Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

nie!!!! ten opis mowi ze masz zastosowane szklenie 6 mm grubosci

oznaczanie szyby bezpiecznej to 33.1

oznaczenie szyby P-2 to 44.2

oznaczenie szyby P-4 to 44.4

gdzie przed kropka ilość szyb i ich grubosci

po kropce ilosc foli

 

O kurde...masakra!!!

nie mam żadnych oznaczeń z kropką czyli nie jest to wcale szyba bezpieczne tylko po prostu grubsza, a co oznacza to 14 i 12, to nie grubość komór wypełnionych argonem???, bo jeszcze mam oznaczenia TM np. kolejna zagadka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fix? Pierwsze słyszę ;) Któraś z firm ogłosiła właśnie taki program marketingowy jak 10 lat gwarancji (zdaje mi się że Włoszczowa ale chyba nie tylko oni). .......

Heh coś mi się może po...ło, jakiś czas temu rozmawiałem z "partnerem handlowym" Urzędowskiego i wydawało mi się, że wspominał coś o 10 letniej odpłatnej gwarancji - dlatego myślałem, że będziesz wiedział więcej na ten temat.

Stollar - 5 lat gwarancji na okna, ale kolor na 3 lata.

POL-SKONE ma chyba 10 lat gwarancji, ale to info z katalogu, szczegółów nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zgłębiam temat i mam swoje pytania, ale również swoje przemyślenia, które może się komuś przydadzą. Wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc proszę nie traktujcie tego jako prawd objawionych ;)

 

1. Konieczna inwestycja, niezależnie od wybranych okien - ciepły montaż. Wg mnie to podstawa komfortu.

2. Użytkownicy często nie doceniają udziału przenikalności cieplnej ramy . Jej powierzchnia zajmuje często więcej niż 1/6 powierzchni okna, a więc parametr Uf ma dość istotne znaczenie, a sprzedawcy niechętnie go podają.

3. Sprzedawcy najchętniej pokazują klientowi te najładniej wyglądające wartości - Ug najczęściej w granicach (0,5 - 1,1). Uw też pokazuje się często, ale jest mało miarodajne.

4. Wartości Uw, które podają sprzedawcy są wyliczone dla okna referencyjnego, którego wymiarów najczęściej trzeba sobie dobrze poszukać.

5. Nie wiem czy wymiary okna referencyjnego są standardowe, więc porównując Uw różnych produktów trzeba sprawdzić czy wymiary są porównywalne - jeśli nie, to porównanie nie będzie miarodajne, tylko przybliżone.

6. Gaz szlachetny w szybie... nie jest wieczny. Ulatnia się. Wątpię czy po 15 - 20 latach dużo zostanie z pierwotnych parametrów szyby Ug. Dużo osób planując zakup okien patrzy na amortyzację zakupu w okresie 20letnim. Wg mnie mając "dach" cenowy lepiej ostatnie grosze dorzucić do ramy niż do szyby.

 

W jakimś artykule znalazłem wzór na obliczanie Uw okna. Oglądając go można sobie wyrobić własną opinię - dla poglądu wrzucę kilka przykładów

Uw=( Ug*Ag + Uf*Af +Ψ*L )/A

Uw – współczynnik przenikania ciepła okna [W/(m2*K)]

Ug – współczynnik przenikania ciepła w środkowej części szyby zespolonej [W/(m2*K)]

Ag – Pole powierzchni szyby [m2]

Uf – Współczynnik przenikania ciepła ramy [W/(m2*K)]

Af – Pole powierzchni ramy [m2]

Ψ – Liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą [W/(m*K)]

L – długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą [m]

A – całkowite pole powierzchni okna [m2]

Przykład - Rehau - akurat oni ładnie podają parametry, ale nie znalazłem szczegółowych wymiarów przekroju profilu.

Wymiary okna referencyjnego: 1230x1480 mm, wysokość profilu: 115 mm (geneo)

A~1,82 m2, Af~0,3 m2 ,Ag~1,52 m2. (Af to około 16,4% A - ładnie, około 1/6 powierzchni okna)

Ale dla okna 600x1200mm

A~0,72 m2, Af~0,19 m2 ,Ag~0,53 m2. (Af to około 26,9% A - prawie 1/3 powierzchni okna)

Teraz czas na pytania ;)

Ktoś zetknął się z plastikowymi HS'ami o przyzwoitych parametrach? Albo choć Uw<1,3 ?

W okolicach Krakowa próbuję znaleźć dobre okna sprzedawane przez rzetelną firmę. Ktoś coś poleca?

