Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

O pewnego rodzaju przekłamaniu K dla szyby - wolałem by ktoś nie związany z produktem Schuco zwrócił na to uwagę

 

OK, czyli rozmuiem, że U dla Oknoplastowego pakietu 4/14st/4/12st/4 Top Glas wynosi 0,7?

To jakim cudem na ofercie stoi jak &%$ U=0,6 Ar ??

 

I jeszcze jedno, trochę lamerskie pytanie, ale zaryzykuję...

Poproszę biegłych d/s okien, o przeliczenie mniej-więcej, na jakie różnice w zużyciu energii do ogrzewania może się przełożyć róznica U dla całego okna rzędu 0,12

Powierzchnia okien to 40m2. Zakładając średnią temperaturę w pomieszczeniach 22 stopnie C, a średnioroczną temp. na zewnątrz 7 stopni C.

Mając takie dane, można przeliczyć te kW na złotówki, pomnożyć przez np. 20 lat używania okien i zobaczyć, czy wyjdzie więcej czy mniej niż różnica między oknami na SI82 a Platinium Evo2. I decyzja się sama podejmie :-)

 

Jareko - montujesz w Krakowie? :-D

Edytowane przez MORHOT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wysiliłem intelekt, i zakładając dodatkowo koszt 1 kWh = 1,53 zł (z gazu ziemnego), wychodzi przy różnicy U 0,12 że zaoszczędzam około 2000 zł w ciągu 20 lat eksploatacji okien.

Wniosek - jeśli dopłata za uzyskanie poprawy U okien o 0,12 wyniesie więcej niż 2000, to się nie opłaca!

No chyba, że oprócz U bierzemy pod uwagę inne czynniki, jak sztywność profilu, jakość okuć, kolorki itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli rozmuiem, że U dla Oknoplastowego pakietu 4/14st/4/12st/4 Top Glas wynosi 0,7?

To jakim cudem na ofercie stoi jak &%$ U=0,6 Ar ??

Materiały Oknoplastu jakie znam mówią o szkle 4/12/4/12/4 U=0.7. Nie wiem skąd ta jedna ramka 14 mm ale nawet jeśli tak jest to pakiet ma coś pomiędzy 0.6 a 0.7 (w tych sprawach Charlie wie najwięcej).

Mi dla referencyjnego 1230x1480 z obliczeń na piechotę wychodzi między Si82 z szybą 0.5 a Platinium Evo z szybą 0.7 różnica U =0.22. Dla innych konstrukcji może być oczywiście inna.

Przy porównywaniu weź też pod uwagę kwestie niemierzalne, Si82 ma uszczelkę środkową co poprawia szczelność , Jezierski w pakietach daje Swisspacera który nawet w stosunku do ramki stalowej (w Oknoplaście opcja, aluminiowa w standardzie) jest cieplejsza, mniej problemów z rosieniem szyb. Kwestia estetyczna, Swisspacer w kolorze mi ( Tobie nie musi ;-) ) dużo lepiej wygląda w oknie zwłaszcza w obustronnej okleinie niż aluminium czy stal.

Ale żeby nie było tak słodko, kupując Platinium Evo masz świadomość że nabyłeś udoskonalony ideał (cholera, czy ideał można udoskonalić....) a kupując Jezierskiego nie będziesz tej budującej świadomości miał, niestety.

Aha, jeszcze jedno. Z Jezierskim związany nie jestem, wręcz przeciwnie :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyposażenie jakie masz za tą kasę i tym podobne bzdury

Uw - jednostka miary liczona w W/m2K

czyli W=Uw*m2*K

czyli w twoim wypadku

0,12 * 40m2 * 15 stopni (taką różnicę temperatur przyjąłeś do obliczeń) => daje ci to 72 W na godzinę czyli 1728 W/ dzień czyli 630 kW rocznie czyli 963 PLN rocznie czyli w ciągu 20 lat daje ci to globalny wydatek 19.278 PLN chyba to tyle ile wynosi mniej więcej koszt twoich okien

