Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie Z99 dla parki przyszłych emerytów ;-)


Recommended Posts

Wczoraj mało ciekawie, bo miałem tylko 1,5 godziny już po zmierzchu - podciągnąłem światło do wykopu i pokopałem trochę. Doszedłem do docelowej głębokości 1 m, niestety na razie nie trafiłem na dren.

Na chwilę obecną muszę skoncentrować wysiłki na autku - kończy się ważność przeglądu i trzeba go pilnie zrobić. A 'misiek' swoje latka - 21 już stuknęło - ma i rdza się go ima i różne inne przypadłości wieku... Oby z rok, dwa jeszcze pojeździł bez wielkich nakładów to byłoby dobrze.

 

Ekipa tynkuje teraz parter - nie wiem jak to jest z pogodą - czy wieczorami powinienem palić w kozie, żeby świeży tynk zimniejsze noce lepiej przetrwał. Wczoraj dostęp do kozy akurat był niemożliwy. W niektórych miejscach widzę odpryski i rysy na tynku - normalne, niedopuszczalne, do skorygowania :confused:

Nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to się okaże jutro czy pojutrże czy nie mam :rolleyes: bo dopiero schną.. na razie nie mam

a z ciekawości zdradzisz ile Cię kasują za ręczne robienie tynku? pytam bo mnie wylewka z miksokreta wyniosła prawie dwa razy taniej niż kolegi z betoniarki,, za tynk maszynowy cementowo wapienny zapłaciłem 22 zł z materiałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych miejscach widzę odpryski i rysy na tynku - normalne, niedopuszczalne, do skorygowania :confused:

Nie mam pojęcia.

Jak pod łatą tynki wyglądają na równe i nie są odparzone (głuchy odgłos) to rysami i odpryskami się nie przejmuj. Są to najczęściej rysy skurczowe powstałe w wyniku kurczenia się przy odparowaniu wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pod łatą tynki wyglądają na równe i nie są odparzone (głuchy odgłos) to rysami i odpryskami się nie przejmuj. Są to najczęściej rysy skurczowe powstałe w wyniku kurczenia się przy odparowaniu wilgoci.

 

Dokładnie u nas tez gdzie niegdzie były ale po gruntowaniu i pomalowaniu juz nic nie widać kompletnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie uspokoiliście z tym tynkiem.

Wczoraj ekipa zabrała się za tynkowanie klatki schodowej - tymczasowe schody zdemontowane, czekają na powrót na zewnątrz.

Ja zdążyłem poczyścić z gwoździ i wkrętów kilka desek poszalunkowych - w długich rozmiarach, deski mi się skończyły a na stryszek jeszcze trzeba będzie ich więcej dołożyć.

Z wodą gruntową mam cały czas rozterki, jak najlepiej postąpić. Zapadła decyzja o wykonaniu drenażu opaskowego po zakończeniu tynkowania. Od razu zrobiona zostanie też studnia chłonna 3 kręgi z dnem z dodatkiem szkła wodnego żeby nie przebijała woda od gruntu. Nadmiar wody ze studni trzeba będzie niestety wypompowywać - takiego spadku terenu niestety nie mam, żeby z tej głębokości woda mogła sobie swobodnie spływać dalej.

 

Cały czas mam wątpliwości czy teraz zalany gwc odzyska sprawność i czy w związku z tym nie zrobić 'bieda-gwc' korzystając z wykopu do drenażu, a jako rury nie wykorzystać rury drenarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam wątpliwości czy teraz zalany gwc odzyska sprawność i czy w związku z tym nie zrobić 'bieda-gwc' korzystając z wykopu do drenażu, a jako rury nie wykorzystać rury drenarskiej.

 

Specem od gwc nie jestem, ale spójrz na to bardziej optymistycznie:

1. Rura w wilgotnym gruncie sprawniej będzie przewodzić ciepło

2. Wilgoć w nieszczelnuch przewodach spowoduje że powietrze nie tylko będzie schładzane/ogrzewane lecz również nawilżane.:wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie uspokoiliście z tym tynkiem.

Zapadła decyzja o wykonaniu drenażu opaskowego po zakończeniu tynkowania. .

 

Przemyśl tą decyzję. W Twoim przypadku problemem może być odprowadzenie wody z dachu. Poczytaj o drenażu rozsączającym.

Mając zapełniona studnię, woda i tak ustabilizuje się nad poziomem drenażu. 3 kregi to zaledwie ~2m ppt. Chyba że w perspektywie jest szansa na kanalizację deszczową.

Edytowane przez BiG35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę popiszę jak to u mnie wygląda to gwc i planowany drenaż.

Murek fundamentowy ma około 90 cm, ława 60 - 70 cm zależnie od miejsca. Jeszcze pół metra pod ławą jest ślimak z gwc z 20 mb wysuniętymi poza obrys domu. Drenaż planuję na głębokości ław czyli około 1,5 m ppt, zatem płyciej niż gwc. Dlatego nie jestem pewny czy sam drenaż wystarczy do osuszania gwc. Po za tym chciałbym korzystając z okazji zlecić głębszy wykop w miejscu podejścia gwc po ławą żeby to miejsce dokładnie uszczelnić.

@BiG35 - nawilżanie powietrza w gwc fajna sprawa, chociaż mikrobom to też bardziej pasuje. Jednak woda pod fundamentem to w moim przypadku to szczególna porażka bo mam przecież mieć gruntowy magazyn ciepła - a tu woda podciekająca będzie to ciepło podkradała bardzo skutecznie. Więc drenaż jest koniecznością - chociaż wąż w kieszeni syczy boleśnie.

Osobna sprawa to co zrobić z wodą z drenażu. Na małej działce w stosunku do domu mam spadek jeszcze tylko 60 cm - kontynuowany już poza granicą działki - tereny poniżej to póki co ugory. Potrzebuję więc szczelnego zbiornika na wodę z wlotem na poziomie poniżej drenażu - jakieś 1,9 ppt. Woda ze zbiornika byłaby wypompowywana wyżej na najniższy punkt działki i dalej na ugory. W to samo miejsce miałaby trafiać deszczówka oraz woda po uzdatnieniu z POŚ. Część wody z drenażu wracałaby do obiegu - podlewałbym nią trawnik.

Rurę jaką dać - gotową w otulinie czy gołą i otulać samemu? No i szukam niedrogiego zbiornika który spełni moje oczekiwania - wytrzyma pod ziemią bezterminowo, odbierze wystarczającą ilość wody będzie tani i nie zabierze za dużo miejsca - mniej pracy dla koparkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na alledrogo zafrapowało mnie coś takiego - http://allegro.pl/zbiornik-zbiorniki-2000l-na-szambo-deszczowke-i4028582649.html

Za 500 zł, 2000 l, z włókna szklanego, tyle że odbiór osobisty

 

lub coś takiego, po oleju opałowym też 500 zł ale już z wysyłką

http://allegro.pl/zbiornik-zbiorniki-na-olej-paliwo-szambo-2000l-i4034832411.html

tylko czy ziemia tego nie ściśnie jak będzie akurat pusty?

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...