Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie Z99 dla parki przyszłych emerytów ;-)


Recommended Posts

Ładnie!!!! I jak to mówił mój majster - jesteście na etapie: Boże pomagaj.... - po dwóch domach wiem że to prawda...

PS. Więc nie przesadzajcie z markami produktów!!!!: ma być ciepło, tanio i solidnie - nie na 1000lat a wystarczy na max 100... ;-) Potaniać co się da!!!! - (tylko nie grubośc ocieplenia!!!!) - bo inaczej zabraknie na TV...

pozzdr.

Z tych rozmów z żoną o potanianiu to miała w końcu sen ...

' już się zbudowaliśmy, ale drzwi wejściowe do łazienki są bardzo niskie, wszyscy muszą się schylać żeby wejść, a ja mówię, że dzięki temu jest taniej i oszczędniej..' :o

 

Z poszukiwań tańszej dzierżawy szalunków stropowych nici - jeden konkurent tylko wyrównał cenę, a drugi - "poważna" firma ramirent - nie raczyła się nawet odezwać :(. Zostajemy więc z wydatkiem 3 tys. za wynajem, koszt który przy szacowaniu wydatków zupełnie uszedł mojej uwadze. Przy budowie domu 'dla przyjaciela' będę już mądrzejszy. Do tradycyjnych stempli nie przymierzam się bo żeby zdążyć przed zimą z dachem to pewnie czasu zabraknie.

Wczoraj oglądaliśmy dachówki w naturze. Po rozmowie ze sprzedawcą, wizualnie najbardziej odpowiada nam Dachówka RUBIN 13V czarny kryształ glazurowany Braas. W grę wchodzi jeszcze wersja ciemno-brązowa i podobna dachówka czarna angobowana, bardziej matowa. Dzisiaj powinienem otrzymać wycenę ze sklepu na dach, dla porównania założyłem sobie jeszcze konto w serwisie http://www.wycenadachu.pl.

Na budowie nic się wczoraj nie działo - widać fuchmani działali gdzie indziej.

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tych rozmów z żoną o potanianiu to miała w końcu sen ...

' już się zbudowaliśmy, ale drzwi wejściowe do łazienki są bardzo niskie, wszyscy muszą się schylać żeby wejść, a ja mówię, że dzięki temu jest taniej i oszczędniej..' :o

 

 

O, widzisz, widzisz, już chwyta, nauka nie poszła w las! :lol:

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dachowka-rubin-13v-czarny-krysztal-angobowany%2F5087"]Dachówka RUBIN 13V czarny kryształ glazurowany[/url] Braas. .

 

Ładna. No i dzięki tej glazurze nie zrobi się zielona. Przy okazji poproś o ofertę na obróbki, folię, orynnowanie, pieroły dachowe oraz gwoździe i okucia do więźby które, w co trudno uwierzyć,:bash: zapłacisz ~1000PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna. No i dzięki tej glazurze nie zrobi się zielona. Przy okazji poproś o ofertę na obróbki, folię, orynnowanie, pieroły dachowe oraz gwoździe i okucia do więźby które, w co trudno uwierzyć,:bash: zapłacisz ~1000PLN.

To co mówisz to chyba w ofertach prawie standardem teraz jest. Cały czas czekam na odzew z extradachu gdzie je oglądaliśmy. Jak dziś go nie będzie, to skrobnę przypomnienie - może gość machnął się zapisując mojego maila i nie może wysłać oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś marazm ostatnio w Twoim dzienniku zapanował...

Blekowca piękne te podmurówki. Podejrzewam że ciężko odchorowałeś tą stratę na izolacyjności w miejscach przesklepień. :cry: Może zrezygnuj z okien i drzwi i gazobetonem po całości, puki nie jest za późno, a jako wejście do domu zrób podkop z poczwórna śluzą. To by była rewolucja która przebiła by nawet wizję Cezarego Baryki. Gdzieś w końcu musi być granica pogrubiania styro na elewacji, dokładania komór w profilach okiennych i pakietach szybowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś marazm ostatnio w Twoim dzienniku zapanował...

Blekowca piękne te podmurówki. Podejrzewam że ciężko odchorowałeś tą stratę na izolacyjności w miejscach przesklepień. :cry: Może zrezygnuj z okien i drzwi i gazobetonem po całości, puki nie jest za późno, a jako wejście do domu zrób podkop z poczwórna śluzą. To by była rewolucja która przebiła by nawet wizję Cezarego Baryki. Gdzieś w końcu musi być granica pogrubiania styro na elewacji, dokładania komór w profilach okiennych i pakietach szybowych.

 

Co tam śluza - teleporter ze Star Treka i drzwi niepotrzebne. A widok z okna można sobie na telewizorku OLED wyświetlić - ponoć nie do odróżnienia :rolleyes:.

W dzienniku marazm, ale na budowie prace posuwają się naprzód. W piątek widziałem że ekipa na górze muru daje jedną warstwę pełnej cegły pod wieniec.

Z extradachu ofertę na dachówki dostałem, tyle że jakoś drożej policzyli w stosunku do kalkulatora z wycenydachu. Ale widzę że jakieś większe ilości dają więc w sumie to nie wiem. Posłałem zapytanie do ich lokalnego dilera z projektem dachu, niech przeliczy profesjonalnie.

 

Na więźbę też zapytania dwa poleciały, ekipa ma swój jakiś tartak więc pewnie będzie z czego wybrać.