Możliwe że gdzieś popełniłem błąd - proszę mi go wskazać

Bi mi wychodzi że te Twoje 2000 zeta zwraca ci się po 2 latach z okładem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMÓŻCIE - pytanie głównie do ekspertów w zakresie szkła: czy pakiet trójszybowy o współczynniku 0,5 produkcji GLASPOL będzie miał jakieś zabarwienie kolorystyczne (efekt "brudnych firanek")??? Czy pogorszenie współczynnika do np. 0,6 ma jakiś wpływ na przejrzystość? oczywiście sprawdziłem na stronie internetowej producenta, szyby od 0,5 do 0,8 mają właściwie jednakowe współczynniki przepuszczalności światła o wartości 72%, jednak proszę o poradę, czy są pozbawione jakiegokolwiek zabarwienia. Aktualnie użytkowany przeze mnie pakiet dwuszybowy ma brązowe zabarwienie, więc wiem, że to baaardzo nieporządana cecha szkła okiennego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMÓŻCIE - pytanie głównie do ekspertów w zakresie szkła: czy pakiet trójszybowy o współczynniku 0,5 produkcji GLASPOL będzie miał jakieś zabarwienie kolorystyczne (efekt "brudnych firanek")??? Czy pogorszenie współczynnika do np. 0,6 ma jakiś wpływ na przejrzystość? oczywiście sprawdziłem na stronie internetowej producenta, szyby od 0,5 do 0,8 mają właściwie jednakowe współczynniki przepuszczalności światła o wartości 72%, jednak proszę o poradę, czy są pozbawione jakiegokolwiek zabarwienia. Aktualnie użytkowany przeze mnie pakiet dwuszybowy ma brązowe zabarwienie, więc wiem, że to baaardzo nieporządana cecha szkła okiennego.

Teraz praktycznie wszyscy używają szkła "neutral" więc "brudnych firanek" nie ma. Wkłady szybowe 0,5-0,8 różnią się tylko odległościami między szybami a to na kolor nie wpływa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyposażenie jakie masz za tą kasę i tym podobne bzdury

Uw - jednostka miary liczona w W/m2K

czyli W=Uw*m2*K

czyli w twoim wypadku

0,12 * 40m2 * 15 stopni (taką różnicę temperatur przyjąłeś do obliczeń) => daje ci to 72 W na godzinę czyli 1728 W/ dzień czyli 630 kW rocznie czyli 963 PLN rocznie czyli w ciągu 20 lat daje ci to globalny wydatek 19.278 PLN chyba to tyle ile wynosi mniej więcej koszt twoich okien

Możliwe że gdzieś popełniłem błąd - proszę mi go wskazać

Bi mi wychodzi że te Twoje 2000 zeta zwraca ci się po 2 latach z okładem

Błąd jest tylko w cenie 1kW energii ale to nie ty go popełniłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie mi się wydaje, że pakiety nie są jednakowe pod względem kolorystyki, coś tam z zabarwienia pozostaje. Nie wiem, czy są pod tym wzgledem lepsi i gorsi producenci? bwojtku - jeśli wszyscy produkują zgodnie z zabarwieniem "neutral", nie powinno być żadnych różnic. Zgodnie z sugestią Jareko wysłałem zapytanie do Charliego. Ale jeśli macie jakieś porównanie - chętnie skorzystam z porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wysiliłem intelekt, i zakładając dodatkowo koszt 1 kWh = 1,53 zł (z gazu ziemnego), wychodzi przy różnicy U 0,12 że zaoszczędzam około 2000 zł w ciągu 20 lat eksploatacji okien.

Wniosek - jeśli dopłata za uzyskanie poprawy U okien o 0,12 wyniesie więcej niż 2000, to się nie opłaca!

No chyba, że oprócz U bierzemy pod uwagę inne czynniki, jak sztywność profilu, jakość okuć, kolorki itd...

