Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie Z99 dla parki przyszłych emerytów ;-)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przede wszystkim to jaką masz zamiar kłaść instalację? na trójnikach czy na skrzynkach rozdzielaczowych? będzie rekuperator? jak będzie to gdzie ?

masz to policzone tylko rozważasz? ile masz miejsca w sufitach?

Trójniki.

Rekuperatora nie będzie.

Jeszcze nie policzone - rozważam.

W sufitach 20 cm.

Tyle na razie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema siemaaa :) az kurcze nie wiem co powiedzieć :) Super lecisz z budową gratulacje i pozdrowienia :)

w twoje ślady idę piekar, pamiętam że fajnie i niedrogo ci kuchnia wyszła, mógłbyś rzucić namiar skąd ją brałeś.

I napisz koniecznie jak kable ci grzały gdy trochę w styczniu przymroziło, podłoga się zrobiła cieplejsza, czy bez zmian?

trójniki.. to nie wiem ;)

tzn. miałem mieć trójniki ale po przemyśleniu są skrzynki.. na pewno wepchniesz w te 20 cm rury 200? lub 160 (dochodzi jeszcze izolacja) ? i to sztywne trochę jest.. nie łatwiej byłoby na pexach 78mm to zrobić?

artur - wentylację na pexach 78mm? :o, może o czymś innym myślałeś? Kanały do wentylacji to u mnie dolotowa 160, więc pewnie rozprowadzał będę cieńszymi i w sam raz wejdą w sufit.

 

Teraz relacja na świeżo z placu budowy. Dwa pokoje na górze zachlapane takim czymś szarym. Ani chybi tynkować zaczęli. A ja skleciłem sobie w końcu zestaw do próby ciśnieniowej i testuję w tej chwili szczelność połączeń uszczelnianych taśmą silikonową. W charakterze płynu testowego oranżada z ludwikiem, na razie ilość banieczek zredukowałem, choć jeszcze nie do zera. Jutro mam nadzieję na ciąg dalszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa.. flexy nie pexy..

u mnie dolotowa to 200mm ;).. skrzynka rozprężna płasko w sufit i rurami termoflexami do skrzynek i anemostatów .. kolega waśnie taką zrobił przy suficie około 15cm.. najpierw kombinował na sztywnych żeby zrobić ale nijak mu sie wychodziło (bo kabli ma tyle co ja ;) ) a flexy są fajne bo łuki porobisz i łatwo w

samemu ułożyć.. w termokontrol skrzynkę zrobią ci jaką chcesz.. reku nie planujesz ale moze komus link się przyda.. dzisiaj własnie kolega zamontował taki sprzęt http://www.ecocomfortsystem.pl/sklep/product.php?id_product=299 wciśnięty pod sufitem..

 

 

próbę ciśnieniową czego robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w twoje ślady idę piekar, pamiętam że fajnie i niedrogo ci kuchnia wyszła, mógłbyś rzucić namiar skąd ją brałeś.

I napisz koniecznie jak kable ci grzały gdy trochę w styczniu przymroziło, podłoga się zrobiła cieplejsza, czy bez zmian?

 

 

no kuchnia jakos 9 tysia.. podrzuce Ci potem namiary na pw.

 

Wiesz co kable grzeja super i w styczniu u nas konkretnie przymrozilo wiec kable mialy co robic natrzaskaly ok 1800kwh z tym ze sie bawilem tymi sterami i caly styczen czujniki ustawione tylko na podloge :D teraz luty leci tylko na powietrznym tak jak Jasiek sugerował bez wzgledu na taryfe. ;)

 

za rok kupie stacje meteo i bede tempe rysowal zeby nikt nie mowil ze tu gdzie ja mieszkam nie bylo takich mrozow.. a bylo i -25 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak poprowadzić te kanały górą, w suficie podwieszanym?

Bóg jeden wie jak dokładnie będzie płynąć powietrze po twoich pokojach.

Zastanawiałeś się może jak powietrze będzie wchodzić do "brudnych" pomieszczeń? Jeżeli standardową kratką w drzwiach to cały misterny plan jak u Siary " w p...du". Świeże powietrze wpadnie dołem do WC, a zużyte zostanie w pokoju pod sufitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóg jeden wie jak dokładnie będzie płynąć powietrze po twoich pokojach.

