Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Blisko 4 lata temu sprzedałam okna do dwóch domków, wybudowanych na takim samym planie i obok siebie . Jeden z klientów dopłacił wtedy jakieś 3000 do szyby 0.7, jego brat pozostał przy pakiecie 1.0 .Profil na ramie miał przenikalność 1.1 . Po dwóch sezonach grzewczych na gazie ziemnym różnica w rachunkach za ogrzewanie wyniosła jakieś 300 zł. Powierzchni szybowej było niecałe 27 mkw . Mniej więcej zgadzałoby się to z tym niemieckim wyliczeniem . Nie mam danych za ostatni sezon grzewczy, który był niestety długi .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Niemców są to dokładne wyliczenia w oparciu o specyfikę danego regionu.

 

I tu byś się zdziwił. Bracia germanie poznali już słowo marketing, a że energooszczędne nowinki płyną z określonego kierunku, wyliczenia również, ale... jak ktoś lubi liczyć na cudzym, do własnych obliczeń nie zmuszam:-). Tylko po co wtedy na forum toczyć boje o dokładność do drugiego miejsca po przecinku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli, jak piszecie, nawet przy optymistycznym, marketingowym zalozeniu zwrot kosztow jest po 5 latach to ogolnie sie zgadzacie ze te 3 szyby to tylko wymysl reklamowy ?

:eek:

A Ty byś pewnie chciał żeby dodatkowy nakład finansowy zwrócił w pierwszym sezonie grzewczym.

Zresztą co tam po sezonie... w trakcie najlepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej to dostać w formie rabatu przed zakupem.

 

jezeli roznica w cenie zwraca sie po 5latach, w optymistycznym planie opierajacym sie o usrednianie usrednionych wynikow to rownie dobrze zwrot noze byc i pi 10 latach albo pieron wie kiedy jeszcze.

Za 10 lat to wiekszosc bedzie budowac kolejne 4 sciany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli roznica w cenie zwraca sie po 5latach, w optymistycznym planie opierajacym sie o usrednianie usrednionych wynikow to rownie dobrze zwrot noze byc i pi 10 latach albo pieron wie kiedy jeszcze.

Za 10 lat to wiekszosc bedzie budowac kolejne 4 sciany

"Żywotność" stolarki okiennej jest znacznie dłuższa niż 10 lat. A do tego większość ludzi buduje swój pierwszy i ostatni dom w życiu (i zaciąga dożywotni kredyt...). Oszczędność na kosztach ogrzewania to jedno. Są też inne zalety "ciepłych" okien/szyb, które były nie raz przywoływane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli roznica w cenie zwraca sie po 5latach, w optymistycznym planie opierajacym sie o usrednianie usrednionych wynikow to rownie dobrze zwrot noze byc i pi 10 latach albo pieron wie kiedy jeszcze.

Za 10 lat to wiekszosc bedzie budowac kolejne 4 sciany

 

W naszych warunkach po 10 latach to dopiero zaczyna się konczyć urządzanie tego domu i otoczenia, a tych którzy budowali by kolejny dom po tym czasie jest zapewne niewielu. Jak ktoś słusznie zauważył kredyty hipoteczne zaciągane są na 20-30 lat - i to dopiero jest właściwa perspektywa funkcjonowania okien w budynku, bo trudno zakładać, że będzie się wymieniać okna na nowe zanim jeszcze się do końca nie spłaci starych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. Moze i macie racje.

A moze ktos, kiedys porownywal producentow okien, profili okiennych pod katem termoizolacji ?

Co wychodzilo najlepiej ?

Takie zestawienia pojawiały sie nie raz - zarówno w drukowanym Muratorze czy tez na konkurencyjnych portalach, jak chocby w porównywarce na Blokno.net

Z tym, że większość tych najlepszych okien ma wspolczynnik U w okolicach 0,8 - 0,9. Jak dla mnie niewielkie różnice, ale w cenie mogą być kolosalne.

To jak dla mnie - taki finał Miss Polonnia - wszystkie piękne, ale każdy z nas ma inny gust.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. Moze i macie racje.

A moze ktos, kiedys porownywal producentow okien, profili okiennych pod katem termoizolacji ?

Co wychodzilo najlepiej ?

 

karolekk daruj mi, ale odnoszę wrażenie, że albo zaczynasz budowanie swojego domu od komina albo nie chcesz zrozumieć spraw podstawowych.