 

Problem w tym, że na przełomie 2009/2010 1 kWh ciepła z gazu ziemnego, kosztowała 0,15,- zł po uwzględnieniu sprawności kotła bez uwzględnienia sprawności spalania. Zatem MORHOT podziel swoje optymistyczne wyliczenia przez 100, no dobra przez 99 i będziesz bliżej realiów, choć mniej w tym energooptymizmu :-). Niestety.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że na przełomie 2009/2010 1 kWh ciepła z gazu ziemnego, kosztowała 0,15,- zł po uwzględnieniu sprawności kotła bez uwzględnienia sprawności spalania. Zatem MORHOT podziel swoje optymistyczne wyliczenia przez 100, no dobra przez 99 i będziesz bliżej realiów, choć mniej w tym energooptymizmu :-). Niestety.

 

Pozdrawiam

 

A nie przez 10..........?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przez 10 należy podzielić obliczenia Jareko i wyjdzie Ci zwrot 2000 zł po 20 latach. Ale oczywiście przy założeniu,że obydwa pakiety okien masz zamontowane w ten sam sposób. Przeanalizowałem oferty wielu firm i ceny naprawdę są do siebie zbliżone, więc cena chyba ma drugorzędną rolę przy woborze okna. Ja skupiłbym się bardziej na sposobie montażu, opini innych o ekipach montujących. Bo cóż z tego,że okna dobre jak fachmni do d..... Tak jest niestety w mojej okolicy z fachowacami Oknoplastu, a już byłem zdecydowany na ich okna. Ale u kolegi okna się nie domykają dobrze i nie mogą od miesiąc przyjechać i tego poprawić. Jedno okno nie trzyma pionu. Po prostu tragedia. Moją wycenę też robili równe 3 tygodnie i to jeszcze musiałem dzownić kilka razy żeby ją dostać., widać nie zależy im na robocie. Ja chyba skorzystam z firmy z innego miasta, tylko pyatnie czy będzie lepiej. Edytowane przez piogron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MEA MAXIMA CULPA !!

Oczywiściw wszystkie obliczenia OK, tylko pisząc posta przesunąłem przecinek o jedno miejsce (koszt 1 kWh z gazu ziemnego to 0,15zł).

Więc przy tych założeniach różnica w U o 0,12 jest warta 100 zł rocznie.

IMO zakup lepszych okien ma sens, jeśli ma szansę sie zwrócić...

 

...oczywiście poza względami estetycznymi i technicznymi właściwościami okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całe te wyliczenia i tak o kant potłuc choćby ze względu na przyjętą różnice temperatur i założenie że cena źródła energii się nie zmieni

by faktycznie uzyskać skalę zwrotu w sezonie w którym naprawdę się grzeje a nie w odniesieniu do całego roku wartości mogą wyjść jeszcze inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie mi się wydaje, że pakiety nie są jednakowe pod względem kolorystyki, coś tam z zabarwienia pozostaje. Nie wiem, czy są pod tym wzgledem lepsi i gorsi producenci? bwojtku - jeśli wszyscy produkują zgodnie z zabarwieniem "neutral", nie powinno być żadnych różnic. Zgodnie z sugestią Jareko wysłałem zapytanie do Charliego. Ale jeśli macie jakieś porównanie - chętnie skorzystam z porady.

 

Odp. wysłałem na priv..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MEA MAXIMA CULPA !!

Oczywiściw wszystkie obliczenia OK, tylko pisząc posta przesunąłem przecinek o jedno miejsce (koszt 1 kWh z gazu ziemnego to 0,15zł).

Więc przy tych założeniach różnica w U o 0,12 jest warta 100 zł rocznie.

IMO zakup lepszych okien ma sens, jeśli ma szansę sie zwrócić...

 

...oczywiście poza względami estetycznymi i technicznymi właściwościami okien.

 

...Twoje wyliczenia mają błąd - cena 1kwh z jakiegokolwiek nośnika energetycznego musi być kalkulowana wyskością prognozowaną w skali 10 lat.

Cena m3 gazu ziemnego nie będzie niższa w tym okresie a duzo wyższa.

Przekalkuluj jeszcze raz wkładając 0,50 PLN za 1 kwh pod gaz ziemny. To w mojej ocenie cena jaką osiągniemy za 5 lat czyli po uruchomieniu NORD Stream-u przez Ivana i IV Rzeszę :)

 

Licząc taką ceną nic się nie bedzie opłacać - panel solarny, panel fotovoltaiczny, pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...