Zastanawiałeś się może jak powietrze będzie wchodzić do "brudnych" pomieszczeń? Jeżeli standardową kratką w drzwiach to cały misterny plan jak u Siary " w p...du". Świeże powietrze wpadnie dołem do WC, a zużyte zostanie w pokoju pod sufitem.

 

Na całe szczęście plan nie jest taki misterny. Jak odpalę wentylację to jakim kadzidełkiem będzie sobie można strugi powietrza obserwować i zacząć się martwić. Wentylacja to również mieszanie powietrza zużytego i świeżego, a mieszanie to drugi z moich koników - tematyka pracy magisterskiej. Najważniejsze żeby nigdzie nie tworzyły się martwe strefy, ale takie problemy dotyczą przede wszystkim płynów lepkich, powietrze do takich nie należy.

Opis że świeże chłodniejsze powietrze gromadzi się na dole, a ogrzane zużyte pod sufitem jest uproszczeniem, w rzeczywistości to cały czas krąży, miesza się, masz przykład z nadmanganianem potasowym w szklance wody

http://www.youtube.com/watch?v=qK_8xRRJrWA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A ja skleciłem sobie w końcu zestaw do próby ciśnieniowej i testuję w tej chwili szczelność połączeń uszczelnianych taśmą silikonową. W charakterze płynu testowego oranżada z ludwikiem, na razie ilość banieczek zredukowałem, choć jeszcze nie do zera. Jutro mam nadzieję na ciąg dalszy.

 

Pakuły welcome to [na melodię - Chałupy welcome...]. Po kilku próbach z taśmą ehm, teflonową, spróbowałem pakułami razem ze specjalistyczną pastą i w końcu zabanglało. Od wczoraj jedna rurka poddana została ciśnieniu 4 bar, jak do dziś nie zleci to znaczy że szczelna jest i mogę testować drugi kawałek.

Na stryszek trafiły kolejne deski i trzeba było wracać do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wcześniej na budowie było konsylium. Majster, kierbud i dawca kapitału :o

Otrzymałem zadanie wybrania na gwałt już konkretnych drzwi wewnętrznych, ponieważ o milimetry ale jednak wymogi poszczególnych producentów się różnią, a jeśli tynkując ekipa może właśnie te potrzebne milimetry uzyskać to czemu nie skorzystać. Więc wczoraj w domu utworzyliśmy tink tank, triumwirat, trójkącik złożony z allegro, żony i mnie i debatowaliśmy. Żeby dopełnić obrazu to w tle za sznureczki pociągał jego szara eminencja portfel i też swoje trzy grosze wtrącał :rolleyes:.

Dla celów pomiarowych stanęło na kolekcji Invado Torino, bo spodobało nam się, że w zależności od przeznaczenia drzwi możemy stosować różną ilość (od zera do sześciu) szybek chinczilla czy jakoś tak. Sprzedawca na allegro trochę jak ford, daje cenę dużo niższą niż oficjalna producenta, ale za to paleta kolorów jest ograniczona do jednego. Dla żony akurat ten jeden może być więc jak później przy montażu nam się nie odwidzi to będziemy mieli jeden kolor mniej do wybierania.

 

Wracając do konsystorza - wróć, konsylium... określony został sposób montażu daszka nad drzwiami, zamocowanie wróblówki, przesunięcie dachówki wentylacyjnej od kanalizy i poprawienie łączenia kołnierzy okien połaciowych z membraną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągi wentylacyjne

Sposoby łączenia kanałów, dzielenia strugi nawiewu, zbierania strugi wywiewu…

..

Założenia, jakie przyjmuję w konstruowaniu systemu są następujące:

System powinien pracować bezgłośnie.

Powinien zapewniać, załączony na maksimum wydajności, około jedną wymianę kubatury na godzinę.

Powinien pracować tak samo stabilnie w całym zakresie nastaw wydajności.

Bezdźwięczna praca systemu wentylacji zależy i od doboru wentylatorów i konstrukcji samego systemu kanałów. Dźwięki generowane przez kanały budzą się wtedy, gdy prędkości strugi przekraczają 5m/sek. Pojawiają się wyraźnie słyszalne szumy i świsty.

Aby uniknąć tego efektu, należy tak dobrać średnicę rury głównej, aby warunek największej prędkości strugi < 5m/sek. był zachowany dla wymiany 1 kubatury/godz.

