Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie Z99 dla parki przyszłych emerytów ;-)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odpisał mi elektryk w sprawie odgromówki. Oto fragment, może komuś się przyda do przemyśleń

...[w] naszej okolicy dla budynków jednorodzinnych zagrożenie piorunowe jest małe i z wyliczeń zazwyczaj wynika że ochrona jest zbędna. Powinien Pan zwrócić też uwagę czy inne budynki w okolicy posiadają odgromówkę. Jeśli nie to tez bym takiej nie instalował bo będzie Pan jedynym punktem w okolicy które w razie burzy będzie najbardziej narażone na piorun. Jeśli sa budynki z odgromówką to w razie burzy one będą najbardziej narażone na uderzenie pioruna więc tez bym u siebie nie instalował. Obecność instalacji średniego napięcie również chroni Pana budynek przed uderzeniem pioruna ponieważ te linie są bardzo dobrze uziemione a piorun wybiera drogę do ziemi po najmniejszej linii oporu więc instalując odgromowkę daje pan potencjalne inne miejsce uderzenia pioruna. Jeśli linia średniego napięcia w płaszczyźnie poziomej jest ponad Pana dach to uważam, że szkoda jest pieniędzy na odgromówke która Pewnie wyniesie dodatkowe 3000-4000 zl. Na pewno w takim układzie trzeba pomysleć i zainwestować w ochronniki przeciwprzepięciowe, ale to już w wyposażeniu rozdzielni z bezpiecznikami. ...

 

Czyli raczej wbrew pierwszej myśli instalując piorunochron niejako 'zapraszam' pioruny do siebie. A gdy zostaje jak jest to wygodniej im trafiać w linie przesyłowe... Jak kierbud mówił. W projekcie mam odgromówkę ale tam były też panele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ekipa wzięła sobie wolne - do piątku. ....

Na dach nie wchodzą, bo ... nie odpoczęli jeszcze :cool:. Robota rusza jutro od rana :D.

Przypomniałem o podmurówkach pod okna, montaż w poniedziałek. Będzie stan zamknięty, niedokończony.

 

Z powodu linii średniego napięcia przy mojej działce piorunochron odpuszczam. Gdy w przyszłości wróci temat paneli lub elektrownia linię napowietrzną będzie likwidować, do do piorunochronu wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dana

Z mojej koncepcji domu (link w stopce)

Solar na południowej połaci dachu - pomysł Jaśka - wężownica z rurki miedzianej przymocowana do pomalowanej na czarno płyty osb pod świetlikiem poliwęglanowym.

Powierzchnia solara 10 m2 - szczegóły jeszcze do dopracowania.

 

fotowoltaika

Montaż paneli pewnie po sprzedaży mieszkania, decyzja w zależności od ostatecznego kształtu ustawy o OZE.

Przewidywana moc około 4-5 kW, koszt 33 tys zł, przychód około 5 tys rocznie (zależny od kształtu ustawy OZE) - akurat powinien zbilansować zapotrzebowanie na prąd.

 

Solar jako taki nie przyciąga piorunów bo nie jest połączony z siecią elektroenergetyczną, a panele fotowoltaiczne owszem, byłyby.

 

...aby wytworzyć w zimę taką energię do ogrzewania domu...

Nie miałem aż takich ambicji - zapowiadany przez rząd system wsparcia fotowoltaiki miał zapewnić możliwość odsprzedaży nadmiaru prądu, przechowanie pieniędzy na zimę to akurat dla nas żaden problem :cool:. Póki co wszystko się dobrze układało, tylko rząd się wycofał rakiem. Cóż na władzę nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z budowy

Ekipa otrząsnęła się z poświątecznego marazmu i dziarsko zabrała do roboty. Zamocowali kontrłaty już pod dachówki, podmurowali doły otworów okiennych pod poniedziałkowy montaż. I pewnie mocowali pierwsze dachówki.

DSC01687.JPG

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż okien w toku. Jutro około południa koniec. Jedno, małe niedomówienie niestety wyszło jak już była zamontowana większość okien - niestety nie mogłem być na budowie od rana. Gdy rozmawiałem w salonie o oknach, mówiliśmy też o montażu z niewielkim wypuszczeniem okien w warstwę ocieplenia. Sądziłem że temat jest już zaklepany, a okazało się, że ekipie wykonawczej takie rzeczy trzeba zgłaszać przed robotą. Chyba że jest to zapisane w umowie, a nie było :mad:. Ot gapa ze mnie. Mam nadzieję, że ten błąd nie będzie mnie kosztował dużo więcej - planuję węgarki ze styropianu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dach nie wchodzą, bo ... nie odpoczęli jeszcze :cool:. Robota rusza jutro od rana :D.

Przypomniałem o podmurówkach pod okna, montaż w poniedziałek. Będzie stan zamknięty, niedokończony.

 

Z powodu linii średniego napięcia przy mojej działce piorunochron odpuszczam. Gdy w przyszłości wróci temat paneli lub elektrownia linię napowietrzną będzie likwidować, do do piorunochronu wrócę.