 

W tym tygodniu będę musiał jeszcze z kierbudem przysiąść i pomyśleć gdzie dać przepusty w stropie, na kanalizę, wodę, wentylację, odkurzacz centralny, no chyba wszystko. Gdzieś widziałem ciekawy patent na przepust - kawałek xps w stropie. Potem po zastygnięciu betonu można przez niego łatwo i szczelnie przeprowadzić potrzebne rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz (warstwa cegły na tydzień), to nie sądzę że przykryjesz do zimy. No chyba ze zdarzy się cud. Brygada traktuje twoja budowę jako zapchaj - dziurę, a priorytet jest tam gdzie czuje bat nad głową.

Moja rada jest taka - UMOWA, może być prosta jak budowa cepa, ważne by w niej zawrzeć:

1. Zakres prac.

2. Termin, a najlepiej harmonogram wtedy kontrolujesz sytuacje na każdym kroku.

3. Kary.nie muszą być duże ale odczuwalne.

I nie ma lelum-polelum tylko konkret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się cofnąłem żeby sprawdzić tempo murowania. Zaczęli prace 7 października, 18 października mury parteru prawie skończone - 2 tygodnie, chyba nie jest tak tragicznie. Tyle, że szalunki słupów jeszcze nie ruszone.

Umowę warto zawrzeć, zwłaszcza zapis o potrąceniach za przekroczenie 2 miesięcy na sso (tyle uzgodniłem na gębę) - każdy m-c zwłoki to dla mnie ekstra koszt - minimum odsetki + wynajem budy na plac budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywiozłem też nasz francuski kamyk z Taize do zalania betonem w jednym ze słupków

S6007289.jpg

 

Ponadto blekowca odważył się wspiąć na rusztowanie i podziwiał widoki z góry

S6007298.jpg

cegiełki rządkiem, czekają na wieniec...

 

S6007295.jpg

zdjęcie nie oddaje przestrzeni..., w rzeczywistości to prawie jak na Titanicu się poczułem

 

S6007296.jpgS6007297.jpg

i jeszcze opromieniony zachodzącym słońcem nad bezrzeckimi chaszczami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wieczorem, wieczorem... gdy ogniska płoną juuu-u-uż.. - no rozmarzyłem się :rolleyes:, narada u kierbuda była, żeby zdecydować gdzie jakie dziury w stropie przewidzieć. Po pierwsze okazało się że mam trochę czasu, bo takie przepusty robi się dopiero po zazbrojeniu stropu, przed samym zalewaniem. Czeka mnie wizyta w castoramie żeby obejrzeć wanny narożne pod kątem umiejscowienia odpływu. Ciekawe czy można tam kupić pojedynczą płytę styropianu - chciałbym wykorzystać na materię przepustu, a posiadane resztki to już naprawdę skrawki i nie sposób ich do tego celu użyć.

 

Z kanalizą, wodą i oc poszło sprawnie, natomiast przy wentylacji, to temat jeszcze zostaje do uklepania, zwłaszcza jeśli chodzi o wywiew. W klasyczny komin wchodzić nie chcę, miałem zamiar odprowadzić rurami powietrze z każdego pomieszczenia, do grubej rury na stryszku i stamtąd zrobić wyrzutnię przez ścianę szczytową. Kierbud mnie namawia do użycia pustaków wentylacyjnych np shiedela w systemie schodkowym

http://www.schiedel.pl/typo3temp/pics/e608aa97ee.jpg

Na zewnątrz mógłbym wyprowadzić powietrze przez dachówkę systemową tzw. gwizdek

http://www.wirplast.pl/assets/graphics/s.gif

osobno na każdy kanał gdzie odprowadzałbym powietrze z kuchni i łazienek oraz WC. Plusem w stosunku do rur byłby lepszy ciąg więc temat otwarty. Same pustaki stawiałbym dopiero poczynając od stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwizdek nie zawsze zdaje egzamin. Siła ciągu jest zależna m. in. od długości komina dlatego na poddaszu działa to "różnie".

Tyle że przewiduję wymuszanie nawiewu powietrza do domu. Jeśli zatem w domu będzie nadciśnienie i jedyną drogą wyjścia będą te kanały wylotowe to dlaczego miałoby nie zadziałać?

No niestety. Wentylacja to takie zło konieczne, które generuje spore straty w energii, szczególnie ta grawitacyjna. Nie działa ona niestety siłami natury tylko trzeba się liczyć, że zeżre sporo ciepła by unieść powietrze i wyrzuci je bezpowrotnie kominem.

Ponieważ powietrze ma być ogrzewane ciepłem i tak traconym przez dom do gruntu (uzupełnionym o nadmiar z solara), uznaję to rozwiązanie za swoistego rodzaju rekuperację, gdzie rekuperatorem jest cały dom, więc tej energii aż tak mi nie szkoda, i chcę ją wykorzystać właśnie do wspomożenia wentylacji.

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na budowie, cieszyłem się już przygotowanymi szalunkami słupów i nadproży nad drzwiami i oknem tarasowym. No ale kierbud zadzwonił i ... koniec balu. Ekipa schrzaniła zbrojenie i żeby poprawić muszą swoje szalunki rozebrać, zbrojenie poprawić, uzyskać akceptację kierbuda i dopiero ponownie szalować.

Jak dobrze że jest taki czujny :), ja patrzę na energooszczędność, żeby mostków nie było, ale takie błędy prześlepiam. Cóż, chłopaki się napracują, ale zrobią porządnie.

Wczoraj dostałem kolejną ofertę kompleksową na pokrycie dachu. Cena mi się podoba, jest 17 tys., a nie 23 jak w poprzednich ofertach. A taką kwotę właśnie przewidywałem tworząc kosztorys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...