Rozważam oknoplast (Kraków) i Eurocolor (Gliwice / Zabrze) - ktoś ma może uwagi pozytywne lub negatywne o ich rzetelności, jakości dostarczanych produktów oraz podejściu do klienta w okresie gwarancji jak i później?

Na jakie opcje radzicie zwrócić uwagę (wyposażenie, lepsze klamki, itp)

Jak się sprawdzają białe ramy Rehau? czy są problemy z odbarwieniami?

 

Pozdrawiam

Roinim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czas na pytania ;)

Ktoś zetknął się z plastikowymi HS'ami o przyzwoitych parametrach? Albo choć Uw<1,3 ?

 

Mimo, iż opinie na temat drzwi HST są rózne, to ja jednak subiektywnie uważam je za bardzo interesujące rozwiązanie, a opieram się na rozmowie z kilkoma producentami okien, jak również użytkownikami takich drzwi. Bardzo wiele zależy w tym przypadku jednak od producenta okien, gdyż jest to produkt wymagający dużej precyzji, wiedzy technicznej i trzymania się wytycznych technologicznych. Parametr Uw<1,3 jest jak najbardziej osiągalny i tak jak powoływałeś się na wzór, zalezy on od zastosowanych komponentów, podziałów i wymiarów (np. dla HST o wymiarach 4000x2000 mm, szybie Ug=0,7, ciepłej ramce i konfiguracji A lub D z poniższej strony wychodzi mi Uw=1,11) . Na stronie http://aluplast.com.pl/index.php?grupa=6&podgrupa=9&module=katalog&kategoria=34 znajdziesz wyniki badań oraz proste symulacje dla drzwi HST. Tak jak wspominałem to jednak wyliczenia, ale niezwykle istotne jest właściwe wykonanie, a następie montaż takich drzwi. Baardzo subiektywnie :-) uważam ten system HST za jeden z lepszych na rynku. W ubiegłym roku w tym systemie wprowadzonych zostało szereg zmian konstrukcyjnych poprawiających zarówno parametry (szczelność, termikę), jak również minimalizujących pewne błędy mogące wystąpić przy ich produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Konieczna inwestycja, niezależnie od wybranych okien - ciepły montaż. Wg mnie to podstawa komfortu.

Ogólnikowa i nierzetelna informacja. Nie jest prawdą że 'ciepły montaż' - od razu dodam że wcale nie cieplejszy tylko SZCZELNY - nie jest podstawą komfortu. W pewnych konfiguracjach ściany jest jedynym możliwym (choć można go rozsądnie obejść) Tam gdzie materiał izolacyjny jest nasiąkliwy (np. wełna) jest w mej ocenie montażem niezbędnym i koniecznym. Ale są konfiguracje ścian (nawet 3W) gdzie w ponoszonych kosztach może okazać się przerostem formy nad treścią. JEst to temat na długą rozmowę i polemikę

2. Użytkownicy często nie doceniają udziału przenikalności cieplnej ramy . Jej powierzchnia zajmuje często więcej niż 1/6 powierzchni okna, a więc parametr Uf ma dość istotne znaczenie, a sprzedawcy niechętnie go podają.

Użytkownicy nie doceniają całokształtu konstrukcji okna - stąd częste tu pytania czy warto iś w profil 6,7 komorowy, czy warto w pakiet trzyszybowy o K=0,5-0,7

Profile mają swój istotny udział w konstrukcjach gdzie stanowią znaczący ich % powierzchni - czyli małe okna. W coraz częściej stosowanych dużych konstrukcjach ich wpływ zaczyna być marginalny. Jakże często po wyliczeniach Uw dla konkretnego zamówienia wychodzi że zyskujemy raptem 0,1 ponosząc dodatkowy koszt 15-20%, koszt który na tych 'zyskach'realnie nigdy się nie zwróci. Tu trzeba na spokojnie, z programem do obliczania bilansu cieplnego chałupy zastanowić się czy warto a nie wmawiać klientom że tak i tylko tak postępować trzeba

3. Sprzedawcy najchętniej pokazują klientowi te najładniej wyglądające wartości - Ug najczęściej w granicach (0,5 - 1,1). Uw też pokazuje się często, ale jest mało miarodajne.

Klient z lekka wyedukowany już wie, że nie ma stałej wartości Uw dla każdego okna, o różnej ilości skrzydeł i wymiarów. Innym każdy kit wcisnąć można - i niestety tak nagminnie handlowcy robią.

4. Wartości Uw, które podają sprzedawcy są wyliczone dla okna referencyjnego, którego wymiarów najczęściej trzeba sobie dobrze poszukać.