Kubaturę znamy! Resztę da się policzyć.

 

Załóżmy, że mamy dom o kubaturze około 500m3.

Gdybyśmy przyjęli średnicę rury głównej odpowiednio:

Rura fi 160 to 201cm2 co przy 5m/sek. daje przepływ 0,1m3/sek. lub 362m3/godzinę.

Rura fi 200 to 314cm2 co przy 5m/sek. daje przepływ 0,16m3/sek. lub 565m3/godz.

Rura fi 250 to 490cm2 co przy 5m/sek. daje przepływ 0,25m3/sek. lub 883m3/godz.

 

Należałoby wtedy przyjąć główną rurę jako fi 200.

 

Zazwyczaj, choć nie zawsze, budynek ma dwie kondygnacje wentylowane.

Dzieląc tę rurę na dwie - trójnikiem redukcyjnym, otrzymamy dwie równoważne strugi, jeżeli kanały za trójnikiem maja porównywalne długości. Wynika to wprost z symetrii takiego schematu. Proponuję rozważenie podziału na 2 strugi w rurach fi 150. Wtedy suma pól przekroju tych rur po podziale wyniesie 353cm2 co jest wyraźnie większą wartością niż pole przekroju rury głównej = 314cm2. Wniosek jaki można przyjąć jest taki, że podział nie wprowadzi istotnych oporów przepływu, a prędkość strugi zmniejszy się, co z kolei wynika z prawa przepływów.

Nad stropem piętra zazwyczaj jest na tyle dużo miejsca, że bez dokonywania większych „cudów” da się tę samą zasadę zachować przy kolejnych podziałach na kolejne strugi.

Przyjmuję tu kolejny „typowymiar” = fi 125 a ostatni fi 100.

W efekcie z jednej rury fi 200 „robi się” (może się zrobić) do 8 wywiewów fi 100, których łączne pole przekroju to około 628cm2, a to już dwukrotność pola przekroju rury głównej i dwukrotne zmniejszenie maksymalnej prędkości strugi!!!

Ten zabieg prowadzi wprost do absolutnie bezgłośnej pracy systemu, który „normalnie” pracuje przecież z wydajnością równą od ź do 1/3 wartości maksymalnej.

Rozwiązanie czysto „graficzne”. Bez liczenia, oporów, duktów głosowych I W PEŁNI WYKONALNE!!! Bazuje na symetrii geometrycznej, zapewniając pełne zrównoważenie parametrów w całym zakresie regulacji wydajności, co było jednym z warunków!

 

Inną, równie dobrą metodą, jest zastosowanie skrzynek rozprężnych.

Dzielimy strugę na dwie (pietra i parteru), opisaną powyżej metodą, a końce rur fi 150 wprowadzamy do skrzynek rozprężnych, z których wyprowadzamy odpowiednią ilość kanałów porównywalnej długości i średnicy (np fi 100 każdy) do poszczególnych anemostatów w pomieszczeniach.

 

Można też zbudować instalację „liniową”.

Zaczynamy prowadzenie strugi rurą dużej średnicy i po kilku odprowadzonych trójnikami cienkich kanałach stosujemy zwężkę dla utrzymania stałego w niej ciśnienia przy zmniejszonym już przepływie. Takie stopniowe zwężanie powinno wykonywać się po każdym odprowadzeniu bocznym. Poprawne wyliczenie stopnia zwężenia zajmuje trochę czasu i wcale nie musi spełniać warunku stałego podziału niezależnie od wydajności. Zbyt wiele tu parametrów do uwzględniania w obliczeniach i łatwo o pomyłkę.

Komputer i tabele pomagają, ale projektanta nie zastąpią.. Takie systemy łatwo można zaobserwować np. w marketach.

Wiszą sobie pod sufitem.

Są także rozmaite systemy mieszane, gdzie w różnych odnogach stosowane są wszystkie pokazane zasady. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta systemu i warunków lokalnych.

Często bezwzględny nakaz postawienia tej instalacji „za bezcen” skutkuje kardynalnymi błędami wynikającymi z takiej „oszczędności” nakładów.

