Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie Z99 dla parki przyszłych emerytów ;-)


Recommended Posts

Czyli podzial, ze w dzien po dniu to ogolne rozmowy a dziennik budowy jako prezentacja techniczna.

Ogolnie fajnie, ze to opisales. To moze teraz troche jak to wyglada od strony obliczeniowej? Ile jestes wstanie wyciagnac do GMC tego ciepla w lato, ze podniesie temp. do 40* ? To wszystko z solara?

" do pomalowanej na czarno płyty osb po świetlikiem poliwęglanowym. " NIe chodzi o umocowanie poD? Jaki szacunkowy koszt wykonania?

Rozumiem, ze w lato bedziesz mial 40* (max) w nagrzanym piasku i betonie. To bedzie odizolowane 10 cm styropianu. W pomieszczeniach na parterze byloby powiedzmy 23-24*. Ale czy nie bedzie wiecej przez te "grzelke" pod nogami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wekto - ładowanie gruntowego akumulatora ciepła przebiega nieco inaczej niż bufora cieczowego. Właściwością gruntowego jest to że bardzo wolno ciepło przyjmuje i bardzo wolno oddaje, jeśli chcesz prześledzić temat dokładniej to kilka lat temu leśny ziutek robił symulację w komputerową takiego magazynu - W tym poście Henok podaje odnośniki do dyskusji i wyników symulacji. Żeby nie przedłużać - do temperatury 40* zamierzam dopuszczać lokalnie, i dopiero pod koniec lata, która to temperatura dojdzie do płyty po miesiącu, obniżając się drodze. Jeśli chodzi o ilość energii pozyskiwanej z solara - w moim rejonie słońce dostarcza rocznie około 1000 kWh/m2, dla 10 m2 solara 10 000 kWh rocznie. Mój wrodzony optymizm każe mi założyć że osiągnę sprawność około 50% czyli 5 000 kWh rocznie. Jasiek wypraktykował że im niższą temperaturą się zadowalamy wody z solara tym wyższą sprawność uzyskujemy. Temperatura 40* jest niska, 70-80* wysoka.

Na podgrzanie cwu (z 8* do 40* około 3 m3 miesięcznie) potrzeba 1350 kWh rocznie. Zużycie szacuję według aktualnego zużycia w bloku. Z tego z solara uzyskam 70-80 % rocznie czyli - 1000 kWh. Reszta prądem.

Na ładowanie GMC i wstępne podgrzanie zwu i gruntu pod nim pozostaje 4000 kWh. Sam GMC zmieści około 340 kWh, doliczając na straty przez styro załóżmy 500 kWh, zostaje 3500 kWh do grzania gruntu pod gmc i wstępnego podgrzania zwu. Grzanie gruntu pod gmc ma sens o tyle, że skróci okres dochodzenia do docelowego profilu temperatur pod domem (normalnie trwa to około 4-5 lat). Jeśli mam szczęście i nie mam cieków wodnych pod domem to po wygrzaniu grunt pod domem będzie się zachowywał jak kiepski ale bardzo gruby izolator.

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na działce są krety i nornice, trochę szkodzą bo korzenie roślin maja dostęp powietrza przez ich korytarze i jeden mały iglaczek chyba uschnął. Ale za to cudne widoki stada saren na polach ponad naszą działką powyżej, tak, że ładnie widać było, aż około 10szt. Zdjęcie nawet zrobiliśmy, ale mieliśmy przy sobie tylko mały obiektyw to z daleka tylko je widać. A w drodze powrotnej kilka kilometrów dalej to dosłownie na odległośc 10-20m od nas były. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na działce mamy marazm - śnieg i mróz nie zachęcają do korowania słupów. Wykorzystuję ten czas inaczej: kotkę sterylizujemy, samochód przechodzi badanie techniczne, może opony na letnie zmienię, przygotowuję PITa za 2012.

 

W przyszłym tygodniu ma być ciepło, więc będę mógł kontynuować prace przy ogrodzeniu.

 

Architekt ma wniosek o pnb przygotowany, czeka tylko na zatwierdzenie poprawek w warunkach zabudowy i będzie można przejść do kolejnego etapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na działce mamy marazm - śnieg i mróz nie zachęcają do korowania słupów. Wykorzystuję ten czas inaczej: kotkę sterylizujemy, samochód przechodzi badanie techniczne, może opony na letnie zmienię, przygotowuję PITa za 2012.

 

W przyszłym tygodniu ma być ciepło, więc będę mógł kontynuować prace przy ogrodzeniu.