Niestety prawda - ale też nie ma szans walczyć i zwyciężyć z taką postawą części sprzedawców

5. Nie wiem czy wymiary okna referencyjnego są standardowe, więc porównując Uw różnych produktów trzeba sprawdzić czy wymiary są porównywalne - jeśli nie, to porównanie nie będzie miarodajne, tylko przybliżone.

wymiary są znane

okno jednoskrzydłowe o szerokości 1230 i wysokości 1480 mm

Większy problem jest w tym, że część producentów podaje Uw dla przez siebie narzuconych wymiarów nie informując o tym handlowców czy tym bardziej klienta

6. Gaz szlachetny w szybie... nie jest wieczny. Ulatnia się. Wątpię czy po 15 - 20 latach dużo zostanie z pierwotnych parametrów szyby Ug. Dużo osób planując zakup okien patrzy na amortyzację zakupu w okresie 20letnim. Wg mnie mając "dach" cenowy lepiej ostatnie grosze dorzucić do ramy niż do szyby.

Szacuje się że postępujący ubytek gazu obliczeniowo zaczyna mieć znaczenie dla współczynnika "k" po 15 latach. Proces jest powolny, niezauważalny. Nie pamiętam gdzie to było podane ale po 15 latach k wzrasta o 0,1 czyli i tak ta inwestycja jest in plus, bo biorąc pod uwagę szybkość 'znikania' to o 0,2 spadek będziesz miał za cirka 30 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zetknął się z plastikowymi HS'ami o przyzwoitych parametrach? Albo choć Uw<1,3 ?

wszystko zleży od wielkości HS-a

HS z pakietem trzyszybowym k=0,6, oba skrzydła ruchome (typ 3) profil Scuco Ct70 HS w kolorze

2000/2300 => Uw=1,05

3000/2300 => Uw=0,96

4000/2300 => Uw= 1,24 - zmiana szyby na dwuszybowe o k=1,0 szyby 6mm

5000/2300 => Uw=1,22

6000/2300 => Uw=1,20

Jednym słowem możesz mieć ostro poniżej 1,3 ale nie możesz wejść z powierzchnią w takie wymiary które narzucają zastosowanie pakiety z grubszymi szybami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ITB wydało wiele opinii, z których nic nie wynika.

Po co mi cieply montaz, skoro nie robie reku, nie mam okien 3 szybowych i nie stawiam domu energooszczednego?

A Niemcy? jakis czas temu byli liderami w stolarce okiennej z plastiku. I co? teraz na potege wymieniaja na drewniane

 

a to ciekawe. Gdzie taki trend zauważyłeś?

Pomijam już kwestię że pierwsze okna z PVC były montowane w Niemczech na początku lat 60-tych, czyli pół wieku temu, i wiele z nich dalej jest i prawidłowo funkcjonuje a wymieniane są z racji tego że Rząd Niemiecki dofinansowuje rozwiązania pro ekologiczne, a rynek u nich podzielony jest podobnie jak u nas 50/50 drewno/plastik

Pomijam już kwestię że znaczący procent naszej produkcji jest eksportowany do Niemiec

 

Natomiast pierwsza część twej wypowiedzi jest rozsądna - nie zawsze wydawanie większej kasy ma uzasadniony sens ekonomiczny - tu liczy sie rozsądek i jeszcze raz rozsądek w połączeniu z rzetelnymi obliczeniami całej chałupy.

Ale z jednym się w twej wypowiedzi jednak nie zgadzam. W dzisiejszych czasach budowanie domu energochłonnego jest samobójem jaki strzelamy sobie za kilka lat. Rozumiem że wymarzony dom to kasa, ale też oszczędzanie w trakcie jego budowy na pewnych rozwiązaniach jest dla mnie nieporozumieniem. Później zeżrą ci caly dochód raty kredytu i koszty ogrzewania. Ale to moje subiektywne zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mi cieply montaz, skoro nie robie reku, nie mam okien 3 szybowych i nie stawiam domu energooszczednego?

A Niemcy? jakis czas temu byli liderami w stolarce okiennej z plastiku. I co? teraz na potege wymieniaja na drewniane

 

Montaż warstwowy ma za zadanie przede wszystkim nie dopuścić do skraplania się wilgoci w warstwie izolacyjnej (np.piance), jej degradacji w czasie i tworzenia się wokół okna mostków termicznych. Dlatego jest to jedyny poprawny montaż.

A Niemcy wymieniają obecnie okna i na drewniane i na tworzywowe i na drewniano-aluminiowe, bo maja ulgi podatkowe, a od roku 2012 nie będzie tam można wbudować okien "zimniejszych" niż o wsp. Uw<0,9. Obecnie 70% okien wbudowywanych w Niemczech to są okna tworzywowe.

