Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

jak wiesz jareko tylko 4 z 12 okien będzie u mnie nie otwierane

 

w tym

2 są w przedsionku - bardzo duże przeszklenia - tak jak pisałeś ... tu nie ma najmniejszego sensu robienie niczego innego

2 pozostałe - ściana północna - czyli Uw jest dla mnie BARDZO WAŻNE - ponadto jedno 120x60 montowane w łazience wyżej - i tu była tylko 1 alternatywa okno uchylne - ale i tak nie zmienia to sposobu mycia - na zewnątrz bez drabinki by się nie obeszło

 

nie do wszystkich to przemawia ??

 

to może przykład:

 

okno 120x60

- uchylne ma 0.91 W/m²K

- sam fix w ościeżnicy 0.83 W/m²K

 

ale co ważniejsze - cena (brutto) odpowiednio 933 zł , nie otwierane 530 zł

różnica w cenie dla okna 150x150 to ok 1000 zł

a dla 2 dużych przeszkleń w przedsionku - nawet nie chce myśleć ile więcej musiałbym zapłacić

 

a co do mycia okien - jesteś w błędzie finlandia - lubię myć okna i często to robię

nawet jakbym nie lubił myć okien to za te 1500 zł bym pokochał tą czynność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ ja tego nie neguję. Wogóle sądzę, że dyskusja czy fix czy nie mija się z celem. Każdy ma swoje priorytety.

Pamiętam swojego pierwszego klienta który podszedł do swojej chałupy pod prąd wszelkim przyzwyczajeniom i od dobrych kilku lat jedyne co się otwiera w domu to drzwi wejściowe i wyjście na taras jako balkon dwuskrzydłowy. Po dziś dzień nie miał potrzeby otwierać innych okien a wie, poinformowany przeze mnie, że w każdej chwili może fixa w ościeżnicy zamienić na skrzydło (o ile wymiar pozwala). Mając wentylację mechaniczną świadomie podjął taka a nie inną decyzje i nawet ładnie to się prezentuje w całej bryle budynku parterowego. Niestety nie robiłem wtedy jeszcze zdjęć z montaży :(

Inny klient po dwu latach od zamieszkania zamienił kilka fiksów na otwierane, zresztą od początku mówiłem mu żeby się zastanowił nad fixami na pierwszym piętrze bez dostępu z tarasu

Wziąć drabinkę to nie problem, jest nawet zaleta takiego rozwiązania - woda nie kapie na posadzkę czy sprzęty. Wszystko jest możliwe jak się chce i przede wszystkim jak się rozpatrzy za i przeciw takiemu rozwiązaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja również dodam troszkę od siebie - otrzymane obliczenia profilu Gealan IQ 8000 + pakiet 0,6 + ciepła ramka:

Okno fix 150x180 - U=0.79 W/m²K (od północy, tu mi najbardziej zależało na ciepłym oknie)

Okno RU dwuskrzydłowe 150x180 - U=1.03 W/m²K

Okno RU dwuskrzydłowe 150x150 - U=1.05 W/m²K

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe 180x240 - U=1.00 W/m²K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem okna u kolegi DomPasywny . Normalnie można się pogubić :)

U mnie wszystko jest proste, każde okno takie same :)

 

nie jest tak źle - tylko jest wiele możliwości które rozważam stad tyle różnych danych zebrałem o różnych wariantach okien i wymiarach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna już wybrane MS Tytanowetermo i rzeczywiście wycena ok 15,5 tys netto

W salonie prezentowały się bezapelacyjnie pięknie :)

 

Pozostaje kwestia montażu i tu proszę o opinie:

montaż na kotwach ok 52 mb +/- (liczono ilość potrzebnych kotew)

Czy warto "wchodzić w temat" (wypytywać) montażu w warstwie ocieplenia przy wentylacji grawitacyjnej ( najwyżej

higroskopowe nawiewniki w ścianie i kratki) ? Co sądzicie o takiej cenie?

Mam oponenta w rodzinie, który twierdzi, ze ewentualne zyski w stratach ciepła są nie warte ryzyka złego montażu, tak w skrócie .

Ja poważnie rozważam, jednak też obawiam się tej nowinki (mało osób nadal robi taki montaż).. Sama nie wiem już jak zadecydować, cena do przyjęcia, ale co ona gwarantuje?

Wiem, ze pytania b.ogólne (nietechniczne).. Będę wdzięczna za jakieś mądre zdanie w temacie.

Edytowane przez kamyk13
skrócenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie przeglądałem stronę MS i ujrzałem, że szyba u 0,5, którą wykonują to 3/16/3/16/3. Nie polecam szkła 3 mm. Kiedyś oferowało je EKOOKNA i miałem z nimi kilka problemów. Lubią sobię pęknąć. Teraz jak chciałem klientowi wymienić taką szybę, to mi powiedzieli, że PRESSGLASS wycofał się z produkcji takiego zespolenia, właśnie ze względu na kłopoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wziąłeś tytanowe które i ja ma zamiar, to jednak zastanów sie nad reku. Inaczej będzie rzeźba i ze wspaniałych właściwości tych okien pozostanie tylko ich wygląd. Nie wiem czemu . ( to tylko moje zdanie) .

 

A jak już sie byś jednak zdecydował na reku, to wtedy koniecznie w warstwie ocieplenia. A jaki system to juz inna bajka. JB-d jest stanowczo za drogi. Kolega j-j zrobił bez żadnego systemu i działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie przeglądałem stronę MS i ujrzałem, że szyba u 0,5, którą wykonują to 3/16/3/16/3. Nie polecam szkła 3 mm. Kiedyś oferowało je EKOOKNA i miałem z nimi kilka problemów. Lubią sobię pęknąć.