 

Ja też zrezygnowałem z odgromówki. Niedaleko jest także linia średniego napięcia. Burz i piorunów jest u nas mało z uwagi na bliskość lotniska i inną termikę nad płytą lotniska i burze krążą wokół i b. rzadko wchodzą nad dom. Przez 2 lata naliczyłem 2 burze które przeszły nad domem. Bez sensu zapraszać więc pioruny do domu. Zainwestowałem w ochronniki przeciwpięciowe i zrobiłem dobre uziemienie. Koszt niewspółmierny do wydatku na odgromówkę która wg wyceny wynosiła ok. 3.500 zł.

Dawno już nie zaglądałem a tu takie postępy bravo. :D

 

Dzięki za życzenia.

 

Szczęśliwego nowego roku i zrealizowania wszelkich planowanych zamierzeń szczególnie tych budowlanych.

 

Ps. Co do fotowoltaiki chciałoby się napisać a nie mówiłem (pisałem). Mimo wszystko szkoda że nie wyszło ci z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe wpisy.

Za nami pierwsza noc w domu....

Wpadliśmy z żoną na samą północ, pocieszyć się sylwestrem w świeżo zamkniętym domu. Ekipa ustawiła nam nawet nasz stolik kempingowy ze specjalną dedykacją - niestety nie mogę tu pokazać - ustawa o ochronie danych osobowych nie pozwala :p

Podłączyłem żarówkę, radio, grzejnik, przynieśliśmy szampana bezalkoholowego, ptasie mleczko i dawaj tańczyć w salonie.

Potem po południu jeszcze z resztą rodzinki ponowna wizyta przy świetle dziennym. Dzięki prowizorycznym schodom żona i dzieci w końcu wspięli się na poddasze.

Jutro po południu odbieram z bazy firmy kurierskiej zamówione dachówki wentylacyjne, ekipa kładzie dachówki i zapowiadają się do soboty dach pokryć. To już będzie coś.

Potem ścianki działowe i dalej od lutego szykuję się podziałać samodzielnie z instalacjami, przed zakładaniem instalacji pod panele IR i elektrykę...

Po drodze gdzieś trzeba będzie wcisnąć wystąpienie o kolejną transzę w banku, ubezpieczyć dom i zacząć sprzedawać mieszkanie.

Będzie się działo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ps. Co do fotowoltaiki chciałoby się napisać a nie mówiłem (pisałem). Mimo wszystko szkoda że nie wyszło ci z tym.

 

Jesli nie duzy trojpak to moze net metering (lub TUTAJ w ppt). Nawet Urzad Regulacji Energetyki w listopadzie zaopiniowal wlasnie net metering jako pozytywne rozwiazanie regulacji rozliczen za produkcje oze. Nie jest to niestety oczekiwany poziom 1,2 zl za 1kWh ale zawsze to cos. Takie rozwiazanie mialoby rece i nogi.

 

Blekowca, pedzisz i zima Ci nie straszna.

 

Wszystkiego dobrego dla wszystkich w 2014. Moze i ja w tym roku wbije w koncu "pierwsza lopate".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wekto, net metering - czyli bardziej obrazowo, cofający się licznik dla mnie byłby super rozwiązaniem. Ciekawe jak funkcjonowałoby to w przypadku systemu dwutaryfowego - pewnie do ogarnięcia. Póki co są to życzenia, mniej i bardziej oficjalnych organizacji. Bez publikacji w dzienniku ustaw stosownych zapisów, to sobie tylko powzdychać możemy.

 

A pierwszą łopatę wbijaj. Fiskarsa w dłoń i do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą to jeszcze jedna możliwość chodzi mi po głowie.

Na stronie jednej z firm montujących systemy PV mają o planach dotyczących dofinansowania przez NFOŚiGW w ramach programu Prosument http://www.solsum.pl/finansowanie.html

Ten wariant z dotacją jest ciekawy - jakie będą szczegóły?

W sprzedaży oferują też coś takiego gotowy komplet panele + magazyn energii.

A gdyby tak, wziąć takie cudo z dotacją ze stosunkowo niewielkim pakietem paneli PV i sporym akumulatorem, to wtedy latem jechałoby się na słoneczku, a w sezonie zimowym na taniej nocnej taryfie. Czas mnie nie goni, trzeba wiele szczegółów rozpatrzeć ale idea może być ciekawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja foto z Sylwestra w świeżo zamkniętym domu...

-Ot-M_wr3LgZbJU-5gYE54-K7ZuKsGIs2i7a7UAFLnQ=s800

jest i nasz 'biokominek' i tańce przy nim...

y6F-YSXGgXsHMk-epqzQ6rJidAi_eByy3Q2NcH5jIFs=s800

inwestor się opycha... mniam, mniam

widać również butelkę 'trunku' :cool:

eMNfrZsmKeo1YKRzf37wWqPlqYqXfQ-B9_aqVd_fxrk=s800

tu podobno ładniej zdjęcie skadrowane

S6007395.JPG

i 'szampańskie' wykwintne kieliszki pora rozpakować...

 

I co się działo dalej. Cały czas trwa przygotowanie do kładzenia dachówek. Przymierzają deskę czołową, montują opierzenie z blachy - musieli poprawiać bo kierbud wytknął że za daleko spod dachówki wysunęli i brzydko wyglądało. Kierbud zwrócił również uwagę na kierunek montowania gąsiorów, lepiej je kłaść z wiatrem, a nie pod wiatr. W naszej okolicy przeważają wiatry północno-zachodnie więc kierunek z grubsza ustalony.

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...