Edytowane przez blokno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...6. Gaz szlachetny w szybie... nie jest wieczny. Ulatnia się. Wątpię czy po 15 - 20 latach dużo zostanie z pierwotnych parametrów szyby Ug.

 

Wieczny nie jest, fakt:-), ale mimo, że to nie pierwsza "gazowa" dyskusja, w powietrzu nadal fruwają jakieś procenty, jakieś chyba, jakieś ktoś, gdzieś, kiedyś.

 

Szybkość ubytku gazu z przestrzeni międzyszybowej jest szczegółowo badana przez producentów szyb zespolonych, to że się tymi wynikami nie chwalą, jakoś mnie nie dziwi.

 

Kto ciekawy niech zajrzy sobie do normy PN-EN 1279-3:2004 "Szkło w budownictwie. Szyby zespolone izolacyjne. Część 3: Długotrwała metoda badania i wymagania dotyczące szybkości ubytku gazu oraz tolerancje koncentracji gazu".

 

Kto leniwy niech zadowoli się tym raportem z eksperymentu: "...dla pewności oszacowania przyjęto, że szybkość wypływu gazu w przypadku zabudowanych szyb podwaja się co 10 lat. W szybach o typowej nominalnej koncentracji argonu Car,o =90% i z możliwą realną koncentracją 85% koncentracja gazu po 25 latach wynosi powyżej 80%"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens (praktyczny i ekonomiczny) brać okucia WK1 do okien PCV ze zwykłymi szybami (3szyby) czyli nie antywłamaniowymi? Czy nie jest tak, że przy WK1 złodziej aby dostać się przez okno bardziej go rozwali (ew. szybę zbije) niż gdyby tych okuć nie było? Zakładam że będą kontaktrony na otwarcie każdego ze skrzydeł. Czy okucia WK1 w jakiś sposób dodatkowo usztywniają skrzydła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe. Gdzie taki trend zauważyłeś?

Pomijam już kwestię że pierwsze okna z PVC były montowane w Niemczech na początku lat 60-tych, czyli pół wieku temu, i wiele z nich dalej jest i prawidłowo funkcjonuje a wymieniane są z racji tego że Rząd Niemiecki dofinansowuje rozwiązania pro ekologiczne, a rynek u nich podzielony jest podobnie jak u nas 50/50 drewno/plastik

Pomijam już kwestię że znaczący procent naszej produkcji jest eksportowany do Niemiec

 

Natomiast pierwsza część twej wypowiedzi jest rozsądna - nie zawsze wydawanie większej kasy ma uzasadniony sens ekonomiczny - tu liczy sie rozsądek i jeszcze raz rozsądek w połączeniu z rzetelnymi obliczeniami całej chałupy.

Ale z jednym się w twej wypowiedzi jednak nie zgadzam. W dzisiejszych czasach budowanie domu energochłonnego jest samobójem jaki strzelamy sobie za kilka lat. Rozumiem że wymarzony dom to kasa, ale też oszczędzanie w trakcie jego budowy na pewnych rozwiązaniach jest dla mnie nieporozumieniem. Później zeżrą ci caly dochód raty kredytu i koszty ogrzewania. Ale to moje subiektywne zdanie

trend na okna drewniane w Niemczech widac w ich domach i ilosci przywozonej do polski stamtąd stolarki plastikowej.

nie kazdy dom budowany musi byc energooszczedny ale to nie oznacza, ze wszystkie inne sa energochłonne. Tak jak pisałem, nie mając reku, szyb 0,6, mprac murarskich wykonanych na zaprawie cieplochronnej, nie widze sensu cieplego montazu. mam sciane 3W z 10cm welny w srodku i nie uwazam, aby mój dombyl energochłonny mimo montazu okien na pianke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trend na okna drewniane w Niemczech widac w ich domach i ilosci przywozonej do polski stamtąd stolarki plastikowej.

nie kazdy dom budowany musi byc energooszczedny ale to nie oznacza, ze wszystkie inne sa energochłonne. Tak jak pisałem, nie mając reku, szyb 0,6, mprac murarskich wykonanych na zaprawie cieplochronnej, nie widze sensu cieplego montazu. mam sciane 3W z 10cm welny w srodku i nie uwazam, aby mój dombyl energochłonny mimo montazu okien na pianke

1. Dane liczbowe nie potwierdzają przywoływanego przez ciebie trendu

2. Skoro nie chcesz ciepłego montażu to nie używaj pianki tylko zaprawę. Montaż warstwowy nie poprawia w żaden sposób parametrów izolacji termicznej połączenia okna z murem.

Nagminne używanie nieprawidłowego określenia "ciepły montaż" powoduje, że inwestorzy wyciągają zupełnie błędne wnioski - takie jak twój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...