Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Drugi nasz problem to okno narożne a właściwie sposób zakrycia go roletami.

Mamy w kuchni zaprojektowane okno narożne i zależy nam na tym, żeby to było tylko okno a nie jakieś murowane słupki na narożniku.

Z tego wynika problem, bo jeżeli połączenie dwóch okien pod kątem 90 stopni ( to znaczy ten słupek do którego dochodzą dwie ramy) ma szerokość 80mm to nie można zamontować nad oknami rolet nadstawnych, bo wewnątrz budynku wchodziłyby na siebie.

No i mamy wielki kłopot - jak z tego wybrnąć. Mieliśmy już kilka propozycji, między innymi zamontowanie rolet zewnętrznych, lub kombinacji: nadstawna i zewnętrzna, ale to powoduje, że przynajmniej jedna roleta ( niestety na samym froncie domu) będzie musiała mieć lamelki odwrócone w drugą stronę w stosunku do wszystkich innych. jak to rozwiązać,żeby mieć wszstko na raz? Wszystkie rolety w tę samą stronę i oroletowany narożnik.

Może ktoś mądry coś poradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrezygnować z rolet

fizycznie niewykonalne przy twoich założeniach - i jesteś jednym w niewielu klientów którzy zrozumieli dlaczego nadstawnych w wykuszach czy narożach zastosować nie można - może to śmieszne ale prawdziwe. Tak samo jak niektórzy nie mogą zrozumieć ze okna lukowego itd itd

do sedna

chcesz mieć tak sano lamelki musisz mieć taki sam system rolet - albo nadstawne albo elewacyjne

nadstawne wykluczają ci narożne - wiec nie masz wyjścia, albo bez rolet, albo same elewacyjne, albo misz masz i tym samym lamelki nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź jareko.

Potwierdziłeś moje przypuszczenia. Najprawdopodobniej wybierzemy wersję "misz masz", bo okno z lamelkami w drugą stronę ma tylko 80 cm szerokości i jest bokiem do frontu budynku. Myślisz, że różnica będzie się rzucać w oczy?.

Zmieniać wszystkie rolety na zewnętrzne chyba się nie opłaca, bo otwory już są zrobione pod nadstawne i jakoś trzebaby to wszystko maskować, czy dokładać wszędzie jakieś dodatkowe elementy konstrukcyjne.

A może jeszcze słówko w kwestii wyboru (mój post oczko wyżej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem, że to są dodatkowe koszty, które liczone są nie w dziesiątkach złotych ale na wszystkich oknach raczej w tysiącach? Poza tym ile musi być ocieplenia, żeby taka roleta w całości schowała się pod tynkiem? Na zdjęciach nie widać dokładnie jak to wygląda z drugiej strony, ale zakadając montaż na licu muru ( a chciałbym choć częściowo wysunąć w ocieplenie) to cała szerokość rolety wystaje poza mur. Jaka szeroka jest skrzynka tej rolety?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale my mamy w projekcie 15 cm ocieplenia, czyli takie rozwiązanie odpada. Zrobić grubszego nie bardzo możemy, bo z tym co jest w projekcie jesteśmy gabarytami w granicach odległości od sąsiadów, a poza tym to są dodatkowe znaczne koszty. Rozumiem, że jedynym rozwiązaniem jest kombinacja - nadstawna i zewnętrzna. W jednym salonie proponowali mi również odwrócenie rolety zewnętrznej i prowadnice na dystansach, ale coś mi się wydaje, że to jest rozwiązanie nie dokońca zgodne ze sztuką i rodzące później problemy. Czy mam rację?

 

Dla zobrazowania - zdjęcie narożnego okna:

 

http://img841.imageshack.us/img841/9935/dsc00011ri.th.jpg

Edytowane przez *agrafka*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do balkonow 205 mm do okien przewaznie 165

dajac 25 cm ocieplenia spokojnie kazda rolete schowac mozna

Gwoli jasności, czy dobrze rozumiem.

Przy wysunięciu okna poza lico muru o grubość profilu skrzynka rolety się zmieści pod ociepleniem?

Przykładowo profil 70mm (o grubszych nie wspominając) +205mm skrzynka = 275mm (27,5cm).

Jak styropian o grubości 25cm ma to przykryć?

Nigdy nie miałem tego jeszcze w rękach, więc pozwolę sobie się zapytać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli jasności, czy dobrze rozumiem.

Przy wysunięciu okna poza lico muru o grubość profilu skrzynka rolety się zmieści pod ociepleniem?

Przykładowo profil 70mm (o grubszych nie wspominając) +205mm skrzynka = 275mm (27,5cm).

Jak styropian o grubości 25cm ma to przykryć?

Nigdy nie miałem tego jeszcze w rękach, więc pozwolę sobie się zapytać. ;)

Jeżeli wysuniesz całą ramę to matematyka bierze górę ;) Ale wystarczy wysunąć mniej i będzie wilk syty i roleta zakryta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matematyka nie zawsze górą

pytanie z forum

Przygotowując się do budowy własnego domu wyczytałem, że w ścianach 2-warstwowych okno powinno być zamontowane w linii ocieplenie (tj. wystawać poza mur). Czy takie umiejscowienie okna wyklucza zastosowanie nadproża roletowego?

Czy wtedy można wysunąć (=zastosować szersze od muru) nadproże?