 

Według mnie to powinno wyglądać mniej więcej tak: Spodobała mi się bryła jakiegoś domu i mówię sobie "o ten jest w sam raz dla mnie". Zapoznaję się z zawartością projektu. Jednym z jego istotnych i koniecznych elementów w świetle Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 lipca 2003 r w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. 2003 r. Nr 120 poz. 1133 z późn. zm.) jest określenie "właściwości cieplnych przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych oraz drzwi, wrót, a także przegród przezroczystych i innych”.

Nie wiem, czy zapoznałeś się z projektem przed zakupem, nie wiem ,czy w jego części opisowej i rysunkowej były wymagane odniesienia do przenikalności cieplnej okien. Jeśli były, to trzymaj się projektu, jeśli ich nie było, to niestety kupiłeś kiepski projekt, co nie wróży najlepiej przyszłym osiągom Twojego domostwa, bo są one bliżej nieokreślone, a więc mocno nijakie przynajmniej w zakresie planowanego zapotrzebowania na energię i jej zużycia.

 

Po Twoich pytaniach domyślam się, że albo w projekcie nic na ten temat nie ma albo na własną rękę twórczo go modyfikujesz wychodząc z założenia, że im więcej wbudujesz w dom materiałów o niskiej przenikalności cieplnej tym lepszy osiągniesz efekt. To może być (według mnie jest) pogląd chybiony.

 

Pytasz, czy ktoś porównywał producentów okien i kształtowników pod kątem osiągów ich produktów w zakresie termoizolacyjności. Pytanie pozornie proste, ale świadczące, że nie bardzo wszedłeś w temat. Nie wiem czy można sensownie tworzyć tak ogólną kategorię do porównań. Moim zdaniem można podejmować próby porównywania osiągów dwóch (lub wielu) jednakowych konstrukcji okiennych. Jednakowych pod względem gabarytów, konstrukcji technicznej i doboru komponentów niezbędnych do ich wykonania, ale wtedy masz porównanie adekwatne dla jednej konstrukcji, a nie dla ogólnych możliwości. Zastosowanie innych komponentów przyniesie inne wyniki, a wcześniejsze porównanie będzie bez znaczenia. Nie tędy wiedzie droga do zakupu okien do własnego domu.

Najpierw trzeba wiedzieć co się chce "energetycznie" osiągnąć i co jest możliwe do osiągniecia przy przyjętej technologii budowy. Wtedy kroi się okna dokładnie na miarę Twoich potrzeb. Jeśli na razie wiesz tylko jedno, że okna mają być "energooszczędne", to tak naprawdę nie wiesz jakich okien potrzebujesz i kupujesz je po omacku ze wszystkimi konsekwencjami takiego stanu rzeczy, także takimi jak zakup okien, których nie potrzebujesz, za które zapłacisz więcej niż powinieneś był zapłacić i których osiągów nie będziesz w stanie wykorzystać ze względu na inne niż okna słabe punkty konstrukcji budynku.

 

Proszę zastanów się co Ci po wiedzy, który producent wycisnął najniższe Uf z kształtownika, Ug z szyby czy też Uw z okna jak po prostu nie każdą konstrukcję dla się wykonać z takiego zestawu komponentów, tak wykonana może być poza Twoim zasięgiem finansowym, a przede wszystkim może być Tobie po prostu nie potrzebna.

 

Choć to wiadomość dla inwestorów smutna, według mnie wszystko w zakresie okiennej energooszczędności rozgrywa się w Waszych głowach na etapie określania potrzeb, a pierwszą szczerbą w przyszłej "energooszczędności" są kiepskie wybory projektowe, które determinują późniejsze działanie "na wyczucie". Ot miłe (bo tanie) złego początki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. Moze i macie racje.

A moze ktos, kiedys porownywal producentow okien, profili okiennych pod katem termoizolacji ?

Co wychodzilo najlepiej ?

 

W pierwszej trójce okna Ambertherm (Amberline), Salamander 3D (Abatex) i Corona SI82 (HeKaPlast) - wszystkie o wsp. Uw=0,77 dla okna referencyjnego. Cena takiego okna (do otworu 120x150cm) - od 710 do 750 zł netto. Ale nie mniej interesujące okno Tytanowe Thermo (M&S) o wsp. Uw=0,8, a cenie 690 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego TEST i znów wracamy do podstawowego parametru jaki trzeba wziąć do naszych dalszych rozważań - bilans cieplny CAŁEJ chałupy ale... ale nie odkryjey ameryki, że w każdym bilansie, jakiś tam udział ma szyba jako taka i tu inwestowanie w tą cieplejszą ma sens a jak wspomniał bwojtek - samo K takiej szyby to użytkowo tylko połowa a w mej ocenie pikuś ;) Pan Pikuś.