 

Architekt ma wniosek o pnb przygotowany, czeka tylko na zatwierdzenie poprawek w warunkach zabudowy i będzie można przejść do kolejnego etapu.

To co wytłuściłem to załatwione. Jutro architekt składa wniosek o pnb!:wave:

 

Zacznie się odliczanie przed startem.

 

Na działce końcówka korowania słupów, będę się rozglądał za jakimś impregnatem (niedrogie ma być) siatką leśną i młotkiem. Nasz domowy jakoś zniknął mi z pola widzenia.

I dobra wiadomość - sprzedawca paneli dał mi znać że trafił mu się jeden egzemplarz używany, więc zawsze kilkaset złotych zaoszczędzę. W PT nie musi być Luwru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architekt się nie wyrobił i wniosek o pnb złoży dopiero w poniedziałek.

 

Na działce skończyłem dziś korowanie, trzeba będzie rozejrzeć się za kamykami do solidnego zamocowania słupów i od poniedziałku będę je sobie powoli stawiał.

Wybieram się do składów/hurtowni budowlanych - rozejrzę się za siatką, skoblami, młotkiem. Przy okazji może znajdę namiary na murarzy/ekipy od sso.

Wzięcie ekipy oznaczałoby możliwość ssz przed zimą i kontynuowanie prac w środku niezależnie od pogody. I przeprowadzkę po maturze syna w czerwcu przyszłego roku.

Praca samodzielna to pewna przerwa zimowa.

 

Dzięki pracy w terenie wieczorami mam też dodatkowe obserwacje wielkopostne. Gdy kończyłem korowanie słupów towarzyszył mi cieniutki sierp księżyca, który stopniowo staje się coraz grubszy. Gdy będzie pełnia, będzie to ta pierwsza pełnia po wiosennym przesileniu, wyznaczająca święto Paschy - tą pełnią zaczynał się film Pasja. Tak więc naocznie obserwuję jak czas - księżyc - się w y p e ł n i a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na grubość drutu w siatce. Ten pokryty zieloną otuliną jest cieńszy, a całość ma ok.2,7mm, jak ten niepowlekany. Cieńszy drut przy naciąganiu siatki rozciąga się razem z całą siatką. Poza tym dobrze kupić takie naciągacze na klucz do drutu naciągowego i drut wiązałkowy ocynk do wiązania siatki do drutu. Bez tego drutu naciągowego siatka będzie się obwieszać. Co najmniej 2 musisz dać- górą i dołem.

A młotek kup z trzonkiem z tworzywa (żółty). Drewniane są do niczego, a takim obleciałem całą budowę,a nie oszczędzałem go.

P.S. W moich okolicach dużo jest producentów siatki, ogłaszają się w gazetach- pewnie u Ciebie podobnie, warto podzwonić- ceny były atrakcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupy dziś powkładałem do dołków - byłem ciekaw czy starczy - uff, zostały dwa. Mocowanie na sztywno innym razem, teraz ziemia zmarznięta i efekt byłby niepewny. Niech ta zima w końcu sobie pójdzie precz!! :mad:

 

Siatkę zamówiłem przez allegro - wziąłem taką o 150 cm wysokości - za 100 mb ze skoblami niecałe 200 zł - w casto było w okolicach 300 zł, promocja w LM po 250 + skoble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Blekowca,

 

trzymam kciuki za PnB, żeby nie mieli żadnych ale w urzedzie... Jak tam kwestia paneli PV? Też się zastanawiam nad taką inwestycją, ale boję się że znając nasze państwo nic z tego nie będzie.

Witajcie, dzięki za miły wpis. Mam nadzieję że PnB jest kwestią czasu i urzędnicy nie będą robić trudności.

Co do paneli PV, kilka dni temu nasz Światły Przywódca - Kim On Tusk ogłosił że cała Unia ma się przerzucić na wytwarzanie energii z węgla brunatnego... Może i izotop jakiego Cbrun się wrzuci do elektrowni jądrowej i będzie nowocześnie i śmiesznie ... tanio.

Panele zaś popadły w niełaskę, więc dopóki się nie odwidzi władzom lub pojawią się ekonomiczne możliwości gromadzenia tej energii we własnym zakresie, projekt PV muszę zawiesić. Dach jest przygotowany, miejsce jest - gdyby jednak ustawa o OZE w końcu przeszła w kształcie opłacalnym to sam montaż jest kwestią kilku dni. Będzie to najprawdopodobniej po przeprowadzce, sprzedaży mieszkania i rozliczeniu kredytu, więc $$ by się znalazły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...