 

odpowiedź

W ścianach dwuwarstwowych umiejscowienie okna w linii ocieplenia nie wyklucza zastosowania nadproża roletowego typu ZFE pod warunkiem że grubość warstwy izalacyjnej będzie wynosila około 20 cm.

Przykładowo....grubość muru = 25 cm + 20 cm izolacja cieplna = 45 cm

Nadproże roletowe powinno zostać wysunięte poza lico muru o ( grubość profilu okiennego + grubość prowadnicy rolety + 6 cm ścianki zewnętrznej nadproża roletowego = około 17 cm

W takim ukladzie szerokośc nadproża roletowego będzie wynosila 42 cm a różnica ( 3 cm ) zostanie wyrównana izolacją cieplną ,co zapewni jednolitą zewnętrzną strukturę ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matematyka nie zawsze górą

pytanie z forum

Przygotowując się do budowy własnego domu wyczytałem, że w ścianach 2-warstwowych okno powinno być zamontowane w linii ocieplenie (tj. wystawać poza mur). Czy takie umiejscowienie okna wyklucza zastosowanie nadproża roletowego?

Czy wtedy można wysunąć (=zastosować szersze od muru) nadproże?

 

odpowiedź

W ścianach dwuwarstwowych umiejscowienie okna w linii ocieplenia nie wyklucza zastosowania nadproża roletowego typu ZFE pod warunkiem że grubość warstwy izalacyjnej będzie wynosila około 20 cm.

Przykładowo....grubość muru = 25 cm + 20 cm izolacja cieplna = 45 cm

Nadproże roletowe powinno zostać wysunięte poza lico muru o ( grubość profilu okiennego + grubość prowadnicy rolety + 6 cm ścianki zewnętrznej nadproża roletowego = około 17 cm

W takim ukladzie szerokośc nadproża roletowego będzie wynosila 42 cm a różnica ( 3 cm ) zostanie wyrównana izolacją cieplną ,co zapewni jednolitą zewnętrzną strukturę ściany.

Ja wiem, że autopromocja jest ważna ale dyskusja nie była o systemie ZFE ale Integro/Intermo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kompromis konieczny żeby wilka zaspokoić :D i roletę schować.

Inaczej ni chu... chu.

Sławas7, w Twoim przykładzie rzeczywiście roleta cała schowana w warstwie ocieplenia, tylko za to występuje brak ocieplenia - mostek cieplny na linii nadproże - nadproże ZFE.

 

Poza tym omawiany jest konkretnie system Integro bez dywagacji co można z rozwiązań światowych zastosować.;)

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne okno w kuchni jak Agrafka, okno narożne 90 stopni z łącznikiem. Ale ja mam pokręcone te okna, bo tutaj kolejny problem. Okno narożne od frontu 240x120(dzielone 150/90) pod kątem 90 stopni do niego fix o wymiarach 40x120. I tu kolejny problem, Oknoplast nie zrobi takiego wąskiego, minimum 50 cm, a takie juz niestety u mnie nie wejdzie. Czy wiecie kto moze takie okno wykonać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wywalić tylko nie widzę na zdjęciu nitów tam gdzie są prowadnice

Dobrze widzisz - nie było właśnie tam jednej śrubki :-) Dzięki za odpowiedź.

----------

A w wątku chowania rolet w ocieplenie, to u mnie jest sytuacja taka: profil 9cm wysunięty cały w styro + 1cm. Roleta 205mm. Daje to 30,5cm. Styro 30cm, doliczając klej ok. 30,5cm. Także roleta licuje się ze styro. Ale co z tego, jak nie obrobię skrzynki rolety siatką? Wątpię czy by się tam trzymala.

 

Jakies pomysly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ nie chcę już zaśmiecać prywatnej skrzynki Jareko swoimi pytaniami ;) rzucam temat na forum.. i chciałbym aby nasi specjaliści się wypowiedzieli....

mam do wykonania takie okno:

 

okno..jpg

 

założenie jest takie, że chciałbym aby było ono przesuwne, środkowa część przesuwna, pozostałe szklone w ościeżnicy... jak je można wykonać?

z tego co wiem są 2 sposoby: HS i HKS, niestety HKS ma wysoki próg (80-100mm), a w HS podobno nie da się tego wykonać...

pytanie brzmi, czy istnieją sposoby obniżenia progu w HKS? np. poprzez podniesienie posadzki?

doradźcie proszę..... :)

 

p.s. dodam, że skłaniam się ku Jezierskiemu... ;)

okno..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma możliwości - widziałeś "na żywo" HKS-a?

Jeśli nie zapraszam do mnie - zobaczysz i HS-a i HKS-a i zrozumiesz różnice

Dlaczego HS-a nie można - bu szerokość ościeżnicy wynosi 167 mm zaś najszerszego profila w Schuco tylko 82 mm

Połączyć to na silę można ale... ale nie będą ci się zgrywały płaszczyzny dolnej części z naświetlem - bo gore trzeba wykonać jako oddzielny element

teoretycznie można by wykonać dwa identyczna naświetla, i połączyć je, jedno za drugim by stworzyło całość ale.... ale nikt nie zagwarantuje ci że kurz nie będzie się miedzy dwoma oknami naświetla gromadził (2 X 82 mm daje 164 więc 3 mm będą od siebie oddalone - teoretycznie można ale kto da na to gwarancję? Ja na pewno nie, fabryka tym bardziej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...