Pakiet trzyszybowy poza termoizolacyjnością ma inne zalety. zastosowanie ciepłej ramki i to podwójnie prawie całkowicie eliminuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku szyba - uszczelka, to tak na chybcika podstawowe i niemierzalne zalety trzech szyb

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej trójce okna Ambertherm (Amberline), Salamander 3D (Abatex) i Corona SI82 (HeKaPlast)

 

Ciekawa trójka:-). blokno, czy ja mogę poprosić na maila o te wyniki badań, które przedstawiły rzeczone firmy dla swoich wyrobów, szczególnie Abatex i to nie tylko wyniki dla przenikalności cieplnej, ale dla wszystkich uwidocznionych w "Porównywarce" właściwości. Wydaje mi się, że to nie powinno być tajne jeśli ma być jakimkolwiek argumentem "za". Zgadzasz się ze mną? Ok. Dzięki. No to czekam:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego TEST i znów wracamy do podstawowego parametru jaki trzeba wziąć do naszych dalszych rozważań - bilans cieplny CAŁEJ chałupy

 

Zgoda:-).

 

ale... ale nie odkryjey ameryki, że w każdym bilansie, jakiś tam udział ma szyba jako taka i tu inwestowanie w tą cieplejszą ma sens a jak wspomniał bwojtek - samo K takiej szyby to użytkowo tylko połowa a w mej ocenie pikuś ;) Pan Pikuś.

 

Zawsze jest jakieś ale... .:-) No, to każdemu po Ug 0,4 i po co te dyskusje, a dla mocno energooszczędnych 0,3, bo to już trzykomorowa budowa pakietu więc i efekt lekko licząc o 33,(3) większy:-). Moim zdaniem nie tędy droga i tu pochwalę koleżków z Germanii, nie wiem czy zwróciliście uwagę na certyfikaty z Darmstad. Tam nie ma naciągania współczynnika Uw szybą (vide moim zdaniem Abatex mimo, że jeszcze papiórów nie widziałem). Okno o przenikalności Uw < 0,8 z szybą 0,7, to ma ekonomicznie uzasadniony sens. Przy "ekstremalnych" parametrach szkła, kształtownik staje się mostkiem, co już było tu i ówdzie pokazywane na zdjęciach termowizyjnych.

Najbardziej pożądany w życiu, przyrodzie i energooszczędności stan, to równowaga. Pomiędzy komponentami konstrukcji okiennej też. Jak to mówią jedna jaskółka wiosny nie czyni. Szyba również.

 

Pakiet trzyszybowy poza termoizolacyjnością ma inne zalety. zastosowanie ciepłej ramki i to podwójnie prawie całkowicie eliminuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku szyba - uszczelka, to tak na chybcika podstawowe i niemierzalne zalety trzech szyb

 

Co do "eliminacji" ( wolałbym pojęcie "ograniczania") zjawiska wykraplania wody na styku szyby z profilem, zgoda. To co u nas nazywa się "ciepłą ramką" służy tworzeniu „Krawędzi szyby zespolonej o ulepszonych własnościach cieplnych”:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa trójka:-). blokno, czy ja mogę poprosić na maila o te wyniki badań, które przedstawiły rzeczone firmy dla swoich wyrobów, szczególnie Abatex i to nie tylko wyniki dla przenikalności cieplnej, ale dla wszystkich uwidocznionych w "Porównywarce" właściwości. Wydaje mi się, że to nie powinno być tajne jeśli ma być jakimkolwiek argumentem "za". Zgadzasz się ze mną? Ok. Dzięki. No to czekam:-).

 

Oj czepia się kolega, czepia jak nic. A co jeśli w Abatexie wiedzą o instytucie w Zlinie?

A wracając do poważniejszych spraw niż ten instytut i robione w nim badania to Ambertherm uzyskał najlepszy wynik spośród Alphaline dzięki szkle na kryptonie a jest spośród nich najtańszy. Dyplomata za mnie więc nie napiszę o co potłuc tą porównywarkę.

 

Edit: widzę że kolega bwojtek też pamiętliwy a i złośliwy potrafi być ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...