Dyskusja na temat tego szklenia już była (poszukaj). Można stosować szkło 3mm ale tylko do pewnych rozmiarów. Jego koszt jest wyższy niż szkła 4mm (taka anomalia)! Za to pozytywną stroną jest większa przepuszczalność energii i światła a także lepsze Ug przy tej samej całkowitej grubości pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorus

Budynek jest w technologii sprzed 10 lat (ok tyle stał zadaszony) do tego przebudowywany - trudno mi ocenić, czy warto wchodzić w większe koszty (reku to lekką ręką chyba ok 15 000) - z terminami też musiałabym zobaczyć, czy się uda (wylewki odwołać itd) by nie mieszkać pod mostem w zimie :rolleyes: Szukam oszczędności, ale domu energooszczędnego z prawdziwego zdarzenia z tego nie zrobię- lepiej już ten sprzedać i budować na nowym projekcie. Jedyny jego plus to środkowe położenie w szeregowej zabudowie, stąd też moje rozważania, gdzie by tu coś jeszcze ulepszyć (skoro dwie ściany z założenia ciepłe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie szukaj w dużych firmach bo zbankrutujesz. Możesz tez zamówić rekuperator specjalnie zbudowany do twojego domu. Wtedy przynajmniej wiesz co i jak. Rekuperator to bardzo proste urządzenie :) Zero finezji tylko obliczenia. Płaci się za elektronikę która ci nie jest potrzebna. No bo po co. Jedyne co potrzeba to aby go włączyć wyłączyć i ustawić na odpowiedni poziom wiania. Nic więcej :) To po co płacić za sterownik 1,5tys? Na forum rekuperatory i całe systemy robi pan Adam_mk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie przeglądałem stronę MS i ujrzałem, że szyba u 0,5, którą wykonują to 3/16/3/16/3. Nie polecam szkła 3 mm. Kiedyś oferowało je EKOOKNA i miałem z nimi kilka problemów. Lubią sobię pęknąć. Teraz jak chciałem klientowi wymienić taką szybę, to mi powiedzieli, że PRESSGLASS wycofał się z produkcji takiego zespolenia, właśnie ze względu na kłopoty.

Szkło 3 mm ma w ofercie mój dostawca i jak do tego czasu odpukać nie miałam kłopotu z pękającymi szybami . Do zalet wymienionych przez bwojtka dodałabym jeszcze niższy ciężar pakietu szybowego co jest korzystne dla kręgosłupów montażystów i mniej obciąża zawiasy . No i szkło 3mm trzeba kontraktować z dłuższym wyprzedzeniem niż to 4 mm , które jest standardem . Ta kontraktacja jest oczywiście nie zaletą , a wadą .

Edytowane przez Samar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tak czytam o tych mega pasywnych oknach

 

MS Tytanowetermo

http://www.ms.pl/index.php/produkty/okna_pvc/okna_tytanowetermo_pvc

 

aluplast energeto

http://www.aluplast.com.pl/index.php?module=katalog&kategoria=33

 

i mam pytanie do jareko i innych znawcow tematu jak to jest z tym brakiem wzmocnienia ???

 

kiedys gdzies jareko pisal jakie to wspaniale pod wzgledem wytrzymalosci (wzmocnien) okna schuco (wielkie rozmiary) gdzies tam w ministerswie wstawial, jak to na jakims slupku stalym polamal z kolega tarcze do flexa bo taka gruba stal dali

 

obecnie producenci okien zmierzaja do tego by prakycznie wyeliminowac wzmocnienia stalowe

pisza, ze skrzydla usztywnia szyba wklejana na stale, juz albo nie pisza albo nie doczytalem co usztywnia ramy w takich oknach bez wzmocnien stalowych

wszystko w celu zmniejszenia wsółczynnika i oszczednosci energii

 

jesli jakis maniak pasywniaka wstawi same fixy to jeszcze ok ale jak takie okna bez stalowych wzmocnien z wklejanymi na stale szybami otwieralne beda zachowywaly sie po latach czy sie nie powyginaja ramy w tych nawet tylko fixach, jak sie poopuszcaja skrzydla w balkonach, jak sie stlucze chocby szyba

jak przeszklic okno, wymienic szybe ???

 

W koncu okno jesli nie fix ma spelniac takze walory uzytkowe (otwieranie) !

 

Moze jareko lub inni stali doradcy napisza cos o montazu takich okien nazwijmy pasywnych MS, Aluplast inne

jak sie sprawuja duze skrzydla na upalach, zima

ja z forum muratoa znam tylko przypadek j-j który mial ogromne problemy z oknami Passiv-Haus tyle ze te jakies tam wzmocninia stlowe maja

 

wiec gdzie zmierzaja producenic okien !

a moze za kilka lat wiekoszosc domow bedzie miala tylko fixy nieotwieralne

 

bo ja widze ze wiekszosc chce miec mega grube ramy (za chwiel beda 10 komorowe), szyby P4, najlepiej 3 a moze juz niebawem 4 szyby i mega pancerne okucia WK 10 :-)

ale przeciez to wszystko wazy i to sporo

co ze statyka takich potworów bez stali ??????????

 

potem w poradnikach "wady montazu i produkcji okien" bedzie brak wzmocnienia zaleta producenta :-) bo zwiekszyl energooszczednosc okna zastepujac stal poprostu powietrzem, które takze w zamknieciu jest dobrym izolatorem :-)

Edytowane przez bombelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...