Edytowane przez Charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za pytanie seksistowskie!?

:) o`k - w mojej opinii nie warto walczyć o niższy współczynnik niż 0,7 szyby w oknach z profili PLASTIKOWYCH - nie ma przełożenia na U okna w stopniu uzasadniającym ekonomikę inwestycji nawet w skali 25 lat. Polskie okno plastikowe nie przeżyje takiego okresu czasu w kondycji pozwalającej na jego funkcjonalność.

10-12 lat to czas "życia" okna w Polsce bez jego generalnego remontu :)

Jest to poniekąd spowodowane technologią (mocno skróconą w polskich warunkach produkcyjnych ) ale przede wszystkim "złym" traktowaniem" przez uzytkownika. Wbrew pozorom to mocno skomplikowany mechanizm, który powinien być co jakiś czas konserwowany, przegladany itd.. Oczywiście nie jest to robione przez przysłowiowego Kowalskiego czy Nowaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym prosić fachowców o pomoc przy wyborze okien.

Będę przeprowadzał generalny remont domu w zabudowie szeregowej z początku lat 90-tych (min. wymiana drzwi, bramy garażowej, okien + montaż rolet). Z tego względu o ofertę poprosiłem firmy świadczące usługi kompleksowe. O ile drzwi, brama i rolety cechują się podobnymi parametrami oraz cenami u wszystkich firm, o tyle sprawa z oknami ma się inaczej. Poniżej zamieszczam możliwe do wybrania opcje i serdecznie proszę o pomoc.

1. OKNOPLAST-Kraków - okna na profilu KONCEPT - pięciokomorowym VEKA w klasie "A", pakiet 2-szybowy 4/16/4 THERMOLINE U=1,0 – cena 7.650 zł

2. Veka Alphaline 90 Plus, 6-cio komorowe, pakiet 3-szybowy U=0,5 – cena 9.200 zł

3. Alluplast 7000, 6-cio komorowe, pakiet 3-szybowy U=0,7 – cena 8.200 zł

4. Bajcar – okna na profilu TROCAL InnoNova70.A5 natura, pięciokomorowym, pakiet 2-szybowy 4/16/4 Clima Guard Premium U=1,0 okucia Roto NT, uszczelka szara – cena 6.490 zł

5. Bajcar - okna na profilu TROCAL 88 +, sześciokomorowym, pakiet 3-szybowy U=0,5, okucia Roto NT– cena 9.700 zł

6. Adams PASSIV-LINE, pakiet 3-szybowy U=0,6 – cena 9.000 zł

Okna białe, powierzchnia wszystkich okien to 16,26 m2. Wszystkie ceny zawierają montaż nowych i demontaż starych okien.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

stawiam na ADAMSA z Mrągowa bodajże. Firma przyzwoita a ceny fair.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o`k - konwekcja jest "zauważalna" od ramki 24 mm w górę - wsp. Ug pogarsza się. Pomiędzy szerokościami 15 a 22 mm ramki dystansowej współczynnik Ug trzyma zadany parametr.

To jak skomentujesz wykres z artykułu w "Świecie Szkła":

http://img651.imageshack.us/img651/7145/optymalna.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...