 

Instalacje z kanałów sztywnych maja zalety i wady wynikające z samej „sztywności” materiału. Dobrze trzymają nadany kształt i wyglądają estetycznie. Dobrze tez przenoszą wszelkie dźwięki, czasem dodając własne , budzone rezonansem twardych ścian czy rezonansem słupa powietrza w nich. Świetnie, rezonansowo, wzmacniają dźwięki jakie generują wentylatory. Wymagają stosowania specjalizowanych tłumików dźwięku czy kompensatorów wydłużenia (wielkie systemy). Bardzo łatwo utrzymać ich szczelność i są bardzo wytrzymałe mechanicznie.

Dla mnie - tyleż wad co zalet!

Wad nawet więcej, jak się uwzględni trudności montażu i konieczność dorabiania potrzebnych niestandardowych elementów (łuków np.).

 

Podczas budowania takiego systemu należy starać się nie zrobić błędu polegającego na stworzeniu kanału głosowego pomiędzy sąsiednimi pomieszczeniami wentylowanymi tą samą rurą. Kratki nie powinny być łączone „przez ścianę” ze sobą.

 

Adam M.

 

...

Opory:

Strata na prostym przewodze flex (izolowanym):

deltap=lambda*(L/D)*ro*(V^2)/2

gdzie:

deltap-spadek cisnienia na rozpatrywanym przewodzie [Pa]

lambda - wsp oporow dla danej rury [bezwymiarowy]

L-dlugosc przedowu [m]

D-srednica [m]

ro - gestosc powietrza 1.26 [kg/m^3] przy 20 C

Predkosc liczymy prosto:

V=4*Q/(PI*D^2), gdzie Q to wydatek

 

Teraz lambda:

fi 100 mm - od 0.1 (zle rozciagnieta rura, pofaldowana w srodku) do .04 (dobrze rozprostowana)

fi 125 mm - .035

fi 150 mm - .03

fi 200 mm - .028

 

Teraz rura zagieta:

deltap=dzeta*ro*(V^2)/2

gdzie dzeta to wspolczynnik zalezny od kata zagiecia rury:

15 stopni - .01

30 stopni - .025

45 stopni - .5

Dawac wiecej to bez sensu

 

dzeta mozna tez policzyc ze wzoru:

dzeta=0.4*kat_zagiecia/90+1.2*(kat_zagiecia/90)^2

 

I to chyba koniec "tajemnic".

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bash::(

dogadywanie się z ekipą - a konkretnie z szefem w kwestii wyceny czegokolwiek...

Tym razem tynkowanie. Jak jeszcze robili ścianki kolankowe wypłynął temat tynkowania. Pytam się po ile robią, 20 zł za metr z materiałem. Look do netu - cena dobra.

...

 

Ekipa myśli już o pracach wiosennych - zaproponowali mi dobrą cenę na tynkowanie wnętrz - ręczne po 20 zł/m2 z materiałem. Wczoraj wspominali jeszcze że mogą też zrobić wylewki, też nie z miksokreta tylko ręcznie. Zastanowię się, z kierbudem pogadam. Jeśli miałoby być taniej i nie gorzej to czemu nie.

 

Myślę co robić dalej. Na chudziaka, ma pójść papa i na to folia przed kładzeniem styropianu. Może lepiej dać samą papę teraz - przed wymurowaniem ścianek działowych. Po ściankach instalacje.

 

Cytat że mi się nie przywidziało. Jak zaczęli robić piętro, to że tam robota ciężka muszą wnosić, itp., i śpiewają 25 zł za metr. A wczoraj się okazało że te 25 zł to SAMA ROBOCIZNA :bash::jawdrop:

 

Powiedziałem stop, w takim razie szukam na parter ekipy innej od tynku maszynowego, majster powiedział że też poszuka. Sęk w tym że tyle razy to co mówił a potem robił się rozbiegało, że straciłem zaufanie do człowieka. Może i życzliwy ale w najlepszym razie wysłowić się nie umie, a w najgorszym...

 

Po drugie z mojej próby ciśnieniowej nici wyszły, ciśnienie spadło o 1,5 bara więc rozkręciłem ustrojstwo, zrobiłem bezpośredni układ manometr-zawór - pompka i okazało się że zawór za tani kupiłem :bash:

 

A po za tym dopadło mnie jeszcze jakieś choróbsko i z podkulonym ogonem musiałem opuścić plac budowy, żeby się wygrzewać w wyrku :(

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...